Modelism - RHC Forum: Aspect Ratio - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Aspect Ratio Modificare trainer actual

#1 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 April 2014 - 11:50 AM

Salut,
Am trainer-ul de aici http://www.rhcforum....ner-stc-si-sts/ si vreau sa fac o versiune mai mare.
Actual el are Lungime aripa 113 cm, latime aripa 20 cm asta inseamna un Aspect Ratio de 5.65 la 1, nu? Asa se calculeaza, nu? Latime aripa/Lungime aripa si de regula ca avionul sa fie la categorie sport, ratio nu trebuie sa fie mai mic de 5:1, nu?
Eu vreau sa fac urmatoarea configuratie, Lungime aripa 150 cm iar aici intervine problema cu latimea, nu o pot lasa de 20cm, nu? Ca asta inseamna un ratio de 7 la 1 adica va zbura mai mult ca un planor corect? Si atunci configuratia ca sa ies la aspect ratio tot de 5 la 1 ar fi o latime de 30 cm, nu? Plecand de la aceasta configuratie fuselajul de pe actualul trainer are 81 cm adica 71% din lungimea aripii asta inseamna ca daca pastrez o proportie tot de 70% care din ce am vazut pe internet este ok fiind undeva intre 70-75% ar insemna un fuselaj de 1m, corect?
Vedeti ceva gresit aici? Sunt ok calculele? Stiu ca de aici ramane ca si stabilizatorul orizontal, vertical, lungimea din fata pana la aripa si coada sa inseamne un procent anume dar intai as vrea sa fiu sigur de aceste aspecte si apoi sa ma bag la restul. Ar mai legat de aripa, avand in vedere ca as vrea sa fie si acrobatic un pic ar trebui sa foloses un semi-symmetrical, nu? Sau merge si flat bottom? Unghi diedru 0 sau maxim 1-2 grade?
Multumesc anticipat de ajutor.
Bogdan,

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 29 April 2014 - 11:51 AM

0

#2 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 29 April 2014 - 06:50 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 29 April 2014 - 11:50 AM, a spus:

Salut,
Am trainer-ul de aici http://www.rhcforum....ner-stc-si-sts/ si vreau sa fac o versiune mai mare.
Actual el are Lungime aripa 113 cm, latime aripa 20 cm asta inseamna un Aspect Ratio de 5.65 la 1, nu? Asa se calculeaza, nu? Latime aripa/Lungime aripa si de regula ca avionul sa fie la categorie sport, ratio nu trebuie sa fie mai mic de 5:1, nu?
Eu vreau sa fac urmatoarea configuratie, Lungime aripa 150 cm iar aici intervine problema cu latimea, nu o pot lasa de 20cm, nu? Ca asta inseamna un ratio de 7 la 1 adica va zbura mai mult ca un planor corect? Si atunci configuratia ca sa ies la aspect ratio tot de 5 la 1 ar fi o latime de 30 cm, nu?
...DA.

Plecand de la aceasta configuratie fuselajul de pe actualul trainer are 81 cm adica 71% din lungimea aripii asta inseamna ca daca pastrez o proportie tot de 70% care din ce am vazut pe internet este ok fiind undeva intre 70-75% ar insemna un fuselaj de 1m, corect?

...Eu l-as face de 110 cm .

Vedeti ceva gresit aici? Sunt ok calculele? Stiu ca de aici ramane ca si stabilizatorul orizontal, vertical, lungimea din fata pana la aripa si coada sa inseamne un procent anume dar intai as vrea sa fiu sigur de aceste aspecte si apoi sa ma bag la restul.

...Mareste toate dimensiunile la scara - x 1.35 si va fi OK .

Ar mai legat de aripa, avand in vedere ca as vrea sa fie si acrobatic un pic ar trebui sa foloses un semi-symmetrical, nu? Sau merge si flat bottom?

....Ambele variante sunt ok - as inclina catre un semisimetric - as vb. cu dululutu ( am inteles ca va cunoasteti ) si l-as ruga sa-mi taie 2 semiplanuri cu profil 24012 parca - ca la Cessna ...

Unghi diedru 0 sau maxim 1-2 grade?

...fara diedru e cel mai bine - asta in masura in care il poti pilota - nu se mai echilibra singur in schimb va fi capabil de majoritatea figurilor acrobatice.

Multumesc anticipat de ajutor.

...cu placere !!!
Bogdan,

0

#3 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 April 2014 - 08:26 PM

Multumesc frumos de ajutor. Am notat.
La aripi, da, la Dululutu le comandam oricum.
O seara placuta in continuare.
Bogdan,
0

#4 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 April 2014 - 03:01 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 29 April 2014 - 08:26 PM, a spus:

Multumesc frumos de ajutor. Am notat.
La aripi, da, la Dululutu le comandam oricum.
O seara placuta in continuare.
Bogdan,



iei tu planu si il printezi la 130 sau 140% sau vezi care cum iti place, poate 110 sau 120% testezi si incerci
Fly it, like you stole it!
0

#5 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 03 May 2014 - 08:00 AM

Vezi postareaRedDevil, la 30 April 2014 - 03:01 PM, a spus:

iei tu planu si il printezi la 130 sau 140% sau vezi care cum iti place, poate 110 sau 120% testezi si incerci

Da, asa o sa fac. Am facut aripa deja la Dululutu si saptamana viitoare ma apuc de fuselaj. Dupa multe calcule si avand in vedere ca nu am motor care sa suporte elice de 11 am scos aripa la 1.35 cu latime 22. Intr-un fel mai bine ca si asa mi se pare cam mare pentru mine.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro