Modelism - RHC Forum: Skywalker Naja - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Skywalker Naja Totul despre Skywalker Naja.

#31 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 June 2014 - 09:14 PM

Asta a fost spilul,la decolare vant 0.La dus am observat eu cat de cat ca merg cam repede dar aveam si o elice noua si nu eram sigur.

In ton cu zburatoarele cu tumori pe ele...ma batea gandul la un X8 de 2m anvergura...deocamdata e pe hartie dar pana la toamna posibil sa se materializeze.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#32 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 01 July 2014 - 08:05 AM

 Ciprian97, la 30 June 2014 - 09:14 PM, a spus:

Asta a fost spilul,la decolare vant 0.La dus am observat eu cat de cat ca merg cam repede dar aveam si o elice noua si nu eram sigur.

In ton cu zburatoarele cu tumori pe ele...ma batea gandul la un X8 de 2m anvergura...deocamdata e pe hartie dar pana la toamna posibil sa se materializeze.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif


pai vezi si tu tenditele vantului din zona inainte de zbor.. si chiar daca nu ai vant la sol stii in ce directie vor fi rafalele... oricum 1-2m/s o sa ai oricand.

Suna inteleresant X8-ul dar avea mai multe neajunsuri din cate citisem.. in special flexibilitatea winglet-urilor, iar modelul nou cica are alte wingleturi dar e negru :) nu ca as fi rasist.. dar mii cam teama sa nu se topeasca de la soarele din zona. Cel putin Maja in loculurile in care era lipit cu Hotglue cam se descompunea in aer :angry2:

Aceasta postare a fost editata de schumixmd: 01 July 2014 - 08:06 AM

0

#33 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 July 2014 - 10:07 AM

Bison PU rezista de il ia naiba la caldura.Pot citi si eu ce ai vazut in legatura cu X8?Sunt de acor ca fuselajul ala e supra-dimensionat(sau o fi bun pentru carat tigari peste Pruthttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif) insa in rest ce bube mai are?
0

#34 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 01 July 2014 - 10:32 AM

 Ciprian97, la 01 July 2014 - 10:07 AM, a spus:

Bison PU rezista de il ia naiba la caldura.Pot citi si eu ce ai vazut in legatura cu X8?Sunt de acor ca fuselajul ala e supra-dimensionat(sau o fi bun pentru carat tigari peste Pruthttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif) insa in rest ce bube mai are?


vezi review-ul de la FliteTest.
Cat despre culoarea, citeam pe rcgroups un subiect in care unul din dealeri intreba de public ce culoare ar vrea pentru versiunea noua.
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2014 - 11:00 AM

Intrebarea este mai curnd ce are aripa aia sa merite 200$, fata de altele la jumatate de pret... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 01 July 2014 - 01:04 PM

 renatoa, la 01 July 2014 - 11:00 AM, a spus:

Intrebarea este mai curnd ce are aripa aia sa merite 200$, fata de altele la jumatate de pret... :unsure:


eh.. stii cum e.. Zephyr-ul ZXL e tot acolo... :(
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2014 - 01:15 PM

Si ce daca... Maxi Swift este 76-80 Euro in Austria, daca e sa le luam numai pe astea "de firma"...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 01 July 2014 - 01:34 PM

 renatoa, la 01 July 2014 - 01:15 PM, a spus:

Si ce daca... Maxi Swift este 76-80 Euro in Austria, daca e sa le luam numai pe astea "de firma"...


o fi.. calitatea materilului maxiswiftului e mult sub cea folosita de Skywalker, ne mai vorbind de Zephyr. Zic pentru ca am avut treaba cu un Maxiswift. Nu e o aripa conceputa pentru FPV deloc. :huh:
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2014 - 02:09 PM

Huh, indeed... calitatea materialului la o spuma de aripa ?! :o este fix pix !
Calitatea unei aripi adevarate se face din ranforsare, daca te bazezi pe material, aleluia... ala asigura doar forma.
A se vedea cum se mumifica un Zephyr sau un Ritewing ca sa rezulte ceva adevarat.
Iar "conceput pentru FPV" ... la fel, lozinca fara acoperire, poti face FPV si cu multicoptere de 25cm daca ai echipament adecvat. O fi mai facuta pentru FPV aripa aia de 85 cm Caipirinha, doar pentru ca o vinde TBS, si pentru asta costa 99$ doar spuma... pe care daca mai pui 100 grame ai destabilizat-o... "Designed to change the fixed wing FPV experience - again" daca dupa lozinci din astea judecati, spor la cumparat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   schumixmd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 02-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Chisinau

Postat 01 July 2014 - 02:59 PM

 renatoa, la 01 July 2014 - 02:09 PM, a spus:

Huh, indeed... calitatea materialului la o spuma de aripa ?! :o este fix pix !
Calitatea unei aripi adevarate se face din ranforsare, daca te bazezi pe material, aleluia... ala asigura doar forma.
A se vedea cum se mumifica un Zephyr sau un Ritewing ca sa rezulte ceva adevarat.
Iar "conceput pentru FPV" ... la fel, lozinca fara acoperire, poti face FPV si cu multicoptere de 25cm daca ai echipament adecvat. O fi mai facuta pentru FPV aripa aia de 85 cm Caipirinha, doar pentru ca o vinde TBS, si pentru asta costa 99$ doar spuma... pe care daca mai pui 100 grame ai destabilizat-o... "Designed to change the fixed wing FPV experience - again" daca dupa lozinci din astea judecati, spor la cumparat.


despre TBS sunt deacord... nici eu nu agreez .. chiar si acelasi Zephyr vandut de TBS e mult mai scump... despre Caipirinha nu cunosc - banuiesc ca asa este.
Totusi eu raman pe pozitia ca spuma din MaxiSwift nu e de calitate inalta. Si profilul este destul de ingust - adevarat - drag-ul e mai mic.. dar... Este o aripa buna pentru LOS totusi...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro