Modelism - RHC Forum: Sondaj Infiintare Club de Modelism Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sondaj Infiintare Club de Modelism Romania Link catre site

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 21 February 2014 - 07:51 PM

Stimati Modelisti
Aeromodelsimul in Romania a inceput cu sprijinul Aeroclubului Regal unde a avut loc primul concurs de aeromodelism intitulat "Concursul national cu zmee si planoare", desfasurat in parcul Carol(1926) la care au participat viitori constructori, inginerii si aviatori. Prima intalnire de modelism modern a inceput la rezervatia geologica Rapa Rosie din Sebes - Alba Iulia (2002).
Astfel s-a desfasurat aeromodelismul pana a fost emis ordinul Nr8/2014 de catre Ministerul Transporturilor care ingradeste atat de mult practicarea activitatilor noastre incat nu se pot indeplini in mod realist condițiile impuse. Se cere un preaviz de zbor cu cel putin 45 zile inainte – uneori vremea se schimba radical chiar si în 48 de ore – si zborul nu este permis decat in zone de spatiu aerian segregat temporar – o procedura foarte complexa, necesara mai ales in cadrul unui miting de aviatie. Ordinul nu se aplica aeronavelor civile sub 1kg, cu conditia să nu fie dotate cu aparatura de filmat sau transmisie de date, ceea ce-i vizeaza direct pe majoritatea dintre noi.

Acum este momentul potrivit sa actionam daca dorim sa ne reunim fortele si sa continuam istoria aeromodelismului.
Suntem în favoarea unor reglementări și am început demersuri pentru a colabora cu autoritățile în acest sens, dar este nevoie sa se infiinteze un club de modelism care in final sa sprijine toate profilele de modelism din tara. Dar in prezent trebuie sa ne concentram pe partea de aeromodelism ca hobby, domeniu care in momentul de fata este radical afectat.

Scopurile clubului de modelism sunt urmatoarele:
1. Sa avem o forma legala in care sa existe un club care sa reprezinte modelistii si cluburile membre in fata autoritatilor.
2. Sa mobilizam autoritatile astfel incat sa avem dreptul de a ne desfasura hobby-ul nostrum si a activa in siguranta si fara restrictii.
3. Sa facilitam aderarea membrilor individuali la acest club
4. Sa permitem afilierea si a altor cluburi de modelism la acesta.
5. Inceperea demersurilor cu firmele de asigurare ca sa avem posibilitatea de a incheia asigurari civile.
6. Descrierea si implementarea unei conduite ale modelismului sub forma de hobby in asa fel incat sa promoveze educatia, cunostintele tehnice, nisa de inginerie, disciplina si multe altele.

Va invitam pe paginaaceasta pentru a complecta datele necesare in cazul in care aveti dorinta de a fi membru al unui club de modelism national, care promoveaza punctele mentionate mai sus si care sa aiba statutul de a prezenta modelistii in fata autoritatilor.
Va informam insistent ca acum este momentul sa fim uniti pentru modelismul din Romanaia.
Va vom tine la curent cu toate noutatile pe adresele de e-mail specificate de catre dumneavoastra si pe www.rhc.ro, Facebook. Va multumim!

Date de contact:
E-mail: clubmodelism@gmail.com
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 08:26 AM

Pana in momentul asta, aproximativ 12 ore dupa publicarea sitului, avem 115 inscrieri valabile.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 09:24 AM

LIVETICKER
In data de 22 februarie, ora 9 si 24 minute avem peste 130 particpanti la vot care pana acum ca 60 au exprimat ca vor se participa la conferinta din care 50% in 22 martie.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 11:29 AM

54 exact care vor sa participa la conferinta din care 31 pentru 22 martie.
Total inscris 154 persoane
Walter Born
rhc@born.ro
0

#5 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 11:31 AM

Va mai rog, pe cei care vor sa faca parte de comisie sau administrare neaparat sa fie prezent fizic.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#6 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 22 February 2014 - 05:21 PM

nu stiu daca cluburile si asociatiile pot adera! pt ca ele au deja un statut pot doar sa fie colaboratori!

Regulament cine face ...acesta trebuie supus aprobarii dupa ce este studiat de totu aderantii

un Sindicat ar fi mai bine acesta poate reprezenta in fata autoritatilor
0

#7 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 22 February 2014 - 05:54 PM

ok..ca sa infiintezi un O.N.G.,ca asociatie nonpartinica,cu un scop bine determinat,conform O.UG.26/2000,ai nevoie de minim 3 persoane fizice ,de un statut,de un regulament de functionare,de o denumire(pentru care se face rezervare de nume in registrul national pentru asociatii si fundatiii...pentru a deveni membru,un alt club,trebuie constituita o federatie,sau confederatie(clubrile au deja astatut juridic)..ulterior inscrierii ca persoana juridica ,conform statutului se pot inscrie membrii toti cei care iubesc sau practica acest hobby,fie ca sunt membrii cu drepturi depline sau simpli simpatizanti(aceste forme vor fi trecute in statutul de organizare si functionare,care trebuie sa mai contina un comitet director,o comisie de cenzori,o adunare generala,etc,precum si depturile si obligatiile membrilor..deci asteptam un proiect de statut,de regulament,...va recomand sa luati legatura cu un jurist,care va poate consilia in problema ridicata...atentie si la forma de organizare a FRMd....poate fi o initiativa benefica,insa ONG,-urile,nu sunt partener de dialog social cu guvernul,ci doar sindicatele(studiati legea sindicatelor,poate ar fi mai interesant un sindicat pe zna asta)..
0

#8 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 22 February 2014 - 06:04 PM

Ar fi utila postarea mai detaliata a obtiuniilor celor inscrisi pentru data organizarii, mai ales si pt. ca este permisa alegerea simultana a 3 obtiuni procentul de 50% nu reprezinta neaparat o majoritate. Ar fi util sa stim in timp real care este probabilitatea reala pt. una din cele 3 date vehiculate.
0

#9 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 22 February 2014 - 06:08 PM

in alta ordine de idei..
pentru a adera si cluburile la o astfel de structura juridica,trebuie infiintata o federatie,sau confederatie,care permite cluburilor care au deja personalitate juridica sa se afilieze,cu drepturi depline,la aceasta structura juridica nationala...in caz contrar nu se poate face decat o colaborare intre acestea si structra pe care o initiati...exact asa functioneaza ,ca o federatie ,cu personalitate juridica ,FRMd...
-pasul 1,rezervare de nume(ganditi-va la o denumire)
-pasul 2,elaborarea unui statut de organizare si functionare
-pasul 3,elaborarea unui regulament de organizare si functionare(acesta reprezinta normele de aplicare a statutului)
-pasul 4,convocati adunarea constituanta,care va aproba actele enuntate anterior,
-pasul 5,legalizare notariat procesul verbal al adunarii constituante
-pasul6,inscrierea in registrul unic ONG,dupa obtinerea hot jud de infiintare...
o sa studiez sa vad daca se poate pe zona asta de activitate demersuri pentru a deveni d utilitate publica,dar asta presupune si alte activ itati colaterale...
0

#10 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 22 February 2014 - 06:27 PM

in cazul in care se opteaza pentru constituirea unei federatii,atunci cereti cluburilor sa transmita hot jud de infiintare si statutul de organizare si functionare...de asemenea se pot transmite si depune si adeziuni persoane fizice...cei care participa la prima sedinta de constituire v or fi considerati membrii fondatori...atentie se platesc taxe pentru rezervare de nume si obtinerea personalitatii juridice...pot fi contactati si cei care fac un bussines din activ itatea aeronautica,fie ca fac filmari,sau fotogarfiaza,sau v and parti componente,sau modele pe zona aceasta de activitate
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 February 2014 - 07:16 PM

Dupa cum stiti, pe noi nu prea ne caracterizeaza unitatea.
In timp ce unii fac sondaje si pregatesc conferinte, cei mai pragmatici, cu interese comerciale adica, deja isi scot la lumina saptamana viitoare asociatia, juridic vorbind.
Asa ca nu m-ar mira sa vedem si in modelism USL-uri, USD-uri, si alte combinatorici. ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 07:39 PM

Peste 200 persoane inscrise...

@Gally
Va asteptam cu drag in fata locului sa va ocupati cu toate alea de care, puteti fi sigur sintem constienti. doar ca aici nu este loc si nici momentul sa discutam detaliile sau sa ne laudam cu stinta. Trebuie sa ne adunam mai intii si la momentul potrivit se va decide democratic prin vot cu participarea celor prezenti directia. Daca participati puteti expune ideile si se va pun la vot.

@Renatoa
Sigur gasim intodeuna un motiv pentru ca "altfel" este mai bine, iar noi am hotarit sa lucram deschis, democratic si transparent si de acea este mai greu sa aduni mai multa lume la un loc sau moment. Chestiile de genul cum fac altii, nu ma intereseaza sincer daca alea nu sint transparente si nu se adreseaza publicul larg de modelisti hobbyisti. In plus ca ati dormit 24 ani in loc sa va formati ca si grup, asa ca veti avea inca citeva saptamani timp se vedeti rezultate. Va asigur dupa ce ma ocup sa vad ce face sau ce stie guvernul sau ministru, sau mai bine cum si nu stie sau face, noi vom fi oricum mai rapid si functional de cit ei sa intelege din ce cauza zboara avionul :) Daca nu ridicasem eu subiectul aici pe forum poate nici astazi nu facea nimeni nimic pana inclusif organul iubit FRMD care timp de o saptamana nici la scrisori oficiale nu raspunde. Ati avut timp trei saptamani se va hotariti unde se credeti ar fi mai oportun se va alaturati. Acum ar fi momentul de decizie unde depuneti efort si suport.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 22 February 2014 - 07:41 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#13 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 February 2014 - 07:53 PM

Va mai pun o alta intrebare. Ce fel de organizatie o are o valoare mai mare, una care reprezinta 10 persoane juridice sau una care reprezinta citeva sute de persoane fizice? Si care din astea doua va rezista mai mult? Sigur intre comercianti tine legatura pana la moment cind singura lor problema este rezolvat....de moment si pe urma se dezpart si devin iar concurenti fideli ...

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 22 February 2014 - 07:54 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2014 - 08:04 PM

Eu m-am inscris, nu am promis ca vin la sedinta de constituire (dar incerc sa o fac).

In primul rand le multumesc celor care au muncit pana acum: Avasilichioaiei Cornel, Babos Andras Sandor, Pojar Dorel, Born Walter, ii stiu pe toti si am incredere in ei/imi plac.

Nu vad nimic rau in faptul ca apar mai multe asociatii, in special cei cu interese comerciale (adica cei care filmeaza) au (si alte) batalii de dus, mai multe decat simplii hobisti.

Oricum prevad ca cei mai multi inscrisi sunt/vor fi activi pe mai multe fronturi ceea ce iarasi e OK. Poti sa fi inscris si la un club afiliat la FRMD si in asociatie/asociatii.

Cred ca e foarte important ca odata depasita faza cu infintarea sa fim cat mai multi inscrisi oficial (pe bune cu CNP si cotizatie platita). Cu 100 de membrii nu impresionam pe nimeni.

Dupa participarea pe forum si la intalnirile din tara cred ca 1000 de membrii (intr-un an) e o tinta realista.
0

#15 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2135
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 22 February 2014 - 09:44 PM

Puneti aici Regulamente si tot ce aveti de gand sa vedem cu totii
On-line este OK
cat despre cotizatii nu stiu si asa am un club sportiv in spate care nu are finantare si altul Clubul Copiilor la fel, sa nu spun de salariu de Profesor ....scuze dar asta este realiatea .
Unde sa pun mai intai?
Aici sunt pasionati de o parte si de alta a LIMITEI.:pardon:
Stima,
0

#16 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 22 February 2014 - 09:46 PM

punctul meu de vedere este urmatorul:
-constituirea unei federatii,care sa cuprinda atat cluburile cu personalitate juridica,precum si persoanele fizice pe baza de adeziune...astfel cuprindeti tot spectrul activitatilor de modelism,inclusiv a celor care desfasoara activitate economica...cand spun persoane fizice ,ca sa fiu mai explicit,ma refer la cei care practica acest sport ca si hobby...o sa incerc in limita timpului sa studiez statutul FRMd,a altor federatii internationale,sau cluburi din afara tarii,dar si a cluburilor interne care au fost inscrise in registrul asociatiilor si fundatiilor si desfasoara deja activ itati in acest sens,tocmai pentru a avea o vedere de ansamblu si a armoniza din punct de vedere juridic statutul cadru dupa care va functiona asociatiasau federatia(depinde ce varianta se va agreea)...
va propun ca deja sa formati un grup de lucru in acest sens...personal sunt inscris intr-un club de aeromodelism,dar asta nu impieteaza cu nimic o adeziune in nume propriu si la alta structura juridica pe aceasta zona...haideti sa apelam la juristii sau avocatii impatimiti ai acestui sport sa studieze problema...
0

#17 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 22 February 2014 - 09:50 PM

Vezi postareaGALLY, la 22 February 2014 - 09:46 PM, a spus:

punctul meu de vedere este urmatorul:
-constituirea unei federatii,care sa cuprinda atat cluburile cu personalitate juridica,precum si persoanele fizice pe baza de adeziune...astfel cuprindeti tot spectrul activitatilor de modelism,inclusiv a celor care desfasoara activitate economica...cand spun persoane fizice ,ca sa fiu mai explicit,ma refer la cei care practica acest sport ca si hobby...o sa incerc in limita timpului sa studiez statutul FRMd,a altor federatii internationale,sau cluburi din afara tarii,dar si a cluburilor interne care au fost inscrise in registrul asociatiilor si fundatiilor si desfasoara deja activ itati in acest sens,tocmai pentru a avea o vedere de ansamblu si a armoniza din punct de vedere juridic statutul cadru dupa care va functiona asociatiasau federatia(depinde ce varianta se va agreea)...
va propun ca deja sa formati un grup de lucru in acest sens...personal sunt inscris intr-un club de aeromodelism,dar asta nu impieteaza cu nimic o adeziune in nume propriu si la alta structura juridica pe aceasta zona...haideti sa apelam la juristii sau avocatii impatimiti ai acestui sport sa studieze problema...

si daca imi permiteti un sfat:atunci cand hotarati data,ar fi bine sa av eti ce prezenta celor care vor face deplasarea ca si propunere concreta,fie ea asociatie sau federatie...nu cred ca este cineva interesat sa faca 10 deplasari pentru aceeasi problema...
0

#18 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 23 February 2014 - 08:59 AM

O sa facem public si program de ziua respcetiva, cine va vorbi si despre ce. Probabil punem documente online inainte si cerem celor care vor sa vorbeasca sa se pregateasca si sa se anunta.

In prealabila conferinei incercam sa pregatim documentatii si baze de discutii ca se ne putem pregati cu toti.

Adica programul va fi cam asa:

1) deschidere cu explicarea
2) votarea unui moderator

3) prezentarea ideilor de grup care a inceput demersul si distribuiere tiparit (Andras Babos / Dorel Pojar)
4) prezentarea tuturor punctelor si propuneriilor

5) speechuri celor anuntati inainte, de voi toti care au de explicat si de zis ceva (propun maxim 10 cu cite 5 minute) (Wabo si alti care se anunta in prealabil, Gally, GigiGL, BIG?, Serban?, ZOD?, Rep FRMD?, Rep MT? ....)

6) recapitulare si afisarea punctelor si vot pentru fiecare daca trebuie discutat

7) discutarea puntelor de punctul 5+6) votati sa fie impoartante

8) propunerea si votarea unui grup/comisiei/bord of directors insarcinata prelamiar de conferinta de a forma isi infinta asociatiei/federatiei sau ce o fi pana la urma
9) stabiliarea calendarului
10) discutii liber cu rugamintea mea prealabila sa nu vorbim unul peste altul ci sa ascultam.... :)

Daca reusim sa formam grupul de actiune sa pune modelisti intro forma legala si sa am stabilit exact cea ce dorim sa fie prioritar, cred ca ne am atins scopul.

Conferinta dupa parerea mea sa aiba loc ori 15, ori 22 martie.
Va rog pe cei care s-au inscrisi sa si verifica in urmatorele saptamani folderul spam la mail ca se nu rateze vreun anunt important.

Luni/marti o sa am documentele germane traduse (fara comentari) si incerc sa am si un mic text explicativ la dispozitie.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#19 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 23 February 2014 - 09:09 AM

Atingem imediat 300 de inscrieri
Walter Born
rhc@born.ro
0

#20 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 08:07 AM

Peste 3000 vizualizari
Peste 300 inscrisi
Aproape 90 inscrisi pentru conferinta
Peste 50 au votat pentru data de 22 martie
Walter Born
rhc@born.ro
0

#21 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 03:34 PM

Pana Miercuri 26 februarie o sa aveti o invitatie la conferinta cu locatie si ora exacta cu rugaminte sa confirmati participarea.

Grupul nostru momentan lucreaza la minutul conferintei, la adunarea propuneriilor si la propuneri concrete care vrem sa facem noi, cei care au initiat acest proiect, astfel sa putem cu toti veni in fata locului cu idei clare despre ce dorim sa facem in continuare si sa discutam punctual la conferinta, se auzim si alti si se votam pana la urma ceva concret cu care putem merge mai departe intro actiune care ne conduce spre ceva valabil si de ajutor pentru modelismul romanesc.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2014 - 03:50 PM

Intr-un alt topic se afirmau urmatoarele:

"In contextul actual, cel mai indicat ar fi sa luptam pt. redobandirea libertatilor privind zborul RC, propunerea asigurarii obligatorii este o initiativa autorestrictiva, asemeni si propunerile privind limitarea zborului pe anumite terenerenuri, efectiv nu ne ajung conditiile restrictive ale acestui ordin si vrem noi mai multe. Pericolul impunerii unor restrictii suplimentare la cererea unor membrii ai acestei comunitatii poate porni si din interesele comerciale si aici trebuie sa fim foarte atenti la cea ce este bine si ce nu pt. comunitate in general."

Puteti comenta acest apel la... haiducia care a fost inaintea ordinului? Chiar am avut asemenea libertate atunci? sau e doar o amagire, ca am fost tolerati, cum scrie in documentul francez postat in acelasi topic, toleranta care la primul incident se transforma in ...
Cat % din cele de mai sus se regasesc in ce se doreste sa se propuna la Brasov ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 24 February 2014 - 03:52 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 04:03 PM

@renatoa
Intrebarea este adresata mie?

Daca da, trebuia sa stiti bine ca nu sunt luptator pentru anarhie ci pentru implementarea reguliilor de bunul simt care, banuiesc ca asta va intereseaza cel mai mult, include si libertatea cit mai mare si pentru FPV si pentru asa zise drone sau filmari aeriene. Totul in mod NON comercial.

Mai departe o asigurare pentru pagube care eu le pot crea prin modelele mele nu vad ca ma dezavantajeaza, in contrariu ma relaxeaza la exercitarea hobbyului meu care eu unul oricum, sau asa cred, ca fac in altceas stil cum am facut si in Germania de exemplu. In Germania in momentul asta, modelismul este mai reglementat de cit aici iar si mult mai liber de cit aici daca ma refer la unde poti zbura si cu ce, inclusif FPV si filmari. IN plus exista legislatie la care ma pot adresa daca vecinul de ternen vrea sa ma omoara capra zburatoare, cea aici nu exista.

Eu vad esential sa avem pentru HOBBY, NEcomercial macar acele libertati care au alti in domeniu in Europa si mai ales si protejare la drepturiile noastre cit mai buna.

Libertatea va fi cit mai mare cu cit respectam mai mult si drepturilor celelalti 1900000 de locuitori a romaniei. Ei vor sa ne acorda libertatea noastra cind noi le acordam respectul a libertatii lor. Iar suna a Kant... Sa cerem libertatea de a da cu batul in cap fara sa facem nimic cred ca este nerealist si vremurile alea sint apuse deja.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 February 2014 - 04:03 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#24 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 04:09 PM

Poate ca lipseste vreun zero la populatie :) Trebuie sa suna cam 19.000.000 .....

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 February 2014 - 04:09 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2014 - 04:25 PM

Da, dv. va era pusa.

Mda, dupa cum vedeti pentru altii libertatea suna altfel intr-o tara unde singurele asigurari care se fac sunt cele impuse, obligatorii...

Ma bucur ca e clarificat ferm ca la Brasov se urmareste reglementarea partii necomerciale.
In acest fel se vor desparti apele destul de clar, si este necesar.
Dar ma tem ca daca sondajul ar fi inceput cu "sunteti de acord cu o ingradire de orice natura fata de perioada anterioara" nici jumatate nu mai participau :)

Daca nu e clar, eu dau glas aici temerilor unora care le e jena sa sustina pe fata ca "inainte era mai bine" si nu sunt inca dumiriti ca gata, s-a terminat, nu va mai fi ca inainte.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 04:36 PM

Am inteles intentia, iar de atitudini din astea nu o sa ne scapam probabil inca o generatie sau doua.
Demersul nostru este facut pentru a pastra cit mai multe libertati si si de ar obtine drepturi care de fapt in anarhie nu exista si nici nu existau. Stiti bine ca diferenta intre gindirea ocidentala si cea romeasca este ca Acollo tot ce este reglementat este permis si aici tot ce NU este permis sau regelmentat reprezinta o portita si este liber.
Omeni ca mine apeleaza la reguli pentru a fi sigur si liber. Daca am pozibilitate prin particiapre sau vot sa imi autoformulezi reguli, asa cum sa facut, imi pare rau sa tot repet, in Germania, este si mai bine.
Alti apeleaza la reguli doar sa cauta portita care, sunt convins vor fi si acum inainte multe. Nu vad in pericol nici intalniere la RR si nici pe cei care zboara cu aeromodele in parcuri, daca ne punem deun acord comun.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2014 - 05:31 PM

Noi nu decidem cum o sa fie legislatia. Noi putem sa facem propuneri. Nu te baga nimeni in seama daca spui ca vrei sa fie zero reglementari si absolut orice sa fie permis (asa cum ne comportam pana acum). Inclusiv statii care emiteau ilegal in frecvente USA, puteri peste limita legala, aeromodele in care incape fara probleme un catel, etc, etc.

Asadar daca vrem sa intram in dialog cu ministerul trebuie sa venim cu propuneri care sa fie rationale asa cum ne tot arata wabo ca e in Germania. Unde poti sa zbori in parc cu o spuma maricica fara nici o opreliste (tot din spusele lui wabo).

Si cu propuneri OK putem sa nu fim bagati in seama, cu propuneri fanteziste vor face in cel mai bun caz misto de noi.

Altfel ramanem la 1Kg si 100m.
0

#28 Useril este offline   GALLY 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 486
  • Inregistrat: 02-March 10
  • Gender:Male
  • Location:pucioasa dambovita
  • Interests:aeromodelism...aero rc,rachete,captive,navo

Postat 24 February 2014 - 05:59 PM

trebuie inteles un lucru esential:-guvernul,prin ministerul transporturilor,a emis un ordin,8/2014,care restrictioneaza aeronavele fara pilot,la maxim 1kg,si fara camere de luat vederi...la petitiile adresate de catre unii colegi ai nostrii,ministerul s-a sesizat,a anuntat ca doreste o dezbatere publica in acest domeniu,si ca atare a si desemnat un subsecretar de stat care sa initieze consultatii pe aceasta zona...va repet,sunt trei zone care trebuiesc acoperite,1.zona celor care desfasoara o activitate economica;2.zona cluburilor de aeromodele si cluburile copiilor,reglementate prin ministerul educatiei,si FRMd;3.zona hobystilor...
Pentru a dovedi ca suntem parteneri de dialog cu ministerul transporturilor,trebuie urgent o intrunire a celor trei categorii enuntate,care sa se concretizeze printr-un document cu propuneri concrete,pe fiecare categorie specificata,asumata de partile interesate...in caz contrar vor studia restrictiile din alte state,vor pune un club sau doua sa semneze un memorandum,si vor concluziona,lasand pe multi,care nu au reactie,inafara problemei.Cei care desfasoara o activitate economica sunt mai interesati decat celelalte categorii,si cum este si normal vor negocia pe zona lor de interes...rog analizati...
0

#29 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 February 2014 - 06:00 PM

Vezi postareastiganas, la 24 February 2014 - 05:31 PM, a spus:

Asadar daca vrem sa intram in dialog cu ministerul trebuie sa venim cu propuneri care sa fie rationale asa cum ne tot arata wabo ca e in Germania. Unde poti sa zbori in parc cu o spuma maricica fara nici o opreliste (tot din spusele lui wabo).

corect este si asa si este "unde poti zbura pana 5kg fara motor termic." Adica si o racheta electrica de 5kg... daca ai gradina destul de mare si in centrul orasului pe proprietatea ta...trebuie spus mai mult?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2014 - 06:32 PM

Asa cum am mai scris, 1 si 2 deja au purces la actiune, trebuia sa ne informeze si pe noi aici ? :unsure:

Asa ca hobbyisti nu au alta actiune decat asociatia care se infiinteaza la Brasov sau haiducia.
In momentul in care te preocupa comercialul te afiliezi la 1, daca vrei competitie atunci 2, cauti un club afiliat la frmd.
Chiar sunt curios cum vor gasi puncte comune cele trei :unsure:

1 si 3 au in comun dorinta de a putea activa oriunde fara sa fie legati de un teren sau moment. Si parca nu ar vrea nici limitari la modele prea mari. Si sa poata filma, mai mult sau mai putin profesionist.
2 din contra leaga puternic activitatea de anumite locatii, tipuri de modele si echipament
1 vrea si trebuie sa aiba asigurare, ca orice profesionist, sa poata fi ferit de "malpraxis"
2 si 3 ar prefera sa mearga si neasigurati...

Dilematic... :unsure: , din fericire nu antagonic :)...

Vezi postareaGALLY, la 24 February 2014 - 05:59 PM, a spus:

trebuie inteles un lucru esential:-guvernul,prin ministerul transporturilor,a emis un ordin,8/2014,care restrictioneaza aeronavele fara pilot,la maxim 1kg,si fara camere de luat vederi...la petitiile adresate de catre unii colegi ai nostrii,ministerul s-a sesizat,a anuntat ca doreste o dezbatere publica in acest domeniu,si ca atare a si desemnat un subsecretar de stat care sa initieze consultatii pe aceasta zona...va repet,sunt trei zone care trebuiesc acoperite,1.zona celor care desfasoara o activitate economica;2.zona cluburilor de aeromodele si cluburile copiilor,reglementate prin ministerul educatiei,si FRMd;3.zona hobystilor...
Pentru a dovedi ca suntem parteneri de dialog cu ministerul transporturilor,trebuie urgent o intrunire a celor trei categorii enuntate,care sa se concretizeze printr-un document cu propuneri concrete,pe fiecare categorie specificata,asumata de partile interesate...in caz contrar vor studia restrictiile din alte state,vor pune un club sau doua sa semneze un memorandum,si vor concluziona,lasand pe multi,care nu au reactie,inafara problemei.Cei care desfasoara o activitate economica sunt mai interesati decat celelalte categorii,si cum este si normal vor negocia pe zona lor de interes...rog analizati...

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro