Modelism - RHC Forum: Suruburi cu cap inecat pentru sine - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Suruburi cu cap inecat pentru sine

#31 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 May 2014 - 07:52 AM

huh? cum adica e sistem american un surub M6?
1/4 inseamna 6.35mm, e pe aproape dar nu merge
si difera inclusiv pasul surubului, nu doar diametrul
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#32 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 14 May 2014 - 04:00 PM

Sebba capul la suruburi sistem american sint mai putin inalte in comparatie cu cele metrice. Cind m-am uitat la poza am avut foarte putina informatie toata informatia care o am este ca surubul este M6 (care este de fapt aproximativ), trei diagrame de surburi metrice, O poza de surub care am inteles ca aia ii trebuie si sina de la rulmentul linear. Ar fi bine sa masori diametrul surubului cu subler sau micrometru. Daca diametru este pa la 6 mm atunci sint sigur ca este ce am zis.
Este clar ca nu este surub metric. Mai mult ITEM este facut in sistem american (engelz, Vitfor) numeste-l cum vrei. 6mm este aproape de 1/4 inch
Iar surubul din poza arata ca un 1/4-20. De fapt aici la lucru lucrez cu ITEM si ei folosesc exact acel surub. Din cite am inteles se cauta surubul din poza nu cel din desene tehnice (pentru exemplificare pun o poza cu modelul surubului de M5, M6 si surubul pe care il caut).

Eu stiu asta ca folosesc ITEM tot timpul si de fapt am surubul respectiv in mina. 95% din lucru care il fac aic este in sistem American si cunosc sistemul asta ca pe "tatl nostru".

Succes la treaba.
0

#33 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 14 May 2014 - 05:16 PM

si eu am renuntat la surubul asta si ma folosesc de M5, am cautat la mai multe firme dar nimeni nu stie nimic despre asa ceva, poza cred ca e exemplificativa,
asta e,
oricum masina nu va trage din greu, nu cred ca e ceva prea rau
0

#34 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 May 2014 - 06:06 PM

stai linistit tizule, suruburi M5 am pus la toate masinile mele, unde am avut sina de 20
nu a cedat nici unul, niciodata, nu s-au clintit nici macar la tamponari sau ruperi de freza de 12mm diametru soldata cu indoirea axului de la motorul de frezare
la forte si mai mari de atat nu am avut cum sa le testez :drinks: :rofl:

Aceasta postare a fost editata de sebba: 14 May 2014 - 06:06 PM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 May 2014 - 06:22 PM

Probabil ca este cum spui cu sistemul american UNC, dar nu este 1/4-20 ci #12-24 UNC.
Suruburile in discutie (M6 cu 12-24 UNC) sunt asemanatoare. La UNC unghiul flancurilor este tot 60 grade, diametrul exterior 5,4 mm si pasul de 1,058. Din cauza asta suruburile alea se potrivesc pe piulitele M6.

Totusi, ce cauti tu este M6 normal, adica in sistem metric. Foloseste toata lumea. Poti cumpara de la ISEL ca si ei folosesc la CNC-uri sau de la Wurth. Atasez poza cu dimensiunea capului la astea scurte.... La M6 normal inaltimea capului este 6 mm dar gasesti si cu 4.
Mult succes.


PS. Scuze, abia acum am observat ca era problema de diametrul capului nu de inaltimea lui... Dar stiu cateva locuri unde e musai si din asta cu cap scurt.
Sunt curios. Cine se apuca de un CNC nu are acces la un strung sa reduca acel diametru cu 1 mm?

Alta revenire, ca m-am mai lamurit cu ceva. Pai pentru sina de 20 care are gaura de 6 pentru surub si 9,5 pentru capul curubului este chiar pentru M5.
M6 se foloseste la sina de 25 care are gaura pentru surub de 7 si pentru diametrul capului de 11.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suruburi.JPG

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 May 2014 - 06:53 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 14 May 2014 - 07:37 PM

culmea e ca eu am acasa un surub cu filetul M6, capul 9,7 - nu stiu de ulnde il am, e acolo si el in cutia cu suruburi, nu pare deloc frezat capul,
exista dar sunt scumpe, am impresia ca vazusem odata pe ebay, dadea dimensiunile lui, dar nu spuneau din ce stas fac parte aceste suruburi
am ramas la varianta M5, si e ok asa
multumesc,
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro