Modelism - RHC Forum: HPI vs Traxxas - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

HPI vs Traxxas Pareri care au avut

#1 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 01 July 2014 - 07:00 PM

am achizitionat un WK si vreau sa ii pun un brushless WATERPROOF,acest aspect este foarte important.ce sa aleg intre acestea doua.nu am posedat nici un combo din cele mentionate asa ca nu stiu ce sa aleg.cert este ca traxxasul e cu 50% mai scump ca HPI.vreo idee?

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#2 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 01 July 2014 - 09:23 PM

eu am avut traxxas velineon..nu m-a dat pe spate..plus ca s-a stricat destul de repede...butonul de setup se blocheaza destul de frecvent....dc deja e si mai scump decat hpi atunci iti sugerez hpi....dar las expertii sa te sfatuiasca
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#3 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 01 July 2014 - 11:50 PM

pai experti sunt,insa clar ma intereseaza parerile celor care au posedat.deci din partea ta sa inteleg ca traxxasul are un minus

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#4 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 04 July 2014 - 06:23 PM

Acum conteaza si cum aude la ureche:"Am un iphone 5 sau am un shan lian de china"
Din chestia de mai sus rezulta ca si numele ii da o anumita valoare si deai Traxxas ii mai scump ca HPI.
PAREREA MEA ar fi un conbo Hpi,dar e alegere ta
Noroc
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#5 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 04 July 2014 - 08:33 PM

Vezi postareaZIPPO 9, la 04 July 2014 - 06:23 PM, a spus:

Acum conteaza si cum aude la ureche:"Am un iphone 5 sau am un shan lian de china"
Din chestia de mai sus rezulta ca si numele ii da o anumita valoare si deai Traxxas ii mai scump ca HPI.
PAREREA MEA ar fi un conbo Hpi,dar e alegere ta
Noroc


Mai bine te abtineai! Ai facut o comparatie de 0 % importanta in topic, cu 0% cunostinte.

Revenind la topic, am avut si traxxas velineon si de pe la hpi (blur si tork) ambele sunt foarte ok pana se strica subit. TOT ce trebuie sa faci este sa folosesti acel combo sub maximul de amperaj admis de producator, pentru ca am observat la ambele o tendinta de incalzire masiva la folosirea in pragul de sus al consumului. Apoi fiind weely king, banuiesc ca vei incerca si ceva crawling cu el, deci mai ai grija si cu end-pointul pe servo, si acolo au probleme atat traxxas cat si hpi (depasirea curentului pe BEC-ul intern duce la arderea esc-ului) testat de asemenea pe proprie piele cu BLUR. A pocnit ca o petarda la depasirea curentului maxim oferit de bec, atunci cand un "renumit" tower pro mg996 a decis sa moara in mersla viraje fara epa setat pe o statie de 2 lei! Asa ca, daca faci crawling, epa setat, si bec extern pentru servo mai potente.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#6 Useril este offline   ZIPPO 9 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 17-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Paltinis,Caras-Severin
  • Interests:RC & BIKE

Postat 04 July 2014 - 09:49 PM

Vezi postareahassel, la 04 July 2014 - 08:33 PM, a spus:

Mai bine te abtineai! Ai facut o comparatie de 0 % importanta in topic, cu 0% cunostinte.

Revenind la topic, am avut si traxxas velineon si de pe la hpi (blur si tork) ambele sunt foarte ok pana se strica subit. TOT ce trebuie sa faci este sa folosesti acel combo sub maximul de amperaj admis de producator, pentru ca am observat la ambele o tendinta de incalzire masiva la folosirea in pragul de sus al consumului. Apoi fiind weely king, banuiesc ca vei incerca si ceva crawling cu el, deci mai ai grija si cu end-pointul pe servo, si acolo au probleme atat traxxas cat si hpi (depasirea curentului pe BEC-ul intern duce la arderea esc-ului) testat de asemenea pe proprie piele cu BLUR. A pocnit ca o petarda la depasirea curentului maxim oferit de bec, atunci cand un "renumit" tower pro mg996 a decis sa moara in mersla viraje fara epa setat pe o statie de 2 lei! Asa ca, daca faci crawling, epa setat, si bec extern pentru servo mai potente.

Eu mam referit nu la performante ,ci la pret.La traxxas e un renume care ii da o anumita valoare,nu ca ar fi mai bun sau nu ca hpi
HSP NITRO 1/10 buggy
TAMIYA SONIC FIGHTER 1/10 brushed
0

#7 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 06 July 2014 - 11:19 PM

Vezi postareahassel, la 04 July 2014 - 08:33 PM, a spus:

Mai bine te abtineai! Ai facut o comparatie de 0 % importanta in topic, cu 0% cunostinte.

Revenind la topic, am avut si traxxas velineon si de pe la hpi (blur si tork) ambele sunt foarte ok pana se strica subit. TOT ce trebuie sa faci este sa folosesti acel combo sub maximul de amperaj admis de producator, pentru ca am observat la ambele o tendinta de incalzire masiva la folosirea in pragul de sus al consumului. Apoi fiind weely king, banuiesc ca vei incerca si ceva crawling cu el, deci mai ai grija si cu end-pointul pe servo, si acolo au probleme atat traxxas cat si hpi (depasirea curentului pe BEC-ul intern duce la arderea esc-ului) testat de asemenea pe proprie piele cu BLUR. A pocnit ca o petarda la depasirea curentului maxim oferit de bec, atunci cand un "renumit" tower pro mg996 a decis sa moara in mersla viraje fara epa setat pe o statie de 2 lei! Asa ca, daca faci crawling, epa setat, si bec extern pentru servo mai potente.



va fi strict MT si mudtruck,fara crawling.va fi de fun doar si de sarituri

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro