Modelism - RHC Forum: Knurrus Maximus - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Knurrus Maximus o aripa mai diferita

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 06 May 2014 - 05:56 PM

Dupa ce-am mucificat ultimul model de FPV,am zis sa incerc cu o aripa zburatoare cu speranta ca o sa scot o platforma cu incarcatura alara scazuta dar cu o viteza de croaziera ridicata(undeva la 40-45km/h).
Si pentru ca tot imi scapa ceva,fie ca erau aripi taiate de mine ori una de dululutu,ceva ceva nu se lega pentru zboruri FPV.Ale mele erau prea incete si cum dadeau de vant cum ziceau harst,cea de la dululutu nu prea imi oferea o autonomie grozava,ceva musai pentru FPV.

Si asa am ajuns la Knurrus Maximus. Nu e nici pe departe cea mai ieftina aripa zburatoare dar are un mare avantaj:e din EPP adevarat.Nu polistiren chior de pus pe bloc,ci EPP adevarat,aproape 90% identic cu elaporul,doar ca mai cauciucata suprafata.Pretul pentru kit a fost in jur de 200 lei(aici intra si o rola de banda de scoci cu fibra de 10mm latime,nu pare de cea mai buna calitate dar sper sa-si faca treaba).In kit au mai fost 2 foi de EPP de 5mm grosime,in forma semiaripilor.Nu m-am dumerit inca pentru ce sunt.Poate fac o cupola din ele pentru toate matele care urmeaza sa fie puse.

Neamtul mai da la aripa si eleroane de balsa frumos profilate si 3(?) wingleturi.Aripile vin in blocurile de EPP din care au fost taiate,nicio sansa sa se avarieze pe drum(livreaza cu DHL,nu e rapida deloc).

Nu am apucat sa o montez,bag bisturiul si bisonul in ea in weekendul asta cand o sa fie si maidenul.Profilul asta subtire sigur o sa dea o rezistenta la inaintare scazuta dar ma tem de pe acum unde o sa pun eu echipamentele si mai ales bateriile.In cel mai gros punct,aripa are 32mm grosime.Si acolo vin tijele de rigidizarehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif.O voi rigidiza cu teava de carbon de 8mm cu teava de 6mm bagata in ea,in forma de A si eternul scoci cu fibra.Inca mai stau in dubii daca sa o fac demontabila,loc in masina ar fi.Anvergura 140cm,suprafata portanta 40dm2.
Pentru acum cateva poze:
http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140506_184921_zpse4d51bec.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140506_184943_zps14a23164.jpg

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 06 May 2014 - 06:00 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 May 2014 - 06:38 PM

A mai scris de aripa asta si icsss in topicul de platforma FPV, poate mergea un review unificat.

Cea mai apropiata aripa de 140 cm full EPP care o stiu eu, MaxiSwift, este la Lindinger vreo 85 Euro, asa ca nu inteleg de ce faci mofturi la asta la jumatate de pret. :unsure:

Am scris acum vreo doi ani ca se poate aduce EPP en gross, minim 2mc, 30 blocuri de 90*60*10cm, cam la 25 euro un bloc din asta, din care s-ar taia o pereche de aripi pana la 6cm grosime si 180 cm anvergura. Sau 2-3 perechi de 120 cm.
Interesul a fost aproape zero... asa ca ciocu mic cand apreciem preturi :p

Baterii as merge pe o pereche, cate una in fiecare jumatate, paralel cu BA, in fata lonjeronului, adica a zonei de grosime maxima unde vei arma cu platbanda carbon pusa vertical.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 May 2014 - 06:41 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 06 May 2014 - 09:31 PM

Pentru FPV , epp-versand.de are modelul Knurrus Maximus FPV !

diferenta este notabila ... si la pret , 39,95 € si la dimensiuni .. dar cred ca merita diferenta de 10€ mai ales ca ai 'carne ' mai groasa pe el sa poti sa sapi pentru baterii si echipament ...

http://epp-versand.de/pic/artikel/a_knurrus_maximus_fpv_gross.jpg


Puteti urmari build-log-ul lui "Whakahere" :



O alta aripa recomandata pt FPV (accesibila ca si pret ...99€ ) ar fi "No.1-FPV" de la a2-modellbau.de

http://a2-modellbau.de.dd27512.kasserver.com/images/product_images/info_images/13_0.jpg



The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#4 Useril este offline   Nanok@ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 29-September 10
  • Gender:Male

Postat 06 May 2014 - 09:54 PM

...eu ma gandeam sa iau TBS Caipirinha dar este ..cam la limita .. .cam mica ... Buna pentru zilele fara prea mult vânt ...

http://www.fpv-passion.fr/wp-content/uploads/2013/05/tbs-caipirinha-papayou.jpg

Apoi m-am gandit la Skywalker X5 sau X6 -->



...dar sunt prea burtosi, chiar daca arata bine ...


; ) asa ca :

...I chose not to choose [...]. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got ...Zeta Phantom FX-61 ; )


The quieter you become, the more you can hear
-- Stay Hungry, Stay Foolish! --
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 May 2014 - 07:39 AM

Am purces la montat aripa,mare lucru nu e de facut la ea.Desi neamtul care a facut-o sugera sa las eleroanele sa iasa putin in afara profilului eu le-am ingropat cu totul in el.
Ca balamale am mers pe o foaie de CA hinge(traduceti voi) de la HK.E super materialul,nu se increteste sau se rupe cu mana.E mai tare ca filmul de radiografie dar la fel de flexibila.Am facut balamale de 30x40mm,asa sa fie.

Servourile le-am pus in picioare din comoditate.Ca tije de intarire am renuntat la carbon definitiv dintr-un motiv:ecraneaza RF.Deja am o camera cu carcasa metalica si motorul care reflecteaza,nu-mi mai trebuie si 3 tije de carbon.Problema asta o aveam la modelul precedent,Diamond 1800(la dus imagine cristal la intors abia daca distingeam ceva).
Am pus in schimb baghete de pin de 5X2 cate 2 in fiecare semiaripa.S-a ingrasat ceva dar e rigida zdravan(mai am ideea din cand in cand sa-i dau viteza in picaj gen kamikaze).Urmeaza sa pun si 2 baghete de 5x2 intre cele doua semiaripi,sa formez un A din tije.Prin tija asta orizontala o sa treaca si nacela motorului,deci toata forta lui e inghitita de tije.

Ce as recomanda la ea e sa luati pana la urma o parte centrala daca aveti electronice voluminoase.Nu o tineti de 20cm,dar macar 10 ar prinde bine.Mi-e rau de clipa cand o sa trebuiasca sa gasesc loc pt toate fiarele.Mai ales bateriile(ca n-am decat una in clipa astahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Vin si pozele imediat.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 May 2014 - 11:55 AM

 Ciprian97, la 10 May 2014 - 07:39 AM, a spus:

Am purces la montat aripa,mare lucru nu e de facut la ea.Desi neamtul care a facut-o sugera sa las eleroanele sa iasa putin in afara profilului eu le-am ingropat cu totul in el.

Astept poze, nu am inteles ce ai vrut sa zici tu si neamtu cu ingropatul eleroanelor...

 Ciprian97, la 10 May 2014 - 07:39 AM, a spus:

Ca balamale am mers pe o foaie de CA hinge(traduceti voi) de la HK.E super materialul,nu se increteste sau se rupe cu mana.E mai tare ca filmul de radiografie dar la fel de flexibila.Am facut balamale de 30x40mm,asa sa fie.

CA hinge vrea sa insemne balamale pentru CA (cianoacrilat/superglue) Exista in modelism de decenii, materialul este mylar, pe suprafata caruia se realizeaza in procesul de fabricatie un fel de micro greblare/scarmanare, care creeaza un strat de perisori microscopici la care CA-ul adera de minune.
Se folosea si materialul de la floppy-discuri prin anii 80, este acelasi mylar, iar aderenta o dadea stratul magnetic, prin smirgheluire.
Bine ca au bagat la HK sa afli si tu ca exista :p

 Ciprian97, la 10 May 2014 - 07:39 AM, a spus:

Servourile le-am pus in picioare din comoditate....am renuntat la carbon definitiv dintr-un motiv:ecraneaza RF...Am pus in schimb baghete de pin de 5X2 cate 2 in fiecare semiaripa...

Ar trebui sa precizezi: aceasta este viziunea mea despre cum sa macelaresc aceasta aripa, e departe de a reprezenta un ideal, nu faceti ca mine :) :p
La aripi antenele trebuie puse cat mai in lateral, video pe o parte, RC pe cealalta, sunt curios cum te-ar mai ecrana in cazul asta motorul sau camera... iar o bagheta de carbon de 5x1mm sa te deranjeze... ai idee cat carbon e intr-un Grafas sau Fascination, cum s-o fi descurcat bietul Manuel... ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 May 2014 - 11:57 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 May 2014 - 02:05 PM

Nici o folie nu se compara cu o balama clasica, articulata. Folia este mult prea rigida.
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 May 2014 - 02:43 PM

 renatoa, la 10 May 2014 - 11:55 AM, a spus:

cum s-o fi descurcat bietul Manuel... ? :unsure:


El avea 1,2G pe video+UHF pe RC,nu se punehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/happy.gif.Nu am pus balamale cu bolt clasice pentru ca la marimea necesara erau prea grele.Iar unele mici ma tem ca nu or sa stea fixate in spuma prea zdravan.Stiu ca ar fi muncit mai putin servourile,dar nu degeaba sunt metalice cu 2,5kg cuplu.

Am taiat deja locasuri pentru electronica,am pus si motorul+esc.Ce nu-mi place deloc in clipa asta sunt eleroanele.Sunt dintr-o balsa atat de fragila(tot ce am avut eu a fost mai zdravana) ca se fac franjuri la prima atingere de orice.Trebuia sa le fi tras in oracover..uf.Prea tarziu acuma.Ce-i facut e bun facut.

Urmeaza sa pun wingleturile(am tot amanat asta pana in ultima clipa) si sa aleg bateriile(ceva ingust sub 25mm trebuie).Mai am 2 canale libere pe receptor si ma gandesc sa pun si pan&tilt la camera,vedem ce greutate iese la final.
0

#9 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 May 2014 - 03:10 PM

Si cateva poze.Nu e nimic spectaculos/nemaivazut.Am pus deja o parte din echipamentul FPV,urmeaza partea cea mai grea adica lungit/prescurtat fire,gasit pozitii optime pentru vtx/baterii/camera/GPS/radiobaliza/antene si cate or mai fi.

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140510_154653_zps9d0ae29d.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140510_154704_zps434f428a.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140510_154716_zpsbd843c5e.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140510_155116_zpscb7b2dd0.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140510_155107_zps3300881f.jpg



Mi-am reamintit cu ocazia mutarii electronicei de pe un model pe altul de ce se scoate elicea.Se vede in ultima poza de ce.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/tongue.gif
Pentru FPV-isti..modelul are ceva loc de electronice insa trebuie sa fie inguste si lungi/late.Pe alocuri are sub 1cm grosime si rareori peste 25mm.
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2014 - 02:33 AM

 Ciprian97, la 10 May 2014 - 02:43 PM, a spus:

Ce nu-mi place deloc in clipa asta sunt eleroanele.Sunt dintr-o balsa atat de fragila(tot ce am avut eu a fost mai zdravana) ca se fac franjuri la prima atingere de orice.Trebuia sa le fi tras in oracover..uf.Prea tarziu acuma.Ce-i facut e bun facut.


Cu atat mai mult trebuia sa utilizezi balamale clasice si nu flecustetele alea. Constientizezi ce se va intampla cand servo-ul tau fortos va trage din mijloc iar foliile rigide de la capete se vor opune?
De tinut tineau perfect cu adeziv poliuretanic, iar greutatea ar trebui s-o compari cu folia ta imbibata cu CA.
Multa bafta si, nu uita, ca nu tot ce-i nou este mai bun, chiar daca este de la hk.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 May 2014 - 02:34 AM

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2014 - 08:29 AM

Dane, dupa cum ai observat, nu l-am prea menajat pe junior, dar cu balamalele astea nu inteleg supararea matale...
De unde idea ca ar fi asa rigide ? Se folosesc la planoare de 3m, pentru eleroane de jumatate de metru si sunt fleasca, fara conectare la servo cad sub propria greutate, nici vorba sa fie rigide... :unsure: rezistenta care o vor opune aerului la capete fata de punctul de actionare va fi mai mare decat flexibilitatea balamalei.
Dar este musai sa infoliezi eleroanele, si se poate face si acum, asa cum sunt montate, le va mari rezistenta mult peste balsa cheala. In extremis, chiar o banda de scotch cu fibra in loc de infoliere.
Dar nu mizeria aia gri... nu as folosi asa ceva in modelism. Si apropo, cu opera de arta de pe intrados ai facut praf profilul... si mai visezi la finete si sub 150mAh / km... o sa zici pe urma ca e aripa proasta, dar tu ai stricat-o.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 May 2014 - 10:18 AM

Ah,banda gri e doar sa tina polireutanicul sa nu expandeze de nebun(am zis sa nu pun scoci cu fibra doar ca sa il scot ziua urmatoare).Dupa ce se usuca evident ca zboara de acolo ca n-are ce cauta,o singura banda cred ca trage vreo 30g la cantar de care ma pot lipsi(in total vreo 100)
Cu toate acareturile montate am sub 1kg fara baterii(si adaugam vreo 500g cu tot cu lipo).E bine cred eu,atat aveam si pe modelul precedent,cu 27dm2 faceam 140mah/km si mai avea si fuselaj http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gifdefapt o medie mai buna,sub 100mah/km o scot lejer intr-o zi calda daca zbor deasupra unei araturi/pasuni(termica FTW)
Dupa maiden(saptamana viitoare) o sa o infoliez toata,ori cu oracover ori solarfilm.Mie groaza insa ce o sa ma fac daca trebuie sa scot ceva de sub foliehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/ohmy.gif.La cat e subtire e profilul,un capac nu se pune in discutie,iar unul in afara profilului iar nu imi convine.Vreau ca forma finala sa fie cat mai aproape de profilul original.

Legat de eleroane,am pus o balama fix in locul echiei,deci cand trage servoul eleronul se articuleaza fix pe balama.Vedem in aer ce si cum(intoarcem camera spre eleroane ca tot suntem fpvisti si bagam un tonou).O sa fac clar ceva cu eleroanele alea ca nu-mi plac deloc asa chioare cum sunt.Ori le imbrac in folie ori in scoci cu fibra.

N-am gasit insa nicio referinta cu privire la CG.N-am incredere in calculatoarele de pe net asa ca...the rule of thumb 1/3 de la BA.Bine ca s-a facut graul pana la brau.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/happy.gif

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 11 May 2014 - 10:19 AM

0

#13 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 11 May 2014 - 12:39 PM

 renatoa, la 11 May 2014 - 08:29 AM, a spus:


Dar nu mizeria aia gri... nu as folosi asa ceva in modelism.


Nu inteleg supararea pe scociu gri cu fibra, eu numai dala folosesc, ce e drept doar 3M si e super bun ca balama si pe bordu de atac la spume. Iai de la lidl cand baga cate 2 role.
Fly it, like you stole it!
0

#14 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 May 2014 - 01:36 PM

Sunt mai multe tipuri.Eu am intalnit pana acum in Practicker un soi gros(cu banda groasa),cu fibre in forma de patrat si adeziv super-puternic.Am gasit si un tip subtire,cu fibre pe diagonala intrepatrunse(tot patrat ca forma generala),dar adezivul nu prindea asa bine pe spuma,insa pe folie/balsa/plastic tinea de minune.
La pachet de 5 cumpar eu,ce folosesc cel mai des e de la Tesa,e un compromis echitabil intre cele doua de mai sus.Insa niciunul din ele nu le folosesc pe model dupa ce e lipit,scoci cu fibra mai degraba(usor si rezistent)
0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2014 - 07:48 PM

Dragii mei, departe de mine sa vreau sa va necajesc, dar, plasticele acelea sunt de multe ori mai rigide decat o balama normala. Daca un eleron de la o aripa de trei metri cade singura, fiind grea, as pune ramasag pe ce vrei tu ca eleronul lui Ciprian sta bat. Faptul ca ai pus un plastic in dreptul bratului de comanda nu schimba cu nimic ca cele de la capat se vor opune la fel, nu?
Daca tot vrei sa nu faci cum tebuie, doar....din nu stiu ce motiv...mai bun este un scoth. La Tower era ceva dedicat. Am vazut ceva similar la farmacie. Se mai numea si piele artificiala. Are o textura aparte. Nu este nevoie de banda cu fibra de sticla sau alte minuni. La ce ar servi cu fibra in lungul eleronului? Un mare avantaj, in cazul tau, ca tot nu ai timp sa faci cum trebuie, ar fi ca in cazul benzii adezive, spatiul intre eleron si aripa este zero, deci perfect din punct de vedere aerodinamic.
Multa, multa bafta.
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2014 - 08:33 PM

Blenderm se cheama plasticul de zici.
La fel ca si scotch-ul gri, se pare ca si aici calitatile difera , chit ca in momentul in care zici Blenderm, zici 3M, zper ca nu l-au clonat chinezii... :unsure: cert e ca al meu are o aderenta mai slaba ca unul de papetarie. De flexibil e flexibil...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2014 - 08:53 PM

Am folosit banda cu pricina la Nasuc:
http://www.rhcforum....post__p__202579
si nu am avut nici o problema.
Inca ceva, m-am bagat in seama, mai mult din cauza spiritului zilelor noastre: merge greu? Punem un servo mai puternic. Este modelul greu? Punem un motor mai mare. Vom pune si baterii mai grele, dar ce conteza, alegem alt motor si mai puternic...Nu ar fi mai normal, tehnic si de bun simt sa schimbam cauza?
Zic si eu, sa nu fie cu suparare.
Multa, multa bafta.
0

#18 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 May 2014 - 09:27 PM

Din contra dl Dan.Eu am optat pentru servouri metalice pentru ca oricum aterizezi o aripa zburatoare fara tren aterizezi pe eleroane.Si sa schimbi angrenaje la 3-4 zboruri..mai bine metalic.La greutate,n-au decat 10g cele alese de mine.Cuplul nu e neaparat ceva intentionat,e "la pachet".
Motorizarea mea este departe de ceva "mare" pentru baterii grele,ci e un motor la care tintesc sa zbor la curentul de eficienta maxima pentru o tractiune de 400-500g.Vedem daca imi si iese.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
0

#19 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 May 2014 - 07:58 PM

Si e gata pentru maiden.Am facut si operatia care ma teroriza de cand am inceput:wingleturile.Si asta pentru ca ai de manevrat o aripa de 1,4m prin casa/masina pana la camp si wingleturile alea sunt primele care se agata si eventual se rup.N-am ingropat inca toate firele,trebuie sa gasesc o solutie pentru butonul de la OSD(nici inaccesibil dar nici sa fluture in vant) si sa vad cum stau cu unghiul motorului,am acum 2 grade in jos.In maxim,motorul 2836/8 kv 1100 trage putin peste 19A cu o elice APC 9x6 pusher,asa ca sa nu fie un flecuslet de elice.Esc de 30a,putea sa fie si de 20a.

Nu m-am dumerit 100% unde este CG-ul,cu un calculator de CG pentru aripi zburatoare am ajuns la un 16cm de BA ori al meu e la 25.Apoi am gasit un build in care se recomanda 26,asa ca merg pe ala de 26 caci cu el la 16cm nu ajung nici cu un ciocan in nas.Pentru zborul de proba am dat jos camera si n-am taiat locas de baterie.La camp daca merge bine pun si camera si vedem si cum stam cu consumul.Pe ea am un motor

Greutate RTF fara baterii(de propulsie) este de 670g.Cred eu ca-i foarte bine mai ales ca am un vtx de 500mw(proba,are 50g) si in celalalt capat al aripii am 40 g de plumb pe post de contragreutate.Dupa ce pun inapoi vtx-ul de 200mw(modul chel) sper sa o scot la 600g ARTF sau cine stie,raman la 500mw(macar sa compensez pentru lipsa de talent la strambat sarmehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/laugh.gif)In fond la 40dm2 abia o sa am 20g/dm2 incarcatura alara deci sper eu sa urce in termica mai ceva decat vechiul model,la 40dm2 urca lejer cu 3-4m/s in termici mai hotarate.

La sfatul altor posesori de OSD de tipul meu(nova cyclops) am lasat doar un eleron in comanda autopilotului(care si asa nu controla altitudinea) pentru a preveni supra-compensarea.

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140516_203332_zpsacffc94f.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140516_203345_zps479dc455.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140516_203417_zps00a66f75.jpg

0

#20 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 May 2014 - 10:19 AM

Si am zburat-o.Nu stiu cum zboara,desi am facut un zbor lung de 20 de minute fara incetare.Intra in tangaj foarte usor si cum prinde ceva viteza,cum pune nasul jos vertiginos.
O fi CG-ul prost,mi-a luat vreo 4 aruncari din mana fara motor sa ii nimeresc un CG zburabil.Am pus vreo 250g de plumb in bot pentru asta.In varianta finala va mai fi o camera de 40g in bot si 2x2200 puse cat mai in fata.La zborul asta n-am avut decat un 3s 2200,care la sfarsitul zborului mai avea 3,92v/celula.

Unghiul motor iarasi e o problema,cele 2 grade in jos s-au dovedit nefaste asa ca prima decolare cu motor s-a soldat cu un zbor de 10 secunde si o alergatura de 200m dupa aripa.La motor jumate punea nasul in jos instantaneu.La motor maxim cred ca facea looping stationarhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif.Nici rapida nu e,cred ca zboara la 20km/h ca la 30 se supara si pune nasu jos.Cred ca ii trebuie niste wingleturi mai mari,o sa incerc cu unele de forma astora marite cu 30%,poate imbunatatesc stabilitatea.

Am pus 2 saibe la batiu,e ok dar nu e perfect.Inca e instabila la variatii de viteza sau la comenzi de profundor.Am setat DR la 35% si expo la 80 si parca tot nu-i perfect,ori ma obisnuiesc eu sa fiu mai calm ori o invat pe ea sa fie mai docila..Am reusit sa filmez ceva din cele 20 minute in aer,vine si filmuletul imediat.

Si motivul pentru care mai e intrega...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/cool.gif
http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140517_101643_zps67b9be72.jpg

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 17 May 2014 - 10:20 AM

0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2014 - 10:32 AM

 Ciprian97, la 17 May 2014 - 10:19 AM, a spus:

...Nu stiu cum zboara,desi am facut un zbor lung de 20 de minute fara incetare...


Candidat de postul anului ? :unsure:

 Ciprian97, la 17 May 2014 - 10:19 AM, a spus:

...ori ma obisnuiesc eu sa fiu mai calm ori o invat pe ea sa fie mai docila...


Buna asta, se pare ca in felul asta inveti si cum sa te porti cu fetele, fara experienta durecta :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 May 2014 - 10:53 AM

Cum zboara?Nu-i pot zice torpila,ca nu-i rapida.Nu-i pot zice stabila,ca nu-i .Nu-i pot zice acrobat pe sarma,ca zboara singurica cat de cat.Nu-i pot zice nici usor de zburat dar nici naveta spatiala.Are putin din fiecare.
https://www.youtube....eature=youtu.be

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 17 May 2014 - 10:55 AM

0

#23 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 May 2014 - 08:30 PM

Am mai facut un zbor cu aripa si i-am gasit centrajul optim,20cm de BA.In punctul asta viteza de croaziera este in jur de 40km/h si este foarte stabila,gata de FPV.De mentinut ca am trimat eleroanele pe 1,5mm in sus si ca in aer mai mult de 2mm deflexie nu e necesar,la cat sunt de mari si cat de repede zboara este foarte agila aripa(daca e sa o cumparati pentru zbor obisnuit)

Ce as face diferit acum la ea ar fi sa pun batiul motorului mai in fata,in clipa asta am 300g de plumb in bot cu toate echipamentele FPV.Numai bine de 2x3300mah,scap de cel de 2200.Iarasi fiarele de FPV au ajutat cu centrajul.In lipsa lor..cred ca un 3s 5000mah era ok.

Este totusi o aripa zburatoare si nu iti permite sa faci orice cu ea,un viraj strans cu viteza mica inseamna stall sigur din care nu iesi ca n-ai directie.Un viraj stramt cu viteza mare probabil inseamna rupere in 2(a mea a iesit cam elastica,nu e nici fragila dar nici tzeapana,pentru cum zbor cu ea am nimerit-o cu rigidizarea,daca zburam nebuneste nu ajungea).Wingleturile trebuie facute mai mari si trebuie facute ca la acrobate.


Gen asa:
http://avionique.free.fr/IMG/jpg/WingletA319.jpg



Asta sigur va ajuta cu tendintele de angajare.E si maine o zi,vedem atunci.Suficienta adrenalina pentru o zihttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif.
0

#24 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 22 May 2014 - 09:21 PM

De atunci,a mai zburat de 3 ori aripa.De fiecare data mai bine decat data trecuta.CG-ul e definitivat la 21,5cm de BA,trimat de eleroane pe 1mm in sus.Cu un lipo 3s 2200 am 110g de plumb in bot,asa ca urmeaza alti acumulatori mai mari.Este cel mai stabil model pe care l-am avut pana in ziua de azi.Stie atat de bine sa zboare singura incat cere cu indurare un sistem pan& tilt pentru camera.
Cand pornesc modul de stabilizare de la autopilot mai rau ii fac,o las "cartof natur" si e perfect.RTH inca nu e perfect dar merge.Posibil sa-i dau mai multa autoritate.

Nu m-am decis cum sta la consumul mah/km dar prea rau nu poate fi.Si pana la urma,are loc de 3s 20000mah.Video si RC sa mai fiehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif.O sa fie si un filmulet cu un zbor de azi.
0

#25 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 22 May 2014 - 10:30 PM

https://www.youtube....eature=youtu.be
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro