Modelism - RHC Forum: Caut recomandari motor brushless silentios - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Caut recomandari motor brushless silentios turatie mare 45-50000rot/min.

#1 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 22 March 2014 - 08:19 PM

Am nevoie de un motor inrunner cat mai silentios care sa poata functiona la 50.000 rot./min. fara sa aiba vibratii deranjante sa nu sune ca un buzzer ci cat mai aproape de bazaitul unei albine inchisa in cutia de chibrituri si deci sa mearga cat mai lin. Ceva care sa se manifeste la aceasta turatie comparativ cu nivelul de zgomot al unui cooler de calculator. Asta inseamna un rotor foarte bine echilibrat si rulmenti de calitate pe ax. Puterea poate fi 150W - 1000W. Daca stie cineva din experienta in domeniu de un astfel de motor astept sugestii. Multumesc!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#2 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 19 April 2014 - 07:06 AM

Vezi postareaH7-25, la 22 March 2014 - 08:19 PM, a spus:

Am nevoie de un motor inrunner cat mai silentios care sa poata functiona la 50.000 rot./min. fara sa aiba vibratii deranjante sa nu sune ca un buzzer ci cat mai aproape de bazaitul unei albine inchisa in cutia de chibrituri si deci sa mearga cat mai lin. Ceva care sa se manifeste la aceasta turatie comparativ cu nivelul de zgomot al unui cooler de calculator. Asta inseamna un rotor foarte bine echilibrat si rulmenti de calitate pe ax. Puterea poate fi 150W - 1000W. Daca stie cineva din experienta in domeniu de un astfel de motor astept sugestii. Multumesc!


Spor la cautat ,ce cauti tu nu prea s-a inventat , cam absurda cerinta ta sincer , la 50000 ture nu vrei sa il auzi ????nici motoarele alea de sute de euro bucata facute manual nu pot face treaba asta chiar daca dureaza cateva saptamani constructia lor si materialele folosite sunt de top !!! la prima vedere cam toate motoarele se aud la fel in functie de turatie
0

#3 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 23 April 2014 - 08:47 PM

Poate este mai greu de crezut dar : " Fericiti cei care nu au vazut si au crezut!" Eu am vazut si este vorba de Marathon fara perii cu 8 bobine inrunner. Problema este pretul deoarece se vinde cu mandrina si sursa + cablu pe 8 fire la aprox. 800 euro. Daca stai la 2m de piesa cu mandrina cuplata nu o mai auzi in zgomotul ambiental normal iar daca il tii in mana se simte si aude doar un fosnet lin asemanator senzatiei (la atingere) unui cooler de laptop bun nu "prastie". Totul tine de echilibrarea dinamica a rotorului si probabil de precizia realizarii si pozitionarii bobinelor, rulmenti cu inel interior de poliamida (silentiosi) de aproape 100ron/buc,etc. Iar daca au reusit coreenii sa le faca poate nu o fi chiar ceva imposibil pentru europeni.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#4 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 April 2014 - 08:56 PM

...daca ajunge la 800 de euro unul produs in coreea, ar trebui sa-ti inchipui cam cat ar costa unul produs in europa, personal inca nu am pipait ceva atat de silentios !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 April 2014 - 09:29 PM

...am cam priceput la ce te referi, probabil ai avut probleme dentare zilele astea, :) !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#6 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 April 2014 - 09:58 PM

Nu stiu ce sa zic , de obicei ce se aude este frecventa de comutatie a bobinelor , nu cred ca face asa mare zgomot un motor care se invarte .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#7 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 25 April 2014 - 11:14 PM

Marathonul respectiv se foloseste si la dinti dar indirect fiind utilizat de tehnicienii care fac proteze dentare, in arta bijutierilor si oriunde mai este nevoie de o freza de mana de calitate si turatie mare. Eu vreau motorul ca sa pot verifica mandrina reparata ca nu aiba vibratii datorate excentricitatii, echilibrarii dinamice, sau rulmentilor. Problema era ca ceea ce este accesibil pe piata ca pret vibreaza ca naiba si nu pot sesiza daca mandrina este OK ba mai mult risc sa fac praf rulmentii din mandrina. Cred ca pana la urma o sa fac un banc de proba cu amplificarea turatiei prin curea sau angrenare prin frecare de la un motor silentios de turatie mai mica. O proba plauzibila se poate face si la 30- 40.000 rotatii/min adica nu e musai 50.000 dar pana acum nu am gasit nici asa care sa fie suficient de linistit incat sa sesizez eventuala problema a mandrinei.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#8 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 April 2014 - 09:39 AM

...pai asta o poti face cu orice brushless care suporta 5-6 cell si un kv de 2-3k, ajungi lejer la 50000 rpm, ca tot esti in zona poti lua legatura cu sierra, ma indoiesc ca cei de la tehnic nu te vor ajuta !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#9 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 27 April 2014 - 02:38 PM

Ideia era ca orice sistem de angrenare are zgomotul mai mare decat un motor "perfect" echilibrat. Speram ca a mai testat cineva motorase de "turbo fan" utilizate la aeromodelele "turbo reactoare" si din ce stiu eu astea lucreaza la turatii mari deci sunt construite astfel incat sa nu produca vibratii mari in functionare.
In God we trust, all others must pay cash!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro