Modelism - RHC Forum: Jeti DS 16 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jeti DS 16 Poate cea mai buna statie

#31 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2014 - 04:40 PM

Si eu cochetam cu ideea de a-mi lua una, ma atrageau stick-urile cu encodere Hall si designul. Ca nu sunt de acord cu modalitatea neeconomica de realizare a carcasei, asta nu m-ar fi impiedicat sa o iau, calitatile primau. Am pipait-o pe ce a lui Mada si pot spune ca e foarte bine realizata, singurul minus ar fi diametrul stick-urilor, care inspira fragilitate. Nu am luat-o pana la urma ca era durere la buzunar sa schimb Futaba+ timp pt. a ma obisnui cu structura meniului de la Jeti si am ales sa-mi iau un T12-Z si sa pastrez T-8 de back-up si tavaleala.
Faptul ca Jeti vinde upgrade-uri de soft, e politica lor, nu le baga la nimeni pe gat.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2014 - 06:48 PM

Sa mai adaugam putin concentrat de politichie la supa asta...
Foarte probabil nimeni din cine citeste nu are asemenea ganduri, dar e bine de stiut.
Adevarata cheie a succesului lui Jeti a fost politica 99% si tehnica 1% !
Au aparut cu statia asa intr-un moment la fix... pe post de, practic singurii fabricanti de RC 100% europeni cu o oferta de sistem complet, iar piata germana, acolo unde este de fapt marele lor succes, tanjea dupa asa ceva.
Era in suferinta grea dupa caderea grandioasa a lui Graupner si abureala care venea dinspre Act si Weatronic. Iar Multiplex era tinut in frau de firma mama Hitec sa scoata 2.4G, ca sa nu le faca concurenta la Aurora.
Asa ca au luat pe Jeti in brate instant si i-au facut ce sunt acum...
Noua, care nu avem europenism in ADN nici cat... sa mergem la vot... :) ni se poate parea pueril asa ceva, dar cine a avut contacte de afaceri mai ales, nu turistice, cu firme EU, ar trebui sa stie ca prefera sa dea mai multi bani pe o marfa stiind ca banii aia raman pe continent decat ca se duc in US sau Asia. Plus protectionismul la sange, trusturile lor de presa refuza reclama pentru produse chinezesti, vama a facut HK Eu sa se mute in Olanda, cam asta este tabloul patriei modellbau, unde lucru asiatic nu intra fara sa fie intai etichetat de o firma Germana ;)
Trezirea de peste ocean a fost mult mai tarzie, iar modul scandalos cum a inceput sa ii promoveze espritmodels, dealer-ul lor din US, atacand murdar orice alt brand, l-a facut pana la urma pe Jules, principalul evanghelist Jeti, sa inchida topicul de suport pe rcgroups, deschis in 2008, cu un mesaj de protest la adresa espritmodels.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2014 - 07:01 PM

Cum o zici tu suna a plan diabolic. Eu o zic altfel.

Jeti, producator ceh cu traditie in modelism facea receptoare foarte bune (si nu prea scumpe) in FM, pe langa alte electronice pe care le fac si azi cu succes.

Odata cu trecerea la 2.4Ghz au trecut si ei cu un sistem radio bun care a fost bine vazut de la bun inceput. Numai ca sistemul radio Jeti se baza pe module care intrau in alte statii.

Singura lor sansa sa ramana in acest business era sa faca o statie. Si au facut o statie premium pe care se vede cu ochiul liber calitatea.

Nu au facut nimic special. Exact acelasi lucru l-a facut si FrSky, au trecut de la module la statie marca proprie. Si ei au facut ceva inteligent - au mizat pe softul Open Source, un mare succes.

Cat despre evenghelisti care ataca celelalte branduri am avut si noi pe aici dar parca s-au mai linistit.
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2014 - 07:21 PM

Neah, or fi fost alea in FM bune, dar cele in 2.4G nu au fost.
Nu neaparat pentru ca nu au trecut certificarea FCC, poveste veche, dar motivul pentru care nu au trecut certificarea si pentru care nu sunt grozave este ca folosesc aceleasi chipuri care i-au falimentat pe XPS/iFS recte Graupner. Si nu am nici un motiv sa cred ca ar folosi ei chipsetul ala intr-un mod mai inteligent, pentru ca buletinele de test FCC exact asta au aratat, ca nu...
Asta era inainte de statie, acum au schimbat arhitectura si au reusit sa treaca hopul, dar receptoarele legacy, alea ieftine, raman cu bubele lor.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 27 May 2014 - 09:12 PM

 renatoa, la 26 May 2014 - 06:46 PM, a spus:

Nu te judec, nu te intreb de ce ai luat-o, din postarile tale in agenda mea esti la categoria good boys :) doar o nelamurire as avea, cu ce a prevalat asupra concurentei in alegerea ta ?
Si nu ma refer la concurenta low cost.
A fost o alegere bazata pe o analiza serioasa (swot ceva ?) sau mai mult de 50% emotional sau influentat de altcineva?


Primul gand a fost mc-32 dar.......partea de programare de la Graupner este mult prea laborioasa si absolut deloc intuitiva. Cel putin asa am perceput-o eu ca si posesor de mc-22 (o statie foarte buna de altfel). De futaba m-am ferit datorita preturilor receptoarelor si in plus nu avea slidere laterale asa cum mi le doream eu (are niste rotite). Spektrum dx 18 somenzini este produsa din pacate doar in varianta handy si eu sunt fan tray.
Am ales jeti dupa ce am vazut review-uri si demo cu partea de programare si au mai contat in buna masura calitatea materialelor si a executiei precum si pretul la care am gasit-o la momentul respectiv, in conditiile in care varianta fara carbon costa minim 1150 euro.
0

#36 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 28 May 2014 - 06:47 PM

AÅŸa mai merge domnilor .
Mulţumim lui Mădă pentru postări , cam greu a intrat să ne lumineze cred că a avut motivele lui personale.
Nu mă înţelegeţi greşit dar tocmai asta îmi doream de la acest topic : mai mult impresiile personale ale unui deţinător şi mai puţină vorbărie .
Cu toţi am văzut pe net filmuleţele de prezentare dar realitatea de multe ori e cu totul alta .
Anul trecut eram în căutarea unei staţii care să înlocuiască vechiul graupner mc 22 cu modul în 2,4 iar cei de la jeti îmi făceau cu ochiul cu seria dc 16. Din păcate preţul cam ridicat dar pe care eu personal îl consider îndreptăţit , m-a făcut să renunţ .
Am văzut emiţătorul în carne şi oase anul trecut în Cehia la EXFC 2013 , la Gernot Bruckman şi mi-a lăsat o impresie deosebită .
Ergonomică , materiale de calitate şi nu plastic ordinar , telemetrie , posibilitatea de a cupla două receptoare pe un singur emiţător , gama vastă de receptoare şi senzori de telemetrie la preţuri nu mici dar moderate , softul destul de intuitiv , apariţia unor power box-uri numite central box pentru modele mari dar cel mai mult a contat faptul că trecuse de etapa de probă , în special în Germania şi era dorită de toţi modeliştii cu pretenţii din toată Europa , în special din Germania , pe care o consider o piaţă extrem de selectivă .
Ştiu că au avut la început o serie de probleme la receptoarele în special cu 4 şi 6 canale dar ulterior le-au depăşit .
Bruckman afirma că are încredere totală în staţie şi că nu a avut niciodată probleme , poate e mai mult marketing dar mă îndoiesc că ar folosi în competiţii deosebit de serioase o staţie în care nu ar avea încredere .
Faptul că nu prea găseşti în Germania jeti dc 16 la vânzare second este pentru mine un feed back deosebit de important .
Îl rugăm pe Mădă să ne mai prezinte câte ceva despre staţie.
0

#37 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2014 - 09:36 PM

Il rugam si pe Zigotu ca el a deschis topicul.

 cristanu, la 28 May 2014 - 06:47 PM, a spus:

Îl rugăm pe Mădă să ne mai prezinte câte ceva despre staţie.

0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 May 2014 - 09:43 PM

A scos la vanzare niste motoare OS, strange bani de statie :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 May 2014 - 10:14 PM

Gata .. l-ati prins pe Zigotu .. parca ati fi mosii aia din Muppets

Mie mi-a placut statia de la bun inceput .. parca eu am postat prima data poza ei .. am avut din pacate
mult prea multe receptoare Futaba la vremea aceea .. ca si acum ...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 28 May 2014 - 10:16 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#40 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 28 May 2014 - 10:25 PM

Ok:)
Deci in momentul asta nu as schimba statia cu nimic.are tot ce am astepta de la o statie.totul e "turnat".e prima statie care rezolva complet problema redundantei(doua emitatoare separate cu 2 antene separate) care pot fi setate independent.telemetria e prima la care ii vad logica.impreuna cu acelerometrele si gyro te lasa sa iti setezi alertele printr-o simpla miscare a statiei.sunetele pot fi customizate.tot systemul jeti de la statie la receptor e gandit perfect.tot ce e scris in reviewul asta e corect: http://markkovalcson...w-and-thoughts/
Ce e interesant e ca jeti a scos varianta ds 14 care practic are cam tot ce are ds 16 dar la jumate de pret.personal cred ca e cea mai buna statie a momentului si nu as schimba-o cu nimic.
0

#41 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 28 May 2014 - 10:31 PM

Motoarele le-am scos pentru ca am mult prea multe si stau degeaba.m-am hotarat sa raman numai la benzina.ultima achizitie a fost 3w:) de pe site.maine am sa pun niste poze cu statia si cu adaptarea pentru ppm input pe care i-am facut-o.partea cea mai faiba a fost ca mi-am setat folosind un satelit de la jeti legatura cu simulatorul pe wifi direct:).am sa psitez pentru cei interesati si poze cu ultimul avion care e echipat full numai cu jeti(power boxul de la jeti) bec de la jeti.jeti foloseste ex bus pentru comunicarea intre deviceuri cea ce iti da posibilitatea in timp real sa setezi de pe statie toate componentele(receptoare,powerbox etc).
0

#42 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 28 May 2014 - 10:34 PM

Inca ceva inainte de jeti am avut un hitec aurora.nici nu se pot compara
0

#43 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 28 May 2014 - 10:51 PM

Deja e ridicol.nu am raspuns pana acum pentru ca am fost prins cu firma.cred ca e prima postare pe care o fac si cred ca e si ultima.toata lumea comenteaza bazat pe preuspuneri si proverbul cu vulpea devine evident.nu inteleg sub nici o forma de ce cineva isi poate imagina ca in timp de criza cand toata lumea incearca sa scoata produse ieftine jeti nu a redus cu nimic produsul lor.de ce lumea nu intelege ca ,calitatea costa??fiecare are dreptul sa comenteze cum vrea dar e bine sa o faca in cunostinta de cauza fara sa dea in cap unui membru care a deschis un topic cu cele mai bune intentii.se pare ca natura de carcotas este in sangele romanului.Cum am spus am sa pun maine poze ca sa "multumesc" persoanele rude cu Toma necredinciosul ,multumindu-ma de acum in colo numai cu cititul posturilor fara a mai posta vreodata ceva.Spor la chibitat.
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2014 - 11:01 PM

In cazul asta imi cer scuze. Daca incepeai topicul cu ultimele postari era mult mai bine.

Sa o stapanesti sanatos si sa ne spui in continuare cum iti place tie.
0

#45 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 May 2014 - 07:30 AM

Zigotuuuu !

Daca nu pui si o poza cu tine , statia si un ziar cotidian de mare circulatie cu data de ieri VIZIBILA in poza .. cei doi colegi de la .... " balcon " .. nu or sa te creada .. si " nici " eu !

Frumoasa statia .. bestiala !
Inca nu am avut ocazia sa o vad pe al lui Mada live ... am vazut in schimb Spectrum DX 10 la alt coleg si fara a avea vre-o legatura cu Jeti mi-a placut si aceea tare mult ( asta pentru ca si desprea ea au fost ca de obicei pareri pro si contra ).

Eu neavand cunostinte tehnice in radio emisie, electronica, soft etc ci sunt ca multi altii doar un simplu utilizator, sau mai
corect eram caci nu am mai iesit la zbor de peste un an .. privesc o statie doar dupa cum arata si eventual dupa ce mai se scrie in review-urile dedicate ..

Nu strica insa opiniile lui Renatoa sa spunem, caci el are mult mai multa baza tehnica in apreciere ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2014 - 10:04 AM

Pai daca ma apuc sa ii explic ca emitatorul ala nu e dual si in realitate nu ii asigura nici o redundanta, fiind cam la fel ca facutul carcasei la CNC, zice ca imi dau cu presupusul...

In rest, jos palaria pentru Jeti, a scos o statie perfecta, asa erau si calculatoarele DEC, de neavut nici un cusur a dat faliment firma, ca s-au terminat clientii si si au data fara intai service-ul, care nu avea ce face, apoi au oprit productia... si in final directorii si portarul ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 02:49 PM

Ok revin cu poze:)
Si emitatorul e dual.am sa fac poza si cu statia desfacuta si pentru cine vrea :) vin si cu explicatii:)
0

#48 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 May 2014 - 03:08 PM

 zigotu, la 29 May 2014 - 02:49 PM, a spus:

Ok revin cu poze:)
Si emitatorul e dual.am sa fac poza si cu statia desfacuta si pentru cine vrea :) vin si cu explicatii:)


la jeti e duplex , nu dual sau cel putin eu asa stiu din manualele lor.duplexul(al doilea emitator) e doar pentru telemetrie.
0

#49 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 03:34 PM

Please see that link:
0

#50 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 03:45 PM

Poze

Fisiere atasate


0

#51 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 03:54 PM

Na ca mi-am pus si poza :) pentru cei mai necredinciosi.Lasand gluma la o parte pentru cine e interesat de aceasta statie stau la dispozitie cu toate informatiile.
Ce imi place la Jeti e ca se gandesc un pas in fata.Uitati ce contine ultimul update.Posibilitatea de mapa senzorii atasati:) http://www.jetimodel...e-Version-3-00/
Tot ca o noutate la ei e :
http://www.jetimodel...ukt/EnLink-2RS/
la fel si RC Switchul:
http://www.jetimodel...dukt/RC-Switch/
Plus inca un link interesant cu lansarile de anul asta a lui Jeti la expozitia de la Nuremberg:
http://headrc.com/tv...o/centralbox400

Nu incerc sa conving pe nimeni sa isi cumpere aceasta statie.Vreau doar sa spun ca oricat as incerca sa ii caut nod in papura nu ii gasesc.Dar repet asta e numai parerea mea si e foarte obiectiva:))
O zi buna
Adrian
0

#52 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 May 2014 - 06:26 PM

S-o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai bucurii.
Sa stii ca te invidiez...pozitiv.
Multa, multa bafta.
0

#53 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 06:27 PM

Multumesc mult
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2014 - 06:44 PM

Acum e altceva (fata de primul post). Din pacate oricat de buna ar fi statia ramane bariera (pentru cei mai multi din RO de neatins) celor 1400 EUR (MADA a reusit sa o gaseasca sub pragul psihologic de 1000 EUR) la care se vor adauga pretul receptoarelor/senzorilor.

Cand fac bugetul pentru o noua statie (si il tot fac de ceva timp) pun in balanta ce model tare as putea cumpara de diferenta intre o statie buna banala (gen Spektrum DX9) si una de top. Si in final as prefera sa am un planor de la Vladimir decat o statie premium.

De altfel la concursurile de F3J la care am cascat gura am vazut mai des modele scumpe decat statii scumpe.
0

#55 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 May 2014 - 09:47 PM

 stiganas, la 29 May 2014 - 06:44 PM, a spus:

Acum e altceva (fata de primul post). Din pacate oricat de buna ar fi statia ramane bariera (pentru cei mai multi din RO de neatins) celor 1400 EUR (MADA a reusit sa o gaseasca sub pragul psihologic de 1000 EUR) la care se vor adauga pretul receptoarelor/senzorilor.

Cand fac bugetul pentru o noua statie (si il tot fac de ceva timp) pun in balanta ce model tare as putea cumpara de diferenta intre o statie buna banala (gen Spektrum DX9) si una de top. Si in final as prefera sa am un planor de la Vladimir decat o statie premium.

De altfel la concursurile de F3J la care am cascat gura am vazut mai des modele scumpe decat statii scumpe.



Da mai poti face un calcul .. daca aduni toate modelele ce le-ai achizitionat cu folos sau fara , depozitate prin toate colturile casei si aduni banii cheltuiti nu ramne de neglijat socoteala .. nu mai bine 2-3 modele bune si o statie de fitze ?
Decat 10 Trabanturi nu mai bine un Audi Break ? .. ca sa poti cara si modelele ..

P.S.

Poze a pus da tot nu ne-a aratat factura ca e pe numele lui .. cred ca e imprumutata temporar pentru sedinta photo ! :rofl:

Desii o factura se poate " face " usor !Nuuu ! Cel mai credibil gest prin care sa poti dovedii ca un obiect este al tau pe bune, ar fi acela in care iti permiti sa dai cu ea de pamant in timp de filmezi sa arati lumii .. ca fiind a ta nu dai socoteala nimanui .. nu ?
.. asteptam .... Dovada ! Dovada !

Parca mai misto e carbon ! Sic !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 May 2014 - 09:49 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#56 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 29 May 2014 - 09:56 PM

Sa stii ca asa am facut azi.aveam multe modele.le-am facut pachet si le-am dat la un sfert din pret.raman la 3 modele pe benzina si unul de f3a si incerc sa folosesc la maxim statia.
0

#57 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2014 - 10:00 PM

Pai de la cine sa o imprumute in Iasi (sau in RO) ?

Altfel intrebarea ta e justificata. Daca in loc de 50 de modele m-as limita la 3-4 ar fi bani de doua statii Jeti. Da e un hobby si fiecare face dupa cum il mana placerea. Sunt foarte putini care stiu sa se limiteze la doar cateva modele si o statie de top (in loc de multe si modeste).

Un alt mare avantaj la modele putine si bune e ca poti sa cotesti de pe un sistem pe altul (gen de la Futaba pe Jeti) usor si cu costuri minime.

 REAL DESIGN, la 29 May 2014 - 09:47 PM, a spus:

Da mai poti face un calcul .. daca aduni toate modelele ce le-ai achizitionat cu folos sau fara , depozitate prin toate colturile casei si aduni banii cheltuiti nu ramne de neglijat socoteala .. nu mai bine 2-3 modele bune si o statie de fitze ?
Decat 10 Trabanturi nu mai bine un Audi Break ? .. ca sa poti cara si modelele ..

P.S.

Poze a pus da tot nu ne-a aratat factura ca e pe numele lui .. cred ca e imprumutata temporar pentru sedinta photo ! :rofl:

0

#58 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 May 2014 - 10:06 PM

 zigotu, la 29 May 2014 - 09:56 PM, a spus:

Sa stii ca asa am facut azi.aveam multe modele.le-am facut pachet si le-am dat la un sfert din pret.raman la 3 modele pe benzina si unul de f3a si incerc sa folosesc la maxim statia.


Este solutia perfecta ... daca vrei sa progresezi .
Daca vrei doar jucarii .. atunci cat mai multe .. fara numar fara numar caci fiecare e frumos in felul sau .
Daca insa ai 30 de modele , fiecare are alte caracteristici si la un moment dat nu faci dacat sa iti strici mana .
Daca amesteci planoare cu masinute, cu heli si barcute culminand cu aero Scale , F3A si 3D ... nu mai intelegi nimic ..
.. poate doar sa iti faci freza din greseala cu palele unui TREX 600 ...

Eu mi-am luat 14 MZ ca am gasit-o la doar 500 USD ( SH dar ca si nou ) altfel Jetti scria pe usa de la apartament !
Imi tine si de urat ca mai vorbeste din cand in cand ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#59 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 May 2014 - 10:08 PM

 stiganas, la 29 May 2014 - 10:00 PM, a spus:

Pai de la cine sa o imprumute in Iasi (sau in RO) ?

Altfel intrebarea ta e justificata. Daca in loc de 50 de modele m-as limita la 3-4 ar fi bani de doua statii Jeti. Da e un hobby si fiecare face dupa cum il mana placerea. Sunt foarte putini care stiu sa se limiteze la doar cateva modele si o statie de top (in loc de multe si modeste).

Un alt mare avantaj la modele putine si bune e ca poti sa cotesti de pe un sistem pe altul (gen de la Futaba pe Jeti) usor si cu costuri minime.


Cred ca de la Buftea ! .. butaforie din ipsos folosita la filmari ! Nu ?

Te-ai sucit acu .. mai sus ziceai ca nici nu o are ... Glumesc .. bineinteles !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 May 2014 - 10:09 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#60 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 30 May 2014 - 01:40 PM

bai, eu am citi manualul de la statia lui Mada si mi s-a parut super ok meniul si modul de programare. am citit si alte review-ri despre cele 2 statii si asa cum zicea si Gigi, decat jdemii de modele inutile, mai bine 2-3 de top si statia pe masura.

m-am jucat si cu 9x (soft open) la Bv (a lui Mihai_Supy. n-are nici o legatura. o fi ieftina, dar si gratis de as primi-o nu as avea incredere in ea. e chestier de gust.

cel mai bine o sa ne lamureasca Zigoti si Mada despre partea de soft / programare. desi eu sunt lamurit din ce am citit. sa fiu sincer, daca nu ar fi pe drum un nou membru al familiei, as investi intr-un Jeti. este o investitie pe termen lung si se justifica.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro