Modelism - RHC Forum: Discutii Libere_Old - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii Libere_Old Sa nu uitam sa ne respectam reciproc !!!

#811 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 October 2014 - 09:47 PM

Hmmm... si partea asta nu va fi in noua varianta, dupa care stam acum in promulgare ?

"(2) Cerinţele prevăzute la art.4 lit. a ) şi B ) nu se aplică aeromodelelor aşa cum acestea sunt
clasificate de către Federaţia Aeronautică Internaţională şi/sau de către Federaţia Română de
Modelism precum şi, în cazul celor neclasificate, aeromodelelor cu masa mai mică de 20 kg."

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 October 2014 - 09:47 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#812 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 21 October 2014 - 12:19 PM

Ministerul transporturilor a manifestat si in dec.2013 preocupare pentru pericolului reprezentat de ridicarea in aer a unor obiecte, prin ordinul 125/2013 emis alaturi de ministerul apararii si atasat mai jos.
Atentie insa la art. 5 alin.2 care ofera libertate totala pt. spatiul aerian clasa G in limita a 150m.
Orice alta restrictie de siguranta, impusa prin terte legi aeromodeleor, care sunt de departe mai putin periculoase decat materialele pirotehnice ridicate in aer, este astfel neintemeiata si cel mai probabil provenita doar din interese mascate de aparenta preocupare pt. siguranta traficului aerian.
Astfel ca orice entitate care solicita impunerea prin lege a unor masuri suplimentare de siguranta pentru aeromodelism, motivate de siguranta traficului aerian si altele decat cele prevazute de ordinul 125/2013 pt. materialele pirotehnice ridicate in aer, este in opinia mea suspectabila de interese daunatoare acestui hobby.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de xorg: 21 October 2014 - 12:22 PM

0

#813 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 22 October 2014 - 01:10 PM

http://www.rhcforum....post__p__763929
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#814 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 06:13 PM

Deci....pentru cei pasionati de filmari aeriene nu e nici o schimbare....adica pentru o filmare cu monumentul eroilor din sat ai nevoie de aprobari de la MAN, primar sau Nea Ion care are curtea in apropiere....anuntat zborul....etc....Cu primarul si nea Ion o mai scoti la capat, dar cu cu celelalte vrăjeli e mai greu, dacă nu imposibil.
În concluzie, nu s-a rezolvat nimic.
Am înțeles eu greșit?
Asa cum spunea colegul mai sus, cu rachete poti sa tragi în oraș dar o filmare de la max 100 m nu poti.
Dacă ARA acceptă această variantă, fără să țină cont de practicanții acestui hobby, probabil va fi nevoie de înființarea altei asociații care să îi susțină numai pe ei.
Trebuie rezolvată si problema asta.

Aceasta postare a fost editata de nicajohn: 23 October 2014 - 06:14 PM

pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#815 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 06:32 PM

E chiar asa de periculoasa poza asta ca să o interzicem?
Nu începeți iar cu siguranța zborului....sunt curios ce aparat de zbor cu pilot zboară printre copaci sau lângă turla bisericii http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Fisiere atasate


pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#816 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 23 October 2014 - 07:26 PM

Vezi postareanicajohn, la 23 October 2014 - 06:32 PM, a spus:

E chiar asa de periculoasa poza asta ca să o interzicem?
Nu începeți iar cu siguranța zborului....sunt curios ce aparat de zbor cu pilot zboară printre copaci sau lângă turla bisericii http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif


E foarte periculoasa daca nu ai aprobari de la nu stiu ce mizerii de oameni sau institutii care veghiaza asupra securitatii sau bunastarii cetateanului.

Dupa ce ai obtinut aprobarile,ai dat banutul unde trebe,Nimic nu mai este periculos toate s-au rezolvat de la sine.

Poti chiar sa faci si crash pe turla bisericii.

Dar pana atunci eu zic sa ascunzi poza asta mai repede ca nu stiu cine se mai sesizeaza din oficiu si te trece ca nu ai avut autorizatie de survol deasupra orasului si te trezesti la mititica. :rofl:

A fost o gluma.La fel ca si poza....Asta din urma a fost pentru limitatii care au dat mizeria de ordin 8.

.........Alooo astia cu odinul lu peste 8 .......A fost o glumaaaa...... :clapping: :clapping:
SUNTEM FUDULI
0

#817 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 07:30 PM

Vezi postareaEBA, la 23 October 2014 - 07:26 PM, a spus:

E foarte periculoasa daca nu ai aprobari de la nu stiu ce mizerii de oameni sau institutii care veghiaza asupra securitatii sau bunastarii cetateanului.

Dupa ce ai obtinut aprobarile,ai dat banutul unde trebe,Nimic nu mai este periculos toate s-au rezolvat de la sine.

Poti chiar sa faci si crash pe turla bisericii.

Dar pana atunci eu zic sa ascunzi poza asta mai repede ca nu stiu cine se mai sesizeaza din oficiu si te trece ca nu ai avut autorizatie de survol deasupra orasului si te trezesti la mititica. :rofl:

A fost o gluma.La fel ca si poza....Asta din urma a fost pentru limitatii care au dat mizeria de ordin 8.

.........Alooo astia cu odinul lu peste 8 .......A fost o glumaaaa...... :clapping: :clapping:


Nasoală gluma lor....http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dirol.gif
Sau nu avem noi simțul umorului?http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/wacko.gif




pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#818 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 08:55 PM

Am uitat ceva foarte important....
Nu e nimic pomenit despre participarea voluntarilor cu drone la misiuni de căutare-salvare, supraveghere zone calamitate sau contaminate chimic, biologic, nuclear...etc....probabil si pentru salvarea vieții oamenilor trebuie aprobare.
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#819 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 23 October 2014 - 10:17 PM

Vezi postareanicajohn, la 23 October 2014 - 08:55 PM, a spus:

Am uitat ceva foarte important....
Nu e nimic pomenit despre participarea voluntarilor cu drone la misiuni de căutare-salvare, supraveghere zone calamitate sau contaminate chimic, biologic, nuclear...etc....probabil si pentru salvarea vieții oamenilor trebuie aprobare.


Pai cica asa e in lumea civilizata.Nimic nu se mai face fara aprobare de la vecinu de la primar, armata si presedinte.Mai ramane sa luam aprobare de la caine,pisica si soricel in viitoru apropiat. :rofl:
Daca inspre asta se indreapta lumea civilizata,ATUNCI :nea:
SUNTEM FUDULI
0

#820 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 October 2014 - 10:19 PM

Am vazut la o emisiune TV ca ne asteapta un 2015 de .. jale ..
Toate taxele se maresc de multe , foarte multe ori ..
Unul din interlocutori afirma ca la un moment dat vestitul Gherghina
cu creionul chimic pus dupa ureche , din Ministerul de Finante a avut intentia
sa introduca impozite pe tablete,smartphone-uri ...


Daca le vine ideea sa bage astfel de taxe si pe drone .. cred ca o sa va roage
sa va cumparati cate 5-6 buc pentru fiecare membru din familie ... bani sa le iasa
ca sa aiba pe ce sa ii cheltuiasca ....baronii locali, planetari, galactici ... in
frunte cu marionetele lor din guverne ..

Altfel .. o sa ii doara undeva de pasiunea voastra sau de interventiile ARA .. i-a durut
la fel de intens si cu taxa de prima inmatriculare ... cu toate atentionarile si amenintarile
venite de la autoritatile Europene, de la societatea civila,de la soferii blocati prin vami etc
- au redenumit-o taxa de timbru, i-au schimbat modul de calcul si au aplicat principiul ... cainii latra, ursu merge ...

Orice asa numit interses de comunicare din parte oficialilor este o simpla miscare de imagine pe de o parte cat si pentru
simplul motiv ca ii obliga legea de a supune dezbaterilor anumite norme, legi etc pentru a nu fi blocate in instanta
la un moment dat pentru aceasta mica scapare ... vezi doamne nu s-a stat de vorba cu " prostimea " cum sunt considerati
contribuabilii acestei tari din ce in ce mai de ... rahat
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#821 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2014 - 10:34 PM

Fara drona se poate trai, dar ce auzii ca ii paste pe unguri azi la radio... frisoane e putin spus...
Taxa pe transferul de date, 49Euro Gigabite-ul !
Pentru cine nu stie, obisnuit cu atata libertate de unlimited, GB este chestia aia care se consume intr-o saptamana numai accesand rhc de vreo 3-4 ori pe zi...

Revenind on topic, da, acea imagine dovedeste inconstienta din partea realizatorului ! Zburatoarea era drept deasupra unui drum circulat.
Incalca la legi cu nemiluita chestia aia, si dinainte de ord.8.
Chiar nu aveti imprejurimi destule de vi se parea sa sexi biserica aia ?!

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 October 2014 - 10:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#822 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 23 October 2014 - 10:49 PM

Acu si noi suntem de vina.Nu mai avem de loc sange in instalatie.Va mai aduceti aminte de povestea cu porcu?.Cand te duceai frumos in cotet, luai porcu de o urece. il tranteai in mijlocul curtii bagai cutitu in gatlej si asteptai sa-si dea duhu dupa care-l parleai cu paie,butelia sau cu ce aveai prin curte.Obicei destul de vechi pe la noi o tuiculita o jumarara etc ca in familie.Veni uniunea europeana si spuse STOP.stai domne ce-i asta?va bateti joc? stresati porcu.Tre sa-l iei cu frumuselu,il gadilati in talpa ii dati sa bea,il adormiti si dupa aia ii taiati gatleju :rofl:

Ia sa le fi zis si spaniolilor, gata cu taurul nu-l mai schingiuiti pe strazi sau in arena.

Pai nu-si bagau picioarele in ea de europeana?.ieseau in strada sii rupeau in doua pe parlamentari?

Ehe s-au dus vremurili cand mai aveam si noi un cuvant de spus.Acu suntem la mana iei.Democratiei. :rofl:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 23 October 2014 - 10:52 PM

SUNTEM FUDULI
0

#823 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 11:18 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 October 2014 - 10:34 PM, a spus:

Fara drona se poate trai, dar ce auzii ca ii paste pe unguri azi la radio... frisoane e putin spus...
Taxa pe transferul de date, 49Euro Gigabite-ul !
Pentru cine nu stie, obisnuit cu atata libertate de unlimited, GB este chestia aia care se consume intr-o saptamana numai accesand rhc de vreo 3-4 ori pe zi...

Revenind on topic, da, acea imagine dovedeste inconstienta din partea realizatorului ! Zburatoarea era drept deasupra unui drum circulat.
Incalca la legi cu nemiluita chestia aia, si dinainte de ord.8.
Chiar nu aveti imprejurimi destule de vi se parea sa sexi biserica aia ?!


Să mori tu?
Serios?
Pe bune?
Nu imi vine sa cred :))))
Am eu impresia sau Renato e inamicul nr 1 al dronelor?
fără supărare, chiar esti un Gigi Contra.
Fii si tu in rând cu lumea să sustinem o cauza comuna.



Aceasta postare a fost editata de nicajohn: 23 October 2014 - 11:21 PM

pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#824 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 23 October 2014 - 11:32 PM

Vezi postareanicajohn, la 23 October 2014 - 11:18 PM, a spus:

Să mori tu?
Serios?
Pe bune?
Chiar a zburat în oraș?
Nu imi vine sa cred :))))
Am eu impresia sau Renato e inamicul nr 1 al dronelor?
fără supărare, chiar esti un Gigi Contra.
Fii si tu in rând cu lumea să sustinem o cauza comuna.




Cand eram in clasa 2, aveam un coleg care pâra pe toți din clasă.
Într-o zi am găsit în curtea școlii manifeste anticomuniste si pt ca nu stiam ce sunt am luat câteva in buzunar......din cauza pârâciosului familia mea a avut multe probleme.....acum pot considera că am luptat pt o cauza... :)
Probabil nu s-a schimbat nimic de la revolutie....aceleasi obiceiuri, aceiasi oameni....sa aratam cu degetul in loc sa construim.
- Nenea polițistu,....băiatul acela se dă cu drona în oraș.....are și cameră pe ea.....nesimțitul filmează....puneți mâna pe el....http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif
Penibil

Aceasta postare a fost editata de nicajohn: 23 October 2014 - 11:36 PM

pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#825 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 October 2014 - 08:28 AM

Che dronevara... libertatea prost inteleasa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#826 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 24 October 2014 - 09:38 AM

Vezi postarearenatoa, la 24 October 2014 - 08:28 AM, a spus:

Che dronevara... libertatea prost inteleasa.


Mulțumesc pentru comparație dar nu sunt adeptul anarhiei în zbor.
Asa cum am mai spus, câteva reguli sunt necesare, însă, așa cum e prezentată modificarea ordinului 8, e foarte greu, aproape imposibil să mai practici acest hobby.
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#827 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 24 October 2014 - 11:40 AM

Dragilor, pana acum m-am abtinut de la orice comentariu. Insa când aud afirmatii de genul dezastrelor pe care le produc aeromodelele sau dronele raman de-a dreptul siderat. Am auzit de morti cauzate de copaci pe care onor primaria nu a binevoit sa-i taie, desi cetatenii sesizasera cazul, am auzit de morti cauzate de fatadele descompuse ale cladirilor de patrimoniu ce nu par a mai fi in grija nimanui. Am auzit de morti cauzate de gropile nesemnalizate de pe carosabil si trotuare, de morti cauzate de retele de gaze neintretinute corespunzator, etc.

Sincer, in Romania, nu am auzit ca cineva sa moara ca i-a cazut o spuma chinezeasca in cap, sau sa-i reteze gatul, sau sa-i distruga proprietatea, chiar si daca avea o amarata de microcamera montata pe ea. De asemenea nu am auzit, in Romania, ca 3-4 frumosi nebuni, pasionati de aeromodelism, care se aduna in week-end pe pasunea de la marginea satului (orasului), sau pe varful unui deal sa se dea cu modelele, sa se fi omorat sau ranit grav unul pe celalalt, sau sa fi adus prejudicii materiale campului respectiv. Mai degraba accidente se prioduc la manifestatiile organizate unde se aduna zeci de aeromodelisti si sute sau mii de gura casca, dintre care unii habar n-au cu ce se mananca aeromodelismul.

O sa-mi spuneti ca intra nebunul cu elicopterul de 3 kile in parc sa se dea mare. Ala nu e aeromodelist, ala e infarctor, e un pericol public si sunt de acord ca trebuie sanctionat ca atare.

Daca in acesti aeromodelisti, despre care am vorbit mai sus, loveste ordinul ministrului si orice alt ordin, imi permit sa spun ca este o aberatie. Punct.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#828 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 October 2014 - 08:17 PM

Vezi postareanicajohn, la 24 October 2014 - 09:38 AM, a spus:

Mulțumesc pentru comparație dar nu sunt adeptul anarhiei în zbor.
Asa cum am mai spus, câteva reguli sunt necesare, însă, așa cum e prezentată modificarea ordinului 8, e foarte greu, aproape imposibil să mai practici acest hobby.


Nu e greu deloc, daca ne vedem sambata o sa o vezi pe a mea, conforma cu ordinul: sub 1 kg si fara camera.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#829 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 25 October 2014 - 01:13 AM

Vezi postarearenatoa, la 24 October 2014 - 08:17 PM, a spus:

Nu e greu deloc, daca ne vedem sambata o sa o vezi pe a mea, conforma cu ordinul: sub 1 kg si fara camera.


Asa este, aeromodelismul o sa devina un hobby foarte usor practicabil, pentru ca oricum in ritmul asta vom ajunge cat de curand la avioanase de harttie. Iar daca suntem cuminti, poate ne vor lasa sa zburam cu ele si in afara modelodroamelor.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 25 October 2014 - 01:14 AM

0

#830 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 26 October 2014 - 08:16 PM

Întâlnire de gradul 3 la Brașov - Renato și Nica John (zis Che Dronevara :) ) 25 octombrie 2014
S-a lăsat cu zbor (chiar și cu drone), povesti modelistice și dârdâieli cumplite de frig.
Pentru cei ce asteptau scântei - nici din baterii nu au ieșit http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/bomb.gif

Disputa e doar pe forum. http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nicajohn: 26 October 2014 - 08:19 PM

pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#831 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 26 October 2014 - 09:39 PM

Vezi postareanicajohn, la 26 October 2014 - 08:16 PM, a spus:

Întâlnire de gradul 3 la Brașov - Renato și Nica John (zis Che Dronevara :) ) 25 octombrie 2014
S-a lăsat cu zbor (chiar și cu drone), povesti modelistice și dârdâieli cumplite de frig.
Pentru cei ce asteptau scântei - nici din baterii nu au ieșit http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/bomb.gif

Disputa e doar pe forum. http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif



Daaa !
Da oricum se vede cine "ie" The Boss ! .. restul stau la .. usa ... sa fie primiti in ... audienta ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#832 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 27 October 2014 - 07:01 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 26 October 2014 - 09:39 PM, a spus:

Daaa !
Da oricum se vede cine "ie" The Boss ! .. restul stau la .. usa ... sa fie primiti in ... audienta ..

In poza asta seful a fost doar frigul cumplit care ne-a obligat sa ne incalzim in masini.
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#833 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 27 October 2014 - 10:50 PM

Ba nu e frigu'asa e RD are dreptate se vede ,hi,hi,hi

Ba nu asa e RD are dreptate se vede ,hi,hi,hi
:yahoo:

Aceasta postare a fost editata de sandu62: 27 October 2014 - 10:50 PM

0

#834 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 October 2014 - 08:36 AM

Vezi postareasandu62, la 27 October 2014 - 10:50 PM, a spus:

Ba nu e frigu'asa e RD are dreptate se vede ,hi,hi,hi

Ba nu asa e RD are dreptate se vede ,hi,hi,hi
:yahoo:


Nu am vrut sa insist .. dar se vede clar din pozitia usor adus catre fata ca se deschide usa ... cu capu' .. evidentiind clar pozitia de
subordonare .... Bosu'i Bos si in caruta daramite in .... limuzina ! :drinks: :ph34r: :rofl:
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#835 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 09:02 AM

Noi de fapt incercam sa ascundem cat mai bine "instrumentele" inainte de a continua ciomageala, intrerupta pentru poza de protocol...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#836 Useril este offline   nicajohn 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 20-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Codlea / Vâlcele-Covasna
  • Interests:aeromodele

Postat 28 October 2014 - 11:34 AM

Bine, bine.....stiu ca il aparati pe Renato.....nu mai dati ca il chem pe tata....:)
Ma dureau oasele de la bataia luata cu drona pe spinare.
Nu va faceti griji, Renato e un om minunat. M-a lasat in viata :)
pasarile fac oua si din ele ies pui iar avioanele fac oua de aluminiu si ies aeromodele....din intelepciunile lui fiu-meu<span style='font-size:8pt;line-height:100%'> </span><!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro--> <!--colorc--></span><!--/colorc-->
0

#837 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 October 2014 - 01:09 PM

De fapt nici unul nu aveti dreptate. Adevarul este ca, cel usor plecat, are in mana, cu maiestrie ascunsa la montaj, curcanul menit sa imblazeasca, chiar si pentru scurt timp, mania marelui patron.
0

#838 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 02:53 PM

Expo-modelism la Cluj-Napoca

Expo-modelism este un eveniment dedicat copiilor si parintilor, prin intermediul caruia organizatorul si partenerii sai isi propun sa promoveze modelismul ca si sport, oferind astfel o alternativa copiilor, pentru petrecerea timpului liber in mod recreativ si educativ.

Asociatia Parinte inFloresti organizeaza acest eveniment in parteneriat cu hypermarketul Cora, cu firme de renume in domeniu precum HPI Racing, HDG, Sierra, Asociatia Romana de Aeromodelism si beneficiind, in organizarea activitatilor pentru copii, de sprijinul firmelor Logiclub, Podu cu jucarii, Playful Learning, al profesorilor de la Palatul Copiilor si al unor modelisti profesionisti.

Pentru detalii despre program, puteti folosi linkurile :
http://www.parinteinfloresti.ro si https://www.facebook...4163102/?ref=5.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#839 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 October 2014 - 03:20 PM

Vezi postareadan_mitea, la 28 October 2014 - 01:09 PM, a spus:

De fapt nici unul nu aveti dreptate. Adevarul este ca, cel usor plecat, are in mana, cu maiestrie ascunsa la montaj, curcanul menit sa imblazeasca, chiar si pentru scurt timp, mania marelui patron.



Domnul DAN ! Stim ca in Canada nu se practica dar ... deci .. dar .. cand am zis ca deschide usa cu capu' .. inseamna ca avea mainile ocupate cu :


- damigeana cu zaibar
- curcanu' sau consoarta lui
- oala cu sarmale
- papornita cu praz si tuica d'aia slaba .. tipic olteneasca ..
- doua top-uri de sorici format A4 pentru lectura
- si doua funii cu usturoi

Dupa fetele destinse ale celor doi, zambetul plin de multumire , clar tranzactia a avut loc iar securea razboiului a fost ingropata ..
.. pana creste puiul curcanului ... =@ 8) :D
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#840 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 October 2014 - 03:33 PM

Hai sa fim un pic seriosi si on topic subforum ARA, nu doar discutii "libere"... se pierd anunturile lui Andras printre copilarismele astea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 107 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro