Modelism - RHC Forum: Spin casting - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Spin casting turnare centrifugala metale albe

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 March 2014 - 02:21 PM

Salutare. As dori sa stiu daca exista oameni interesati in turnarea centrifugala a pieselor din metal alb (zinc, plumb, cositor). Sunt nou in domeniu si m-as bucura sa schimbam impresii. Am citit cate ceva pe acest subiect si mi se pare foarte interesant si la indemana; prietenul comun Youtube arata destule exemple, dar nu stiu daca cineva de la noi are experienta directa cu asa ceva. Cele bune !
0

#2 Useril este offline   Drakulya 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-April 09

Postat 19 March 2014 - 04:13 PM

Eu sunt unul dintre cei interesati.
Cu ceva ani in urma chiar am facut oarece investitii in speranta ca voi ajunge la sistemul de turnare zamac prin centrifugare.
In acest sens am achizitionat un mic generator de acetilena pentru sudura pentru a fi demontat si confectionat din acesta un mic "furnal "
in vederea topirii metalului.
Am confectionat si o mica " masina " de centrifugare la care urma sa-i adaptez un motor pentru antrenare .
Din pacate totul a ramas decat in acest stadiu pana in aceasta zi .
Am experienta a peste 30 de ani in domeniul modelajului. Proiectez produse, realizez prototipuri pe o masina CNC, copiez prototipul folosind vinamold sau cauciucuri siliconice,
iar cu aceste matrite multiplic modelele prin turnare in gips sau in rasini poliesterice/poliuretanice.
Copiez / multiplic si alte modele incepand de la statuiete ,plachete, etc .
In functie de ce se va posta aici in urma mea, voi mai face interventii numai pe domeniul care-l stapanesc.

Ma alatur user-ului care a deschis acest subiect asteptand si alte comentarii .
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 March 2014 - 08:10 PM

Vezi postareaDrakulya, la 19 March 2014 - 04:13 PM, a spus:

Eu sunt unul dintre cei interesati.
Cu ceva ani in urma chiar am facut oarece investitii in speranta ca voi ajunge la sistemul de turnare zamac prin centrifugare.
In acest sens am achizitionat un mic generator de acetilena pentru sudura pentru a fi demontat si confectionat din acesta un mic "furnal "
in vederea topirii metalului.
Am confectionat si o mica " masina " de centrifugare la care urma sa-i adaptez un motor pentru antrenare .
Din pacate totul a ramas decat in acest stadiu pana in aceasta zi .
Am experienta a peste 30 de ani in domeniul modelajului. Proiectez produse, realizez prototipuri pe o masina CNC, copiez prototipul folosind vinamold sau cauciucuri siliconice,
iar cu aceste matrite multiplic modelele prin turnare in gips sau in rasini poliesterice/poliuretanice.
Copiez / multiplic si alte modele incepand de la statuiete ,plachete, etc .
In functie de ce se va posta aici in urma mea, voi mai face interventii numai pe domeniul care-l stapanesc.

Ma alatur user-ului care a deschis acest subiect asteptand si alte comentarii .


Am vazut pe Youtube ceva variante simple si simpatice. Masinile de centrifugat sunt de 9, 12, 18 si 20 de toli (diametrul matrite). Se pare ca cel mai bun raport pret/cantitate se obtine cu cel de 18 toli. Cauciucul termoformabil de matrita se poate cumpara cu 200-300 $ din State, iar masina de centrifugat, vulcanizatorul si cuptorul de topire se pot confectiona. Pentru masina de centrifugat, ma gandesc sa gasesc un storcator de rufe de prin 90 si facute adaptari la el (retinut doar axul, motorul, cureaua si scheletul, restul adaptat la strung + freza). Pentru vulcanizator, trebuie o presa verticala (cu cadru metalic vertical) de service auto care scoate rulmentii de pe roata + un cric hidraulic. Pentru cuptor, fie cumparat unul mic electric, fie confectionat. Parametrii de proiectare la care am ajuns sunt: pentru o matrita de 18 toli, presiunea de vulcanizare (cricul) trebuie sa fie de 50 tone forta, platanele incalzite trebuie sa dezvolte 200 grade Celsius, sa aiba 4,4 kw electrici in platane ca sa dezvolte cele 200 de grade. Presiunea de 50 de tone la 200 grade trebuie mentinuta 5 ore. Masina de centrifugat trebuie sa aiba intre 50 si 1500 rpm. Cuptorul trebuie sa fie pentru zinc (420-440 grade punct de topire) caci mai mult nu suporta cauciucul de matrita. Nu se poate turna aluminiu (660 grade punct de topire), ci orice sub zinc (cositor, plumb, zamac ). Deocamdata nu ma apuc de el pentru ca nu am toate detaliile. Asteptam alte pareri. Cele bune
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro