Modelism - RHC Forum: Comunicare Laptop - Tank RC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Comunicare Laptop - Tank RC Comandarea unui tanc de pe laptop

#1 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 11:54 AM

Salutare,

Cum zice si titlul, as dori sa aflu cu ce dispozitive as putea sa fac posibila comandarea unui tanc RC de pe laptop?

Multumesc
0

#2 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 01:27 PM

Bluetooth, zigbee, etc... depinde ce vrei sa faci.... fii mai descriptiv te rog... dar cred ca esti deja la subiectul de robotica aici...
Imagine postata
0

#3 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 01:39 PM

Vezi postareamihalyn90, la 09 February 2014 - 01:27 PM, a spus:

Bluetooth, zigbee, etc... depinde ce vrei sa faci.... fii mai descriptiv te rog... dar cred ca esti deja la subiectul de robotica aici...


Am nevoie sa controlez tancul de pe laptop ca si cum l-as controla de pe telecomanda lui, adica fiecare comanda de pe telecomanda sa corespunda unei taste de pe tastatura laptopului. Accep si o interfata pe care dau clicuri, cat timp tancul poate sa execute comenzile.

Ce vreau sa fac cu asta, este sa pun o camera wireless pe el, sa procezes streamingul si pe urma rezultatului, tancul sa se "conduca" singur. Asta include recunoasterea tintelor si tragerea autoimata asupra lor.

Multumesc
0

#4 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 01:56 PM

https://www.youtube....h?v=paYov-bDdm4


Eu aici am folosit Arduino pentru prelucrarea comenzilor + ardumoto ca punte H si controlat fiecare motor in parte...

butoanele sunt:

wasd

w - pwm pe ambele motoare 255
a si s - pwm pe ambele motoare 255 si -255, sau -255 si 255
s - pwm -255

e chiar usor de lucrat cu el...

streamingul e mai greu de realizat dar cred ca e ok cu zigbee :)
Imagine postata
0

#5 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 02:26 PM

Vezi postareamihalyn90, la 09 February 2014 - 01:56 PM, a spus:

https://www.youtube....h?v=paYov-bDdm4


Eu aici am folosit Arduino pentru prelucrarea comenzilor + ardumoto ca punte H si controlat fiecare motor in parte...

butoanele sunt:

wasd

w - pwm pe ambele motoare 255
a si s - pwm pe ambele motoare 255 si -255, sau -255 si 255
s - pwm -255

e chiar usor de lucrat cu el...

streamingul e mai greu de realizat dar cred ca e ok cu zigbee :)


Multumesc frumos pentru raspuns si pentru prezentarea video. Problema este ca eu sunt programator cu 0 experienta in domeniul roboticii, mai ales al componentelor hardware... Cand am timp o sa ma documentez despre aceste chipuri, ca vad ca promit multe, insa as dori sa stiu daca se pot folosi pe modele deja existente, si daca se poate in mod wireless?? Dupa cum am vazut tu ai avut un tanc realizat de tine, si legat de laptop cu un fir USB.

Pentru streaming, dupa cum stiu, exita camere web wireless, cat despre procesarea live stiu cum sa fac, deoarece am mai lucrat cu asa ceva.

Multumesc
0

#6 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 02:46 PM

era legat cu cablu deoarece comunicarea se facea cu ea... dar am cumparat un bluemate si pur si simplu schimba cablul cu comunicare bluetooth... nu e mare lucru...

arduino este un procesor foarte bun, user friendly si usor programabil... gasesti tutoriale foarte bune, si e chiar foarte usor de invatat, crede-ma :)

tu daca vrei ca tancul sa tinteze si sa traga automat, cam greu, ca trebuie sa faci procesarea video, trecut prin filtre, pui un controller pid, etc si e cam complicat...

PID-ul e:
http://upload.wikimedia.org/math/9/1/a/91aa790c3a567e60923e65e2f6fec114.png

deci va fi complicat de redus la simple compusuri matematice... dar nu e neaparat greu... in sine procesarea video e grea...

eu spun, arduino + ardumoto + bluemate si ai comunicare cu video... softul ti-l impachetez si ti-l dau, nu e problema...

acuma sa faci streaming e alta chestie... iei o camera wireless, FPV, si gata dai stream pe laptop, vezi unde mergi, si cu celalat soft, conduci :)
Imagine postata
0

#7 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 03:06 PM

Vezi postareamihalyn90, la 09 February 2014 - 02:46 PM, a spus:

era legat cu cablu deoarece comunicarea se facea cu ea... dar am cumparat un bluemate si pur si simplu schimba cablul cu comunicare bluetooth... nu e mare lucru...

arduino este un procesor foarte bun, user friendly si usor programabil... gasesti tutoriale foarte bune, si e chiar foarte usor de invatat, crede-ma :)

tu daca vrei ca tancul sa tinteze si sa traga automat, cam greu, ca trebuie sa faci procesarea video, trecut prin filtre, pui un controller pid, etc si e cam complicat...

PID-ul e:
http://upload.wikimedia.org/math/9/1/a/91aa790c3a567e60923e65e2f6fec114.png

deci va fi complicat de redus la simple compusuri matematice... dar nu e neaparat greu... in sine procesarea video e grea...

eu spun, arduino + ardumoto + bluemate si ai comunicare cu video... softul ti-l impachetez si ti-l dau, nu e problema...

acuma sa faci streaming e alta chestie... iei o camera wireless, FPV, si gata dai stream pe laptop, vezi unde mergi, si cu celalat soft, conduci :)


Wow! Multumesc! In sfarsit am sperante ca ce doresc sa fac se va realiza! Lucrez in domeniul procesarii digitale de imagini si video, deci asta chiar nu e o problema, chiar ar fi o provocare pentru mine. Daca e ceva de dedus, e si mai bine, deoarece atunci e perfect pentru lucrarea mea de disertatie, ca pana la umra pentru asta doresc sa fac totul.

Partea cea grea mi se pare conectarea efectiva al tancului de laptop. De exemplu, daca imi cumpar acest tanc, cum as putea sa il leg de dispozitivele enumerate de tine mai sus, fara sa busesc ceva? Pana acum, am gasit acest tutorial, dar eu nu ma pricep sa desfac, sa leg compenentele si apoi sa pun totul la un loc... Si totusi, tancul costa 600 RON...
0

#8 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 03:21 PM

nu are nimic... nu il busesti asa usor... doar daca faci ceva foarte foarte rau :)

Urmareste tutorialul acela...

radiocomanda presupun prea TX-ul si da semnale ca atare... trebuie vazut ce punte H este acolo... idea e ca sunt doua semnale, unul pentru motorul stang, unul pentru cel drept... si acesta trebuie sa il preiei tu :) nu e asa de greu precum pare
Imagine postata
0

#9 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 05:16 PM

Ok! Deci merge de legat tancul + arduino + ardumoto + bluemate, dar se poate lega in loc de tanc, de telecomanda? Astfel tancul si o telecomanda ar ramane in siguranta, si ar mai fi o telecomanda hibrida, care ar da si prelua semnalele intre tanc si laptop...

Intre timp am dat de acest video, in care totul ce as dori sa fac eu din partea de soft, e deja facut, doar cun un alt fel de tanc:

Mi se pare super tare ce poate sa faca tancul respectiv, tocmai de accea m-as bucura daca as putea sa realizez si eu ceva asemanator! Pacat ca nu vand partea hardware, asa as putea sa incep direct sa lucrez la partea de software :D
0

#10 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 05:49 PM

deci tu vrei sa pui totul in telecomanda, ca semnalul sa fie transmis prin telecomanda...

e posibil, dar fara osciloscop sa vezi ce semnale merg pe acolo, nu stiu ce sa spun...
Imagine postata
0

#11 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 06:15 PM

Nu neaparat in telecomanda, doar ca nu prea m-as atinge de tanc, deoarece nu ma pricep in montarea continutului extra, totodata nu stiu unde ar avea loc camera web + cele necesare in tanc. Normal, daca acesta este cea mai simpla varianta, atunci ma multumesc si cu acesta, ca pana acuma este si singura varianta, si caut o mdalitate de cateva luni bune.

Acuma, din curiositate, de ce as avea nevoie?

- teoretic am tancul:Tiger 1
- o camera wireless: GoPro Hero 3 (Trebuie sa caut o camera mai ieftina...)
- cu acest tanc ce chip Arduino ar fi compatibila?
- bluemate pentru comunicarea wireless
0

#12 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 06:24 PM

teoretic tu scoti toata electronica din tanc... totul si il faci de la zero :)

ardu moto este punte H pentru doua motoare, iar daca te uiti pe net, poti lua un servo si il poti modifica sa fie continuous rotation, si poti misca turela fara probleme :D
Imagine postata
0

#13 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 06:45 PM

Aha, deci pot sa iau un tanc oarecare, si piese in functie de ce doresc sa fac. Daca asta e cazul atunci achizitiona incet tancul si camera, intre timp m-as mai documenta despre restul, sa vad in ce ma bag :D

Prin "ardu moto este punte H pentru doua motoare" asta intelegi?
0

#14 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 06:48 PM

e same thing... CU ASTA


eu am un ardumoto pe care nu il folosesc, si arduino si bluetooth dar m-am apucat de alt proiect... cand stai sa te gandesti ca arunci 800 de roni pe faculta si nu mai ai ce face cu el... e ciudat :D
Imagine postata
0

#15 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 07:24 PM

Ideea e, ca anul acesta ar trebui sa imi dau disertatia in programare si habar nu am ce sa tema sa imi aleg. Totodata, am vrut ca anul acesta sa imi iau ori o drona si sa filmez, ori un tanc cu tun airsoft si sa ma distrez cu el. Apoi m-am gandit ca daca tot imi cheltuiesc banii, macar sa folosesc ce imi iau, pentru ceva, si asa am ajuns sa fac ceva pentru disertatie. Macar o sa fie distractiv, si o sa lucrez la ea cu placere.

Initial am ramas pe ideea, ca imi iau o drona, pun doua camere pe ea, si fac reconstructie 3D din ce filmez. Insa pana am dat de o drona care sa suporte doua camere, a intervenit legea aia proasta, care iti interzice sa ridici drona in aer si sa filmezi cu ea. Asa trebuia sa trec la planul secundar, adica sa iau tancul, sa pun o camera pe el, si cu asta sa fac ceva. O ideie ar fi mapare, deoarece atunci doar camera trebuie sa fie legat de laptop, in rest tancul poate fi controlata de telecomanda, insa acest lucru e foarte greu de ralizat.

Cealalta ideie a fost target recognition, si asa am ajuns aici, insa recunosc, ca am sperat la o modalitate mai usoara de a realiza legatura laptop-tank. S-ar putea ca nu o sa risc dezmembrarea totala a unui tank nou si o sa merg pe varianta cu maparea, dar eu as dori totusi sa fac asta, deoarace as putea sa ma distrez si dupa ce as scapa de master. :D Pana la urma partea cea mai grea este conectarea dispozitivelor, in rest am deja algoritmul de recunoastere si urmarire facut pentru licenta, ar trebui doar sa-l inbunatatesc. :)
0

#16 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 09 February 2014 - 08:06 PM

hai sa iti spun pontul :)

scoti electronica, pui arduino si restul... si cand te plictisesti, pui inapoi electronica din ea cea original ;)

hai ca nu e greu :D incet incet va capata forma...
Imagine postata
0

#17 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 09 February 2014 - 08:53 PM

Asta si o sa fac! Multumesc frumos pentru informatiile oferite ;)
0

#18 Useril este offline   Zolti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 04-February 14
  • Gender:Male

Postat 06 July 2014 - 11:35 PM

Inca nu am ajuns sa comand un tanc, dar sunt aproape: Fisier atasat  elmenet14 (32 of 74).jpg (158.54K)
Number of downloads: 19

Pentru realizarea acestui robot am folosit un Raspberry Pi impreuna cu o camera dedicata platformei. Folosind comunicarea prin socketi, am reusit sa dirijez rototul de pe tastatura laptopului, totodata am facut, ca robotul sa recunoasca semne facute de mine si sa execute instructiunile de pe semne. Daca reusesc sa combin robotul cu bratul din imaginea de jos, atunci comandarea unui tanc va fi floarte la ureche. :D

Fisier atasat  elmenet14 (32 of 74).jpg (158.54K)
Number of downloads: 19

Fisier atasat  elmenet14 (66 of 74).jpg (144.17K)
Number of downloads: 21

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Zolti: 06 July 2014 - 11:36 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro