Modelism - RHC Forum: Beton polimerizat (epoxidic) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Beton polimerizat (epoxidic) folosit la batiuri

#31 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 09 December 2016 - 10:14 PM

Io nu stiu cat de "riguros" is slefuite "pietrele" alea... am avut ocazia sa lucrez pe un CNC chinezesc facut oarecumva pt. prelucrat marmura (cruci etc.) si daca am vrut sa frezez un cerc o iesit un oval vizibil "ochiometric"... asa ca io-s cam sceptic apropo de fauritorii de cruci.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#32 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 09:38 AM

Chiar daca nu e slefuita perfect, se poate prinde cu suruburi si epoxy o placa de otel/aluminiu cu canale T sau chiar cu gauri filetate care sa joace rol de masa de lucru efectiva si care se fie "rectificata" ulterior cu insasi masina obtinuta. Precizia taierii/slefuirii nu cred ca e inferioara cu mult celei a unui cofrag manufacturat "in house" din tego sau mdf.

Daca se fac gauri pe margine. pe ele se pot prinde cu aceeasi metoda niste suporti de otel pe care se prind efectiv sinele de ghidaj. Cam aceeasi idee ca la incastrarea respectivilor suporti de otel in cofragul pentru beton epoxidic, doar ca ii prinzi de dedesubt cu suruburi si epoxy in loc sa-i incastrezi. Problema este cum frezezi/rectifici respectivii suporti, din cauza dimensiunilor/greutatii mesei de granit.

Nu poti obtine structura complexa a unui cofrag si nici nu va absorbi vibratiile asa de eficient, dar oricum e mult mai rigid si poate mai ieftin decat profilele de aluminiu pe care marea majoritate le-am folosit.

Oricum, intrebarea era daca s-ar merita din punct de vedere "structural" folosi o asemenea solutie. Poate fi util macar pentru o masina "fixed gantry",



0

#33 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 10 December 2016 - 09:54 AM

Omenirea a renuntat de mult timp la a face lucruri perfecte care sa tina "o viata".
Practica curenta este sa optimizezi financiar un produs si sa dea rezultate maxime in aplicatia pe care doresti sa o faci, respectiv sa-ti recuperezi banii.

De aceea intreb la ce vrei sa-l folosesti ? Cum intentionezi sa amortizezi investitia ? (Daca declari ca este hobby intrebarile nu-si au rost.)

Dupa ce stabilesti utilitatea proiectului te gandesti la variante constructive, aluminiu, otel, beton epoxy , solutie constructiva etc. Proiect justificat financiar.

Intreb deoarece lucrez de ceva timp pe cnc-ul care l-am facut si nu sunt multumit de ce pot scoate cu el. Eu nu simt nevoia unui cnc super performant.
Este enorm de mult de facut si dupa finalizarea masinii :program si cel mai greu design.
Partea de programare si design o stapanesti ?
Fierul(cnc-ul) e mort fara program, iar o piesa fara design are valoarea greutatii materialului din care e facuta.

Doar un alt punct de vedere.
0

#34 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 December 2016 - 10:15 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 10 December 2016 - 09:54 AM, a spus:

De aceea intreb la ce vrei sa-l folosesti ? Cum intentionezi sa amortizezi investitia ? (Daca declari ca este hobby intrebarile nu-si au rost.)
Este enorm de mult de facut si dupa finalizarea masinii :program si cel mai greu design.
Partea de programare si design o stapanesti ?


Pe mine ma intrebi sau pe Marius? :)
Na io raspund oricum... :).
Pt. mine n-are absolut nici o importanta daca-mi scot banii pe masina, probabil n-am sa-i scot niciodata dar nici nu urmaresc asta.
Pt. mine are importanta ca daca acum, in weekend, vreau sa fac cutare piesa pt. vreun proiect de-al meu sa pot s-o fac (1) fara sa fie nevoie sa astept o zi lucratoare, (2) fara sa apelez la "meseriasi" care oricum is pe cale de disparitie si (3) sa iasa cat mai bine posibil cu mijloacele pe care mi le permit. Nu am rabdare sa stau dupa altii... si nici nu vreau sa am. :D
Cat priveste a doua intrebare, nu sunt "mecanic" iar proiectele mele sunt pe partea de "electro" insa m-am descurcat (onorabil zic io) pana acum sa proiectez si execut mecanica de care am avut nevoie, de la CAD/CAM la freza.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#35 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 10:26 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 10 December 2016 - 09:54 AM, a spus:

Omenirea a renuntat de mult timp la a face lucruri perfecte care sa tina "o viata".
Practica curenta este sa optimizezi financiar un produs si sa dea rezultate maxime in aplicatia pe care doresti sa o faci, respectiv sa-ti recuperezi banii.

De aceea intreb la ce vrei sa-l folosesti ? Cum intentionezi sa amortizezi investitia ? (Daca declari ca este hobby intrebarile nu-si au rost.)

Dupa ce stabilesti utilitatea proiectului te gandesti la variante constructive, aluminiu, otel, beton epoxy , solutie constructiva etc. Proiect justificat financiar.

Intreb deoarece lucrez de ceva timp pe cnc-ul care l-am facut si nu sunt multumit de ce pot scoate cu el. Eu nu simt nevoia unui cnc super performant.
Este enorm de mult de facut si dupa finalizarea masinii :program si cel mai greu design.
Partea de programare si design o stapanesti ?
Fierul(cnc-ul) e mort fara program, iar o piesa fara design are valoarea greutatii materialului din care e facuta.

Doar un alt punct de vedere.


Ei, uite ca suntem oarecum pe aceeasi lungime de unda

La mine lucrurile au inceput ca un hobby, au ramas la stadiul de hobby, dar nu se stie niciodata. Am si eu un router facut de mine, care nu e perfect, dar "amorul artei" ma impinge catre ceva mai bun. Ca sa-l fac "perfect" ar trebui sa-l reconstruiec de la zero, asa ca de ce nu un proiect nou, mai bun, in care sa inglobez toata experienta acumulata pana acum ? Am routerul de ceva timp, asa ca nu sunt chiar "novice". Routerul asta o sa ramana pentru lucruri "nepretentioase".

Sunt programator asa ca partea de "IT" nu e cea mai complicata pentru mine. Nici electronica nu o consider complicata. Partea de design se poate invata si imbunatati in timp. Mecanica e punctul "nevralgic". Si alte "mici probleme" de genul "lasa ca merge si asa". Multi imi spun ca in conditiile date (amatoricesti) nu se poate obtine ceva mai bun, dar eu nu vreau sa-i cred. N-am facut pana acum navete spatiale dar nici nu mai vreau sa fiu limitat de mecanica "imperfecta" a routerului existent Gradul de imperfectiune ramane de definit ulterior !!!!.
Clar mi s-a pus pata sa fac ceva mai bun si cum nu traiesc (inca) din asta, nu vreau sa-mi amortizez investitia in urmatoarele 2 luni. Nu ma scald in bani dar nici nu plang daca cheltui 10 lei in plus pe lucruri "inutile"




0

#36 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 10 December 2016 - 12:20 PM

Ma bucur ca exista si alte opinii.
Cel mai greu , pentru mine este partea de design. Ce trebuie facut ca la final sa-l pot finisa , sa am culori armonizate etc

Parametrii de utilizare a masinii pot fi optimizati, dar designul este problema mea majora.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled-1.jpg

0

#37 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 01:33 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 10 December 2016 - 12:20 PM, a spus:

Ma bucur ca exista si alte opinii.
Cel mai greu , pentru mine este partea de design. Ce trebuie facut ca la final sa-l pot finisa , sa am culori armonizate etc

Parametrii de utilizare a masinii pot fi optimizati, dar designul este problema mea majora.


Pentru inlay-uri cred ca iti trebuie o masina cat de cat precisa, ca altfel nu se "pupa". Pentru niste realizari cu adevarat remarcabile, cauta pe youtube mtmwood (asta daca nu l-ai descoperit deja).

Dar ca sa nu poluam topicul mega interesant despre beton epoxidic, ma opresc aici, dar putem continua in alt topic sau pe privat.

Marius



0

#38 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 10 December 2016 - 02:07 PM

Nu este inlay.
0

#39 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 06:06 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 10 December 2016 - 02:07 PM, a spus:

Nu este inlay.


Scuze, sunt la varsta la care fara ochelari.....atunci pare a fi v-carve vopsit sau baituit. Daca nu e nici asta, lumineaza-ma.



0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 December 2016 - 10:08 AM

Vezi postareaMarius Nevschi, la 09 December 2016 - 07:53 PM, a spus:

Salut

Daca tot s-a lansat discutia asta despre beton epoxidic, am si alta provovare /intrebare:

Oare daca se cumpara o placa de granit (slefuit) de la cei care vand placi de granit sau de la producatorii de cruci (sa nu radeti !!!!) si ii trantesti un gantry, nu poti obtine un router OK ??? La 80-100mm grosime nu cred ca exista riscul s-o spargi decat daca o scapi, caz oricum super nefericit...Am intrebat un asemenea vanzator si e super deschis in a oferi materialul gata taiat, slefuit si gaurit, iar ca pret, tinand cont ca o cruce de marmura (granitul cred ca e mai ieftin) gata prelucrata costa vreo 1000-1200 RON, cred ca e mai ieftin si mai rigid decat profilele de aluminiu.

Nu cred ca ar amortiza vibratiile ca betonul epoxidic dar cred ca merita macar formulata o opinie in acest sens. Dan Gelbart (youtube) a facut un strung de precizie din granit (ce-i drept din bare si placi rectificate la micron), asa ca "de ce nu?"

https://www.youtube....h?v=sFrVdoOhu1Q

Marius


Este greu de comparat marmura cu granitul, chiar daca densitatile lor sunt comparabile (in jur de 2,7 g/cm^3). Marmura este insa un calcar recristalizat iar granitul este magma vulcanica. Duritatea marmurei este 3-4 pe scala Mohs iar a granitului 6-7; rezistenta la rupere a marmurei este 12-18 N/mm^2 iar a granitului de 15-25 N/mm^2. Marmura este casanta ceea ce o face susceptibila de a crapa la vibratii. N-am lucrat cu marmura (mi-am pus candva un blat la un bar), dar imi imaginez ca legaturile atomice sunt relativ slabe si nu au configuratia de a transforma energia cinetica in caldura. Granitul in schimb este mama, tata, unchiul si matusa absorbtiei vibratiilor pentru ca s-a format dintr-o topitura care s-a racit si apoi a fost "stress relieved" natural de-a lungul a niste milioane de ani si are capacitatea de a absorbi vibratiile prin transformarea energiei cinetice in caldura si disiparea caldurii in masa sa (tocmai pentru ca s-a format printr-o transformare termica). Spartura de granit/bazalt este "solistul principal " in epoxy concrete impreuna cu solutia chimica de a tine moleculele impreuna fara sa se atinga. Care solutie chimica este foarte buna la compresiune dar relativ slaba la tractiune si in consecinta la torsiune.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 11 December 2016 - 10:09 AM

0

#41 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 11 December 2016 - 07:59 PM

in primavara vreau sa fac un batiu din beton epoxidic dar nu gasesc pe nicaieri spartura de granit/ bazalt.
stie cineva de unde se poate procura?

Aceasta postare a fost editata de florinhome: 11 December 2016 - 08:01 PM

0

#42 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 December 2016 - 08:13 PM

Vezi postareaflorinhome, la 11 December 2016 - 07:59 PM, a spus:

in primavara vreau sa fac un batiu din beton epoxidic dar nu gasesc pe nicaieri spartura de granit/ bazalt.
stie cineva de unde se poate procura?


Localitatea Racos, la 68 km de Brasov catre Rupea; Dl. director Arpad Biro : 0722193167
0

#43 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 December 2016 - 02:23 PM

Intrebare: daca piesele componente ale structurii de sustinere din otel sunt in contact unele cu altele, asta are o influenta negativa asupra ansamblului?
Sau, cu alte cuvinte, piesele care sustin ghidajele/suruburile/etc. trebuie sa fie "izolate" unele de altele (cu beton intre ele :) ) sau se poate face o structura cu toate piesele prinse in suruburi unele de altele si toata structura inglobata ulterior in beton?
Multumesc.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#44 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2016 - 03:06 PM

Vezi postareainformer, la 12 December 2016 - 02:23 PM, a spus:

Intrebare: daca piesele componente ale structurii de sustinere din otel sunt in contact unele cu altele, asta are o influenta negativa asupra ansamblului?
Sau, cu alte cuvinte, piesele care sustin ghidajele/suruburile/etc. trebuie sa fie "izolate" unele de altele (cu beton intre ele :) ) sau se poate face o structura cu toate piesele prinse in suruburi unele de altele si toata structura inglobata ulterior in beton?
Multumesc.


Un raspuns documentat nu exista, asadar suntem in zona lui "eu cred ca". Si atunci eu cred ca da, este chiar bine sa legi piesele de otel intre ele. Depinde si ce vrei sa prelucrezi: otel (forte mari) sau ceasuri elvetiene (fara forte mari).
0

#45 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 December 2016 - 05:49 PM

Vezi postareasteelmind, la 12 December 2016 - 03:06 PM, a spus:

Un raspuns documentat nu exista, asadar suntem in zona lui "eu cred ca". Si atunci eu cred ca da, este chiar bine sa legi piesele de otel intre ele. Depinde si ce vrei sa prelucrezi: otel (forte mari) sau ceasuri elvetiene (fara forte mari).

Ma intereseaza sa pot prelucra mici piese din otel... nu intentionez sa fac o freza ci un mini strung.
Nu stiu daca exista vreo similitudine intre propagarea vibratiilor si propagarea caldurii/curentului/etc. dar ma gandeam ca poate nu-i bine sa se creeze o cale de "propagare usoara"... :).

Aceasta postare a fost editata de informer: 12 December 2016 - 05:51 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#46 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 December 2016 - 09:43 PM

Vezi postareainformer, la 12 December 2016 - 05:49 PM, a spus:

Ma intereseaza sa pot prelucra mici piese din otel... nu intentionez sa fac o freza ci un mini strung.
Nu stiu daca exista vreo similitudine intre propagarea vibratiilor si propagarea caldurii/curentului/etc. dar ma gandeam ca poate nu-i bine sa se creeze o cale de "propagare usoara"... :).


Merge sigur.
0

#47 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2017 - 01:13 PM

Sper sa nu te superi Mihai ca postez acest link catre cee 2 video de mai jos dar cand l-a vazut m-am gandit exact la acest subiect deschis de tine .E uimitor, imi dau seama acum ceea ce vrei sa faci . Succes !
https://youtu.be/-0Cn0WRXPKs
https://youtu.be/ywr31rX9VUo
0

#48 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 February 2017 - 02:35 PM

Vezi postareaflorianmro, la 10 February 2017 - 01:13 PM, a spus:

Sper sa nu te superi Mihai ca postez acest link catre cee 2 video de mai jos dar cand l-a vazut m-am gandit exact la acest subiect deschis de tine .E uimitor, imi dau seama acum ceea ce vrei sa faci . Succes !
https://youtu.be/-0Cn0WRXPKs
https://youtu.be/ywr31rX9VUo


Nici o suparare, dimpotriva. I-am vazut pe domnii in cauza; cred ca merg pe ceasornicarie. Cel mai interesant este ritmul lor de miscare: ritmul ala cred ca se trage din vreo pensie de 3-4.000 euro iar cnc-istica este chiar o placere pentru ei. Deh !

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 10 February 2017 - 02:36 PM

0

#49 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2017 - 02:51 PM

Da ,este vorba despre activitate de ceasornicarie .Ce am remarcat este faptul ca la teste ( cel putin ) au folosit un breakoutboard ieftin ( la fel folosesc si eu ) iar frezarile le fac cu ajutorul unui spindle chinezesc in care se pare ca au incredere .Cat despre sursa substantiala de venituri .....actiunea se petrece in Germania .
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro