Modelism - RHC Forum: In arest pentru zbor drona - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

In arest pentru zbor drona

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 February 2014 - 04:41 PM

Aici

In Franta!
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 18 February 2014 - 05:11 PM

Tare aia cu "risc de incalcare a intimitatii persoanelor cand zbori in oras". Abia daca distingi un singur chip de om in tot filmuletul ala. De altfel, foarte reusit.
Asta-i un caz in care nu-mi doresc sa fie in tara "ca afara".
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#3 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2014 - 05:39 PM

Credeti ca este normal sa zbori intr-o piata publica deasupra populatiei?
0

#4 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 February 2014 - 05:56 PM

Acum parerile sunt impartite.Eu vad la fel de periculos alergatul cu bicicleta intr-un parc printre oameni chiar daca traseul e delimitat prin semne,etc.Oricand se pot intampla accidente grave sau mai putin grave depinde de noroc.Hai sa interzicem si bicicletele.Nu este o rezolvare asta.Eu zic ca toti ne asumam niste riscuri,indiferent de ce facem.Dai cu bicicleta peste un copil in parc,platesti.Zbori cu drona si cade in cap cuiva,Puscarie sau amenda sa nu mai poti zbura ever.Da nu vii si dai cu piatra-n balta si spui gata nu se mai zboara cu drone aveoane etc sau nu mai ai voie cu bicicleta in parc etc.Nu asa se rezolva o problema
SUNTEM FUDULI
0

#5 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 18 February 2014 - 06:03 PM

Vezi postareacostash, la 18 February 2014 - 05:11 PM, a spus:

Tare aia cu "risc de incalcare a intimitatii persoanelor cand zbori in oras". Abia daca distingi un singur chip de om in tot filmuletul ala. De altfel, foarte reusit.
Asta-i un caz in care nu-mi doresc sa fie in tara "ca afara".


Exista legi care spun ca ai nevoie de acurdul cuiva sa il filmezi, nu conteaza calitate doar ai nevoie de acord

Vezi postareaLaserCut, la 18 February 2014 - 05:39 PM, a spus:

Credeti ca este normal sa zbori intr-o piata publica deasupra populatiei?


este absolut imbecilitate sa zbori in locuri populate, oricat de expert ai fi, exista riscul sa se defecteze ceva, ca un exemplu la vechile motoare de la quad mereu aveam problema iesirii lor din talpica de prindere, oricat de tare strangeam suruburile, motoare tip clopot.

Imagine atasata: IMAG0896.jpg

in poza se vede cum partea de prindere in talpica s-a rupt cand am demontat motorul, motoru ala putea sa sara oricand in zbor si daca eram deasupra unei piete pline cu oameni oare ce se intampla, quadul meu are 1,1 kg.
Fly it, like you stole it!
0

#6 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2014 - 09:31 PM

Vezi postareaEBA, la 18 February 2014 - 05:56 PM, a spus:

Acum parerile sunt impartite.Eu vad la fel de periculos alergatul cu bicicleta intr-un parc printre oameni chiar daca traseul e delimitat prin semne,etc.

Tocmai de aceea in foarte multe parcuri plimbatul pe bicicleta e interzis in zonele pietonale.
0

#7 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 18 February 2014 - 11:24 PM

Pai a mai ramas sa mai punem din nou placute prin parcuri cu,nu calcati iarba,si iata-ne din nou in comunism.Uraaaa Ceausescu roamnica stima noastra si.................. :rofl:

Aceasta postare a fost editata de EBA: 18 February 2014 - 11:29 PM

SUNTEM FUDULI
0

#8 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 10:33 AM

Nuuu, avem mult mai multe reguli restrictive acum, asa se intampla in toata lumea si va fi din ce in ce mai restrictiv, pentru ca suntem tot mai multi pe aceeasi suprafata.
0

#9 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2014 - 11:37 AM

Din pacate mie acel filmulet nu-mi da senzatia decat ca se face reclama locatiei, i se scot in fata frumesetile orasului.

Cred ca ar trebui sa se bucure ca cineva face publicitate orasului.





0

#10 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 19 February 2014 - 12:47 PM

EBA (si altii), as fi curios daca ti-ar cadea in cap o "drona" (chiar si un phantom), daca ai avea aceeasi parere

De bine de rau bicicleta stim cam toti sa o folosim (la fel de bine poti in fuga sa dai peste cineva), dar sa zbori o drona, eu nu le-as considera echivalente. De cite ori ai picat de pe bicicleta vs. de cite ori ti-a picat zburatoarea din diverse motive.

Mai un pic si hai cu 600-le nitro sa zburam deasupra terenului de joaca, ca, hei, e tot aia.
USER BANNED BY ADMIN
0

#11 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 19 February 2014 - 03:05 PM

[quote name='DanB' timestamp='1392806845' post='717567']
EBA (si altii), as fi curios daca ti-ar cadea in cap o "drona" (chiar si un phantom), daca ai avea aceeasi parere

O drona nu mi-a cazut in cap.Da de bicicleta am fost lovit.E nasol rau crede-ma.Si tot nu s-au interzis bicicletele in parc.Si nici nu as vrea asa ceva.Daca nici in parc nu te poti plimba cu bicicleta atunci unde dracu sa o mai faci?.

Nu trebuie sa interzici acel lucru.

Doar faci LEGI.

Nu ai voie in cutare loc,amenda de cutare etc........
SUNTEM FUDULI
0

#12 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 19 February 2014 - 04:05 PM

Stai ca nu pricep, nu interzici dar faci lege ca nu e voie. Asta-i din seria identic diferit.

Eu personal chiar n-am chef sa ma uit si-n sus, sa nu-mi pice vreo drona in cap. Mi-e suficient ca ma uit pe unde calc si in jur dupa chestii in miscare care ar putea avea o traiectorie de intilnire cu mine.

Asa ca... va rugam nu zburati deasupra lumii, decit daca e soacra personala si aveti ceva cu ea. Si fara filmari prin curtile oamenilor.
USER BANNED BY ADMIN
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 February 2014 - 04:16 PM

Vezi postareaRedDevil, la 18 February 2014 - 06:03 PM, a spus:

Exista legi care spun ca ai nevoie de acurdul cuiva sa il filmezi, nu conteaza calitate doar ai nevoie de acord


Vin cu o completare, ca sa nu spun direct ca te contrazic. Exista conventii internationale care nu tin cont de nici o legislatie interna. Sau s-o iau invers, pricepi... legislatia interna trebuie armonizata cu cea internationala.
Direct la obiect, ti-a cerut cineva acordul ca sa fii inregistrat de camerele de supraveghere de la metrou sau de la o benzinarie oarecare? Sau cand intri in orice magazin te intreaba proprietarul daca ii dai acordul sa te filmeze? Si iti filmeaza inclusiv copilul minor, fara nici o remuscare, ca are in spate o legislatie care ii permite asta. Ca sa o iau pe scurt, filmarea este permisa. Problema e cunoscuta bine doar de cei care fac filmari. Conteaza mult ce avocat ai in spate. Pana la urma poti filma orice, dar ai limitari la a face publice filmarile.

In toata lumea nu sunt interzise filmarile ci folosirea materialelor filmate.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 February 2014 - 04:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 19 February 2014 - 07:05 PM

Sint ceva legi referitoare la camerele astea de supraveghere

Plus ca daca nu ma insel trebuie sa fii inregistrat ca operator care prelucreaza date personale

Citez mai jos de aici http://acru.ro/camer...raveghere-legi/

"Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.

cu excepţia cazurilor prevăzute de articolul 5, alineatul 2, din Legea nr. 677/2001. Adică exceptând situaţiile în care persoana fizică solicită încheierea unui contract (ex: cu angajatorul), viaţa îi este pusă în pericol, în interesul public al autorităţilor, când operatorul e obligat prin lege să monteze camere video (ex: instituţiile bancare) pentru un interes legitim, în scopuri statistice sau de cercetare ştiinţifică, doar dacă datele sunt anonime pe toată durata prelucrării. Acestea sunt singurele excepţii de la obligativitatea obţinerii acordului scris al tuturor persoanelor vizate."
USER BANNED BY ADMIN
0

#15 Useril este offline   imarius27 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 09-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 12:05 PM

Un lucru nu se discuta despre aceste drone si anume ca nu este o legatura evidenta intre posibila paguba provocata de o drona si posesorul de drona si drepturi nelimitate.
Orice activitate poate fi periculoasa pentru cei din jur pana la urma...tocmai de aia sunt reglementari / reguli in lumea asta ,...iar in majoritatea cazurile ele limiteaza in primul rand posibilitatea unor evenimente nefericite. Evident ca aceste reguli ingradesc libertatea individuala si iar evident este si faptul ca aceste reguli sunt mai prost sau mai bine facute.

Eu cred ca trebuie sa militam pentru o lege bine pusa la punct..pentru cluburi de aeromodelism corect amenajate care ne permit sa evoluam in acest hobby.
0

#16 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 20 February 2014 - 04:46 PM

Mai adauag si dopi bani ai mei.
Pana mai in 21.01.2014 aeromodele nu erau incluse in nici o categorie de aeronave, nu aveau nici un regulament si practic era anarhie complet. Acum libertatea asta se incerca prin methode neadecuate sa ingradeasca. Evident este ca:

1) nu a exista nimic pana acum
2) inca nu existe nimic
3) ordinul respectiv nu este aplicabil ca sa ingroape AAR in acte daca se aplica
4) nu scapam sa adapatam vreo regulatie
5) nu avem inca pe nimeni care ne reprezinta oficial
6) este momentul potrivt sa intervenim in mod legal si sa impingem reguli de bun simt si de convetuire cu alti care folosesc spatiu aerean..
Walter Born
rhc@born.ro
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 February 2014 - 05:41 PM

Filmul cu francezul este unul din cele doua care au facut valva pe forumurile de profil in ultima saptamana.
Celalalt este de cu totul alta factura, sunt curios cat de largi la libertatile individuale sunteti in acest al doilea caz... :D

http://motherboard.v...eadly-car-crash


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 February 2014 - 05:41 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 20 February 2014 - 08:38 PM

Ca sa ne amuzam un pic, primarul din Nancy l-a invitat la putin timp pe tanarul care a filmat in interiorul orasului fara autorizatie de la prefectura, pentru a cumpara filmul respectiv. http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Si da, pentru a practica aeromodelism in zone populate (urbane), de exemplu manifestatii ori demonstratii la expozitii, e nevoie de autorizatie emisa special pentru acest lucru, in plus de licenta federala, asigurarea implicita, si atestatul de pilot, pentru a putea participa la o astfel de manifestare.

Eu zbor cel mai des pe campurile din apropiere, dar cu mare atentie, am un aerodrom la 2km si prefer sa ma departez un pic. In general nu urc la mai mult 100 de m daca sunt la mai putin de 5 km de aeroport.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 20 February 2014 - 08:41 PM

0

#19 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 20 February 2014 - 08:46 PM

Tanarul nu a fost arestat, presa profita un pic de fiecare stire de prima pagina. El a fost notificat de DGAC ( Direction Générale de l'Aviation Civile) care reglementeaza spatiul aerian, si a fost interpelat de jandarmerie, in urma postarii acestui film pe net.


Va fi chemat in fata unei instante pentru punerea in pericol a altor persoane.



0

#20 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 20 February 2014 - 08:59 PM

Si mai e ceva ce am uitat sa mentionez.
Pentru a putea pilota in legalitate o drona aici iti trebuie un examen teoretic de ULM.
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 February 2014 - 09:37 AM

Tanarul trebuia sa stie ca este in ilegalitatea din momentul cand s-a apucat de filmat !
Legea exista deja de 2 ani, in Franta legal este interzis AP sau AV in regim de hobby, punct !

Deci ei au OG.8 de 2 ani, s-a rasculat careva ? In tara lui liberte, egalite... care a facut revolutie si a taiat capete de regi... sa ne mai lamentam ca suntem cei mai jalnici ?

Arrêté du 11 avril 2012 de la DGAC, zice clar, in momentul cand ai pus pe el o camera aeromodelul devine UAV, nu mai este aeromodel, si ai nevoie de autorizare pentru operare.

http://www.legifranc...EXT000025834986

http://www.rcgroups....d.php?t=2108842
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 11 March 2014 - 06:36 PM

Vezi postareaDanB, la 19 February 2014 - 12:47 PM, a spus:

EBA (si altii), as fi curios daca ti-ar cadea in cap o "drona" (chiar si un phantom), daca ai avea aceeasi parere

De bine de rau bicicleta stim cam toti sa o folosim (la fel de bine poti in fuga sa dai peste cineva), dar sa zbori o drona, eu nu le-as considera echivalente. De cite ori ai picat de pe bicicleta vs. de cite ori ti-a picat zburatoarea din diverse motive.

Mai un pic si hai cu 600-le nitro sa zburam deasupra terenului de joaca, ca, hei, e tot aia.


Nu sunt de acord cu tine , gandeste-te ca un animal de vreo 90-100 kg alearga ca turbatu' prin parc cu bicicleta ( nu pe pista speciala amenajata ) si da peste un copil de 8 ani , atunci sa te vad care este parerea ta despre biciclisti , oricat de bine intentionat ai fi in acel moment ti se intuneca mintea , dobitocul a fugit si de la locul faptei este cautat de politie si are intocmit si dosar penal pentru vatamare , asa ca varianta cu drona este una foarte foarte ok , te uiti pe strada / parc , si vezi cati biciclisti sunt cu capul in nori si te uiti si vezi cati sunt cu drona pe strada / parc ????

ps , iti spun din proprie experienta
0

#23 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 27 February 2015 - 04:56 PM

are cineva idee pe Grecia, Rodos mai exact ce conditii sunt impuse pentru drone? se poate transporta pe avion o drona?
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2015 - 05:00 PM

Drona nu e interzisa in bagaje, in schimb bateriile au reglementari speciale, vezi ca este topic sticky cu transportul lipo pe avion.

Cu legalitatea zburatului... doar sa cauti forumurile lor de profil... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 27 February 2015 - 05:02 PM

cam greu de gasit ... dar sper a gasesc ceva pana in august cand ma duc in concediu
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2015 - 05:14 PM

Esti optimist, nu va mai fi Grecia pana atunci :D

Uite si legea greceasca, a fost simplu de gasit

http://www.wipo.int/...2#LinkTarget_86

Alte informatii:
http://ucandrone.com...formation_id=14

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 February 2015 - 05:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 27 February 2015 - 05:20 PM

ma tot gandesc ...frame-ul 550 ...cam greu de carat ... numai daca nu il desfac in bucatele, ca altfel ocupa o gramada de spatiu
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2015 - 05:42 PM

pana in august treci la ceva mai mic. iti pot da ceva sugestii...
Eu am ajuns la nivelul la spatiul ocupat de zburatoare este inferior celui statie+charger.
Incep sa ma uit dupa alta modalitate de dirijare, pentru ca o statie standard mi se pare ca ocupa prea mult spatiu in bagaje... comceptul Multiplex smart Sx mi se pare fabulos...
Cu chargerul mic cred ca e rezolvabila mai usor decat statia.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 27 February 2015 - 05:52 PM

am si un frame de 450 ...pot muta totul pe 450
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro