Modelism - RHC Forum: Jeti DS 16 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jeti DS 16 Poate cea mai buna statie

#1 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 20 May 2014 - 10:08 PM

http://markkovalcson...w-and-thoughts/
Am cumparat aceasta statie si sincer cred ca e cea mai buna statie pe care am avut-o.Astept pareri
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2014 - 10:57 PM

Pai noi asteptam pareri de la tine ca noi am vazut-o doar in poze.

Intrebarea e: dupa ce dai 1400 EUR poti sa nu spui ca e cea mai buna statie pe care ai avut-o ?

Vezi postareazigotu, la 20 May 2014 - 10:08 PM, a spus:

http://markkovalcson...w-and-thoughts/
Am cumparat aceasta statie si sincer cred ca e cea mai buna statie pe care am avut-o.Astept pareri

0

#3 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 May 2014 - 11:02 AM

Vezi postareastiganas, la 20 May 2014 - 10:57 PM, a spus:

Pai noi asteptam pareri de la tine ca noi am vazut-o doar in poze.

Intrebarea e: dupa ce dai 1400 EUR poti sa nu spui ca e cea mai buna statie pe care ai avut-o ?

Poate un pic offtopic dar diferenta dintre o statie de 1400 de eur si una de 150 EUR sunt functiile in plus si precizia in zbor la comenzi cum raspunde? Sunt la inceput e drept dar nu inteleg foarte bine aceste diferente de pret colosale.
Thx,
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 May 2014 - 01:09 PM

Pretul se explica partial prin tehnologiile folosite, care numai economice nu sunt, si parerea mea nici justificate tehnic.
Voi face o paralele cu un alt produs de o clasa similara, o camera Leica aparuta recent, o compacta destul de obisnuita, si care costa peste 2000 mai ales pentru ca scrie Leica pe ea. Iata cum se realizeaza carcasa acestei camere:
http://3.static.img-...u-block-001.jpg
"The Leica T's body is formed from a 1.2kg block of aluminum, which is machined down to 94g at Leica's factory in Wetzlar, then subjected 45 minutes of hand-polishing. The camera has no separate internal chassis; instead everything is attached to this shell. Now you know why it costs so much..."

Deci 1.1kg de aluminiu facute span si trimise la reciclare numai ca unii sa justifice... nu stiu ce :unsure:

Ei bine, carcasa Jeti este facuta la fel !

O carcasa similara facuta prin extrudare, m-am interesat la Aluminiu Slatina, ar costa in jur de 20 Euro, la comenzi mici, de sute de bucati.

Restul hardware-ului... stick-urile sunt celebre, la 210$ bucata, e greu de justificat ca ar fi de 10 ori mai bune ca un stick de Aurora la 20$ bucata sau unul de taranis la 12$...
Daca ti-ai luat un Jeti cu adevarat, ai grija cu manevrarea lor brutala, sunt facute din teava (dur?)Al cu grosimea de... 0.4mm !!! este deja cunoscut un caz de stick rupt din manevrarea prea violenta.

Restul hardware-ului, de la cei care o au deja, la Craiova au fost doua si mai e una, pot spune ca butoanele push sunt destul de normale, iar din forumuri, in privinta softului, sunt chestii in OpenTx care Jeti nu le face.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 May 2014 - 01:27 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 May 2014 - 01:09 PM, a spus:

Pretul se explica partial prin tehnologiile folosite, care numai economice nu sunt, si parerea mea nici justificate tehnic.
Voi face o paralele cu un alt produs de o clasa similara, o camera Leica aparuta recent, o compacta destul de obisnuita, si care costa peste 2000 mai ales pentru ca scrie Leica pe ea. Iata cum se realizeaza carcasa acestei camere:
http://3.static.img-...u-block-001.jpg
"The Leica T's body is formed from a 1.2kg block of aluminum, which is machined down to 94g at Leica's factory in Wetzlar, then subjected 45 minutes of hand-polishing. The camera has no separate internal chassis; instead everything is attached to this shell. Now you know why it costs so much..."

Deci 1.1kg de aluminiu facute span si trimise la reciclare numai ca unii sa justifice... nu stiu ce :unsure:

Ei bine, carcasa Jeti este facuta la fel !

O carcasa similara facuta prin extrudare, m-am interesat la Aluminiu Slatina, ar costa in jur de 20 Euro, la comenzi mici, de sute de bucati.

Restul hardware-ului... stick-urile sunt celebre, la 210$ bucata, e greu de justificat ca ar fi de 10 ori mai bune ca un stick de Aurora la 20$ bucata sau unul de taranis la 12$...
Daca ti-ai luat un Jeti cu adevarat, ai grija cu manevrarea lor brutala, sunt facute din teava (dur?)Al cu grosimea de... 0.4mm !!! este deja cunoscut un caz de stick rupt din manevrarea prea violenta.

Restul hardware-ului, de la cei care o au deja, la Craiova au fost doua si mai e una, pot spune ca butoanele push sunt destul de normale, iar din forumuri, in privinta softului, sunt chestii in OpenTx care Jeti nu le face.

Deci raman la Turnigy 9X ( nu ca as avea bani sa iau una de 1400 EUR) pe care intentionez sa o iau dupa ce imi vad banii inapoi de la site-ul de unde am cumparat 6XS care are probleme cu semnalul.
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 May 2014 - 06:41 PM

Tot Jeti mi-as lua, daca as avea bani. Sa fim drepti, cum poti compara fiabilitatea unui encoder cu sensor Hall, deci fara piese de uzura, cu un potentiometru?

PS. Sunt tare curios cum pot face prin extrudare altceva decat o macaroana. Cum inchid capetele?
0

#7 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2014 - 07:00 PM

Vezi postareadan_mitea, la 21 May 2014 - 06:41 PM, a spus:

Tot Jeti mi-as lua, daca as avea bani. Sa fim drepti, cum poti compara fiabilitatea unui encoder cu sensor Hall, deci fara piese de uzura, cu un potentiometru?

PS. Sunt tare curios cum pot face prin extrudare altceva decat o macaroana. Cum inchid capetele?


Cred ca a confundat presarea cu extrudarea. Daca vrei sa o faci CNC ca sa arate beton, e suficient sa torni o forma bruta pe care sa o masinezi decat sa frezezi ca fraierul un cub de aluminiu.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 May 2014 - 07:05 PM

Nu face nimeni astfel de comparatii, noi comparam preturile :)
Cine mai vrea astazi asemenea fiabilitate, cand si nemtii au inceput sa o lase moale cu calitatea, pricepand ca banii vin din service, nu numai din produs masini noi, care deja ne depasesc numarul, ar trebui sa se inchida toate fabricile.
http://www.zerohedge...old-cars-go-die

Iar cand comparam preturi, si tehnologii, nu stiu cum sunt altii, dar eu nu ma pot abtine sa nu carcotesc ca se poate trece pe Hall orice statie cu 5$, lucru demonstrat...
Problema este sa se vrea... mai stie cineva de firma DEC? ale caror unitati de service somau, ca nu aveau ce repara... pana au dat faliment.

Cu macaroana... capetele le inchizi cu capace... :) de Alu sau plastic, chiar si Jeti are capac, doar ca este deasupra, masca frontala.

Si, pentru Gore, filmul cu frizura ca "fraierii" :)


De extrudat vorbeam, am un JR care daca ii dau jos totul ramane un profil de poti confunda cu ce se foloseste la termopane. Parca extrudat ii zice cand scoti bara de 3-4metri... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 May 2014 - 07:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2014 - 07:33 PM

Mi se pare aiurea sa platesc pt. ceea ce vad in filmul de mai sus. Nu contest pretul statiei, dar preferam sa vad banii bagati in electronica de calitate si in soft, nu in carcase facute la CNC. E un exemplu tipic de cum nu trebuie procedat pt. a construi o carcasa, pt. mine le face anrireclama respectivul film.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#10 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 May 2014 - 08:06 PM

Nu trebuie sa o torni in forma bruta, o torni direct in cochila si iese perfect.

Pretul nu se justifica dupa parerea mea, fara suparare!!!!

Sau poate sunt eu mai sarac si nu pot sa-mi permit asa statie. Cu 9x fac treaba, mai am si o Taranis care nu cred ca e mult mai prejos decat Jeti, mai ales pe la softuri.

Dar gusturile nu se discuta

Ciao Sorin
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2014 - 09:13 PM

Aici sunt de cu totul alta parere. Statia merita 1400 EUR si pentru Jeti nici nu merita sa incerce altceva.

In primul rand nu e foarte scumpa. Futaba 18MZ e 2200 (au redus-o) EUR si merge cu WIN CE.

In al doilea rand un Turnigy 9X/9XR (si cu atat mai mult Taranis) are soft mai tare decat Futaba si Jeti la un loc deci pe partea de soft nu ai cu ce sa rupi gura.

Ramane calitatea executiei si atentia la detalii. Pentru cineva cu bani, pasionat de modelism asta conteaza si merita pretul mare. La fel cum un Leica rangefinder era/este muuult mai scump ca un SRL japonez asa si Jeti e mai scumpa decat un 9X dar cand o ai in mana (sau o vezi in poza) simti/vezi calitatea.

Faptul ca softul e bun si partea de radio e desteapta ajuta. Eu nu as da pe ea 1400 EUR dar il inteleg pe unul care o face.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 May 2014 - 09:43 PM

Deci e mai mult "object of desire" decat "commodity" ;)

Jeti ar putea sa scoata acelasi lucru in plastic, cu un singur procesor si stick-uri normale, la 3-400, si sunt convins ca s-ar cumpara la fel de bine. Dar nu vrea... sunt singurii de categoria "Vuitton" in bransa asta si pana nu apar alti nebuni care sa adauge un diamant in varful stickului, cred ca le va fi bine.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2014 - 10:07 PM

Aici e clenciul. La 3-400 EUR daca se vinde la fel de bine sunt in pierdere. La 1400 EUR au profit suficient. Trebuie sa vanda foarte multe la pret mic pentru a face profit, cum sunt un producator mic nu pot decat sa stea in nisa scumpa.

Dar, cinste lor, in nisa asta scumpa livreaza o statie care arata de 1400 EUR. Ce ne facem cand o sa apara Turnigy 9x cu encodere HALL, un ecran mai bun, comutatoare decente, totul la 50-100 USD. O sa fie greu sa justifici o statie de 3-400 EUR.

Si nu sunt singurii cu statii foarte scumpe (Futaba 18MZ, Weatronic, Graupner MC32, Multiplex profi TX, etc)

Ia uite aici, JR28X cu Android la 2700 USD.
http://www.horizonho...g031bx-JRP01050

Vezi postarearenatoa, la 21 May 2014 - 09:43 PM, a spus:

Deci e mai mult "object of desire" decat "commodity" ;)

Jeti ar putea sa scoata acelasi lucru in plastic, cu un singur procesor si stick-uri normale, la 3-400, si sunt convins ca s-ar cumpara la fel de bine. Dar nu vrea... sunt singurii de categoria "Vuitton" in bransa asta si pana nu apar alti nebuni care sa adauge un diamant in varful stickului, cred ca le va fi bine.

0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 May 2014 - 02:38 AM

Treaba cu extrudatul este, ca, orice ai face, tot o macaroana cu capace este. Cam toate chargerele sunt asa. Despre pret, nu-s atat de sigur. Varianta ar fi injectarea in matrita, procedeu scump pentru serii mici, atat din cauza matritei cat si a masinii. Dupa aceea tot ar trebui ceva masinaj. Iar faptul ca ramane span, se recicleaza. Per ansamblu as zice ca este economic, repet, pentru serii mici.
In rest, cred ca este un vis frumos pentru oricine. In definitiv este un topic pentru ea. Cine are ceva de spus, sa spuna. Hai sa lasam deoparte vechea poveste cu strugurii si cu vesnica comparatie cu alfa si omega statiilor, adica FrSky si Turnigi 9X. Pentru ele sunt topicuri dedicate.
Multa, multa bafta.

PS. Treama cu ruptul stick-urilor este similara cu ecranul tactil de la Aurora 9. Cata cerneala acurs si pe aceasta tema....

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 22 May 2014 - 02:38 AM

0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 May 2014 - 02:48 AM

Turnigy.....a curs...
Scuze, editul.
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 May 2014 - 08:40 AM

Nu vad de ce ar fi vis, mai ales pentru cineva muncind pe salarii de afara, cand aici si-o permite cineva avand salariul mai mic decat pretul statiei... :unsure: chestie de prioritati :)

Treaba cu stick-ul nu e cautat nod in papura, dar nu se face asa ceva... mai ales la o natiune cunoscuta ca buni mecanici.
Iar reactia lor cand s-a intamplat prima oara, si s-a pierdut un jet din cauza asta, nu a fost tocmai onoranta...

@domnul Dan, de Frsky nu a pomenit nimeni pana la dumneata :) Pana nu iti invingi angoasele sa te joci putin cu companion sa vezi ce poate OpenTx, vorbim degeaba. Ce te faci daca apare o versiune de OpenTx? pentru Jeti :) Nu e gluma, se discuta pe tema asta...

Chestia cu varianta low cost de jeti cred ca este totusi sustinuta de modelul economic de la DSLR-uri.
Toate firmele scot profitul din modelele entry de 500$ care se vand de 10x mai mult ca FF-urile de 1500$. Nu e o parere, o arata rezultatele financiare publicate trimestrial de bursa din Tokyo.
Dincolo modelul aduna pic cu pic pare mai profitabil decat musca si fugi de la noi ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 May 2014 - 08:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 May 2014 - 01:06 PM

Offff si mi-am spus sa nu ma mai bag in seama. M-ati terminat cu softul acela. Dar, pana nu vom avea un cip implantat in creier, pe langa soft mai trebuie si ceva solid. Unii vor si altceva decat o sapuniera din plastic, treaba de gust.

PS. Chiar si cand vom avea cipsetul cu pricina, aceiasi, vor dori sa nu fie facut in Tanzania sau sa aibe colturile rutunjite si sa fie imbracat in silicon, pentru placerea de a-l simti, chiar daca vocea ratiunii ne va spune ca si cel nedebavurat si facut din materiale reciclate, ruleaza perfect softul minune.
PPS. Este drept ca nu s-a facut pomenire, dar totul este atat de evident ca, parca nu-si avea rostul in acest topic. Spun si eu, sa nu fie cu banat.
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2014 - 01:20 PM

Dupa ce am chibitat la greu poate ar trebui sa il lasam pe domn zigotu sa ne spuna cum ii place caci deocamdata e singurul care o are.

Poate baga si niste poze ca una e ce citesti aiurea pe net si alta cand vorbeste unul de langa tine.
0

#19 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 May 2014 - 10:18 PM

Toata statia asta e o fita, materialele bagate in ea nu reprezinta valoarea reala. Tocmai un cunoscut si-a cumparat o motocicleta Honda naked la 200 de kg otel si aluminiu plus electronica aferenta cu 1100 euro.Scuze de offtopic
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 May 2014 - 06:59 AM

Pai la nici un produs pretul de fabricatie nu reprezinta valoarea reala :)
Tocmai a lasat zilele astea un nene de la Ford sa ii scape pasarica cum costa 700 masina fabricata la craiova fata de 1500 cat costa cand o face in vest...
De asta trebuie evitati chinezii care au invatat marketing occidental ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 23 May 2014 - 07:54 PM

Domnilor , mă aşteptam încă de la începutul topicului să găsesc ceva interesant legat de staţia omului .
Spre dezamăgirea mea discuţiile au urmat un curs "normal" pentru orice topic legat de o staţie nouă (vezi futaba 18 mz).
Aceiaşi protagonişti , unul mai dezamăgitor decât celălalt în a aprecia real staţia (scuze stiganas dar te-ai lăsat prins în jocul lor).
Din cîte cunosc , la noi în ţară mai e una la Craiova , deci invit pe acel domn să ne facă unele aprecieri reale.
Nu vedeţi domnilor că zigotu a fost redus la tăcere de dumneavostră , nici nu mai îndrăzneşte să spună ceva , probabil a şi revîndut staţia , la aşa critici.
Dacă omului îi place staţia şi a investit ceva bănet în ea ( poate are cu ce!!!!) nu aruncaţi cu noroi , fără să fi pus măcar mîna vreodată pe aşa ceva!
Nu comparaţi , doamne iartă-mă ,jeti cu turnigy 9x , că deja intraţi în penibil .
Lăsaţi pe fiecare să cumpere ce vrea şi ce poate şi să prezinte părerile proprii dar avizate .
Respect fiecare modelist indiferent de staţia pe care o posedă dar nu îi pot respecta pe cei ce îşi dau cu părerea la nesfârşit!
0

#22 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 May 2014 - 08:56 PM

Personal daca ar fi avut statia pana acum ar fi pus poze sau ar fi spus ceva despre ea. In schimb doar tăcere.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2014 - 09:09 PM

Nu e vina noastra, zigotu a lansat invitatia la chibitat dupa care a disparut ca magaru'n ceata. Asa, daca ar fi sa-mi dau in continuare cu parerea cred ca (inca) nu o are si mai mult decat articole vechi de un an de pe net nu stie nici el.

Intrebarea mea de la inceputul topicului ramane in picioare; cati sunt in stare sa fie obiectivi dupa ce s-au montat si au dat 1400 EUR pe o statie (vorbim de RO unde 1400 EUR sunt bani) ?

Vezi postareazigotu, la 20 May 2014 - 10:08 PM, a spus:

http://markkovalcson...w-and-thoughts/
Am cumparat aceasta statie si sincer cred ca e cea mai buna statie pe care am avut-o.Astept pareri

0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 May 2014 - 09:24 PM

Da, mai e una la Craiova, am scris si eu asta, proprietarul e fadini, cine e interesat il poate contacta pm, as zice ca daca era dispus ii facea review pana acum.

Doar ca, impresia mea, cum zice si oachidori, este ca s-a lansat un topic din plictiseala, ca sa avem niste discutii lejere, de vara...

Ok, de restinut asta: daca poti si iti permiti, esti considerat avizat...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2014 - 09:33 PM

E buna asta.

Vezi postarearenatoa, la 23 May 2014 - 09:24 PM, a spus:

Ok, de restinut asta: daca poti si iti permiti, esti considerat avizat...


De cate ori apare o statie noua, scumpa, stickurile sunt descrise ca uluitoare, unbelievable, perfecte, te simti una cu modelul, bla-bla.

Peste juma de an apare inca o stie si iarasi stickurile sunt cele mai bune. Acum asta am citit-o (din nou) la JR28X.

Oare cat mai e loc de stickuri mai bune. Adica, sa fim seriosi, de acum 10-20 ani statiile de top Futaba/JR aveau stickuri fantastice si totusi, in fiecare an apare o statie noua ale carei stickuri sunt cele mai bune.
0

#26 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 26 May 2014 - 12:28 PM

Vezi postareastiganas, la 23 May 2014 - 09:09 PM, a spus:

Intrebarea mea de la inceputul topicului ramane in picioare; cati sunt in stare sa fie obiectivi dupa ce s-au montat si au dat 1400 EUR pe o statie (vorbim de RO unde 1400 EUR sunt bani) ?


Off-topic dar pe-aproape: am varianta DC-16 Carbon Line. Nu o sa fac review detaliat pentru ca oricum asa ceva este inutil la produsele scumpe. Poporului ii place enorm categoria "eftin si bun" iar orice este mai scump e catalogat automat drept fitza, inutil si slab (eventual toate la un loc).
La fel a fost si cu benzinarele de firma in urma cu 5 ani (Sebart, Extrem Flight, Pilot RC etc) cand numai smecherii isi permiteau asa ceva in conditiile in care modelele de la CMPro erau "absolut bestiale". Acum am vazut ca e un un trend mai nou cu planoarele.

Pe scurt:
- a costat aproximativ 960 euro (nu mai stiu exact exact pretul) la Hacker in Noiembrie 2013; mai ieftina decat Graupner MC-32 si aproape de Spektrum DX-18 Somenzini si Futaba FX-32
- despre carcasa s-a discutat, fata este din placa de carbon (exact: MEGA FITZA!) iar switch-urile, sliderele si stick-urile-urile sunt de calitate; nu-mi imaginez cum poti trage atat de tare de un stick RC dar cu putina vointa se poate orice
- softul este open, poti face ce mixari vrei, cum vrei
- stick-urile si ghimbalurile sunt din aluminiu si modulare: tot ansamblul se demonteaza complet pentru montarea eventualelor switch-uri pe stick-uri
- nu ai acces rapid la interior: spatele este prins in suruburi
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2014 - 06:39 PM

Gresesc eu sau cele doua modele sunt identice doar ca unul e pe gat si altul e la tava ?
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2014 - 06:46 PM

Nu te judec, nu te intreb de ce ai luat-o, din postarile tale in agenda mea esti la categoria good boys :) doar o nelamurire as avea, cu ce a prevalat asupra concurentei in alegerea ta ?
Si nu ma refer la concurenta low cost.
A fost o alegere bazata pe o analiza serioasa (swot ceva ?) sau mai mult de 50% emotional sau influentat de altcineva?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 May 2014 - 06:51 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 May 2014 - 09:54 AM

Am dat din intamplare peste o faza care chiar m-a infuriat... nu se refera la statie, ci la atitudinea firmei, de ne considera pur si simplu prosti gramada !
Nu ajunge segmentarea pietei dupa numarul de canale, de nu pot avea un feature anume decat daca il iau la pachet cu 18 canale care ma costa un salariu si nu imi trebuie... dar sa dai bani pe functii elementare, care orice statie de 100$ le are gramada, asta chiar e o mizerie...
Adica dupa ce dau 1000 pe statia asta, constat ca daca mai am nevoie de ceva extra software, trebuie sa platesc cateva linii de cod cu sume cu care prefer sa imi iau receptoare !!! Si nu vorbesc de functii noi, ci sa adaug la gele existente, care nu imi sunt suficiente.

List of Upgradable Features for DS-14US
· Accelerometers 25.00 EUR
· Flight Modes (1 more) 25.00 EUR
· Free Mixes (4 more) 25.00 EUR
· Logical Switches (2 more) 12.00 EUR
· Timers (1 more) 12.00 EUR
· Alarms (10 more) 12.00 EUR
· Telemetry Controls 35.00 EUR

La naiba, ca si cum ti-ar veni ultimul racnet de masina numai cu doua memorii la radio, si trebuie sa mai platesc extra ca sa mai prind cateva posturi... :angry:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 May 2014 - 01:09 PM

Tot mi-as lua una. Stii, prin definitie, hobby nu este similar cu rentabilitatea, parerea mea.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro