Modelism - RHC Forum: Un router CNC mai maricel. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Un router CNC mai maricel. 2400 x 1350 x400 mm util.

#31 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 June 2014 - 05:18 PM

apropo de rectificare, in Bucuresti unde exista masini de rectificat asa ceva ?
ma gandeam sa fac si eu un CNC mare dar tare imi este ca nu il pot trage la linie .
ca si curse utile as vrea sa il fac de 3000mm-2000mm-800mm.
Cel facut aici ce greutate finala are ?
0

#32 Useril este offline   mac77 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 June 2014 - 06:31 PM

Vezi postareakappa_ii, la 12 June 2014 - 05:18 PM, a spus:

apropo de rectificare, in Bucuresti unde exista masini de rectificat asa ceva ?
ma gandeam sa fac si eu un CNC mare dar tare imi este ca nu il pot trage la linie .
ca si curse utile as vrea sa il fac de 3000mm-2000mm-800mm.
Cel facut aici ce greutate finala are ?

imgb
0

#33 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 12 June 2014 - 10:08 PM

Routerul functioneaza foarte corect!
Ca si modificari... nu as mai pune surub central la axa cea lunga... datorita lungimii mari,masa de lucru se sprijina doar pe capete , in cazul meu 3000 mm este destul de mult si la mijloc este posibil sa apara mici vibratii, daca se folosesc regimuri de prelucrare mai dure!
Ca si greutate estimez undeva la 1000~1500kg.
Ca si precizie am folosit doar testul cu ceasul comparator , in rest am facut teste doar in lemn de diferite esente . ( asta este destinatia generala a masinii (prelucrarea lemnului)).
Cateva lucrari...
Cerbisor 250 mm, Panoplie...310x230mm paltin , Panoplie...440 X 310mm cires , medalion catel,hello kitty polistiren extrudat 30 mm.
:drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg

0

#34 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 12 June 2014 - 10:52 PM

ce feed maxim are ?
motoarele sunt ok ?
ma intreb daca s-ar fi putut folosi motoare pas cu pas.
0

#35 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 13 June 2014 - 08:58 AM

Vezi postareakappa_ii, la 12 June 2014 - 10:52 PM, a spus:

ce feed maxim are ?
motoarele sunt ok ?
ma intreb daca s-ar fi putut folosi motoare pas cu pas.

Feed nu i am dat mai mult de 5000mm/min datorita inertiilor mari, motoarele se descurca foarte bine, se poate folosii si motoare pas cu pas fara probleme dar apar clasicele probleme legate de zgomote, feeduri mai mici si in cel mai rau caz pierderea pasilor , in concluzie eu zic ca merge fara probleme puse si motoare pas cu pas ,alese pe masura masinii si setate corespunzator! :drinks:
0

#36 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 13 June 2014 - 10:55 AM

ce motoare pas cu pas ai recomanda dintre cele chinezesti ?
longs au motoare de 30Nm impreuna cu DRV alimentat la 220~ 3 bucati la pret foarte bun.
intre longs si leadshine sunt diferente atit de mari la calitate ?

Pe cnc realizat de mine am tot longs si vad ca merg ok, singurul minus ar fi ca se incalzesc. dar eventual le pot raci activ .
As cumpara de la leadshine doar daca am siguranta unui RPM mai mare, altfel cred ca isi fac treaba fara probleme cele de la LONGS.

Suruburile cu bile - ma gandeam sa folosesc doua pe axa x de 25 sau 32. - la pas inca nu m-am hotarat. 5 sau 10 .

ce recomandari aveti legate de SURUBURI, MOTOARE si DRV . Care este diferenta de pret si calitate intre HI-WIN, ISEL si respectiv cele chinezesti !?
0

#37 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 June 2014 - 02:28 PM

leadshine e net superior fata de longs sau wantai
si pretul e altul, mai mare, dar si calitatea e alta, atat la drivere cat si la motoare

sa racesti activ motoarele nu cred ca e o solutie care sa merite bataia de cap
cat despre RPM, nu as incerca sa-l maresc ptr ca apar vibratii
mai degraba pas mare la surub

ce am pus relativ de curand, suruburi de 2525, aproape 2m lungime, actionate prin curea cu raport de 2.5:1 si in teste la 10m/min au mers fara probleme
steppere nema 34 longs de 6Nm parca, alimentate in 60v
in practica am redus vmax la 6m/min

asta e "jucaria": http://htm.ro/forum/...nc-motor-mounts
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#38 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 14 June 2014 - 12:00 AM

nu rectific barele inainte de sudura, duc tot cadrlul dupa realizare la rectificat, cel putin asta era ideea.

CNC care l-am realizat precizie satisfacatoare si pot freza OL45 fara mari probleme cu freze destul de mari. pe aluminiu cu freza de 12mm 4F HSS , pot freza 15mm DOC cu 1.9MM WOC si feed de 200mm.
Pentru cei care au nevoie de precizie foarte buna nu ar fi prea stralucit, dar se poate oarecum corecta daca se foloseste backlash.
CNC are curse foarte mici 280mm x, 155 y si 115 z- iar motoarele folosite sunt de 12nm, poate sunt mari, dar pe freza de 16mm, motoarele au pierdut pasi.
Ce pot afirma cu certitudine, un foarte mic rol in precizie il are surubu in sine, precizia se pierde predominant din rigiditatea cadrului, vibratii etc.

Ma gandeam sa folosesc encodere, care sa fie independente de surub, astfel ma pot asigura ca am precizie maxima indiferent de eroarea surubului.

servomotoarele au avantajul RPM foarte mare, preciziei foarte bune, dar dezavantaje mari la pret si la cuplu,

sa luam urmatorul caz, daca doresc pe acest cnc sa pot freza la viteze foarte mari in materiale moi, gen pal, mdf, un servo ar fi perfect,
dar daca doresc sa frezez otel la viteze extrem de mici ce se intampla ? eu tind sa cred ca freza imi trage masa dupa ea, pentru ca servomotoarele au cuplu mic la RPM spre 0,
servomotorul practic face un dute vino pentru a putea tine pozitia fixa, pe cand un motor pas cu pas sta nemiscat la cuplu de citeva zeci, poate sude de ori mai mare.

si viceversa, motorul pas cu pas nu se descurca la RPM mare.


Daca am gresit cu ceva doresc sa fiu corectat.
0

#39 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 June 2014 - 06:15 AM

Din cate stiu , encoderul nu poate compensa backlash-ul sau clasa de precizie a surubului ... datele feedback se refera strict la
precizia de rotatie a axului motorului , in sensul ca se elimina pierderea pasilor ( problema comuna la motoarele pas cu pas ) . Nu vad cum ai
putea sa folosesti un encoder independent fata de surub ... poate doar cele liniare ? N-am folosit asa ceva , stiu ca exista ... dar cred ca
pretul e prohibitive .

Frezarea la viteze mici ( pentru material feroase , evident ) implica dupa cum ai spus foarte corect , feed-uri mici . Incarcarea de sarcina
este mult mai ridicata , vibratiile idem . Problema ce mai mare ( din experienta mea , cel putin ) este motorul de frezare ... RPM-ul ar trebui sa
fie destul de mic ( 1500-2500 ) , altfel apar niste fenomene destul de suparatoare ... Spun asta pentru ca la momentul de fata experimentez taierea
unor piese metalice ( lame de cutit ) din placi de otel inalt aliat ( ex: D2 , care are un procent ridicat de carbon , plus crom , vanadiu ...) . Daca
nu nimeresc feed-rate-ul si rpm-ul corect , temperatura se ridica nepermis de mult si metalul incepe sa se caleasca zonal , precizia de lucru devenind
practic nula ... plus ca-mi distruge frezele rapid . Dar ma ajuta motorul de frezare ... este suficient de puternic sa nu piarda complet cuplu la rpm-uri mici ,
( un Colombo de 7,5Kw , 18.000rpm ) , iar ca motoare de actionare folosesc niste steppere Leadshine de 8N/m cu encoder de 1000ppr pe coada .

Dupa cum am mai spus de cateva zeci de ori aici pe forum , parerea mea personala este ca nu poti face din cacat bici , si dupa aia sa mai si pocneasca ... Calitatea
costa , indiferent de domeniu ( curve , mancare , cnc , etc. ) Vrei precizie , viteza , putere , platesti componente serioase ... In regim de amator , nu cred ca
merita , dar nu te poti pune cu " piticul " ala care nu vrea sa stea linistit ... stiu asta bine de tot ...

Inca o data , felicitari initiatorului de topic ... O realizare absolut impresionanta , una din putinele prezentate aici pe forum care m-au impresionat . Eu nu cred ca as
avea curaj sa ma bag in asa ceva , asa ca ...respect .

cheers.
0

#40 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 June 2014 - 06:27 AM

P.S.

Una din incercarile de a freza otel ( foaie de arc , habar n-am avut ca e calita ) pe router ... Motorul de 2,2 nu poate musca din material la 2000rpm , ca
n-are cuplu ... a trebuit sa ridic turatia la minim 6000 ... n-a trebuit sa chem pompierii , dar nu eram departe ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpscb7a1a2f.jpg

In schimb , pe freza n-am avut problema asta ... temperatura n-a depasit 50 de grade , si nici freza n-a lesinat ... profilare curata , fara urme evidente
de prelucrare ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpsf561adad.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/5_zps17b8056a.jpg



Scuze de off-topic ....
0

#41 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 June 2014 - 09:43 AM

da, daca folosesti Mach3 DRO-urile (cu encoder liniar) vor fi doar ca martor
Mach-ul nu poate sa compenseze/proceseze automat/live abaterea motoarelor in functie de ce citesc DRO-urile

insa cu un DRO bun poate fi facut "screw mapping" ceea ce cred ca e suficient de bun ptr a corecta abaterile suruburilor (sau ce ai acolo ca sa miste masina)
si avantajul ar fi ca nu ar trebui decat un singur DRO pe care sa-l muti pe fiecare axa cand faci calibrarea iar apoi il dai jos
n-am facut niciodata asta dar din ce am studiat eu cam asta face functia de "screw mapping" si daca face ce am inteles eu ar fi o varianta buna de corectie a erorilor generate de suruburile ieftine
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#42 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 14 June 2014 - 11:30 AM

dar ce alt program este capabil de asa ceva ?
am vazut pe youtube un filmulet cu un motor de la leadshine cu encoder care era conectat la DRV si DRV compensa. dar nu stiu cum compunica cu calculatorul, pentru a sti si acesta din urma care sunt datele din DRV.
0

#43 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 14 June 2014 - 11:49 AM

"Din cate stiu , encoderul nu poate compensa backlash-ul sau clasa de precizie a surubului ... datele feedback se refera strict la
precizia de rotatie a axului motorului"

da daca este montat clasic, dar repet as dori sa il montez independent pe alta cale de rulare, sa pot monitoriza strict cit se deplaseaza masa nu cat se invarte surubul.

Ce abateri pot avea suruburile chinezesti ? dintre cele testate, probate de voi.

in ceea ce priveste motoarele pas cu pas, ce parametru din cele specificate de producator poate influenta RPM. vad ca longs si wantay vand exact aceleasi componente, chiar longs specifica in oferta lui ca drv sunt superioare, cele vandute de wantay fiind o generatie mai veche.

Ar mai fi o varianta, sa fac un cnc pentru feed speed foarte mare strict pentru finisari sau materiale moi si sa cumpar o freza gen FUS 36 pe care sa o transform in CNC pentru restul de prelucrari.
Oricit de solid as face cadrul nu ma pot apropia nici pe departe de o freza industriala.

Suma necesara pentru amandoua proiectele imi depaseste bugetul, asa ca am dorinta de a incepe cu cel mai putin costisitor.

Acum ce ati recomanda, sa folosesc profile din aluminium, sau din OL- pe care le pot suda, sau eventual le prind cu suruburi, asa ma asigur ca le pot rectifica pe toate inainte si nu se mai deformeaza la sudura .
0

#44 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 June 2014 - 10:34 PM

"screw mapping-ul" nu corecteaza backlash-ul ci abaterile repetabile cauzate de imperfectiunea "filetului" de la surub

cat despre celelalte intrebari, e cam greu sa iti raspunda cineva la obiect ptr ca sunt atat de multe variabile si variante iar filtrarea lor nu o poti face decat tu singur

daca ar fi sa dau un sfat, ar fi urmatorul: n-as incerca deloc sa fac o masina mare si tare care sa fie buna la orice
cauta "comenzi" intai, vezi cum poti pune masina la lucru si care sunt cerintele, si fa apoi cea mai optimizata masina ptr acele comenzi
vin si alte comenzi? ai nevoie de altceva? sa ajungi tu acolo! ai deja o masina care produce si care poate ajuta la noua investitie

bafta
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#45 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 15 June 2014 - 08:57 PM

Cremaliere a folosit cineva ? pare o solutie mai buna pentru mesele mari si cu feed mare.
multe optiuni de luat in seama.

de maiine ma apuc de proiectat. problema care imi apare acum in mite este cum pun masa in unghi? cum ma pot asigura ca toate componentele cad la linie.

Profilele de aluminiu cam pe la ce pret se invart ?
0

#46 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 16 June 2014 - 09:34 AM

in legatura cu sinele, cum alegeti marimea, modelul in functie de incarcare?

Ce ati folosit si ce recomandati ?
0

#47 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 17 June 2014 - 06:48 AM

Cremalierele sunt O.K pentru viteze mari ... dar nu pentru precizie decenta . Inca n-am vazut cremaliere
sa scoata macar 5 sutimi precizie , indiferent cat de buna e mecanica .

Sa pui masa patrata e o poveste lunga ... ai nevoie de o referinta buna , altfel n-ai sanse . Stiu , am incercat ...

Profilele de aluminiu sunt scumpe , probabil ca o structura buna pentru o masa 2500 x 1500 te costa undeva la 1000EUR minim .

Ghidaje ? Depinde de calitate ... cele profilate de firma sunt scumpe , dar poti folosi fara probleme standard 25 ( suporta
incarcari de cateva sute de kilograme fara probleme ) . Eu personal nu le aleg dupa calcule , ci dupa ureche . Recunosc , e
o metoda absolut tembela , dar pana acum a functionat ... inca n-am probleme cu masinile , nu vibreaza excesiv si nici nu sar din cote/alinieri .

cheers.
0

#48 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 17 June 2014 - 09:30 PM

ce sunt profile standard de 25 ?

cam pe la ce suma sa ma astept pentru un cnc decent, pentru materiale pana la aluminium, dar aluminium sa il pot freza decent, nu sa imi clantane toata masa.

Marimile dorite sunt 2500mm cu 1600mm si axa Z sa aibe cel putin 500mm, prin urmare ar trebui cadrul sa fie la cel putin la 500mm peste nivelul mesei, ceea ce complica foarte tare constructia.

Cat despre masa, aici cred ca este cea mai mare problema, cum sa pun toate la unghiul corect, in plan, sincer pana acum nu imi pot da seama exact cum pot proceda, mai ales luand in calcul greutatea si gabaritul componentelor.

As dori sa stiu cum aleg componentele, de exemplu ce sina, bucse sa aleg, nu empiric, ci in urma unor calcule.

Ce sa aleg intre HIWIN si THK si de ce?

Ce motor de frezare sa folosesc ?

Suruburi cu bile nu am sa folosesc, mai putin de axa Z, in ideea ca sunt extrem de scumpe cele de calitate.
iar cremaliera se poate schimba foarte repede , pinionul daca se uzeaza se schimba, iar daca reusesc cumva sa protejez suprafata si eventual sa o ung cred ca o sa tina mult si bine.
de exemplu pinioanele dintr-un flex tin ani buni la turatii foarte mari, de ce nu ar tine si acesta daca este fabricat corespunzator.
0

#49 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 17 June 2014 - 09:47 PM

daca spui ca suruburile cu bile sunt scumpe inseamna ca iesi clar din bugetul pe care vrei sa il aloci :(
la fel... dupa aceleasi spuse... thk iese din discutie
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#50 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 17 June 2014 - 10:35 PM

Sunt incredibil de scumpe, nu scumpe, iesite din comun.
Daca ne uitam la un CNC chinezesc cu 4 axe - de dimensiuni 3000mm, 1600mm, 400mm x-y-z cu motor de frezare de 3.5kw costa 5800 dolari .

atunci 4500 euro cit am socotit ca m-ar costa doar suruburile pentru ce am eu nevoie este o suma colosal de mare .

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 17 June 2014 - 10:35 PM

0

#51 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 18 June 2014 - 12:11 PM

hmm ... poti limita bugetul daca mergi pe suruburi cu bile chinezesti ... n-o sa obtii cine stie
ce precizii , dar macar vei fi departe de cremaliere ... scapi de vibratii .

Nu prea are importanta daca folosesti hiwin sau thk ... oricum nu reusesti sa le incarci la sarcina
lor nominala ( la standard 25 , sarcina nominala e de vreo tona ) . Apropo , standard 25 inseamna cam cat de
lata e sina de ghidaj ... ex. THK HSR25 are cam 25mm latime , iar hiwin e tot pe-acolo ... gasesti CAD-urile
pe net fara probleme , o sa-ti trebuiasca pentru proiectare )


Ca sa frezezi aluminiu , trebuie motor de frezare HF , minim 2Kw/18.000rpm , cu invertor de frecventa ( 0-400HZ ) . Probabil
cu pensete ER ( standard 20 ) . Pentru precizii rezonabile , nu folosi pensete chinezesti , si cauta o piulita ce calitate
pentru motor ( collet nut ) .

Structura poti s-o faci si din tevi patrate de otel , prinderi mecanice ( sa poti jongla cu componentele la aliniere ) . Ai nevoie de
o referinta curata ( o platbanda de otel rectificata ) , de preferinta din toolsteel ...si o nivela de precizie ( 0.04mm / 1000mm )
Alinierea se face la bunul simt , nu e rocket science ... oricum nu vei reusi sa obtii planeitatti de ordinul sutimilor , este imposibil la
nivel de amator , mai ales la suprafete mari ...

Deseneaza si tu macar o schita ceva ... poate ne mai vin idei .

cheers.
0

#52 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 June 2014 - 02:02 PM

apropos de hiwin vs thk: din cauza pretului as zice hiwin dar nu cu 2 patine pe fiecare sina/element mobil ci cu minm 3

iar ca 'masa' as merge pe o placa mare de aluminiu 5083 PLANCAST, grosime de minim 30mm
stiu, e o caruta de bani, dar ptr nivel de amator ofera o referinta buna

am asa ceva pe una din masinile mele, mai mica intradevar
placa are 1700x800x12mm si e asezata pe un cadru de profile de aluminiu 80x80
pe cursa Y-ului, de 1300mm, am obtinut diferente de 3 sutimi intre capete cursei ceea ce e suficient ptr ce facem noi
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#53 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 18 June 2014 - 08:25 PM

K atunci HIWIN sa fie de 25mm , de ce trei patine si nu doua?
am vazut in lista de la THK patine care folosesc niste distantatoare intre bile, la hiwin exista asa ceva ?
si piulita pentru suruburile cu bile au aceleasi distantatoare, cu acelasi rol ca si coroanele de la rulmenti .
si mai erau unele care aveau ace nu bile, probabil pentru incarcare foarte mare si socuri pe masura.

De ce as avea cu cremaliera vibratii si cu surub nu?
Ma gandeam ca este pe dos, cremaliera fiind prinsa pe acelasi suport cu sina nu vibreaza cum ar face un surub care este prins doar la extremitati si asta doar daca se foloseste piulita rotativa .
0

#54 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 June 2014 - 07:30 AM

Buna.
La HIWIN nu exista acele distantiere intre bile, dar asta nu inseamna ca nu functioneaza bine. Gasesti si la ei toata gama de patine si de sine, si ma refer la interschimbabile sau nu, la patine cu sau fara pretensionare, si pentru tot felul de sarcini. Daca nu gresesc mult, produsele facute de diferite firme sunt deseori identice referitor la cotele importante (distante intre gauri, gabarite...) pentru aceeasi gama.
Probabil varianta cu cremaliera ar avea vibratii mai mari deoarece sistemul este mai putin rigid. Sunt putini dinti in contact ( 2 perechi in cazul cel mai fericit) si daca sistemul de preluare al jocului de flanc nu este facut sau reglat bine, poti pune la socoteala si acel joc in angrenare.
Asa-i cum spui, nu vibreaza sina sau suportul ei, ci elementul mobil care contine motorul si pinionul.

Ca o completare la ce spunea sebba, caruta aceea de bani pentru placa turnata de aluminiu este relativ micuta si suportabila pentru oricine. PLANCAST PLUS este cam 21,3 lei/kg dar te scapa de multe belele. Oricat ar fi placa laminata de groasa, o cumperi incovoiata. si ai nevoie de prelucrare ulterioara, care aproape sigur iti va creste pretul la mai mult decat ai lua direct placa turnata si prelucrata. Plus ca e si partial detensionata. Adica de la 17 lei la 21 merita diferenta. Mai ziceam candva, degeaba rectifici un cadru mare pe masina de rectivficat daca il pui pe o podea denivelata. Si aproape orice placa pui pe acel cadru, se va curba dupa cadru.
Cred ca nu e dracu asa negru cu suruburile cu bile. Mai vezi de oferte si de domeniul de utilizare al masinii, ce merita sa pui pe ea.

PS. O sa incerc o separare a subiectului deschis de Sabin, de subiectul cu discutiile generale despre un router de dimensiuni mari.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 June 2014 - 07:34 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#55 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 19 June 2014 - 01:57 PM

sa folosesc pe toate axele rulmenti liniari de aceeasi dimensiune ?
ma gandema pe axa X sa pun de 25 si pe restul de 20,

Ma uitam dupa cremaliere care au dinti inclinati, cred ca este o varianta mai buna, mai multi dinti in contact.

Suruburi daca as pune cred ca sunt limitat la cele chinezesti
cele care le am acum pe CNC sunt de la TBI - spatiul nu mi-a persmis folosirea de suruburi mai groase de 16- si astfel am pus 1605.
Probabil daca ajung sa pun suruburi cu bile, am sa pun tot ceva mai ieftin, probabil tot TBI daca gasesc la pret avantajos,

Domeniul de utilizare, aici este buba, ca vreu sa il folosesc pentru mai multe utilizari, materiale,
Dar ar trebui sa il fac suficient de rigid sa pot freza aluminiu cu freze de 10mm 12mm.

Pentru taiere de pal, mdf, ce feed speed sunt optime si pe ce freza ? sau mai exact care sunt vitezele maxime,
0

#56 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 20 June 2014 - 07:09 AM

Masinile mari pentru lemn folosesc majoritate cremaliera, studiaza aici un proiect bunicel http://mechmate.com/
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#57 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 24 June 2014 - 10:40 AM

ce program simuleaza feed si speed in lemn ? mdf pal?
care sunt maximele ?
intreb pentru a putea simula cam ce imi este necesar.
daca pot avea viteza necesarul pe suruburi cu bile de 25 cu pas de 10, atunci aleg suruburile in detrimentul cremalierei
dar tin sa precizez ca am sa folosesc piulite fixe nu rotative, si doua suruburi pe axa X.
piulita rotativa costa exagerat de mult.

am sa preziint si proiectul pe care doresc sa il fac in scurt timp. dar pana una alta trebuie sa iau decizia finala in legatura cu componentele pe care le aleg.

A lucrat cineva cu ABBA (TBi) pe durate mai lungi, cat de mari sunt diferentele fata de HIwin la calitate, preturile fiind ceva mai bune.
0

#58 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 25 June 2014 - 08:54 AM

pentru cei care au folosit cremaliera,
am vazut ca se gasesc la pret bun cremaliere din otel c45.
nu este cam moale pentru asa ceva ?
0

#59 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 04 July 2014 - 09:01 PM

Poze de la transport!!!
Si o poza cu mine ...daca nu prea se fac intalniri cu cnc-isti...
Daca cineva are drum prin valea jiului si doreste sa povestim,va astept oricand!
Cele bune! :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ss3000 0.JPG
  • Imagine atasata: ss3000 1.JPG

0

#60 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 04 July 2014 - 09:04 PM

Si inca 2 poze! :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ss3000 2.JPG
  • Imagine atasata: ss3000.JPG

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro