Modelism - RHC Forum: Balansare acumulator hump pack - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Balansare acumulator hump pack Cabluri balansare Imax B6

#1 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 14 April 2014 - 11:45 AM

Salut,

Sper ca nu mai este vreun topic cu acest subiect, am cautat , dar nu am gasit. Daca e si nu l-am gasit imi cer scuze si un moderator poate sa mute postarea mea acolo.
Am cumparat de curand un Imax B6. Din ce am inteles eu , pentru fiecare numar de celule , exista un cablu de balansare separat, care nu este implicit in pachetul incarcatorului.Prima intrebare ar fi , balansarea se face doar pentru LiPo ? Sau pentru orice tip de baterie , inclusiv NiMh si NiCd . In cazul in care se poate face balansare indiferent de tipul bateriei, ma intereseaza de unde cumpar aceste cabluri si in special unul pentru un acumulator de receptie hump pack (5 celule). Banuiesc ca fiecare acumulator reprezinta o celula, sper sa nu zic o prostie. Prin magazinele online nu prea am gasit mare lucru. Va multumesc anticipat.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 14 April 2014 - 11:53 AM

Vezi postareaRadubv, la 14 April 2014 - 11:45 AM, a spus:

Salut,

Sper ca nu mai este vreun topic cu acest subiect, am cautat , dar nu am gasit. Daca e si nu l-am gasit imi cer scuze si un moderator poate sa mute postarea mea acolo.
Am cumparat de curand un Imax B6. Din ce am inteles eu , pentru fiecare numar de celule , exista un cablu de balansare separat, care nu este implicit in pachetul incarcatorului.Prima intrebare ar fi , balansarea se face doar pentru LiPo ? Sau pentru orice tip de baterie , inclusiv NiMh si NiCd . In cazul in care se poate face balansare indiferent de tipul bateriei, ma intereseaza de unde cumpar aceste cabluri si in special unul pentru un acumulator de receptie hump pack (5 celule). Banuiesc ca fiecare acumulator reprezinta o celula, sper sa nu zic o prostie. Prin magazinele online nu prea am gasit mare lucru. Va multumesc anticipat.


In general acumulatori care trebuiesc balansati vin cu mufe de balansare atasate in afara de firele de alimentare + si - care intra in incarcator..De obicei lipo-life -lilo se face balansarea pe celule....
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 14 April 2014 - 12:10 PM

Vezi postareaRadubv, la 14 April 2014 - 11:45 AM, a spus:

Salut,

Sper ca nu mai este vreun topic cu acest subiect, am cautat , dar nu am gasit. Daca e si nu l-am gasit imi cer scuze si un moderator poate sa mute postarea mea acolo.
Am cumparat de curand un Imax B6. Din ce am inteles eu , pentru fiecare numar de celule , exista un cablu de balansare separat, care nu este implicit in pachetul incarcatorului.Prima intrebare ar fi , balansarea se face doar pentru LiPo ? Sau pentru orice tip de baterie , inclusiv NiMh si NiCd . In cazul in care se poate face balansare indiferent de tipul bateriei, ma intereseaza de unde cumpar aceste cabluri si in special unul pentru un acumulator de receptie hump pack (5 celule). Banuiesc ca fiecare acumulator reprezinta o celula, sper sa nu zic o prostie. Prin magazinele online nu prea am gasit mare lucru. Va multumesc anticipat.


Pentru NIMH nu vei gasi cablu de balansare. Balansarea celulelor se face in timpul incarcarii. Pentru a fii sigur ca un acumulator nimh e incarcat corect, poti face din cand in cand ciclu de descarcare-incarcare folosind programul dedicat al incarcatorului.
TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#4 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 14 April 2014 - 12:12 PM

Am inteles, va multumesc mult pentru raspunsuri, se poate inchide topicul.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro