Modelism - RHC Forum: Machinery's Handbook editia 29 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Machinery's Handbook editia 29 Adica Biblia masinistului

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 March 2014 - 11:19 PM

Salutare. Am cumparat Machinery's Handbook editia 29 din 2012. Pentru cine nu este familiar cu ea, este supranumita Biblia masinistului si se re-editeaza si re-actualizeaza de peste 100 de ani. Are 3900 de pagini. Am ''decupat'' din ea vreo 324 de pagini referitoare la Feeds&Speeds, un subiect destul de important peste care anumiti hobisti trec cam repede, si l-am postat pe scribd, aici: http://www.scribd.co...book-29edition. Cine vrea sa o download, feel free. Cine are probleme cu scribd, pot sa i-o trimit pe mail. Atasez un fisier care arata cuprinsul celor 324 de pagini. Fisier atasat  F&S-1.pdf (414.63K)
Number of downloads: 92Cele bune !
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 24 March 2014 - 08:53 AM

scuza-ma daca o sa par rautacios sau invidios dar te asigur ca nici pe departe nu asta e intentia :drinks:
vad ca te apuci sa cumperi si din stanga si din dreapta si impresia mea e ca arunci degeaba cu banii. scuza-ma daca ma insel

revenind la subiect: Machinery's Handbook-ul e chiar OK ca si indrumar, il luasem si eu acum vreo 3 ani (nu pe bani, ca-s mai zgarcit eu de felul meu) :)
si l-am citit, asa, spicuit mai degraba... e ok, e util... dar l-ai fi gasit si "altfel", if you know what I mean! :)

strict ptr partea de calcule de F&S, e frumos, e ok dar implica prea multe calcule si prea mult timp pierdut ceea ce nu e chiar neglijabil si nu se compenseaza in conditii de amator unde lucrarile sunt relativ mici si putine

ca si alternativa free exista FSWizard

alta alternativa care mie imi place mai mult si pe care o si folosesc este GWizard insa nu e gratis. Parerea mea e ca isi merita insa toti banii
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 March 2014 - 11:50 AM

Vezi postareasebba, la 24 March 2014 - 08:53 AM, a spus:

scuza-ma daca o sa par rautacios sau invidios dar te asigur ca nici pe departe nu asta e intentia :drinks:
vad ca te apuci sa cumperi si din stanga si din dreapta si impresia mea e ca arunci degeaba cu banii. scuza-ma daca ma insel

revenind la subiect: Machinery's Handbook-ul e chiar OK ca si indrumar, il luasem si eu acum vreo 3 ani (nu pe bani, ca-s mai zgarcit eu de felul meu) :)
si l-am citit, asa, spicuit mai degraba... e ok, e util... dar l-ai fi gasit si "altfel", if you know what I mean! :)

strict ptr partea de calcule de F&S, e frumos, e ok dar implica prea multe calcule si prea mult timp pierdut ceea ce nu e chiar neglijabil si nu se compenseaza in conditii de amator unde lucrarile sunt relativ mici si putine

ca si alternativa free exista FSWizard

alta alternativa care mie imi place mai mult si pe care o si folosesc este GWizard insa nu e gratis. Parerea mea e ca isi merita insa toti banii



Iti respect punctul de vedere; gandim insa diferit - ceea ce nu este rau. Oamenii care au pus pe torente carti au fost oameni care initial le-au achitat (ei sau altii, cineva a platit ''masterul'') dupa care au impartit si cu altii pe gratis. Se intampla ca eu chiar am vrut sa am aceasta carte, PLATITA. Este un crez de-al meu ca daca poti, cartile de ''colectie'' merita achizitionte. La randul meu, am download-at circa 40.000 de pagini din alte surse, gratis, carti pe care cineva, candva, le-a platit. Mi se pare ca atunci cand poti sa ''dai inapoi'' ceva in comunitate, ceva cat de mic, este frumos s-o faci. Referitor la timpul ''pierdut'' cu calculele, din nou este o treaba de perceptie. Probabil ca tu esti mai avansat si ti-ai facut propria ''mana'' pe S&F si pentru tine pare ne-necesar; respect acest lucru. Am petrecut mult timp pe forumuri americane si englezesti iar sfatul masinistilor cu experienta este ca fiecare sa ajunga in timp sa-si urmeze propria experienta si fisele de producatori de scule, lucru pe care-l spune chiar si Machinery's Handbook ( care by-the-way merita evident mai mult decat un ''indrumar''). G-wizard-ul este bun din cate am inteles, insa aici am eu o nedumerire referitoare la punctul tau de vedere: costa bani ANUAL,eventual 275 $ lifetime, iar softul pare ca ia in considerare factori precum, printre altele, ajustarea F&S la rigiditate a sculei si a masinii. Lucrul acesta mi se pare avansat, evident mai avansat decat putintele unui hobist de a controla acest lucru, si aici intervine intrebarea mea: nu dau bani pe carte dar dau bani pe soft; nu pierd timp cu calcule din carte dar consum timp cu interogarea din partea softului G-wizard; nu merita complicat in conditii de amator dar fac implicit prin G-wizard ajustarea F&S la rigiditate (printre altele, caci inteleg ca ia mult mai multi parametri in calcul) ? Oricum, invatarea este un proces continuu si nu cred ca exista un om onest cu el insusi care sa spuna ca nu mai are nevoie sa invete; cartile sunt un mijloc de a te raporta la cunoasterea universala cuprinsa in paginile lor. Youtube-ul este prietenul nostru comun si prin el ajungem sa ''vedem'' ce fac altii si cum fac altii la mii de km si la ani departare. Si este gratis. Si tot acolo vedem si aplicatii interesante, dar vedem si aluminiu si otel ''zgariat'' necorespunzator; S&F incorecte este doar una dintre explicatii. Ne-folosirea coolant-ului este alta. Tocirea sculelor este alta. Etc, etc.....te salut.
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 24 March 2014 - 12:42 PM

gwizard costa bani anual doar daca vrei sa ai parte de update-uri
merge bine-mersi si cumparat doar o data
la fel e si cu cartea aia, daca vrei sa cumperi fiecare editie dai bani anual
doar ca nu prea se mai merita decat daca cine stie ce upgrade/update major apare

diferenta era ca softul facea acele calcule singur\
cartea doar te invata cum sa le faci
e clar ca nu se elimina din ecuatie cartea care, teoria de fapt, furnizeaza baza de calcul a softului

cat de spre usurinta utilizarii softului si a configurarii lui ptr conditiile concrete de lucru, asta e chestie simpla si destul de rapida
avantajul lui e ca are deja baza de date de materiale si specificatiile acestora la care un amator ori nu are acces ori nu stie cu ce se mananca ori, ptr o lucrare de 60 minute pe masina ajunge sa aibe nevoie de 120minute de calcule

repet, nu ma intelege gresit: nu am spus ca nu e buna cartea! am prezentat doar si alte variante mai simple, mai "clika-clika-next-next", ptr amatori
banuiesc ca de fapt asta era si intentia postarii tale si nicdecum de a te lauda cu ce ti-ai cumparat tu ;)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 March 2014 - 08:53 PM

cat de spre usurinta utilizarii softului si a configurarii lui ptr conditiile concrete de lucru, asta e chestie simpla si destul de rapida
avantajul lui e ca are deja baza de date de materiale si specificatiile acestora la care un amator ori nu are acces ori nu stie cu ce se mananca ori, ptr o lucrare de 60 minute pe masina ajunge sa aibe nevoie de 120minute de calcule


Treaba cu 60 min vs 120 min o iau doar ca pe o exagerare care probabil vine sa ''intareasca'' ceea ce vrei sa spui, caci in realitate nu are acoperire.......oricum, fiecare face cum ii vine mai bine, nu ?
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2014 - 09:12 PM

Ma bag si eu ca musca in lapte. Ce comentati voi este pentru profesionisti nu pentru amatori. Eu ca amator n-am calculat niciodata nimic, nu ca n-as fi avut la dispozitie carti cu formule sau programe sa ma ajute. Stiu masina, aleg regimul cat suporta procesul tehnologic si-i dau drumul. Atat si nimic mai mult. Adica degeaba cumpar cartea sau programul si obtin dupa niste calcule anumite valori, apoi cu ele imi rup freza. Mai bine ma las pagubas. Usurel si dupa destule piese sau scule distruse, am invatat limitele masinii si indiferent de ce-mi spune acum teoria, stiu cat suporta "practica"... Prin urmare o sa incerc sa procur cartea cu pricina ca da bine la biblioteca, o sa iau si softul ca asa-i sta bine unuia aparent interesat de domeniu, dar in realitate o sa fac ca mine, cu parametrii sfinti cu care pot face orice, eficient. Asa ca bagati span cat se poate, cu sau fara carte, cu sau fara program!
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2014 - 09:13 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro