Modelism - RHC Forum: Compatibilitate receptoare-statii fm cu cristal - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Compatibilitate receptoare-statii fm cu cristal Hitech-futaba

#1 Useril este offline   costy_me 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 10-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 20 March 2014 - 09:22 PM

Salutare! Imi puteti spune si mie daca un receptor futaba in 35fm poate functiona corect cu o statie hitech optic 6 in 35fm, si daca un cristal futaba in 35fm functioneaza pe un receptor hitech. Ce alte receptoare in 35fm sunt compatibile cu statia hitech optic 6 in 35fm? Multumesc anticipat!
V977
T-rex 450 se
hitec optic 6 sport
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 21 March 2014 - 12:46 AM

Eu cu hitec optic 6 in 35MHz am folosit receptoare hitec, wfly, futaba, arttech, corona si multiplex.
Cu toate a functionat bine dar trebuie sa vezi shiftul receptorului care este negativ si pozitiv, shiftul se poate seta din statie cand schimbi modelul, ai optiune de shift pozitiv sau negativ.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2014 - 09:37 AM

Ca sa completez raspunsul: este recomandabil sa folosesti quartz de la producatorul "sculei" in care il montezi. Orice alta combinatie este posibil sa aduca neplaceri.
0

#4 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2014 - 11:24 AM

Ca o completare: doar receptoarele FM analogice pot fi folosite pe alte brand-uri de statii, cele FM-PCM nu.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2014 - 08:05 AM

Eu am incercat combinatia emitator robbe-Futaba Fx18 cu un receptor Hitec mic de 4 canale si nu a prea mers. Am folosit cuarturi in toate combinatiile posibile (stiam si de regula spusa de Men), bineinteles toate in gama 40 MHZ FM. Intr-adevar, cu un cuart Hitec pe receptie si Futaba pe emisie a mers cel mai bine dar tot nu multumitor deoarece pe la 10-15 m se pierdea legatura. In alte combinatii se pierdea pe la 2 m sau nu mergea deloc. Cautand pe net am vazut ca in USA era interzisa expres de catre AMA (sau cum se numeste federatia lor de aeromodelism) combinatia Futaba-Hitec tocmai din cauza problemelor de compatibilitate, bineinteles pe frecventele lor de aero, 72 MHz. Am retinut acest lucru si m-am linistit in privinta asta. Ulterior, Hitecul imperecheat cu un emitator Hitec a mers perfect, in limitele si conditiile date de constructor, deci nu era defect. Si emitatorul robbe-Futaba este exclus sa aiba probleme.
Costy, am vazut ca la un heli ai avut o problema cu un receptor Hitec (pe alt topic) si daca cumva a fost vorba de o combinatie de asta (emitator Futaba), e posibil ca si de aici sa se traga.


0

#6 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2014 - 07:06 PM

Eu am avut T7 si T9 in FM si imi mergeau foarte bine receptoarele Hitec dubla conversie, bineinteles cu quartz hitec pt. canalul respectiv. Am avut vreo 3 receptoare Hitec in 8 canale dubla conversie si 2 receptoare hitec in 5 canale simpla conversie. Nu am avut probleme cu legatura radio si eram in 40 MHz canal 52. Sa nu fie probleme cu modelul in 4 canale. Oricum, cel mai bine e sa folosesti receptoare Futaba, sau alte brand-uri care au sinteza de frecventa (mai au la Hobbyrc
niste Multiplexuri excelente cu sinteza- au avantajul ca se acordeaza singure pe frecventa emitatorului tau).
http://www.hobbyrc.r.../cPath/28_88_91

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 22 March 2014 - 07:10 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#7 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2014 - 03:28 PM

Intr-adevar, era o saracie de receptor pentru park sau modele f usoare, de fapt se si numea Feather sau cam asa ceva, dar nu cred ca totusi 10-15 m era raza lui de actiune, mai ales ca emitatorul FX18 este un emitator de putere foarte mare, 1W in antena, fata de 0,5-0,6 W alte emitatoare ca F7, F9. Dar nu receptorul meu era important ci informatiile ce le-am scos de pe forumurile americane in care erau pomenite cazuri de nepotrivire intre brandurile astea doua, erau trimiteri sau citate din regulamentul alora dar si explicat fenomenul. Cica ca sa se previna cumpararea de emitatoare Futaba care erau preferate unicului model mai rasarit al lui Hitec de atunci, Eclipse, neexistand la Hitec altul cu programare si afisaj LCD pe atunci, in combinatie cu receptoarele Hitec care erau renumite pentru raportul calitate/pret mai ridicat decat la Futaba, astia doi (eu personal cred ca pe Futaba il deranja mai mult deoarece ei aveau receptoarele foarte scumpe) au hotarat sa nu le faca perfect compatibile, nu atat prin modul de schimbare a frecventei cat prin valorile reale ale frecventei de oscilatie a cuarturilor, deci si a filtrelor ceramice de schimbare a frecventei din interior. Nu incalcau nici o lege deoarece la cifrele cele mai semnificative, de exemplu 72,xx MHz se incadrau. Ma rog, toata polologhia explicata de acela era foarte corecta din punct de vedere tehnic/electronic si m-a determinat sa-mi iau gandul de la astfel de combinatii tentante: emitator Futaba cu 8 canale si soft mai evoluat folosit cu receptoare Hitec de 8 canale, foarte bune si destul de ieftine incat sa pot sa-mi achizitionez mai multe. Noroc ca pe vremea aia exista firma Webra (Austria) ce facea niste receptoare perfect compatibile cu Futaba (cel putin asa se laudau ei prin reclame) si de care mi-am facut stocuri, in special din cele cu sinteza.
Nu tin sa-i contrazic pe cei ce zic ca merge Futaba cu Hitec, doar v-am prezentat niste fapte, ca cei care au avut probleme sa ia in calcul si acest aspect.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 23 March 2014 - 03:33 PM



0

#8 Useril este offline   costy_me 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 10-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 23 March 2014 - 10:45 PM

Nu, Navigator, nu am folosit un receptor futaba, era tot un receptor hitech atunci cand am avut crash-ul, insa intamplator sau nu singura modificare pe care o facusem sistemului meu la vremea aceea era un giroscop futaba luat de pe forum. Nu stiu daca avea vreo legatura dar am inlocuit receptorul cu unul nou hitec si am revenit la vechiul meu gyro, asa ca sa fiu sigur. Pana acum n-am mai avut probleme.

Am deschis acest topic pt. ca voiam sa-mi mai iau un receptor de rezerva si voiam sa stiu ce optiuni as avea.
V977
T-rex 450 se
hitec optic 6 sport
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro