Modelism - RHC Forum: Atentie la platile care le primiti prin PayPal! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Atentie la platile care le primiti prin PayPal!

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 November 2014 - 08:56 PM

Daca credeati ca paypal va fereste spatele tot timpul...si poate ca o face,sau cel putin atunci cand e implicat.

Am convenit cu un anume cumparator din UK sa-i trimit un articol,si sa-mi plateasca cu PayPal.Am primit mailul cum ca as fi primit o plata pentru un produs(item payment).In sfarsitul mailului scria ca trebuie sa trimit informatii de tracking pana sa primesc banii in cont.Asa ca m-am dus la posta,am trimis obiectul in cauza,am trimis datele de track la adresa mentionata si am mai primit un mail care zicea ca datele au fost verificate si ca in 2-3 zile imi numar banii.

Trec 2 zile.Trec 3.Trec 5 zile,dau mail la PP ca bai unde-s banii.Imi zic frumos da` stiti ca nu aveti experienta cu vandutul,asteptati 21 de zile ca poate o fi o problema si va insfacam instant banii daca e ceva.

Ieri-azi se fac cele 21 zile.Intreb iara la PP unde-s banii.Acuma s-au trezit ca stiti...noi nu vedem nicio plata facuta in contul mataluta de vreo 3 luni incoace.
Eu nu,ca nu se poate asa ceva,ca am primit mailuri.Le trimit id-ul tranzactiei,le fac si print-screenuri la ce am primit,numa` sa gaseasca cei bani.

Si acuma primesc raspunsul final:
Dear Dalvaru Ciprian,Thank you for contacting PayPal in relation to your recent shipment. I have reviewed your account and regrettably it shows that no transaction has been made into it on the 22nd of October. The transaction ID 1AB27756C7862123D is not a valid PayPal transaction.

I'm sorry to say that the email notification you received advising that you had received a payment was not sent by PayPal. This e-mail was a method for the other party to have you post the goods to them without sending any funds to you.

Please forward any contact information and/or emails from this individual to PayPal atspoof@paypal.com so that we may attempt to stop any future fraudulent activity. I understand that you have lost your item on this occasion but hope that the information I am able to provide here will stop this from happening again.

At PayPal, we care about the security of your account and financial information, therefore, we offer Security Tips that allow us to work together to protect your account against fraud. To view PayPal's 'Security Tips', click Security Centre located at the bottom of any PayPal webpage.

Unfortunately, as there has been no transaction through the PayPal site there is nothing that PayPal can do. Under normal circumstances PayPal would hold the questioned funds but as you are already aware, there are no funds to place on hold. I hope that by looking at the information on our Security Centre, you will be better prepared for any such future e-mails that may be sent to you.

Please let us know if you require any further assistance.

Yours sincerely,
Julie
PayPal

Adica cumparatorul m-a facut sa cred ca mi-a trimis banii si sa-i trimit produsul.Si asta am si facut(culmea ca i-am facut pe plac si cu transport de 80lei).Adica eu n-am primit in veci nimic,nu mi-a fost trimis nimic.PayPal nu are nicio vina,ei nu au primit in veci nimic.
Ce am primit eu pe mail erau trimise de cumparator.Pareau asa profi facute ca n-ai fi zis ca-s fake-uri.
Morala:nu trimiteti nimic pana nu va scoateti banii de la ATM.Nu va bazati ca eh lasa ca intra ei in 2 zile.

La mine n-a fost o suma exorbitanta,dar ca orice ban pierdut iti pare rau nu neaparat ca nu-i mai ai ci cat de fraier ai putut sa fii.



Iata si ce m-a vrajit pe mine:

Imagine atasata: pp1.PNG


Imagine atasata: pp2.PNG




Acuma vad ca in al doilea mail sunt niste greseli de scriere,inacceptabile de la o companie asa mare ca PayPal.Semnele erau...dar cine sa se uite la ele cand stie ca PP are grija si sa aibe omul dupa ce bea apa...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 12 November 2014 - 08:57 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 November 2014 - 10:05 PM

O posibila tehnica prin care puteti evita asa ceva...
In setarile contului paypal... Profile/Notification and Information Sharing choices, setati ca emailurile de la paypal sa vina in format text, ca pe vreme bunicii, si nu HTML, cu poze si frumos colorate, cum a primit ciprian:
I want to receive payment notification emails as: O HTML o Plain Text

Ideea este ca azi nu mai foloseste nimeni asa ceva, emailuri text chior, si astfel stiu ca mesajul este pe bune de la PP, si nu unul contrafacut.

Pe urma, modul cum cititi mail-ul... chestiile de bani nu se fac cu mail in browser si amatorisme similare, folositi clienti de mail adevarati in care puteti vedea headerele, si toata sursa emailului.
In felul acesta puteti vedea de la cine vine de fapt, si va prindeti repede ca expeditorul nu este service@intl.paypal.com, singura adresa valida.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 November 2014 - 10:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 12 November 2014 - 11:09 PM

Mda, din nefericire ai cazut victima unei inselatorii care se pare ca prinde proportii, de care PayPal este la curent, dar in fata caruia este deocamdata neputincios ( sa ne lasa sa credem asta).

Chiar citeam mai zilele trecute un articol cu un interviu cu un director de la PayPal Europa, care recunostea ca aceasta practica a luat amploare si ca technica este foarte bine pusa la punct.

Pentru evitarea acestor situatii, intotdeauna cand primesc o dovada de plata pe email, deschid frumos browserul, ma loghez in cont ( nu folosesc link-ul din email) si vad care este situatia contului.
Iar cand e vorba de sume importante, ii si transfer in contul bancar.

Abia apoi ma apuc sa impachetez, si expediez coletul.


Este adevarat ca ne-am obisnuit sa avem incredere cu usurinta intr-un email cu antet PayPal, recunosc ca tratam lucrurile un pic cu indiferenta ( ma refer la mine de fapt).

Stiu cum e, gustul e amar, eu m-am pacalit cu un grec de pe Ebay cu Western Union ( m-a costat 100 EUR prin 2007 daca imi aduc bine aminte). http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/mad.gif

Treci peste si mergi mai departe, banii sunt pierduti, n-ai ce face...

Aceasta postare a fost editata de Primus: 12 November 2014 - 11:10 PM

0

#4 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 11:10 PM

Bine de stiut, mai ales ca nu-i pe spinarea mea :)
Ciprian, esti plecat de acasa?? 183 de euro sunt o palarie de bani cand ii pierzi in acest fel. Plus 80 de lei, asta-i bomboana pe coliva! Totusi e bine ca ai luat-o ca atare si sa ne fie invatatura de minte altadata :drinks:
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 November 2014 - 11:15 PM

Am mai zis,nu ma doare de bani(daca esti sanatos faci de toate http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/happy.gif) ci mi-e ciuda ca m-am lasat pacalit de ceva cu semne pe fata:mailurile erau de la o adresa ciudat de lunga si tranzactia nu a aparut niciodata in contul meu de pp.Aici cred ca m-a influentat cumva si adevaratul PP,caci mi-a zis ca in 21 de zile vad banii si am zis ma rog,atunci vad si tranzactia.

Putea fi mai rau,putea fi mai bine.Sanatosi sa fim sa invatam din orice greseala.
0

#6 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2014 - 11:20 PM

Eu mi-am luat-o de la un neamt, de pe ebay, cu niste Li-Ion pt laptop. Erau niste porcarii, i-am dat nota proasta, am deschis caz si dupa aceea, ca un bou, la rugamintea vanzatorului ca face si drege, am inchis cazul, i-am sters nota proasta si am asteptat refund-ul. Asta se intampla acum cateva luni bune. Credeti ca am vazut vreun ban?? :D Si Ebay imi zice, pe buna dreptate, ca daca sunt bou, sa nu mai ma plang la ei. Concluzia, cum spunea si Ciprian, banii in mana si dupa aceea restul
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 November 2014 - 11:52 PM

PayPal asigura tranzactii cu confirmari de colete? Adica tine niste bani blocati pana apare coletul fix pe principiul okazii.ro? Nu cred, daca ma insel sa imi ziceti. Tocmai de aici pleaca prima buba si nah, coletul nu trebuia trimis. La Paypal cand cineva iti transfera bani, apar in cateva minute. Imi pare rau pentru paguba Cipriane.
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 13 November 2014 - 12:04 AM

Eu nu stiu cum ar fi trebuit sa aibe loc toata treaba.Nu stiu daca ti se cer date de tracking sau dupa ce vezi plata in cont te poti duce la atm sa-ti scoti banii.Practic habar n-am cat si cum se baga PP.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/shok.gif

PS:cumparatorul a vazut anuntul meu pe un site gen okazii si am intrebat pe site in 2 peri oarecum daca am ce sa fac.Mi-au zis sa fac reclamatie la politie...desi ce sa faca astia din Romania cuiva din UK cand nici daca era in Romania nu-ti facea nimic.

I-am trimis cumparatorului o cerere de plata si l-am si amenintat asa putintel,ca poate merge si fara militie.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 13 November 2014 - 12:09 AM

0

#9 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 12:13 AM

Am primit o singura data bani prin PP, de la o prietena din State, si nu era o tranzactie comerciala. Tot ce stiu e ca vorbeam cu ea la telefon si-mi spunea ca-mi trimite atunci, iar in 10 secunde am primit email de la PP cum ca au intrat banii. Mai departe nu stiu ce si cum :wacko:

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 13 November 2014 - 12:13 AM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#10 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 13 November 2014 - 06:19 AM

Acelasi lucru a patit un coleg de-al meu de munca. A primit in mail un mesaj de la paypal in care era anuntat ca pentru un anumit produs pus la vanzare pe ebay a primit 160 euro. Culmea e faptul ca, cumparatorul in loc sa foloseasca sistemul de "pay now" din ebay, cumparatorul a ales sa trimita banii fara a crea legatura cu ebay. A trimis bani pur si simplu. Cand se logheaza in payppal....surpriza PP balamce 0 barat. A trimis mesaj la cei de la PP acum asteptam, sa vedem ce-iraspund. Revin cu info privind "rezolvarea".
Cornea Adrian
0

#11 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 13 November 2014 - 09:59 AM

Sunt scamm-uri .
Sunt escroci pe net care pandesc ocazia potrivita. Si eu am avut doua "intalniri" cu asa ceva , dar am cautat pe gogu inainte datele persoanelor respective si am fost uimit de ce am gasit.Este un tipar cu acest tip de inselatorie , iar in cazul meu erau responsabili niste baieti din Nigeria.Culmea este ca am primit fake emails din partea Paypal , dar stiam deja despre ce este vorba si am purtat niste conversatii cu subiectii doar de amuzament iar la sfarsit le-am urat toate cele.

Aceasta postare a fost editata de blackwind: 13 November 2014 - 10:01 AM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 12:36 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 12 November 2014 - 11:52 PM, a spus:

PayPal asigura tranzactii cu confirmari de colete?

NU, dar ebay DA, ebay este echivalent okazii, PP nu are echiv la noi.
Iar in cazul asta, daca nu s-a inteles inca, desi s-a explicat clar, nu a fost o tranzactie paypal, deci ei sunt scosi din cauza.


Adica tine niste bani blocati pana apare coletul fix pe principiul okazii.ro?

Asta se face la ebay, dar numa cand plata se face prin PP.
Daca insa iei ceva de pe ebay, dar platesti prin banca, cum vor multi germani, esti la mana sortii...


Nu cred, daca ma insel sa imi ziceti. Tocmai de aici pleaca prima buba si nah, coletul nu trebuia trimis. La Paypal cand cineva iti transfera bani, apar in cateva minute. Imi pare rau pentru paguba Cipriane.


In cazul lui ciprian coincidenta a fost ca era si prima lui incasare, adica activitate de vanzator, caz in care PP chiar face pe pune tot ce a fost scris in emailurile primite de ciprian de la PP, adica retine banii pana cand cumparatorul primeste marfa.
Doar ca acele emailuri au fost trimise de niste roboti de la Paypal, ca urmare a faptului ca ciprian ajungea cu reclamatia pe pagini la care se cunostea deja raspunsul...
Evident ca acest lucru nu a fost cunoscut de tzepar, da l-a ajutat enorm, pentru ca l-a pus pe ciprian in standby fara nici o posibilitatea de a fi bagat in seama de PP pana ce au trecut 3 saptamani.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 November 2014 - 12:41 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 November 2014 - 12:42 PM

Celelalte cazuri relatate mai sus, cu primirea banilor in 10 secunde, nu sunt relevante, este vorba de trimis bani intre prieteni, nu pentru cumparare produs. In cazul acesta PP nu asigura nimic oricum.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2014 - 04:06 PM

Acum cateva zile erau fluturasi lipiti pe coloanele din statia de metrou Unirii I in care scria ca poti trimite sume de bani cuiva prin paypal, sunati la nr xxxxxx bla bla. Eu m-am mirat ca Paypal isi face astfel de reclama si m-am si gandit la o frauda.


0

#15 Useril este offline   VeNoM386 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 28-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2014 - 11:09 AM

Ciprian97, ai primit mailul, dar ai dat click pe link-ul din el ? E clar ca e un fel de phishing. Daca ai apasat si te-a dus pe un site clona paypal ar fi trebuit sa observi url-ul care clar nu era paypal.com.
Eu mereu verific direct pe www.paypay.com daca chiar exista tranzactia.
0

#16 Useril este offline   f4n4di 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 01-August 14

Postat 14 November 2014 - 07:09 PM

Asa cum zicea si renatoa singura adresa de la care trimite paypal este ....@intl.paypal.com. Restul sunt fake-uri.
LA situatia relatata mai sus impreuna cu colegul am facut un lucru simplu. Am dat reply la mail-ul primit....cica de la pp, iar in campul de "To/ Send to" a aparul deva de genul paymentonline@rocketmail.ro, deci domeniul rocketmail si nu paypal.
O alta recomandare pentru a evita scam-urile care vine si din partea paypal este faptul ca niciodata, la inceputul mail-ului nu se va adresa cu "Dear user" sau "Hello sir" sau "Helo si adresa de mail" ci intotdeauna se va adresa cu "Dear/Hello si numele cu care v-ati inregistrat pe site"

Aceasta postare a fost editata de f4n4di: 14 November 2014 - 07:10 PM

Cornea Adrian
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro