Modelism - RHC Forum: Intrebare - Sursa platbanda OTEL 3200 mm x 15mm x 2 mm - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Intrebare - Sursa platbanda OTEL 3200 mm x 15mm x 2 mm

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 March 2014 - 01:56 PM

Deranjez cu o intrebare .. am la un utilaj ( un car mobil ) de 3200 mm care are o culisare cu ajutorul unei carucior cu 8 bile de rulment ce culiseaza pe niste cai de rulare din platbanda de otel lipite in " V " pe corpurile din duraluminiu din care sunt confectionate cele doua piese ale carului - cea fixa si cea mobila .

In ani caile de rulare ( platbenzile din otel ) s-au pricompsit cu niste mici, foarte mici santuri inegale pe lungime ca adancime, pe punctul de contact cu bilele de rulment.

Intrebarea este daca stie cineva de unde as putea procura 8 astfel de platbenzi lungi de 3200 mm , late de 15 mm si groase de 2 mm - inca nu am masurat exact grosimea si latimea lor dar la ochi asa pare .. ar mai fi varianta sa le deslipesc si sa le intorc pe partea cealalta caci am inteles ca se practica doar ca au mai fost relipite acum ceva ani si nu stiu daca atunci au fost intoarse de catre cei de la service-ul utilajului ( intre timp ei au dat faliment ) .
Se deslipisera deoarece am folosit pentru stergere si curatare vestitul W40 si se pare ca ataca adezivul .. acum folosim doar motorina.

Mai precizez ca otelul din care sunt facute banuiesc ca este ca si carcasa unui rulment ca duritate si sunt foarte lustruite .. ca si cum ar fi rectificate .. inoxidabile nu cred ca sunt ca la un capat parca ca a prins cativa pori ca de rugina .. sunt si periodic sterse cu motorina si banuiesc ca de aia nu au timp sa oxideze ..

Cam atat .. daca este nevoie am sa fac si o poza ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 March 2014 - 06:17 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 March 2014 - 01:56 PM, a spus:

Deranjez cu o intrebare .. am la un utilaj ( un car mobil ) de 3200 mm care are o culisare cu ajutorul unei carucior cu 8 bile de rulment ce culiseaza pe niste cai de rulare din platbanda de otel lipite in " V " pe corpurile din duraluminiu din care sunt confectionate cele doua piese ale carului - cea fixa si cea mobila .

In ani caile de rulare ( platbenzile din otel ) s-au pricompsit cu niste mici, foarte mici santuri inegale pe lungime ca adancime, pe punctul de contact cu bilele de rulment.

Intrebarea este daca stie cineva de unde as putea procura 8 astfel de platbenzi lungi de 3200 mm , late de 15 mm si groase de 2 mm - inca nu am masurat exact grosimea si latimea lor dar la ochi asa pare .. ar mai fi varianta sa le deslipesc si sa le intorc pe partea cealalta caci am inteles ca se practica doar ca au mai fost relipite acum ceva ani si nu stiu daca atunci au fost intoarse de catre cei de la service-ul utilajului ( intre timp ei au dat faliment ) .
Se deslipisera deoarece am folosit pentru stergere si curatare vestitul W40 si se pare ca ataca adezivul .. acum folosim doar motorina.

Mai precizez ca otelul din care sunt facute banuiesc ca este ca si carcasa unui rulment ca duritate si sunt foarte lustruite .. ca si cum ar fi rectificate .. inoxidabile nu cred ca sunt ca la un capat parca ca a prins cativa pori ca de rugina .. sunt si periodic sterse cu motorina si banuiesc ca de aia nu au timp sa oxideze ..

Cam atat .. daca este nevoie am sa fac si o poza ..

Cred ca o poza ar ajuta...nu reiese din ce spui daca platbanda in V este 1 bucata (cornier) sau 2 bucati independente (cred ca asta este); de fapt, care este problema cu ele de vrei sa le schimbi ? s-au facut santuri si bilele de rulment ''agata'' pe calea de rulare ? platbanda de la Baduc nu cred ca ajuta pt ca e stramba ca naiba, mai ales la 2mm grosime...platabanda este sus si bilele jos ? se pot schimba bilele cu unele de diametru mai mic, sau sunt intr-o colivie ? poza ar fi foarte buna......

0

#3 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 March 2014 - 08:48 AM

Cam asa e constructia in sectiune ... cu rosu sunt desenate platbenzile in cauza iar cu albastru bilele de rulment.
Sunt in total 8 platbenzi distincte iar pozitia lor in "V" este data de forma reperelor pe care sunt lipite -
Toata constructia intra cred la categoria Ghidaje Liniare cu Bile .. una din solutii

Clar trebuiesc exemplar de drepte .. cum am spus zici ca sunt rectificate .. nu au nici o treaba cu platbenzile
folosite la impamantare ca aspect exterior si finisaj ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Car Circular.JPG

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 23 March 2014 - 08:52 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 March 2014 - 03:33 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 23 March 2014 - 08:48 AM, a spus:

Cam asa e constructia in sectiune ... cu rosu sunt desenate platbenzile in cauza iar cu albastru bilele de rulment.
Sunt in total 8 platbenzi distincte iar pozitia lor in "V" este data de forma reperelor pe care sunt lipite -
Toata constructia intra cred la categoria Ghidaje Liniare cu Bile .. una din solutii

Clar trebuiesc exemplar de drepte .. cum am spus zici ca sunt rectificate .. nu au nici o treaba cu platbenzile
folosite la impamantare ca aspect exterior si finisaj ..



In cazul asta, cred ca cea mai putin scumpa solutie este tabla de inox de 1-2 mm (de vazut ce grosime preia jocul), debitata cu atentie si lipita cu epoxy peste actualele bucati de platbanda.
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 March 2014 - 06:11 PM

Vezi postareasteelmind, la 23 March 2014 - 03:33 PM, a spus:

In cazul asta, cred ca cea mai putin scumpa solutie este tabla de inox de 1-2 mm (de vazut ce grosime preia jocul), debitata cu atentie si lipita cu epoxy peste actualele bucati de platbanda.


Asta presupune si schimbarea bilelor daca se reuseste identificarea unui diametru care sa preia jocul , a caruselului in care ele stau caci alte diametre nu vor mai sta bine in aceleasi locasuri , complicat si fara siguranta ca va si iesii bine .

Lipirea am facut-o cu Loctite 330 si activatorul adecvat, dupa curatare mecanica si degresare cu un spray luat tot de la Loctite .

Banuiesc ca platbanda este si tratata termic ca sa nu se deterioreze prea repede de la culisarea bilelor pe suprafata lor ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 23 March 2014 - 06:59 PM

ceva asa ti-ar trebui de fapt? http://www.qbcbearin..._Track_VG_U.htm

prin america pare destul de ieftina: http://www.ebay.com/...g-/131134140043
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2014 - 02:53 PM

Nu este nici ce a postata Sebba .. e pur si simplu o banda ..

Cam asa arata :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF8724.jpg
  • Imagine atasata: DSCF8723.jpg
  • Imagine atasata: DSCF8722.jpg
  • Imagine atasata: DSCF8721.jpg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 March 2014 - 02:54 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 March 2014 - 03:34 PM

In nici un caz inox, este prea moale. In plus ai nevoie de o mare precizie la grosime. Cred ca, singura solutie, este sa contactezi firma constructoare a masinii...zic si eu.
0

#9 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2014 - 08:35 PM

Vezi postareadan_mitea, la 24 March 2014 - 03:34 PM, a spus:

In nici un caz inox, este prea moale. In plus ai nevoie de o mare precizie la grosime. Cred ca, singura solutie, este sa contactezi firma constructoare a masinii...zic si eu.


Foarte corect numai ca firma constructoare din Italia lucreaza doar prin reprezentantul lor roman care pentru un surub cu un stift excentric
( ca o cheie pentru antifurt roti ) mi-a cerut 200 Euro .. vezi doamne era original ..
I-am zis sa si'l bage undeva .. ajunsese sa reduca suma la jumatate .. si eu am fost incorect ca l-am refuzat dupa ce il adusese .. dar avea prostul obicei de a evita comunicarea uni cost exact .. iar la surub a zis ca e o nimica toata ... asa ca daca tot era o nimica toata nu avea o pierdere prea mare .. ba putea sa il faca chiar cadou ..

Am facut dupa aceea la un strungar 5 buc cu 5 Euro toate ...

Banuiesc benzile astea sunt din otel tratat termic dar si rectificate la grosime pe toata lungimea ..

O sa mai caut ...

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 March 2014 - 08:36 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#10 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 24 March 2014 - 08:35 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 24 March 2014 - 02:53 PM, a spus:

Nu este nici ce a postata Sebba .. e pur si simplu o banda ..

Cam asa arata :


Din poza pare ca unghiul este de 90 grade ..... ai cautat un profil de tip L din otel prin magazinele de bricolaj?
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 March 2014 - 08:42 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 24 March 2014 - 08:35 PM, a spus:

Din poza pare ca unghiul este de 90 grade ..... ai cautat un profil de tip L din otel prin magazinele de bricolaj?


La Bricolaj ! .. chiar daca gasesti .. alea sunt din tabla moarta si strambe ca sefu' statului ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 March 2014 - 07:59 PM

As merge chiar mai departe. As face ramasag ca sunt din acelasi material, cu aceeasi precizie si cu aceeasi duritate cu un rulment. Cred, cu toate inconvenientele, ca singura solutie ramane firma mama. Cu o negociere corecta, inainte de a trimite piesele, poate, poate.
PS. Uzura este, exact pe mijloc? Daca ai noroc sa nu fie pe mijloc, ai avea patru posibilitati de a le intoarce...doua sunt consumate, inteleg...
0

#13 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 26 March 2014 - 09:52 PM

Vezi postareadan_mitea, la 26 March 2014 - 07:59 PM, a spus:

As merge chiar mai departe. As face ramasag ca sunt din acelasi material, cu aceeasi precizie si cu aceeasi duritate cu un rulment. Cred, cu toate inconvenientele, ca singura solutie ramane firma mama. Cu o negociere corecta, inainte de a trimite piesele, poate, poate.
PS. Uzura este, exact pe mijloc? Daca ai noroc sa nu fie pe mijloc, ai avea patru posibilitati de a le intoarce...doua sunt consumate, inteleg...



Mai mult ca sigur ca asa este vis a vis de calitatea materialului.

M-am gandit sa le intorc dar nu stiu cat de usor o sa pot sa le dezlipesc fara sa stric piesa suport pe care sunt lipite avand in vedere
ca este din aluminiu ... astept un mail de la Griggio Italy desi am inteles ca raspund tare greu .. speram ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro