Modelism - RHC Forum: Motor salupa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Motor salupa ce motor i-ar trebui?

#1 Useril este offline   Razvi28 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 16 February 2003 - 01:10 AM

Am o mica intrebare pt cunoscatori...Am o salupa de 1.30 m lungime,din fibra.A fost folosita ca salupa de viteza,dar intre timp a ajuns o mica epava.De fapt au disparut doar accesoriile...
Acum intrebarea mea e cam ce motor i-ar trebui?Unul racit cu apa,normal,ca totul e etans in interior ,dar cat de mare?
Carma cum ar trebui sa arate? cam ce forme si dimensiuni exista in domeniu?Si cum as putea fixa elicea(ca veni vorba,ce elici sunt bune aici?) de ax sa nu se desprinda la turatii asa mari?La cele electrice se strange si totul e OK,dar aici e suficient?
Daca are cineva o schita cu o carma pt asa ceva ar fi binevenita...
Multam'
Flying is my middle name...
0

#2 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 February 2003 - 12:07 PM

Salut .eu am ceva experienta cu treburile astea dar vreau mai multe detalii cum ar fi cat de repede vrei sa-ti mearga"salupa' ce greutate are si macar cum arata ,o poza o silueta ceva !! -axul de obicei ede 4mm diametru si trebuie sa fie perfect drept(electrod crom) -tubul etambou in care se introduce axul trebuie prevazut cu doua bucse de bronz (aici este util un stungar bun)sau daca iti permitiun tub cu rulmenti dea gata !! -tubul apoi se fixeaza in coaja curasina epoxi! -eicea se alege in functie de turatia motorului! -pentru barca ta ti-ar trebu cam un motor tip 600 sau700cu reductor sa ai cam 4000r/mp cu o elice de 55 -60 mm cu 3pale pentru o viteza medie! sper ca te-ai mai lamurit ,daca nu mai da-mi un telefon la 0722802993 sau da-mi mai multe detalii pe forum :) :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_07.gif
0

#3 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 February 2003 - 03:47 PM

Corecte afirmatii ale lui Gunman.

Cel mai bine tinind cont ca e din fibra, deci are ceva greutate ar merge bine un motor termic de navo in jur de 3,5 cm3.
Daca nu, electric un seria 700, conectat la doua pack-uri de 6-7 elementi.

Daca mergi pe cel electric este destul de scump deoarece apare regulatorul de viteza + motor+acc.+incarcator deci cel putin in jur de 5-6 milioane pentru cam cel mult 10 minute.

Mai pune ceva informatii sa ne putem da cu presupusul mai bine.

Numai bine.

Aceasta postare a fost editata de leo: 22 February 2003 - 08:37 AM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 21 February 2003 - 03:51 PM

1.30 m lungime?!!! Pai asta-i barca pentru motor de 15 cc...nu au ce cauta electricele pe asa o carena!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   Mr_M8 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Canada

Postat 21 February 2003 - 08:02 PM

Cum bine zice Marinaru, la 130 cm merge un motor de 15. Daca ne luam dupa Taica Gunderth (Gunderth Modellbau), un FSR-V de 15 are pina in 120 cm. Si baietzii se pricep la coci de FSR, nu gluma...
Personal am vazut modele mai mari, cu motoare IPL (25 cc) de Tirgu-Mures. Erau cit contrabasul...

Frumusetea apare cind se merge la balta, cu ditai cosciugul in portbagaj.

Pina la urma totul depinde de coca pe care o ai, daca nu a fost facuta pentru viteza sau FSR, degeaba pui motor suparat.

Sporuri!
0

#6 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 February 2003 - 08:14 AM

Corect, greseala este a mea, acum am realizat si eu lungimea, ma gindeam numai ca este din fibra,.... si a iesit altceva.
Cade treaba cu motorul electric.

Ne dam cu presupusul.
Ai mai jos un grafic sper sa fie folositor.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de leo: 22 February 2003 - 08:43 AM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#7 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 February 2003 - 08:19 AM

Si ar mai fi si urmatoarele:

Fisiere atasate


Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#8 Useril este offline   Razvi28 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 February 2003 - 11:32 PM

multam pt sfaturi....
Acum sa va mai dau ceva detalii....
forma este de "papuc zburator"....axul pt elice il am ,la fel si bucsile......acum am ajuns la partea cu motorul....am instalatia interioara de racire cu apa a motorului (asa cum am spus,banui ca doar un asemenea motor pot folosi aici..) si ar mai fi un mic suport motor,care sa il pot adapta pt motorul pe cae il voi avea...
documentele de la leo par f interesante,am aruncat acum doar o privire pe ele,dar le voi analiza dupa ce ies de pe net mai amanuntit...
Am vazut ca tre sa am un motor de minim 10 cmc...cam mare...deci banui..cam scump..
Sper sa apar si cu niste poze curand,dar ma tot abureste un amic ca vine cu o camera digitala si ma ajuta...
pana la urma o rezolv eu....
Multumesc inca o data!
Flying is my middle name...
0

#9 Useril este offline   Razvi28 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 23 February 2003 - 11:37 PM

In legatura cu rasina....
am auzit ca rasina epoxi as gasi in metro...daca stie cineva vreo denumire exacta,eventual si un pret...ar fi bine..sa stiu ce sa iau, sa nu ma trezesc cu surprize...
Multam'!
Flying is my middle name...
0

#10 Useril este offline   Malkovitch 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 17 April 2003 - 01:15 PM

Cauta adeziv epoxidic marca BISON. Se livreaza in seringi tandem de 15 ml si este, din cate stiu eu, de 3 tipuri, in realitate 2 variante de uscare: rapid-30 de minute si lent-12 de ore. Ambele, insa, asigura intarirea definitiva dupa 24 ore. Chiar si cel rapid, avantajul fiind ca piesele se imobilizeaza intr-un timp mai scurt.
OK?
Daca esti nelamurit de cum ar putea arata, o sa fac o poza si o sa o postez.
[...sunt curios si de aceea am nasul in bandaje...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro