Modelism - RHC Forum: 120m limita de zbor legala - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

120m limita de zbor legala implicatii

#31 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 April 2014 - 03:50 PM

Vezi postareanitrometan, la 04 April 2014 - 03:07 PM, a spus:

Prima si ultima data cind am zburat romineste in Germania a fost in 2004 cind zburam un Mefisto de la Reichard.Cimp cit vedeai cu ochii si nimeni imprejur(doar soseaua muult in spate.E-planor ridicat ,zburat 5 minute,venit una bucata echipaj (aparut de niciunde) de politie administrativa(traducerea mea adaptata),rugat respectuos sa dau jos minunea in siguranta,legitimat subsemnat,decartat 60 euro pt activitate neautorizata(chitanta,PV,etc) pe un teren privat,de atunci zburat never ever aiurea.
Vedeti,asta e diferenta intre roman si neamt,orice activitate recreativa se desfasoara organizat,mai mult sau mai putin si in 99% din cazuri nu e moka si de-an p...lea asa cum vrea romanul(si cum bineinteles as vrea si eu si poate si alti nemti).Aici NU se zboara pe maidan de nici o culoare.O faci pe terenul tau privat sau al altuia cu incuviintarea in prealabil a proprietarului/lor cu respectarea legii.Ai incalcat-o,ai belit-o.Exemplu:da copilul tau cu cu spuma de 500 gr in ochi la unul care se plimba pe maidan cu ciinele si nu e atent ca cineva se joaca cu o zburatoare.Pierde ochiul.Parintii ii voi plati aluia o renta consistenta pentru incapacitate de munca plus alte cheltuieli (asta in cazul in care au salar barosan,daca nu pleaca casa,masina ,banii din banca si tot ce au mai adunat bietii oameni)si de indata ce vinovatul devine major si poate munci i se retine din venituri renta.Daca nu ramine nimic din salar,ghinion,sa isi ia 2 joburi sau 3,sa devina om al strazii cu venit oficial 0 sau sa emigreze in Bolivia sau Ghana.
Romanul respinge ideea de a respecta ceva in general si mai ales de a plati pentru a practica un hobby intr-o forma organizata si legala.
De aia la RR de exemplu venea lume buluk,ca nu erau reguli.La HF au fost,sunt si vor fi conditii de zbor de vis chiar si pentru multe cluburi nemtesti(de exemplu zgomotul produs de zburatoare).De ce nu mergea lumea?Desi accesul e mai usor,loc de campare,apa,WC-uri,etc...Fiindca sunt reguli STRICTE si de altfel normale.
Se va bate mult timp apa in piua si se vor scrie mii de pagini fara rost pina va intelege fiecare din noi ca Libertatea de a zbura asa cum o intelegem noi e inteleasa fals...
In Germania sunt aproape 80000 de membri individuali numai ai DMFV-ului,mai sunt o gramada de alte cluburi cu modelisti inregistrati doar in cluburile respective dar afiliate la DMFV.Pai cind ai peste 200000 de oameni in spate ,se poate organiza ceva,nu?
Deci cum ar zice neamtul Maidan?Nein Danke!



Pacat ca pierdem incet,incet si libertatea pe care o mai avem. Tot incercam sa ne pacalim spunand ca sunt chestii normale sa tot ne reglementam in orice miscam sau facem.

Nu.Nu sunt ok legile din germania si nici din alta tara in care esti ingradit sa iesi pe maidan cu un zmeu sau orice altceva care te ajuta sa te destinzi.

Repet nu vad un progres in ceea ce se intampla in germania si peste tot in lume cu aceste legi de multe ori iesite din comun.

Haideti la noi, sa fie ca la noi si nu ca in germanica sau altundeva.

Putem face asta?
SUNTEM FUDULI
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2014 - 03:54 PM

Putem, putem sparge seminte si scuipa coji oriunde, oricand.

In rest nu prea merge, din 1990 incoace ne-am tot aliniat. A venit randul aeromodelelor.

Vezi postareaEBA, la 04 April 2014 - 03:50 PM, a spus:

Haideti la noi, sa fie ca la noi si nu ca in germanica sau altundeva.

Putem face asta?

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 April 2014 - 04:01 PM

In Ucraina inca se zboara liber... nasol, cica si ei vor in NATO :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 04:06 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2014 - 03:21 PM, a spus:

Cine are urechi sa auda, mie imi erau clare lucrurile astea, avand la activ deja zboruri afara.
Totusi, daca aveati acordul proprietarului politia nu va facea nimic.
Mai greu cu acordul proprietarului, ca daca stia cu ce se mananca te intreba daca esti asigurat :)

Atunci cum comentati ca la noi cei 120m vor fi totusi destul de liberi... nu maidan, dar pe orice ogor daca esti departe de civilizatie se pare ca ai totusi 120m de libertate deasupra capului... e rau ? :)


Eu vreau sa fiu in topic.1000ft scrie legea in Germania( si e considerat de multi insuficient) pina la 2500 ft care e considerat de majoritatea suficient(sunt si exceptii asa cum am spus).Definitiv 120 m pot fi suficienti pentru o spumitza de 1,5m anvergura si nu prea iute si pentru multe din elicpotere,pentru restul e o gluma.
Eu nu sunt in masura sa comentez ceva ca nu am nici pe departe competenta necesara pentru a comenta subiectul insa ca user RHC si zburator de aeromodele cu cetatenie romana pot sa fac o CONSTATARE:
Pina nu se schimba mentalitatea romanului,nu se va realiza nimic.Nu suntem uniti,nu avem onoare,suntem ipocriti si refuzam orice forma de altruism.Eu aveam un caracter foarte romanesc acu vreo 15 ani si mi se parea foarte ok ca virgula cartierul sa stie cine e printre smecherii din zona si ma bucuram de asta,insemna intre semenii nostri echivalentul notiunii de respect.Dupa ce m-am relocat cu munca si cunoscind o gramada de oameni din toate paturile sociale(si dupa ce bineinteles mi-a mai crescut mintea la uber 30 (peste 30 Lb.Germ)),mi-am dat incet seama ca cel care e pe contrasens sunt eu(stiti bancul...)
Democratia permite sa faci orice,inclusiv lucruri ilegale grave insa daca esti dispus sa suporti consecintele asta e treaba ta.
Dumneata in special faci parte dintr-o categorie de oameni al caror caracter mi-arplace sa nu ma indoiesc.Ti-am facut de mult un profil si mi se pare ok.Insa constat cu stupoare ca sunt si membri pe care i-am crezut...altfel.
Acei membri ,foarte activi de altfel,in loc sa contribuie cu ceva util,se transforma in Gica-contra si/sau terfelesc orice topic/subiect de discutie.
Din pacate vad ca si dumitale iti este lehamite si chiar vrei sa renunti la ideea ARA.
Eu ce pot sa spun,vreau doar sa vad ca ideea prinde radacini,ca numarul de membri sare de psihologicul 500,vreau sa vad ca exista sustinere in demersurile facute de initiatori si cind lucrurile vor arata tendinta de incadrare intr-o directie favorabila voi contribui si eu financiar cu sumele ce vor fi considerate ca taxa de membru,desi fara ipocrizie va spun ca si membru DMFV,cu asigurare la zi si membru a 2 cluburi cu teren de zbor propriu ma simt bine asa,chiar daca distractia costa 250 euro pe an.
Asta e a doua mare problema romineasca :saracia fudula.Vreau avioane ,aeromodele alea,dar sa le folosesc cind vreau,unde vreau,si mai ales MOKA.Si bineinteles ma doare-n pivirgula14 ce se intimpla daca cade.
Eu am invatat repede un lucru de mic(fiindca crestem repede :D) Te intinzi cit e plapuma.Nu-ti permiti,joaca table!Da-te cu bicicleta(si acolo reguli,dar macar momentan moka,nu?)
Nu ma astept sa fiu in asentimentul tuturor si deja simt cum frigiderul meu nu se va mai inchide,dar asta e realitatea.
Daca ARA nu va reusi sa obtina macar 1000 ft,atunci o sa fie nasol...
0

#35 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 April 2014 - 04:11 PM

Al dracu aliniament.Cu toate ne aliniaram din 1990 in coace.Dar exista o problema.Neamtul spre deosebire de noi poate sa-si procure oricand alt hobby ca are cu ce.Daca vrea, da un telefon si-si face o rezervare sa stea o saptamana in bora-bora,ca are cu ce.Da noi cu ce?abia avem bani de-o spuma si aia luata SH. Basca acu tre sa mai dam bani sa o zburam, da nu pe camp sau pe maidan ca speriem boschetul proprietarului de pe teren ca nu avem acceptu.

AAAA dar uitaram sa aliniem chiar din 1990 salarul mediu pe cap de european.

Ptiu la naiba.Da ce avem nevoie de salar?Da-l dracu de salar lasa-l asa inca din 1990.

Pai si atunci sa nu-ti dai cu tesla-n c...e? si sa spargi seminte oriunde ca din 1990 doar de astea avem bani?

:rofl: :yahoo:
SUNTEM FUDULI
0

#36 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 04:29 PM

Vezi postareaEBA, la 04 April 2014 - 04:11 PM, a spus:

Al dracu aliniament.Cu toate ne aliniaram din 1990 in coace.Dar exista o problema.Neamtul spre deosebire de noi poate sa-si procure oricand alt hobby ca are cu ce.Daca vrea, da un telefon si-si face o rezervare sa stea o saptamana in bora-bora,ca are cu ce.Da noi cu ce?abia avem bani de-o spuma si aia luata SH. Basca acu tre sa mai dam bani sa o zburam, da nu pe camp sau pe maidan ca speriem boschetul proprietarului de pe teren ca nu avem acceptu.

AAAA dar uitaram sa aliniem chiar din 1990 salarul mediu pe cap de european.

Ptiu la naiba.Da ce avem nevoie de salar?Da-l dracu de salar lasa-l asa inca din 1990.

Pai si atunci sa nu-ti dai cu tesla-n c...e? si sa spargi seminte oriunde ca din 1990 doar de astea avem bani?

:rofl: :yahoo:



guvernul din romania(am scris deliberat cu litere mici ca nu merita scris cu majuscule) ti-a oferit de mult o posibilitate cistigata de unii care au murit pentru asta in timp ce 99,99% din noi,si spre rusinea mea si subsemnatul ne uitam la televizor:Posibilitatea SA PLECI SA ITI CAUTI O VIATA MAI BUNA.Vrei sa traiesti ca Neamtul,Italianul,Francezul,Englezul sau indiferent de care emigreaza la ei in tara,respecta-le legile,cultura si modul de viata si vei fi la rindul tau respectat.

Daca nu vrei/poti sa faci asta,atunci rabda...

Daca esti prea batrin ca sa faci asta,atunci iesi in starda cum mai face taica-meu din cind in cind si zice lumea ca e nebun,dar nu e,E SINGUR.Singurul care mai are puterea sa mai faca asta...
Multi membri ai societatii umane au reusit numai in grup de multe mii de ani inncoace.Functioneaza si astazi,doar ca nivelul e altul,cum zicea si Nebunul de Badea :conteaza de care parte a p..lii esti :D
0

#37 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 April 2014 - 04:47 PM

Vezi postareanitrometan, la 04 April 2014 - 04:29 PM, a spus:

guvernul din romania(am scris deliberat cu litere mici ca nu merita scris cu majuscule) ti-a oferit de mult o posibilitate cistigata de unii care au murit pentru asta in timp ce 99,99% din noi,si spre rusinea mea si subsemnatul ne uitam la televizor:Posibilitatea SA PLECI SA ITI CAUTI O VIATA MAI BUNA.Vrei sa traiesti ca Neamtul,Italianul,Francezul,Englezul sau indiferent de care emigreaza la ei in tara,respecta-le legile,cultura si modul de viata si vei fi la rindul tau respectat.

Daca nu vrei/poti sa faci asta,atunci rabda...

Daca esti prea batrin ca sa faci asta,atunci iesi in starda cum mai face taica-meu din cind in cind si zice lumea ca e nebun,dar nu e,E SINGUR.Singurul care mai are puterea sa mai faca asta...
Multi membri ai societatii umane au reusit numai in grup de multe mii de ani inncoace.Functioneaza si astazi,doar ca nivelul e altul,cum zicea si Nebunul de Badea :conteaza de care parte a p..lii esti :D


Nu nu vreau sa traiesc ca Germanul Italianul etc.Vreau sa traiesc ca Romanul,legea sa fie legea noastra nu a germanului francezului,etc.Nu vreau sa fim aliniati doar la unele iar la altele BA.De o bucata buna de vreme, tot imprumutam de la altii numai chestii care nu sunt la nivelul sistemului nostru.Mentalitatea se schimba proportional cu nivelul de trai.

Nu-i poti cere unui roman de rand sa respecte o lege din germanica pentru ca astfel poti desfiinta un hobby, o pasiune etc.

Aceasta postare a fost editata de EBA: 04 April 2014 - 04:48 PM

SUNTEM FUDULI
0

#38 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 April 2014 - 05:12 PM

@eba as dori de la tine un singur raspuns, dar sincer, cu privire la legea romaneasca.
In autoturism cand circuli in oras porti TOTDEAUNA centura, nu depasesti 50 Km/h si nu vorbesti la mobil decat cu hands free?
Daca respecti TOTDEAUNA aceste reguli, fi convins ca nu o sa fie greu sa respecti si legile modelismului.

Aceasta postare a fost editata de old-boy: 04 April 2014 - 05:13 PM

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#39 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 05:40 PM

Vezi postareaEBA, la 04 April 2014 - 04:47 PM, a spus:

Nu-i poti cere unui roman de rand sa respecte o lege din germanica pentru ca astfel poti desfiinta un hobby, o pasiune etc.


Vedeti,asta e diferenta de conceptie a neamtului si a romanului:Cind o sa va dispara din creier faptul ca nu exista Roman de rind ci numai ROMAN,atunci o sa ne fie tuturor ROMANILOR bine.Cind conceptul de inferioritate a unei grupari din propriul tau popor gaseste in tine un adept,asta e periculos.NU EXISTA OAMENI SUPERIORI SI OAMENI DE RIND ,CI DOAR OAMENI!Asa cum nu exista Roman de rind ci numai ROMAN.
Au mai facut si altii asa si nu au ajuns departe in propria tara,Nemtii la ei cu Arienii ,americani la ei cu negrii samd...

Tu singur iti definesti ca om stilul de viata,modul de trai aspiratiile,hobby-urile,posibilitatile,PRIORITATILE.Totul in functie de venituri.Hobby-ul nu e o activitate necesara,e o tentatie ca tigarile,alcoolul,cafeaua sau mai rau drogurile.Nu ti-le permiti,lasa-le.Nu ai tentatii scumpe,vei trai bine!De aia s-a ajuns la societatea umana denaturata in lume in general:majoritatea traiesc pe datorie!
Si ca sa nu ma intelegeti gresit:Legea trebuie respectata pentru ca Rominia e o tara dens populata in anume regiuni,de aceea trebuie si reglementare.Cu sinceritate ma indoiesc ca daca faci 70-100km de Bucuresti nu gasesti prin Baragan un cimp pustiu unde nu vine nici proprietar nici autoritati si unde poti zbura si cu mama jetului fara sa iti fie teama ca vine careva sa te controleze,dar na,scumpa benzina in draci,si iar ne intoarcem de unde am plecat ....



Dar divagam de la subiect.Cei ce practica aeromodelismul si vor s-o faca in mod organizat si legal trebuie sa se constituie intr-o asociatie cu cit mai multi membri pentru a-si impune punctul de vedere si pentru a obtine un plafon MINIM de 1000ft,altfel o sa ne dam toti cu spumitza in gradina din spatele casei,asta daca nu cumva vecinul se plinge ca ai trecut gardul la el...
0

#40 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2014 - 05:54 PM

Cand am fost prima oara la Rapa Rosie a aparut un neamt cu un planor misto (un fel de hotliner). Am intrat cu el in vorba si am aflat ca e in vacanta, viziteaza diverse locuri, auzise cumva de RR (poate de la Wabo) si a zburat o dupamasa.

Eu de dragul conversatiei mi-am cerut cumva scuze ca se zboara cam haotic si el a zis ca nu il deranjeaza, ca de fapt asta ii si place, ca poate sa zboare oriunde pur si simplu. Cumva se intelegea din cea zis el ca e OK in germania dar ca tanjeste dupa libertatea totala care era la noi. A zis ceva in genul ca oricum nu o sa mai tina nici la noi mult. A mai tinut 4 ani.

Legat de limita de inaltime. 120m e totusi ceva.

Cu exceptia intalnirilor mari si a concursurilor nu cred ca are alta implicatie decat faptul ca ordinul o sa respecte legislatia deja existenta.

Oricum prefer 120m si sa pot zbura ca si pana acum (adica la Chitila) decat 500m si sa pot zbura numai in trei locuri din tara.

Ramane de vazut insa si ce norme vor aparea dupa ce ordinul intra in vigoare. Cei care scriu ordinul trebuie sa fie constienti ca nu ai cum masura cu ochiul nici la ce inaltime zbori nici cat de departe.

@nitrometan - tu de unde sti cat de sus zbori ?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 04 April 2014 - 05:55 PM

0

#41 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 06:37 PM

Sincer nu stiu,insa sigur sub 700 de metri cit avem noi noroc aici in Bergisch-Gladbach.Altii,de exemplu Koln-Porz au 300 metri.La Rheidt,unde se desfasoara campionatil mondial de zbor in tandem cu jet e tot de 700 metri.Dar ce pot sa zic sigur e ca acu 2 ani pe sosea la 450 de metri de unde zburam noi a oprit un nene cu o dubita,a scos un trepied si a pus pe el o scula ca un binoclu mare s-a uitat prin el vreo juma de ora in directia avioanelor sau ma rog ce mai zbura pe acolo si la 2 sapt am primit notificare scrisa de la DMFV ca suntem felicitati cu ocazia controlului prin sondaj efectuat de autoritati pentru ca nu au fost abateri de la folosirea spatiului aerian alocat.
Cu nenea cu microfonul si poluarea de la mediu suntem obisnuiti,ca vin de 3-4 ori pe an si se face si PV.
Noi INCA zburam fara Larmpass(permis de zgomot) deoarece nu avem reclamatii si nici nu-i lasam pe aia care fac mai mult de 89 dB la sol sa zboare,dar altii care vor sa zboare au nevoie de asa ceva(tot din cauza unor colegi mai romani :yahoo: ,ei tot nemti de fapt)care nu dau ei 100e pe o toba ca lumea...Avem dB metru Metrologic la club(cam toti au).
Nimeni nu are altimetru spre a controla de fiecare data cit de sus e,dar avem 2 colegi care zboara des cu 3m anvergura si au telemetrie cu GPS si la500 de metri sunt cam... mici.Perfect vizibil sunt la 700 fara probleme,totusi cam sus. Pentru un acrobat,la jet e alta poveste.
0

#42 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 04 April 2014 - 07:12 PM

Vezi postareanitrometan, la 04 April 2014 - 05:40 PM, a spus:

Vedeti,asta e diferenta de conceptie a neamtului si a romanului:Cind o sa va dispara din creier faptul ca nu exista Roman de rind ci numai ROMAN,atunci o sa ne fie tuturor ROMANILOR bine.Cind conceptul de inferioritate a unei grupari din propriul tau popor gaseste in tine un adept,asta e periculos.NU EXISTA OAMENI SUPERIORI SI OAMENI DE RIND ,CI DOAR OAMENI!Asa cum nu exista Roman de rind ci numai ROMAN.
Au mai facut si altii asa si nu au ajuns departe in propria tara,Nemtii la ei cu Arienii ,americani la ei cu negrii samd...

Tu singur iti definesti ca om stilul de viata,modul de trai aspiratiile,hobby-urile,posibilitatile,PRIORITATILE.Totul in functie de venituri.Hobby-ul nu e o activitate necesara,e o tentatie ca tigarile,alcoolul,cafeaua sau mai rau drogurile.Nu ti-le permiti,lasa-le.Nu ai tentatii scumpe,vei trai bine!De aia s-a ajuns la societatea umana denaturata in lume in general:majoritatea traiesc pe datorie!
Si ca sa nu ma intelegeti gresit:Legea trebuie respectata pentru ca Rominia e o tara dens populata in anume regiuni,de aceea trebuie si reglementare.Cu sinceritate ma indoiesc ca daca faci 70-100km de Bucuresti nu gasesti prin Baragan un cimp pustiu unde nu vine nici proprietar nici autoritati si unde poti zbura si cu mama jetului fara sa iti fie teama ca vine careva sa te controleze,dar na,scumpa benzina in draci,si iar ne intoarcem de unde am plecat ....



Dar divagam de la subiect.Cei ce practica aeromodelismul si vor s-o faca in mod organizat si legal trebuie sa se constituie intr-o asociatie cu cit mai multi membri pentru a-si impune punctul de vedere si pentru a obtine un plafon MINIM de 1000ft,altfel o sa ne dam toti cu spumitza in gradina din spatele casei,asta daca nu cumva vecinul se plinge ca ai trecut gardul la el...



Scuze de off-topic.

2 cuvinte si inchei si eu.

Ce frumos suna.DOAR OAMENI, ROMAN sau DREPTURILE OMULUI nu?

Pacat ca inca mai credem in vrajeala asta.

Nu eu m-am catalogat om de rand.Altii au spus-o ca suntem (lumea a-3-a)

Poate ca suntem prea liberi?

Nanok spunea ceva de genul ....


,,încet încet o sa se punã la punct si o sa "ne" punã la punct peste tot :)
Ce credeati ca lumea asta este o lume libera ? :) ... sa fiti iubiti neo-sclavilor) :)
SUNTEM FUDULI
0

#43 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2014 - 07:42 PM

N-am realizat ca cei 120m au atat de multe implicatii inafara modelismului. Cine stie poate or sa fie scanteia unei noi revolutii.

Zburatorii de DLG au niste instrumente dedicate (ca un fel de binoclu) cu care masoara inaltimea la care a ajuns modelul, cred ca ceva in genul asta:

http://www.nikon.com...hotas/index.htm

asa isi regleza lansarea (evident au nevoie de un asistent)



scula e scumpa

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 04 April 2014 - 07:50 PM

0

#44 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 April 2014 - 08:33 PM

Multumesc Nitro de interventie, sper ca ai fost convingator. Doar precisez ca maidanul exista si in D cu acordul proprietarului. Doar ca acollo este maidanul limitat la greutate de aeromodel cea ce automat reduce si inaltimea de zbor, ca nu poti zbura la 700 metri cind nu l mai vezi.
Si exista peste tot conditia de asigurare obligatorie fara de care esti bun de amenda. Asta este valabil pentru orice peste limita de jucarii unde in practica se lasa in sarcina celui care controleaza daca mai considere jucaria sau ceva mai serios. Ca totusi in contrar cum zice Nitro, si in Germania depinde reactia omului de control de tonul de abordare, dac te afli in auminte limite de bun simt. Asa ca nu este chiar asa stat de politai, doar ca lumea in general nu este pus se cauta portite si se incerce sa intinde la maxim cind nu este necesar.
Aici la noi doar cei care si pana acum nu au avut grija de limitele alea de bun simt, o sa aiba probleme in viitor. Pentru ca practic vorbind si acum ar fi cazul sa intreb pe proprietarul unui teren daca ai voie...

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 04 April 2014 - 08:34 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#45 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 09:26 PM

Walter,Germania nu era un stat politienesc in ceea ce priveste strainii,acuma ar trebui sa vezi cum sunt Politistii si oamenii de cind compatrioti de ai nostri care au aceesai cetatenie cu mine,numai ca alta culoare fac tot felul de timpenii pe aici ,cea mai celebra fiind aia de anul trecut cind 6 tigani din Arges au furat 200 de metri de cablu care lega HBF Koln de HBF Bonn .60000 de oameni nu au putut merge la munca.mii au pierdut avionul,pagube uriase de ordinul zeci de milioane de euro .
Nu,politia nu iubeste strainii in NRW si ii amendeaza cu orice ocazie,sa stii.Acu 10 ani cu numar romanesc nu ma oprea nimeni nicaieri,acuma de 2-3 ani aproape de fiecare data cind ma intilnesc cu politia sunt oprit si numai datorita faptului ca vorbesc bine germana si am atitudine nemteasca ii face sa nu ma amendeze sau sa incerce cel putin.
Cind am zburat si am fost amendat NU am cerut acordul nimanui,zona era izolata si au trecut 3 masini doar in tot timpul asta.Cineva sigur a instiintat proprietarul care a chemat Ordnungsamtul,iar cei de la Ordnungsamt stiau EXACT ca ceea ce pilotez nu e jucarie.Am avut si drept de wiederspruch(contestatie adica) 30 de zile dar ce sa contestez ,eu am fost vinovat.Nu mai retin din ce zona ziceai ca vii,dar aici in Rhein-Berg Kreis nu am vazut niciodata pe nimeni in ani de zile cu zburatoare pe maidan.
Eu unul salut initiativa ta si ma uit cum te zbati ca pestele pe uscat pentru o cauza pe care ar trebui de fapt sa nici sa nu te intereseze,ca tu ai slava domnului,si cu ce si unde zbura.
Poate o sa vedem AEROCLUBUL BORN asa cum e SMURD-UL lui Arafat,ca noi romanii nu suntem in stare sa ne unim sa facem ceva pentru noi insine,Trebuie sa vina Arabul sau Neamtul ca sa ne invete.
Bine dom-le,ATUNCI NEAMT SA FIE!Eu ca Roman te sustin.Bravo tie ca ai ramas in picioare dupa cite ai luat si din toate partile.Mai rar asa OM,poate de 100 de ori mai mult Roman ca mine.
0

#46 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 04 April 2014 - 10:40 PM

@nitrometan ai dreptate ,romanii astia sunt niste necivilizati asa cum zici tu .
Nici eu nu-mi dau seama, cum mama dracului,nu se duc pe cele TREI modelodroame din Romania sa se dea cu avionul.
Ce o fi asa greu, sa se urce in masinile lor de zeci de mii de euro, sa faca 300km pe autstrada si sa zboare in mod civilizat asa ca in Germania.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#47 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 04 April 2014 - 11:40 PM

Divagam constant de la subiect.Era vorba daca ajung cei 120 m de care se discuta.Ca sa demonstram ca nu,trebuie ca TOTI aeromodelistii sa se constituie in ARA,daca asa s-o numi pina la urma organizatia,nu sa plingem ca babele ca vrem dar nu putem.
Daca ai 20000 de oameni in spate indiferent ca esti in Romania sau Uganda,cuvintul tau cintareste greu al naibii.Gindeste-te ca poti ajunge senator cu 5000 de voturi la cum se voteaza in ziua de azi.Te-ai gindit ca daca am fi uniti intr-o asociatie mare am putea avea proprii senatori independenti in guvern si care ar fi si platiti?Si ar putea pentru asta sa tipe in gura mare ca aeromodelistul roman e ingradit si nu are libertate.Toti sunt viteji si arata cu degetul unul la altul dar cind vine vorba de cotizatie fugiti toti ca iepurii.Pun pariu ca atunci cind e vorba de a-ti lua ultimul racnet de smartphone de jde milioane nu ai nici o problema,dar cind trebuie sa dai 70-80 de lei cotizatie anuala strambi din nas.
Si mai e ceva ,pentru 20-30000 de voturi,ORICE ministru va face niste concesii de care ai fi mirat sa crezi ca e posibil.
Nu-mi vorbi mie de civilizatie,du-te in Croatia,tara cu 4 milioane de oameni si cu 3 razboaie pe teritoriu in ultimii 20 de ani si vezi cum e.Sau zi ceva de un croat intr-o comunitate de croati ca te maninca aia cu rahat cu tot.Daca un croat pateste ceva nici nu iti inchipui ce sprijin are din partea statului si oamenilor fiindca aia au inteles ca TOTI trebuie sa traga intr-o directie si nu au invatat la scoala numai adunare si inmultire ci si scaderea si impartirea.
Ce,ai cumva impresia ca pe nemti i-a rugat cineva sa isi faca asociatie?Tot de nevoie au facut-o exact din aceleasi cauze ca la noi.Neamtul e individualist versat care cintareste foarte bine daca LUI CA INDIVID ii va merge mai bine daca se inscrie in vre-o forma de asociere.Hai sa facem si noi asa,chiar daca ne doare-n kur de altul dar sa o facem cit mai multi,si atunci sa vezi ca se pot schimba multe.Majoritatea membrilor ramin in grup daca sunt protejati de grup,daca nu,nu,sau cauta in alta parte.
Cum se va organiza fiecare comunitate de aeromodelisti DUPA ce va exista fundament legal favorabil,aia tine de fiecare comunitate in parte
Si eu vreau sa zbor la Rheidt,un loc de zbor de vis DAR NU IMI PERMIT.Taxe mari si distanta lunga de parcurs.
Asa ca dau cit pot si zbor unde pot nu cit as vrea si unde as putea.(adica n-asvrea sa dau nimik,sa am voie sa zbor pe terenul de golf dela 11 km departare de aici...:D)
0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 08:21 AM

Cred ca cei 120m sunt de fapt salvarea noastra.

Hai sa ne gandim asa. Cei de la MT nu fac legi. Ei dau ordine pe baza legilor existente. Sa ne intoarcem putin la oful lui EBA, vestea buna e ca totusi Romania nu e Germania, pentru ca numai la noi e posibil sa fi zburat aeromodelistii peste 20 de ani ilegal si totusi sa fie lasati in pace (adica cum am zburat pana acum).

Acum MT incearca sa ne aduca in legalitate pe baza legilor existente. Nu pot da ordine care incalca legile existente.

Au doua posibilitati. Sa limiteze zborul la 120m si poti zbura oriunde, oricand sau sa ridice plafonul la 300-1000m si sa ne dea voie sa zburam doar in cateva perimetre bine delimitate (cum imi spunea BIG ca au patit parapantistii in Franta parca), sau cu proceduri greoaie de alocare a spatiului.

Ce credeti voi ca o sa fie mai vizibil si usor de pedepsit ?

- o depasire inocenta a inaltimii de zbor cu 1m

- zburatul in afara zonelor oficiale

asta in conditiile in care se pare ca MT si statul in general nu doresc sa vaneze modelisti asa cum nu au facut-o nici pana acum.

Daca vor amenda pe cativa care fac fapte de vitejie prin oras cu dronele sau/si cu FPV nu o sa vars nici o lacrima.

Vezi postareanitrometan, la 04 April 2014 - 11:40 PM, a spus:

Divagam constant de la subiect.Era vorba daca ajung cei 120 m de care se discuta.Ca sa demonstram ca nu,trebuie ca TOTI aeromodelistii sa se constituie in ARA,daca asa s-o numi pina la urma organizatia,nu sa plingem ca babele ca vrem dar nu putem.

0

#49 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 08:31 AM

Vezi postareaEBA, la 04 April 2014 - 04:47 PM, a spus:

Nu nu vreau sa traiesc ca Germanul Italianul etc.Vreau sa traiesc ca Romanul,legea sa fie legea noastra nu a germanului francezului,etc.Nu vreau sa fim aliniati doar la unele iar la altele BA.De o bucata buna de vreme, tot imprumutam de la altii numai chestii care nu sunt la nivelul sistemului nostru.Mentalitatea se schimba proportional cu nivelul de trai.

Nu-i poti cere unui roman de rand sa respecte o lege din germanica pentru ca astfel poti desfiinta un hobby, o pasiune etc.


Domnule EBA, si mie imi place maidanul si libertatea, dar nu uita ca Ordinul 8 a aparut in urma unei reclamatii primite de Romatsa de la cineva din zona Ratarie. Din pacate, astfel ne-am pierdut libertatea, iar ceea ce mai putem face e sa ne chinuim sa obtinem cat mai multe libertati in cadrul acestui Ordin. Daca toti modelistii care vor sa sa fie liberi in continuare ar fi respectat si regulile elementare de BUN SIMT, nu s-ar mai fi ajuns aici. Eu am zburat pe multe maidane din tara asta si niciodata nu am deranjat pe nimeni.

PS. Daca nu ne plac regulile din UE, sunt sigur ca in Congo, Ghana sau Honduras legislatia e mult mai relaxata.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 05 April 2014 - 08:34 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#50 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 05 April 2014 - 08:43 AM

@nitrometan iti mai dau inca o data dreptate,asa este, sunt un viteaz pentru ca eu am fost la Brasov si am cotizat.
Sunt un sustinator al ARA si al zborului reglementat, in conditiile din Romania nu din Germania.Nu vreau sa zic mai multe ca intram in politica si deja ma bufneste rasul la faza cu senatorul aeromodelist.Am avut ministru al transporturilor modelist si nu s-a intamplat nimic.
Te invit sa mai citesti o data postul meu de mai sus.(poate a doua oara te prinzi)
Si de asemenea nu-mi vorbi nici mie de civilizatie pentru ca din ultima ta postare nu prea reiese.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#51 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 08:44 AM

Sa o mai lasam cu maidanul ca suna rau. Noi nu zburam pe maidan, zburam pe camp (sau la deal). Nu e vina noastra ca unele campuri arata ca un maidan.
0

#52 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 05 April 2014 - 08:54 AM

Vezi postareastiganas, la 05 April 2014 - 08:44 AM, a spus:

Sa o mai lasam cu maidanul ca suna rau. Noi nu zburam pe maidan, zburam pe camp (sau la deal). Nu e vina noastra ca unele campuri arata ca un maidan.


MAIDÁN, maidane, s. n. Teren deschis, loc viran situat în interiorul sau la marginea unei localități.
Cand spunem maidan intradevar ne gandim la un loc murdar plin de gunoaie .Cel putin noi acolo unde zburam adunam frecvent mizeriile aduse de vant si... de altii.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#53 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 April 2014 - 10:48 AM

Vezi postareaANDUNG, la 03 April 2014 - 02:31 PM, a spus:

Foarte tare asta !!! O sa devina un fel de "cod secret" de recunoastere a aeromodelistilor prigoniti.


In cazul meu, intrebarile cele mai frecvente care mi-au fost adresate erau:
I -"Pana unde poate sa zboare?"
R: Cat pot sa vad destul de bine modelul ca sa-l pot controla!
Dar cea mai tare, auzita de mai multe ori, a fost:
I -"Poate sa care un carton de tigari de la moldoveni?"
La asta e greu de raspuns, avand in vedere ca nu pot controla aterizarea la astfel de distante!!!! :rofl:
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#54 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 05 April 2014 - 11:35 AM

Am gasit solutia pentru a nu depasi 120m altitudine.... Folosim doar trenul de aterizare.... :rolleyes:

Fisiere atasate


Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#55 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 05 April 2014 - 11:44 AM

Pentru mine personal 120m sunt suficienti.
Cred ca pentru mine- sunt "incepator" cu vechime de 7 ani, si nici nu aspir spre benzinare de 100cc sau jeturi - este mai avantajos sa reglementeze un plafon maxim pentru locatii nelimitate, decat sa limiteze locatiile pt plafon nelimitat(care oricum nu ar exista).
Hobbyul, daca e hobby, ar trebui sa poata fi practicat aproape de casa, desigur in conditii de siguranta si responsabilitate pt toata lumea.

Observ ca se cristalizeaza cam greu o parere unanima; cred ca cel mai bine se infiinteaza o asociatie, aceasta negociaza cu institutiile cu drept de decizie, si cui ii convine, adera la asociatie. Sau isi face alta asociatie.Simplu! Din pacate democratia nu este un sistem perfect si uneori "conducatorul unic" este de preferat. ;)

@nitrometan: de fapt oamenii sunt diferiti,neegali; dar nu din nastere, ci prin propriile lor optiuni si fapte.eu te invit sa aduci "civilizatia" din Germania si sa o implementezi in Romania, ca generatiile viitoare sa fie mai bune.

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de odin: 05 April 2014 - 11:46 AM

0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2014 - 11:49 AM

Vezi postareaGigiGL, la 05 April 2014 - 10:48 AM, a spus:

... I -"Poate sa care un carton de tigari de la moldoveni?"
La asta e greu de raspuns, avand in vedere ca nu pot controla aterizarea la astfel de distante!!!! :rofl:


Nu se aterizeaza, ci se parasuteaza sarcina ;) Adica nu poti zbura un avion in vizual peste Prut si inapoi ?

Vezi postareaodin, la 05 April 2014 - 11:44 AM, a spus:

Pentru mine personal 120m sunt suficienti.
Cred ca pentru mine- sunt "incepator" cu vechime de 7 ani, si nici nu aspir spre benzinare de 100cc sau jeturi -
...
Bafta!


Nu acestea sunt cele care necesita plafoane inalte, ambele putandu-se zbura in 120m, ci planoarele.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 April 2014 - 11:50 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 April 2014 - 02:42 PM

Deci pana la urma ne aliniem si noi cu lumea mai civilizata la 400ft. Eu sunt de parere ca este suficient acest plafon mazim pentru mai toate orataniile pe care le zburam, mai putin planoare.
Asa zice legea asa trebuie sa facem, dar nu ne opreste nimeni sa mergem mai sus,muuuult mai sus dar fara sa ne laudam cu recordurile noastre de inaltime pe forumuri sau mai stiu eu unde.
Asta este parerea mea personala, deci nu dati cu piatra.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#58 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2014 - 03:31 PM

Apropo de laudat, au aparut, nu la noi... primii maniaci care fac politie FPV si trimit la organele competente toate zborurile de pe youtube care incalca legislatia... :ph34r:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#59 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2014 - 03:36 PM

Mi se pare normal, de ce sa sufere toti aeromodelistii din cauza catorva care se dau balene-n borcan?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro