Modelism - RHC Forum: Concentratie de azot de potasiu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Concentratie de azot de potasiu

#1 Useril este offline   rachet 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-April 14

Postat 25 April 2014 - 09:11 PM

Salut
Am creat prima mea rachetuta deoarece am o dorinta de mic copil dar am ramas blocat la combustibil .Cum nu gasesc nitrat de potasiu vreau sa utilizez azotat de potasiu cu concetratiea de potasiu si azot mai mare pentru o mai buna performanta si ma gandesc sa dizolv azotat de potasiu in apa ferbinte dupa care sa il las sa se cristalizeze asemanator ca obtinerea nitratului de potasiu din azotat de amoniu si nitrat de sodiu .As vrea sa stiu daca e bine ceea ce fac si daca da cristalele rezultate sunt mai concetrate in potasiu si nitrat ?
0

#2 Useril este offline   rachet 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-April 14

Postat 25 April 2014 - 09:40 PM

Vezi postarearachet, la 25 April 2014 - 09:11 PM, a spus:

Salut
Am creat prima mea rachetuta deoarece am o dorinta de mic copil dar am ramas blocat la combustibil .Cum nu gasesc nitrat de potasiu vreau sa utilizez azotat de potasiu cu concetratiea de potasiu si azot mai mare pentru o mai buna performanta si ma gandesc sa dizolv azotat de potasiu in apa ferbinte dupa care sa il las sa se cristalizeze asemanator ca obtinerea nitratului de potasiu din azotat de amoniu si nitrat de sodiu .As vrea sa stiu daca e bine ceea ce fac si daca da cristalele rezultate sunt mai concetrate in potasiu si nitrat ?


Este o recristalizare ca sa zic asa mar interesa daca combustibilul de racheta e mai bun .
0

#3 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 25 April 2014 - 10:44 PM

Scuze dar asa cum formulezi intrebarea imi aduce aminte de farsele in care reporterul intreba prin primarie daca ei nu cred ca 2 molecule de hidrogen la una de oxigen in apa nu este cam mult si dauneaza sanatatii? Si daca primaria nu trebuie sa ia masuri sa nu mai fie asa mult hidrogen in apa. Nitrat sau azotat este tot una ( Poate de asta este litera N simbolul chimic pentru azot... nu crezi?). Daca ai azotat de potasiu (sau nitrat, zii cum vrei ca este la fel de corect) cristalizat , cu o concentratie de reactiv pentru laborator (>95%) recristalizarea este doar o pierdere de timp si diferenta de puritate intre 95 si 100 % nu prea se simte in ardere. Daca ceea ce ai tu este de fapt un fertilizant de uz agricol numit azotat sau nitrat de potasiu dupa substanta principala, povestea se schimba deoarece el contine si alte substante ce incetinesc arderea ( fosfati, carbonati ,etc ) ce sunt la randul lor solubile in apa ca altfel nu le poate asimila planta deci prin recristalizare nu cred ca scapi de ele dar se poate selecta o parte mai concentrata in azotat de potasiu. Cat despre ceea ce ai scris in prima postare, citez: " asemanator ca obtinerea nitratului de potasiu din azotat de amoniu si nitrat de sodiu" nu vad de unde a aparut potasiul in reactia improbabila de mai sus (sunt doua saruri ale aceluiasi acid care se pot amesteca dar nu reactioneaza in conditii normale) deoarece potasiul nu este continut nici de azotatul de amoniu si nici de cel de sodiu. Eu zic sa aprofundezi putin chimia daca vrei sa continui cu experimentele ca altfel risti sa dai foc la ceva sau mai rau ( explozii, vapori toxici, etc.) Mai simplu este sa cumperi direct de pe site-uri de comert on line insa numai din Romania sau UE ca altfel risti sa fii suspectat de lucruri necurate atunci cand iti deschide vamesul pachetul primit din tari non - UE si cred ca nici nu prea este permis transportul postal fiind substanta oxidanta dar cine se mai uita inauntru daca pe pachet scrie la rubrica despre continut cu totul altceva ( de exemplu: hero-ina, TNT, sau alte lucruri ce nu trezesc suspiciuni) :D

Aceasta postare a fost editata de H7-25: 25 April 2014 - 10:47 PM

In God we trust, all others must pay cash!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro