Modelism - RHC Forum: Futaba T-10J - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba T-10J un radio low-cost cu telemetrie

#1 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2014 - 08:35 AM

http://futabarc.com/...-10j/index.html

Se pare ca e prima statie cu meniu dedicat multirotoarelor.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 04 March 2014 - 08:36 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2014 - 09:21 AM

Asadar adio FASST. Un radio aratos dar Futaba nu stie inca ca suntem in secolul 21:

- astonishing 30 model memory - ma lasi, da e uluitor sa limitezi azi la 30 modele un radio cand memoria e gratis

plus halucinatii de marketing:

- the most inexpensive telemetry enabled radio system on the planet.

ori este mai ieftin decat FrSky Taranis 9x, Graupner MX12 HOTT, Spektrum Dx7s si altele cu telemetrie nativa ori Futaba considera ca alea nu sunt radio adevarate.

http://www.towerhobb...a/futk9200.html
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 March 2014 - 10:10 AM

Nu mai vorbim de faptul ca Futaba a mintit cand a afirmat ca nu s-ar putea folosi telemetrie pe S-FHSS, datorita hardware-ului inferior din receptoare, ca sa le faca cica mai ieftine, doar ca, surpriza, ele fiind identice hardware cu cele deja pe piata de 2 ani Hitec, Frsky si Graupner, toate full telemetry.

Iar acum s-a demascat ca T-FHSS nu este decat un S-FHSS two way, si, chiar mai mult, s-a dovedit ca modelul 8J, retras odata cu aparitia 10J, avea tot ce trebuie la bord ca sa fie capabil de telemetrie, doar sa vrea muschii Futaba.

Da, adio FHSS, am zis-o de anul trecut ca o sa il scoata, 4 protocoale deja era prea mult, Futaba nu mai prezinta sub nici o forma o siguranta a investitiei.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 March 2014 - 10:12 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2014 - 10:35 AM

Renato, invata si tu o chestie. Ori de cate ori faci o referire baga linkul catre respectiva informatie, asa se face in lumea civilizata altfel e ori plagiat ori barfa.

De pilda aici as vrea sa vad unde a afirmat Futaba ca nu merge telemetrie pe S-FHSS si de unde rezulta ca 8J e retrasa.

Vezi postarearenatoa, la 04 March 2014 - 10:10 AM, a spus:

Nu mai vorbim de faptul ca Futaba a mintit cand a afirmat ca nu s-ar putea folosi telemetrie pe S-FHSS, datorita hardware-ului inferior din receptoare, ca sa le faca cica mai ieftine, doar ca, surpriza, ele fiind identice hardware cu cele deja pe piata de 2 ani Hitec, Frsky si Graupner, toate full telemetry.

Iar acum s-a demascat ca T-FHSS nu este decat un S-FHSS two way, si, chiar mai mult, s-a dovedit ca modelul 8J, retras odata cu aparitia 10J, avea tot ce trebuie la bord ca sa fie capabil de telemetrie, doar sa vrea muschii Futaba.

Da, adio FHSS, am zis-o de anul trecut ca o sa il scoata, 4 protocoale deja era prea mult, Futaba nu mai prezinta sub nici o forma o siguranta a investitiei.

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 March 2014 - 10:59 AM

Pentru 8J era suficient sa te duci la tower in link-ul de mai sus, sa cauti 8J si sa vezi scris mare Discontinued.

Pentru prima, pai ce sa demonstrez, mi s-a parut pleonasm sa si dovedesc asta, de la anuntarea S-FHSS s-a stiut ca nu va fi cu telemetrie, ca au splitata sistemul in linia J pentru saraci si cele de top care numai alea se zicea ca vor fi cu telemetrie la ora aia. Sa caut comunicatele de presa Futaba de la data aia ar fi pierdere de timp.

Cu 8J-ul, daca vrei chestii din categoria zvonuri barfe susanele, afla ca se lucreaza la modificarea firmware de 10J pentru 8J ca sa ii activeze telemetria si la aia. Acum e clar de ce au retras-o ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 March 2014 - 11:03 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro