Modelism - RHC Forum: Propuneri pentru sedinta de inaugurare Asociatiei - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Propuneri pentru sedinta de inaugurare Asociatiei Bagati propuneri si idei aici care trebuie discutate....

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 February 2014 - 12:50 PM

.....amanuntele si propuneri aici va rog....
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 19 February 2014 - 01:32 PM

Vezi postareawabo1, la 19 February 2014 - 12:50 PM, a spus:

.....amanuntele si propuneri aici va rog....

Ce Asociatie? Despre ce este vorba?
Thx,
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 February 2014 - 01:46 PM

asta
Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 19 February 2014 - 02:11 PM

La Rapa Rosie.E cea mai populara intalnire din tara.
0

#5 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 19 February 2014 - 02:12 PM

Vezi postareawabo1, la 19 February 2014 - 01:46 PM, a spus:


Locatia a ramas Bucuresti? Intr-un fel se poate si online pe skype daca stabilim o ora si data si lumea confirma. Acum voi decideti.
Trebuie discutata structura asociatiei, membri, conducere, cine o infinteaza/unde si apoi abordarea pentru legea data de guvern.
0

#6 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 February 2014 - 02:37 PM

sint multe de discutat de adevraat, deja vorbesc nonstop la telefon si sunt pozitiv impresionat cita lume sa baga si vine cu propuneri scrieti i aici public, nu dorim sa facem ceva secret.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#7 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 02:49 PM

Stimati Modelisti,

Din punctul meu de vedere este nevoie urgent de aceasta asociatie dar in prezent este critic pentru aeromodelism iar restul profilelor se pot adauga pe urma fara nici o problema. Mai jos veti putea gasi cativa pasi pe care ii vad eu in prezent care trebuiesc facuti inainte de a infinta asociatia si dupa.
Ma ofer voluntar sa demaram acest proces cat se poate de urgent si voi oferi si supportul tehnic ca sa demaram etapele de mai jos.

Astept cu mare rabdare feedback-ul negativ sau pozitiv, important e sa fim constructivi si nu distructivi "faci ca pentru tine acasa"
1. Intocmirea unei liste cu toti aeromodelistii care ar dori sa intre in asociatie iar fiecare persoana sa specifice daca doreste sa se implice in acest proiect. (Nume; Prenume; e-mail; Telefon mobil; Implicare in proiect “Voluntariat” DA/NU; suma pe care o poate achita pentru infintarea asociatiei, suma pe care este dispus sa o plateasca lunar in contul asociatiei)
2. Pe baza listei de la punctul 1 vom sti numarul personeleor care ar dori sa intre in asociatie si numarul persoanelor care doresc sa se implice in proiect.
3. Publicare listei catre toti aeromodelistii care s-au adaugat in lista din punctul 1
4. Livemeeting sau F2F cu persoanele voluntare unde se vor clarifica urmatoarele:
4.1 identificarea posturilor voluntare necesare pentru proiect (ex: responsabil proiect, responsabil tehnic, responsabil financiar, responsabil jurist, responsabil comunicare, etc..)
4.2 calrificarea si asignarea responsabilitatilor pentru ficare post voluntar
4.3 pregatirea listei de vot unde fiecare voluntar se poate asigna la ce post doreste sa se asigneze
4.4 procedura de voatre
5. Pregatirea unei platforme de votare pentru persoanele care sunt in lista de la punctul 1.
6. Votarea responabil pentru fiecare post
7. Publicarea voturilor catre lista de la punctul 1 (cei care nu au devenit responsabili pe un post vor avea posibilitatea sa fie suportul pentru acel post).
8. Pregatirea documentelor necesare pentru asociatie
8.1 Pregatirea documentelor pentru infintarea asociatiei
8.2 Pregatirea documentelor tehnice ex : reguli de zbor/concurs etc… in RO si ENG
8.3 Pregatirea documente pentru regulament intern in RO si ENG
8.4 Pregatirea unei prezentari care sa reprezinte asociatia.
10. Infintarea asociatiei
11. Inregistrarea membrilor in asociatie
12. Pregatire intalnire cu ministrul transporturilor
13. Intalnire cu ministrul transporturilor
14. Prezentarea rezultatelor dupa intalnirea cu ministrul transporturilor catre membrii asociatiei si de a prelua feedback-urile de la ei.
15. Va urma
XY. Va urma

Va multumesc,

Andras
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 03:04 PM

Un posibil model, ca sa nu mai reinventam apa calda, si disponibil instant in limba cea mai accesibila majoritatii:

http://bmfa.org/TheB...91/Default.aspx

Our motto is: "UNITED WE ACHIEVE"

Adica motto-ul lor ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 19 February 2014 - 03:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 03:37 PM

Formal nu sunt prea multe de facut, inafara de alegerea numelui asociatiei, restul se face la avocat pe sablon, conform legii.

Imi place numele propus de GigiGl

Asociatia Modelistilor Amatori - AMA

din ce stiu eu conform legii nu are voie sa apara in nume "din romania" sau "romana", de ex. nu se adminte ceva in genul Asociatia Modelistilor din Romania - la asta are voie numai FRMD.

Cred ca cel mai important nu este vorbaria din statut ci cel care va conduca asociatia (cel putin la inceput). Daca o sa fie unul bun o pune pe picioare si o face sa mearga bine pe termen lung.

Daca nu, o sa iasa un mare fas si respectivul o sa-si traga niste bani, niste deplasari si o sa se dea mare pe ici pe colo.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 03:52 PM

AMA seamana periculos cu alta AMA, si poate crea confuzii chiar de natura juridica, plus ca nu ne-am dori ca sa fim asimilati cu cealalta, la ei are mai mult o perceptie de FRMD in momentul acesta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 February 2014 - 04:04 PM

Nu stiu cit de serios luati "chestia" asta voi, dar ca trebuie luat in considereare ca tot ce facem in secunda asta este DOAR sa pregatim terenul si sa incercam sa aflam daca modelisti VOR ceva de genul propus
Detaliile daca ajungem la un da, vorbim la intalnire la care deja sa formeaza idea ca va fi si un sistem de participare la distanta prezent si functional si cu vot onliine vaöabil.
Se lucreaza la el.

Statut in sine are importanta unde so introduce scopul asociatiei si pe cine reprezinta Eu spun inca o data si tare ca TREBUIE SA VEDEM VOTURILE ca D, VREM sa fimi UNITI Modelisti si sa avem o vorba de spus Trebuie incurajati cei cu retineri sa aiba parte de o miscare care ne dea o pozibilitate de a influenta viitorele legislatii care cine stie unde sa coace, numai printre modelisti inca nu .
Walter Born
rhc@born.ro
0

#12 Useril este offline   cioro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 30-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Crevedia

Postat 19 February 2014 - 04:04 PM

subscriu @stiganas

si tocmai din acest motiv e important sa avem o conferinta nationala unde sa vina cati mai multi membri fondatori care sa voteze statut si presedinte. Asta il va motiva si il va responsabiliza pe alesul presedinte, sa puna osul la treaba, mult mai mult decat daca asociatia se infiinteaza la avocat unde semneaza 21 de persoane iar restul hartiilor se fac fictiv. O asociatie/organizatie exista tocmai ca membrii sa lucreze impreuna pentru un anume scop, macar o intalnire sa fie facuta sa se vada oamenii fata in fata.

Imi permit sa completez:
Se va stabili o taxa de participare la aceasta conferinta pentru cheltuielile ocazionate si pentru un buget de inceput.
Toate documentele (statut, cod deontologic al aero/modelistului, regulament de functionare etc.) se vor face inaintea conferintei si vor fi cunoscute de catre participanti.
Pentru redactarea documentelor este nevoie sa se constituie grupuri de lucru care sa lucreze separat si sa prezinte ceva concret la restul membrilor, pe forum, pentru alte discutii/comentarii. Cele mai eficiente grupuri sunt cele pana in 10 persoane iar munca se face on-line sau fata in fata daca grupul hotaraste asa.
Cel mai important lucru este sa se constituie un grup sau sa se gaseasca o persoana care sa coordoneze toata activitatea, sa stranga banii de taxe etc. Banii pentru taxa de infiintare/participare la conferinta se vor vira in contul acelei persoane care va tine si publica evidenta cu cei care au virat in contul respectiv iar acesta are obligatia ca dupa infiintarea asociatiei sa-i vireze in contul deschis in numele ei prin urmare trebuie sa fie o persoana cunoscuta care sa nu dispar cu banii. Pentru inceput nu avem nevoie de mai mult decat un presedinte care sa ne reprezinte, fara sedii in Piata Victoriei, fara masini de protocol, fara secretare/amante, fara orice alte cheluieli inutile care sa pape banii din taxe si donatii. Prima urgenta - atacarea Ordinului in justitie dupa aceea vom vedea daca asociatia isi mai are vre-un rost sau nu.

Ca sa sintetizez pasii ar fi asa:
1) manager / conducere -- voluntari
2) grupuri de lucru pe documente (statut, regulament de functionare, cod deontologic etc.) -- voluntari maxim 10 oameni in fiecare grup
3) discutii/comentarii pe documentele redactate de grupuri pe forum -- toata lumea care are ceva de spus
4) redactarea finala a documentelor si publicarea lor pe forum -- grupurile de lucru
5) organizarea conferintei nationale si strangerea banilor pentru taxa de participare / infiintare -- manager / conducere
6) desfasurarea conferintei nationale cu votarea statutului si a celorlalte documente si alegerea presedintelui
7) depunerea actelor la tribunal pentru obtinerea HJ de infiintare
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 04:58 PM

Eu nu am nici un chef sa arunc bani si timp pe fereastra ca sa ma intalnesc (chiar si in Bucuresti) si sa frec tiparul impreuna cu alti hobisti.

Am aproape 8 ani de cand m-am apucat de acest hobby, ma vad cu destula lume la intalniri modelistice, nu o sa particip la nici un congres, adunare a asociatiei - forumul (forumurile) e suficient

Din punct de vedere legal (in fata autoritatilor, asiguratorilor, etc) nu conteaza cate congrese facem noi. Conteaza omul cu stampila si cu actele in mapa.

Asta cu grupuri de lucru e o gluma.

Avem nevoie de un singur lucru. Sa alegem un sef (care sa fie dispus sa fie sef) - sa ii trimitem banii necesari infintarii si dupa ce face statutul la avocat sa semnam o adeziune.

Asadar totul se rezuma la a alege un sef, a da niste bani si a semna o adeziune.

Dupa aceea o sa mai dam alti bani, seful o sa se agite si o sa incerce sa il bage in seama cei de la ministere si asiguratorii.

Daca Asociatia nu deschide usa la ministere si la asiguratori nu are nici un rost sa o facem, sa ne intalnim, sa zburam, sa facem gratar cu mici si bere se poate la fel de bine si fara asociatie.

Mi-ar placea sa fie (macar la inceput) Wabo presedinte.

Foarte important, trebuie sa fie un reprezentat legal si aici in Bucuresti, ca aici sunt ministerele si aici trebuie sa deschida usi.

Asadar trebuie cineva destept, frumos, onest, abil, penetrant si convingator, cu destul timp la dispozitie in Bucuresti.

La minister nu merge o delegatie de 10 oameni. Merge un om (si eventual un asistent sa dea bine).

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 19 February 2014 - 04:59 PM

0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 05:19 PM

Vezi postareastiganas, la 19 February 2014 - 04:58 PM, a spus:

Eu nu am nici un chef sa arunc bani si timp pe fereastra ca sa ma intalnesc (chiar si in Bucuresti) si sa frec tiparul impreuna cu alti hobisti.
...
Asadar trebuie cineva destept, frumos, onest, abil, penetrant si convingator, cu destul timp la dispozitie in Bucuresti.

La minister nu merge o delegatie de 10 oameni. Merge un om (si eventual un asistent sa dea bine).


Bucura-te ca nu esti singurul care gandeste asa.
Eu ma voi bucura ca nu esti tu ala de mai sus :p :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 February 2014 - 05:28 PM

@cioro, corect asa trebuie facut doar cu grupuri de lucru mai mici de cit avem participanti macar :) In rest ai descris lucruri nemtesc.

@stiganas, daca nu vii, vei putea participa prin sistem liquid feedback online care cu noroc va fi disponibil in citeva zile... dar ca sa facem ceva adevarat, valabil si serios, trebuie sa ne vedem fizic si sa batem palma, macar cei care vor sa actioneze sa vada omeni cu care lucreaza impreuna ca eu nici nu ma hranesc cu poze de cartofi si nici nu zbor doar cu simulator sau particp la jocuri online. Si la RR ma duc fizic si u ma uit doar la poze facute de altii Mai ales de la tine astept sa fi prezent fizic la momentul cind se va crea prima entitate privata national si mai ales functionala, votat si nu impus de "sef" cum zici tu... sa iesim din balcaniada si sa asteptam pe alti sa fac ci sa devenim maturi, se ne prezentam cu pix in mana pentru semnatura si cu plic cu foncuri pentru costuri
Walter Born
rhc@born.ro
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 06:42 PM

Putin off-topic. Asta e un hobby. Oamenii il descopera, se entuziasmeaza si se implica un timp. Dupa care celor mai multi le trece. Asa, din ochi, cam doi ani tine pasiunea in medie.

Se vede si pe forum, cei mai multi care posteza sunt proapeti. Nu e nimic rau in asta dar cand vine vorba de o asociatie care sa ne reprezinte e de preferat cineva care e pasionat de mult timp cu sanse sa il tina pana la batranete.

Asadar au vad pe cineva precum Wabo, Doru Man, Andrei Petre, Dragos Marinescu (si altii precum ei, ati prins ideea). Evident ca nu se pune problema sa se impuna un sef, ci sa alegem un lider (care sa fie dispus sa faca asta macar pentru cativa ani). Din cauza ca suntem foarte imprastiati si foarte variabili (azi zice ca modelismul e viata lui, maine se insoara si uita unde a pus telecomanda) respectivul lider si in genere cei care vor fi implicati activ in asociatie au un rol foarte important.

Trebuie sa ia decizi, sa negocieze, etc.

Increderea pe care o sa le-o acordam nu vine din batutul palmei la semnaturi ci din anii de activitate in modelism si numarate intalniri (la care am strans mana, am zburat, am mancat, am barfit).

Cum vad eu treaba cel care o sa fie lider ne face un favor (da din timpul si energia lui) si nu invers.
0

#17 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 February 2014 - 07:19 PM

@ stiganas egzista deja Asociatia Romana de Modelism
@ renatao romani se UNESC doar cand este vorba de mici, bere si manele
@ walter ai dreptate trebuie facut ceva si asta foarte urgent daca nu vrem sa zburam doar in sala si fara spectatori
DAR, .... si sunt curios cati dintre noi sunt gata cu mana pe inima sa spuna cum spun eu " TREBUIE FACUT URGENT , DAR EU NU SUNT IN STARE"
NU sunt in stare poate pentru ca sunt lenes, nu am timp, nu vreau sa arunc bani pe fereasta ( din pacate am intalnit si opinia ar fi bine sa se faca dar pe banii altora caci eu nu sant dispus sa dau).
Din pacate noi romani nu am ajuns inca la maturitatea de constiinta incat sa fim convinsi ca avem nevoie de o organizatie care sa ne reprezinte in relatia cu statul sau cu alte organisme sa sti ca lucrurile merg normal daca eu sunt intr-un club, dau o cotizatie anuala, iar aceea entitate ma reprezinta daca cineva imi incalca drepturile sau ma apara in fata legi daca dintr-o cauza nefericita am produs cuiva o paguba. ( aceata cred este cauza pentru care 99% din asociatiile partculare de modelism au dat gres)
Prezentarea pasilor de urmat este bine pusa de Andras si Cioro, dar pana vom face liste cu membri, alegem comisii, ne intalnim cu ministru cred ca va veni iarna si vom avea alt ministru la transporturi.
Maine ar trebui sa apara normele de aplicare.
Romani au dus-o bine doar cand au avut conducatori straini, asa ca Walter cauta 10 modelisti dispusi sa se inhame la munca, deschide un cont unde se pot vira bani, iar noi vom vira fiecare cat poate toata treaba sa dureze maxim doua saptamani. La sfarsitul celor doua saptamani vezi daca cu banii adunati se poate face ceva, daca nu ne meritam soarta, iar banii sa-i folosim cum hotarasc cei care i-au dat.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#18 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 07:41 PM

Locatie Brasov e ok pentru majoritatea modelistilor.
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 08:28 PM

Da, asa e, scuze. Ne putem inscrie acolo, daca ne primeste (pe toti) Mihai.

Vezi postareaold-boy, la 19 February 2014 - 07:19 PM, a spus:

@ stiganas egzista deja Asociatia Romana de Modelism

0

#20 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 19 February 2014 - 08:41 PM

Vezi postareastiganas, la 19 February 2014 - 08:28 PM, a spus:

Da, asa e, scuze. Ne putem inscrie acolo, daca ne primeste (pe toti) Mihai.




Din cate stiu, aproape sigur NU. Si atunci, cand a aparut acea asociatie, ca si acum, entuziasmul popular a lasat de dorit. Acum insa nu se mai poate FARA Asociatie. Una mai grasa si mai frumoasa, facuta de NOI. Ne place sau nu, vrem sa ne distram, ne costa. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 19 February 2014 - 08:46 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#21 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 19 February 2014 - 09:48 PM

Vezi postareaGigiGL, la 19 February 2014 - 08:41 PM, a spus:

Si atunci, cand a aparut acea asociatie, ca si acum, entuziasmul popular a lasat de dorit. Acum insa nu se mai poate FARA Asociatie. Una mai grasa si mai frumoasa, facuta de NOI. Ne place sau nu, vrem sa ne distram, ne costa. :drinks:


Entuziasmul lasa de dorit pentru ca e vorba de facut ceva cu bani si asta nu mai este de interes pentru unii atunci cand trebuie sa se faca si cu banii lor.
Imi pare rau daca se simte cineva jignit dar asta este realitatea. Exact din acelasi motiv se zboara haotic la Bucuresti, pe diverse maidane sau pe langa zone locuite: pentru ca este MOCA.

Consider utila o astfel de Asociatie dar nu cred ca se vor strange suficienti membrii astfel incat sa poata avea forta necesara, mai ales financiara, pentru a-si sustine interesele. Daca ma insel, cu atat mai bine.
E bine de luat in calcul si ce spunea stiganas: acel lider trebuie sa fie cu adevarat pasionat, sa aiba timp, energie si eventual niste intrari acolo unde trebuie.

Aceasta postare a fost editata de MADA: 19 February 2014 - 09:49 PM

0

#22 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 19 February 2014 - 09:57 PM

Stiu povestea de la Luica si Mihai are dreptate sa fie suparat dupa cate a facut si a vrut sa mai faca. Atunci existau alternative gratis. Azi, NU. Astazi avem doua variante:

1) Traim IMPREUNA.
2) Murim IMPREUNA.

Alegeti 1) sau 2).
Gri nu mai exista.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 10:04 PM

Eu cred ca foarte multi vor sa contribuie cu bani (caci nu e vorba de sume mari).

Pe maidan se zboara pentru ca este foarte comod si placut, nu pentru ca este MOCA. Vazduhul e la fel si la Chitila si la Adunatii-Copaceni si la Luica. Dar distanta nu. Ca sa nu mai zic ca la Chitila este un camp adevarat (cu soparle, berze si iepuri) nu un maidan.

Eu as vedea ca prim obiectiv concret al unei asociatii obtinerea de asigurare RCA pentru membrii (ca in Germania). Ar fi o mare victorie si un motiv concret de a te inscrie.

Vezi postareaMADA, la 19 February 2014 - 09:48 PM, a spus:

Exact din acelasi motiv se zboara haotic la Bucuresti, pe diverse maidane sau pe langa zone locuite: pentru ca este MOCA.

0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 10:12 PM

Asta de unde ai scos-o? Zice in Ordin ca e legal sa zbori pe un teren amenajat unde dai bani si ilegal moca ?

Si exista alternative cat cuprinde. Oricum nu e nici o garantie ca o asociatie oricat de multi membrii ar avea o sa fie bagata in seama de autoritati. Deocamdata autoritatile stiu ca exista FRMD si pentru ei asta e modelismul legal din Romania.

Eu daca as fi reprezentantul asociatiei (care poate se va naste) si as intra la ministru/secretar de stat as incepe prin ai multumi; ei sunt cei care ne-au facut sa ne asociem.

Vezi postareaGigiGL, la 19 February 2014 - 09:57 PM, a spus:

Stiu povestea de la Luica si Mihai are dreptate sa fie suparat dupa cate a facut si a vrut sa mai faca. Atunci existau alternative gratis. Azi, NU. Astazi avem doua variante:

1) Traim IMPREUNA.
2) Murim IMPREUNA.

Alegeti 1) sau 2).
Gri nu mai exista.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 19 February 2014 - 10:17 PM

0

#25 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 19 February 2014 - 10:15 PM

Vezi postareastiganas, la 19 February 2014 - 10:04 PM, a spus:

Eu cred ca foarte multi vor sa contribuie cu bani (caci nu e vorba de sume mari).

Pe maidan se zboara pentru ca este foarte comod si placut, nu pentru ca este MOCA. Vazduhul e la fel si la Chitila si la Adunatii-Copaceni si la Luica. Dar distanta nu. Ca sa nu mai zic ca la Chitila este un camp adevarat (cu soparle, berze si iepuri) nu un maidan.

Eu as vedea ca prim obiectiv concret al unei asociatii obtinerea de asigurare RCA pentru membrii (ca in Germania). Ar fi o mare victorie si un motiv concret de a te inscrie.




Eu cred doar in varianta1). Sumele nu vor fi mari dupa parerea mea. Depinde cum vom trata cu asiguratorul: individual sau la nivel de asociatie. A doua varianta ar fi de dorit, sa beneficiem de asigurare prin apartenenta la Asociatie, conditionata de cotizatia la zi.
Referirea mea a fost la faptul ca trebuie sa fim organizati si inclusi alaturi de FRMD, altfel ne vom da cu Zagi, Bixler si EasyStar in nestire... cu grija la packuri sa nu treaca de kil modelul....

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 19 February 2014 - 10:19 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#26 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 19 February 2014 - 10:19 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 19 February 2014 - 02:49 PM, a spus:

Stimati Modelisti,

Din punctul meu de vedere este nevoie urgent de aceasta asociatie dar in prezent este critic pentru aeromodelism iar restul profilelor se pot adauga pe urma fara nici o problema. Mai jos veti putea gasi cativa pasi pe care ii vad eu in prezent care trebuiesc facuti inainte de a infinta asociatia si dupa.
Ma ofer voluntar sa demaram acest proces cat se poate de urgent si voi oferi si supportul tehnic ca sa demaram etapele de mai jos.

Astept cu mare rabdare feedback-ul negativ sau pozitiv, important e sa fim constructivi si nu distructivi "faci ca pentru tine acasa"
1. Intocmirea unei liste cu toti aeromodelistii care ar dori sa intre in asociatie iar fiecare persoana sa specifice daca doreste sa se implice in acest proiect. (Nume; Prenume; e-mail; Telefon mobil; Implicare in proiect “Voluntariat” DA/NU; suma pe care o poate achita pentru infintarea asociatiei, suma pe care este dispus sa o plateasca lunar in contul asociatiei)
2. Pe baza listei de la punctul 1 vom sti numarul personeleor care ar dori sa intre in asociatie si numarul persoanelor care doresc sa se implice in proiect.
3. Publicare listei catre toti aeromodelistii care s-au adaugat in lista din punctul 1
4. Livemeeting sau F2F cu persoanele voluntare unde se vor clarifica urmatoarele:
4.1 identificarea posturilor voluntare necesare pentru proiect (ex: responsabil proiect, responsabil tehnic, responsabil financiar, responsabil jurist, responsabil comunicare, etc..)
4.2 calrificarea si asignarea responsabilitatilor pentru ficare post voluntar
4.3 pregatirea listei de vot unde fiecare voluntar se poate asigna la ce post doreste sa se asigneze
4.4 procedura de voatre
5. Pregatirea unei platforme de votare pentru persoanele care sunt in lista de la punctul 1.
6. Votarea responabil pentru fiecare post
7. Publicarea voturilor catre lista de la punctul 1 (cei care nu au devenit responsabili pe un post vor avea posibilitatea sa fie suportul pentru acel post).
8. Pregatirea documentelor necesare pentru asociatie
8.1 Pregatirea documentelor pentru infintarea asociatiei
8.2 Pregatirea documentelor tehnice ex : reguli de zbor/concurs etc… in RO si ENG
8.3 Pregatirea documente pentru regulament intern in RO si ENG
8.4 Pregatirea unei prezentari care sa reprezinte asociatia.
10. Infintarea asociatiei
11. Inregistrarea membrilor in asociatie
12. Pregatire intalnire cu ministrul transporturilor
13. Intalnire cu ministrul transporturilor
14. Prezentarea rezultatelor dupa intalnirea cu ministrul transporturilor catre membrii asociatiei si de a prelua feedback-urile de la ei.
15. Va urma
XY. Va urma

Va multumesc,

Andras


Stimati modelisti,

In cateva zile veti primi o informare cum sa va adaugati in lista de la punctual nr.1. Pe baza listei vom putea vedea cat de mult ne dorim sa ne sustinem acest hobby.

O seara placuta,

Andras
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#27 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 19 February 2014 - 10:48 PM

Vezi postareastiganas, la 19 February 2014 - 10:04 PM, a spus:

Eu cred ca foarte multi vor sa contribuie cu bani (caci nu e vorba de sume mari).

Pe maidan se zboara pentru ca este foarte comod si placut, nu pentru ca este MOCA. Vazduhul e la fel si la Chitila si la Adunatii-Copaceni si la Luica. Dar distanta nu. Ca sa nu mai zic ca la Chitila este un camp adevarat (cu soparle, berze si iepuri) nu un maidan.

Eu as vedea ca prim obiectiv concret al unei asociatii obtinerea de asigurare RCA pentru membrii (ca in Germania). Ar fi o mare victorie si un motiv concret de a te inscrie.


Stefan hai sa vedem cati vor fi dispusi sa contribuie cu bani si mai ales cati vor fi dispusi sa sustina ulterior Asociatia,tot cu bani.
Nu ma refeream neaparat la Chitila (am si zburat acolo) ci la "principiul" celor care prefera sa zboare DOAR fara costuri si mai ales in oras (terenurile alea sunt efectiv maidane, unele pline de gramezi de gunoaie), atata timp cat exista aceasta varianta.
Probabil ca tot pe acelasi principiu unii ar decide si sa zboare in continuare, chiar cu ordinul in vigoare in forma initiala, numai sa nu trebuiasca sa dea bani. Daca citesti printre posturile din primul subiect legat de ordin o sa gasesti destule pareri de genul "orice ar fi ma duc sa zbor in continuare unde vreau eu" in loc de "cum facem sa intram in legalitate, chiar daca asta implica un efort financiar?".
0

#28 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 10:53 PM

Eu spun sa nu va imbatati cu apa rece in privinta asigurarii. Daca va exista, atunci sigur se va putea obtine doar de sportivii afiliati la un club si va acoperi doar daunele ce vor apare pe un teren de zbor omologat pt aeromodelism, ceea ce nu exista la ora actuala in Romania.
Si la auto asigurarea fie ea Casco sau Rca acopera daunele produse doar pe drumurile publice, daca te duci in padure la off road si indoi coaja, poti sa-l ai si pe tata lu casco ca nu vezi un chior. Asa ca RCA la Chitila va ramane un vis frumos. Poate la Copaceni,Luica,A51,Iasi,Sanpetru si alte aerocluburi, daca se va reusi omologarea lor ca modelodroame.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 19 February 2014 - 10:56 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#29 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 11:00 PM

P.S.: Ca-n Germania!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#30 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 19 February 2014 - 11:03 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 19 February 2014 - 10:19 PM, a spus:

Stimati modelisti,

In cateva zile veti primi o informare cum sa va adaugati in lista de la punctual nr.1. Pe baza listei vom putea vedea cat de mult ne dorim sa ne sustinem acest hobby.

O seara placuta,

Andras


Sper sa nu par distructiv dar partea cu "scrie fiecare cat e dispus sa dea pentru infiintare si sa cotizeze ulterior" aduce a ebay si nu-mi dau seama cat este de utila.
Nu e mai simplu sa estimati o suma pentru infiintare si una pentru cotizatie si sa vedem exact cati sunt dispusi sa le achite? Gen 100 ron, 50 ron etc.
Nu de alta dar poate unii se gandesc ca infiintam Asociatia cu 10 ron de om.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro