Modelism - RHC Forum: Constructie modele trainer STC si STS - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Constructie modele trainer STC si STS

#31 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 14 February 2014 - 11:37 PM

Soluţia cu aripi detaşabile este în regulă, doar să dublezi materialul (depronul) în zona baghetelor de fixare a elasticului doarece acesta nu este cel mai rezistent material.
Pentru suportul motor în loc de bucata de balsa îţi recomand mai degrabă o bucăţică de placaj.
La electronică, pare a fi în regulă chiar dacă regulatorul pare cam mare dar vara pe căldură nu vei avea probleme. Ca şi recomandare: ia-ţi şi un propsaver, va salva multe elici la primele zboruri.

Aceasta postare a fost editata de edisultan: 14 February 2014 - 11:38 PM

Sultan Eduard
0

#32 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 February 2014 - 11:54 PM

Vezi postareaedisultan, la 14 February 2014 - 11:37 PM, a spus:

Soluţia cu aripi detaşabile este în regulă, doar să dublezi materialul (depronul) în zona baghetelor de fixare a elasticului doarece acesta nu este cel mai rezistent material.
Pentru suportul motor în loc de bucata de balsa îţi recomand mai degrabă o bucăţică de placaj.
La electronică, pare a fi în regulă chiar dacă regulatorul pare cam mare dar vara pe căldură nu vei avea probleme. Ca şi recomandare: ia-ţi şi un propsaver, va salva multe elici la primele zboruri.


da, motoarele alea vin cu con tip penseta, e mai bun un propsaver, daca imi ziceai iti aduceam unu cu planoru, mai am vreo doua pe 3.17
Fly it, like you stole it!
0

#33 Useril este offline   gabidani8 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 03-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism, FPV

Postat 15 February 2014 - 05:46 PM

Incep sa cred ca postezi doar pentru gradul de pe forum. Daca intampini dificultati la depron, la balsa nu stiu ce o sa faci. Chiar sunt extrem de curios daca o sa achizitionezi electronica la modele. Bafta! <_<
0

#34 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 February 2014 - 01:11 AM

Multumesc Edisultan de sfaturi.
RedDevil, multam man de ajutor, din pacate la momentul in care am luat trainerul de la tine nu prea stiam de prop saver dar lasa ca o sa caut pe site sa imi cumpar, oricum multumesc pentru amabilitate.

Gabidani8 - nu stiu ce sunt alea grade pe forum dar daca o sa am vreodata asa ceva o sa ti le donez tie. Ma asteptam in tara noastra sa fie cineva care sa comenteze ca pun prea multe intrebari. Da, sunt incepator si nu e o rusine sa intreb, daca citeai cu atentie postul meu vedeai ca am comandat deja motorul, ESC-ul si elicea. Probabil ca si la balsa cand o sa ma apuc, o sa am intrebari, nu de asta avem forum? Sorry dar nu as vrea sa intru in polemici cu nimeni dar cred ca sa construiesti un avion radiocomandat care sa si zboare nu e o treaba asa, pocnind din degete mai ales la inceput plus ca aici e o comunitate libera unde cei experimentati ofera sfaturi juniorilor ca mine. Am construit 3 modele intr-o luna si un pic, ti se pare ca nu am ce face acasa? Nu stiu unde lucrezi tu dar eu vin dintr-o corporatie unde ajungi senior dupa 10 ani, orice meserie are nivelul ei de dificultate si la inceput unele persoane pot fi mai stangace si altele care invata mai repede dar ideea este ca toti suntem sfatuiti de cei care au deja experienta.

Seara buna,
0

#35 Useril este offline   gabidani8 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 03-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism, FPV

Postat 16 February 2014 - 10:07 PM

Ma bucur pentru cariera ta si cam atat. Nu caut sa ne certam B) . Spor la construit
0

#36 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 February 2014 - 04:50 PM

Vezi postareagabidani8, la 16 February 2014 - 10:07 PM, a spus:

Ma bucur pentru cariera ta si cam atat. Nu caut sa ne certam B) . Spor la construit


Multumesc Gabi. Am postat la administrative o intrebare fata de administratorii forumului ca sa decida ei cum ar fi trebuit sa fie abordata aceasta situatie fata de "grade".
O zi placuta in continuare.
Bogdan Motrici,
0

#37 Useril este offline   gabidani8 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 03-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism, FPV

Postat 17 February 2014 - 05:05 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 17 February 2014 - 04:50 PM, a spus:

Multumesc Gabi. Am postat la administrative o intrebare fata de administratorii forumului ca sa decida ei cum ar fi trebuit sa fie abordata aceasta situatie fata de "grade".
O zi placuta in continuare.
Bogdan Motrici,


Bogdan te rog sa te uiti de cand e contul meu si cand ai venit tu. Daca ma interesau gradele asa cum precizezi tu la administrativ eu zic ca eram departe. E bine de stiut si de evitat orice contact cu tine in viitor, ca tare te mai superi. Toate cele bune!
0

#38 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 February 2014 - 06:58 PM

Vezi postareagabidani8, la 17 February 2014 - 05:05 PM, a spus:

Bogdan te rog sa te uiti de cand e contul meu si cand ai venit tu. Daca ma interesau gradele asa cum precizezi tu la administrativ eu zic ca eram departe. E bine de stiut si de evitat orice contact cu tine in viitor, ca tare te mai superi. Toate cele bune!

Man, ma supar cand cineva face afirmatii rautacioase, nefondate si nu citeste cu atentie ce postez. Am avut tot dreptul sa fac aceasta sesizare la fel cum tu ai avut dreptul sa faci aceasta "gluma".
E normal sa ma supar cand fac ceva din pasiune si cineva ma ia la misto. Daca eram genul sa fac postari ca sa ma aflu in treaba nu ma aflam pe acest forum. In acelasi timp daca considerai ca postez irevelent si prea mult - "SPAM" trebuia sa ma reclami la moderatori si nu sa ma acuzi nefondat.
Multumesc,
0

#39 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 20 February 2014 - 05:22 PM

Bogdan,
Sunt mai mulţi pe forumul ăsta care te judecă după "gradele de pe forum", după data la care te-ai înregistrat, după suma pe care o ai de plată la întreţinere etc. Alţii se supără dacă nu faci aşa cum îţi "recomandă" ei. Nu te necăji şi vezi-ţi de pasiunea ta. Cui nu-i place, poate să comenteze în altă parte.
Nu uita că sunt mult mai mulţi cei care te aşteaptă să postezi în continuare.
Mult succes şi aşteptăm impresii de la zbor.
0

#40 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 February 2014 - 11:46 AM

Vezi postareaairdream, la 20 February 2014 - 05:22 PM, a spus:

Bogdan,
Sunt mai mulţi pe forumul ăsta care te judecă după "gradele de pe forum", după data la care te-ai înregistrat, după suma pe care o ai de plată la întreţinere etc. Alţii se supără dacă nu faci aşa cum îţi "recomandă" ei. Nu te necăji şi vezi-ţi de pasiunea ta. Cui nu-i place, poate să comenteze în altă parte.
Nu uita că sunt mult mai mulţi cei care te aşteaptă să postezi în continuare.
Mult succes şi aşteptăm impresii de la zbor.

Multumesc frumos airdream de incurajare, apreciez.
Status actual - ieri seara am luat toata electrica, imi mai lipseste o tija de carbon pentru una din servodirectii plus 2 roti fata si una spate pe care le-am comandat. Estimez ca Vinerea viitoare voi fi gata de zbor si daca weekend-ul va fi cu vreme blanda sa speram ca maiden flight va fi cu succes.
Revin cu poze dupa ce am montat toata electrica si fac niste teste si daca totul este Ok dau Maiden Flight - ori in bot ori in aer - sa speram ca nu in bot.
Multumesc,
0

#41 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 10 March 2014 - 07:45 PM

Salut,
Dupa o lunga asteptare am reusit sa montez electrica. Mai jos gasiti trei scurte filmulete.

O prima intrebare ar fi daca va uitati in "Motor la relanti 2", cand merge la relanti se vede ca are o mica oscilatie la elicie, cert este ca atunci cand cresc viteza nu se mai simte dar intrebarea este de unde vine? Ma afecteaza? Pot sa zbor fara probleme chiar daca are aceasta oscilatie la relanti? Sau poate o are si la viteza normala dar nu se mai simte?

Intrebarea numarul 2 - la niciun sfert din throttle imi trage destul de tare de mana deci banuiesc ca daca il trec de jumate abia mai reusesc sa il tin prin urmare la decolare daca vreau sa il arunc din mana la cat din maxim tin throttle-ul?

Intrebarea numarul 3 - Am pus placaj, dupa care polistiren pentru suportul motor si ma gandesc sa mai pun un placaj dupa polistiren ca sa fie solid si sa pot strange mai usor piulitele, vi se pare ok? Sau pot lasa asa?

Sa imi ziceti va rog dupa ce va uitati la filmulete daca vi se pare ca am omis ceva.

Mai ramane sa reglez unghiul dreapta/jos cu 2-3 grade, sa montaj tijele pentru control si trenul de aterizare dupa care la zbor cu el, poate chiar weekend-ul acesta.

- Motor la relanti 2
- O privire de ansamblu

Multumesc,
0

#42 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 11 March 2014 - 08:16 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 10 March 2014 - 07:45 PM, a spus:

Salut,
Dupa o lunga asteptare am reusit sa montez electrica. Mai jos gasiti trei scurte filmulete.

1.O prima intrebare ar fi daca va uitati in "Motor la relanti 2", cand merge la relanti se vede ca are o mica oscilatie la elicie, cert este ca atunci cand cresc viteza nu se mai simte dar intrebarea este de unde vine? Ma afecteaza? Pot sa zbor fara probleme chiar daca are aceasta oscilatie la relanti? Sau poate o are si la viteza normala dar nu se mai simte?

Intrebarea numarul 2 - la niciun sfert din throttle imi trage destul de tare de mana deci banuiesc ca daca il trec de jumate abia mai reusesc sa il tin prin urmare la decolare daca vreau sa il arunc din mana la cat din maxim tin throttle-ul?

Intrebarea numarul 3 - Am pus placaj, dupa care polistiren pentru suportul motor si ma gandesc sa mai pun un placaj dupa polistiren ca sa fie solid si sa pot strange mai usor piulitele, vi se pare ok? Sau pot lasa asa?

Sa imi ziceti va rog dupa ce va uitati la filmulete daca vi se pare ca am omis ceva.

Mai ramane sa reglez unghiul dreapta/jos cu 2-3 grade, sa montaj tijele pentru control si trenul de aterizare dupa care la zbor cu el, poate chiar weekend-ul acesta.

- Motor la relanti 2
- O privire de ansamblu

Multumesc,


1.Elicia bate atat de tare ( desi penseta pe care este prinsa nu prea ...) incat ori este mai mult decat neechilibrata ori gaura de prindere nu-i data cat de cat de-a lungul axului ori nu-i perpendiculara in planul eliciei ...
2.Daca-i montezi tren cred ca ar fi mai bine sa decolezi normal...
3.Batiul motor trebuie sa fie solid ( structural ) suficient doar pt.solicitari normale astfel incat la un eventual crash sa se "rupa" cu tot cu motor fara ca sa duca energia de impact mai departe in fuselaj .Asa incat daca tine pt.zbor e ok asa. Pentru modele atat de mici/usoare eu foloseam placaj ( cu 4/5 straturi ) de 2 sau 3 mm in care prindeam motorul cu holsuruburi mici .

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 11 March 2014 - 08:17 AM

0

#43 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 11 March 2014 - 08:25 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 10 March 2014 - 07:45 PM, a spus:

Salut,
Dupa o lunga asteptare am reusit sa montez electrica. Mai jos gasiti trei scurte filmulete.

O prima intrebare ar fi daca va uitati in "Motor la relanti 2", cand merge la relanti se vede ca are o mica oscilatie la elicie, cert este ca atunci cand cresc viteza nu se mai simte dar intrebarea este de unde vine? Ma afecteaza? Pot sa zbor fara probleme chiar daca are aceasta oscilatie la relanti? Sau poate o are si la viteza normala dar nu se mai simte?

Intrebarea numarul 2 - la niciun sfert din throttle imi trage destul de tare de mana deci banuiesc ca daca il trec de jumate abia mai reusesc sa il tin prin urmare la decolare daca vreau sa il arunc din mana la cat din maxim tin throttle-ul?

Intrebarea numarul 3 - Am pus placaj, dupa care polistiren pentru suportul motor si ma gandesc sa mai pun un placaj dupa polistiren ca sa fie solid si sa pot strange mai usor piulitele, vi se pare ok? Sau pot lasa asa?

Sa imi ziceti va rog dupa ce va uitati la filmulete daca vi se pare ca am omis ceva.

Mai ramane sa reglez unghiul dreapta/jos cu 2-3 grade, sa montaj tijele pentru control si trenul de aterizare dupa care la zbor cu el, poate chiar weekend-ul acesta.

http://www.youtube.c...h?v=A2aj2wLR4Bo - Motor la relanti 2
http://www.youtube.c...h?v=pk0jXhpPU-w - O privire de ansamblu

Multumesc,


e 2-3 lei un propsaver, salveaza eliciia la crash, si vei avea multe crashuri, elicia aia sigur e gaurita stramb de oscileaza asa, sau axul e stramb la motor, dar fiind nou e cam putin probabil, dar ar trebui verificat, si ultima observatie, mai repede la zbor. bafta
Fly it, like you stole it!
0

#44 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 11 March 2014 - 09:44 AM

Multam Pccdtk si RedDevil de raspunsuri. Am luat si prop saver dar am zis initial sa fac testul cu pensenta de elice. Fac diseara si cu prop saver-ul si probabil ca da, cel mai bine e sa bag cu prop saver si sa las deoparte penseta.
Vin in principiu la zbor weekend-ul asta, din pacate am avut masina pe tusa iar acum ma costa 20 de mil sa o repar (pompa de benzina si alte cele) in loc sa bag in avioane, bag in masina bani :(. Cred ca maine e gata deci daca vremea e frumoasa in weekend maiden flight :).
0

#45 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2014 - 10:03 AM

Pt. maiden, mai ales dacxa-i primul model, du-te la Cet vest sau la Chitila, ca sa-l zboare cineva experimentat.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#46 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 11 March 2014 - 11:11 AM

Vezi postareaMLGore, la 11 March 2014 - 10:03 AM, a spus:

Pt. maiden, mai ales dacxa-i primul model, du-te la Cet vest sau la Chitila, ca sa-l zboare cineva experimentat.

Multam MLGore, asa o sa fac ca intr-adevar e primul model.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 11 March 2014 - 11:11 AM

0

#47 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 March 2014 - 12:29 AM

Sorry daca sunt paranoia dar vreau sa ma asigur ca totul e bine. Am facut in aceasta seara testul cu prop saver, problema este ca dupa ce pun elicea, nu am mai facut poze, din cauza ca gaura e de 6mm nu sta fix pe prop saver si are un mic joc deci prin urmare la relanti tot oscileaza(sugestii ce as putea sa fac?). Am facut totusi testul si fara elice la relanti, aveti mai jos doua filmulete daca vreti sa va uitati pe ele va rog iar chestia ciudata ca relanti, poate mi se pare mie dar vad totusi o oscilatie mica care cred ca pana la urma e normala, nu? Ca am verificat bratul oscilant si nu este stramb deloc. Intr-adevar la o verificare atenta la elice gaura este un pic stramba/mai larga de 6mm cat are cuplajul pentru elice, am comandat alta intre timp care avand gaura initiala mai mica sper sa se fixeze mai bine pe prop saver si sa nu mai fie nevoie sa folosesc cuplajul pentru elice tip penseta si sa ma chinui cu dat gauri.

https://www.youtube....h?v=21NyMJ3-sXY
https://www.youtube....h?v=zIDtNJ6EQME
0

#48 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 12 March 2014 - 09:35 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 12 March 2014 - 12:29 AM, a spus:

Sorry daca sunt paranoia dar vreau sa ma asigur ca totul e bine. Am facut in aceasta seara testul cu prop saver, problema este ca dupa ce pun elicea, nu am mai facut poze, din cauza ca gaura e de 6mm nu sta fix pe prop saver si are un mic joc deci prin urmare la relanti tot oscileaza(sugestii ce as putea sa fac?). Am facut totusi testul si fara elice la relanti, aveti mai jos doua filmulete daca vreti sa va uitati pe ele va rog iar chestia ciudata ca relanti, poate mi se pare mie dar vad totusi o oscilatie mica care cred ca pana la urma e normala, nu? Ca am verificat bratul oscilant si nu este stramb deloc. Intr-adevar la o verificare atenta la elice gaura este un pic stramba/mai larga de 6mm cat are cuplajul pentru elice, am comandat alta intre timp care avand gaura initiala mai mica sper sa se fixeze mai bine pe prop saver si sa nu mai fie nevoie sa folosesc cuplajul pentru elice tip penseta si sa ma chinui cu dat gauri.

https://www.youtube....h?v=21NyMJ3-sXY
https://www.youtube....h?v=zIDtNJ6EQME


nu stiu ce vezi tu acolo la propsaver. si daca iei alte elici, ia ceva mai bun ca gws, apc slow fly sa ai adaptoare de butuc nu sa dai gauri, care fara alezor nu le vei da drept si elicia va oscila. mai mult balanseaza bine elicia, cauta pe net ca sunt tutoriale destule cum se echilibreaza eliciile.
Fly it, like you stole it!
0

#49 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 16 March 2014 - 11:09 PM

Am fost Sambata la CET Vest sa fac Maiden Flight dar din pacate vantul nu m-a lasat. Astept cu interes weekend-ul viitor. Pana atunci mai fac teste prin casa :). Mai jos filmulet cu el complet gata.
https://www.youtube....h?v=dchZSbsHC2A
0

#50 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 March 2014 - 10:13 AM

Am facut si Maiden Flight intr-un final, cu succes, modelul zboara, l-am zburat :), zboara foarte bine.
Multumiri speciale eroului meu Dululutu pentru ca mi-a facut trainerul sa zboare asa frumos, trimat, reglat unghi motor, oferit consultanta si m-a asistat la primele mele doua zboruri, evident el l-a decolat si aterizat urmand si eu incetu' cu incetu' sa avansez :). Din pacate nu am filmat dar urmeaza in weekend-urile viitoare.
As dori de asemenea sa multumesc in mod special si lui RedDevil, Edisultan, Pccdtk, Horja si tuturor colegilor de pe forum si baietilor de la CET Vest Militari, acolo este o atmosfera de nota 10 in fiecare weekend.
Spor si zboruri cat mai line fara incidente.
Next project in paralel cu zborul pe actualul trainer STS - Old Fogey si varianta STS cu eleroane.
Cheers,
Bogdan
0

#51 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 April 2014 - 08:49 AM

Un scurt filmulet cu STS-ul la zbor. Dupa Pasti ma apuc de varianta cu eleroane.
https://www.youtube....h?v=XzOKxQxqDkI
0

#52 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 14 April 2014 - 10:39 AM

BRAVO !!! ...si la mai mare ...
0

#53 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 April 2014 - 10:57 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 April 2014 - 08:49 AM, a spus:

Un scurt filmulet cu STS-ul la zbor. Dupa Pasti ma apuc de varianta cu eleroane.
https://www.youtube....h?v=XzOKxQxqDkI


auzi, da zboara-l si tu mai mult, usor usor te inveti. nu iti fie frica, se repara, daca nu e usor sa faci altu, ai experienta
Fly it, like you stole it!
0

#54 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 April 2014 - 10:57 AM

Vezi postareapccdtk, la 14 April 2014 - 10:39 AM, a spus:

BRAVO !!! ...si la mai mare ...

Multumesc :), vine varianta cu eleroane in curand :) si ma gandesc daca reusesc sa "trag" de aripi si sa fac o varianta la 1.5 m ca actualul are 1.1 m.
0

#55 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 April 2014 - 11:02 AM

Vezi postareaRedDevil, la 14 April 2014 - 10:57 AM, a spus:

auzi, da zboara-l si tu mai mult, usor usor te inveti. nu iti fie frica, se repara, daca nu e usor sa faci altu, ai experienta

O sa bag la greu dar astept comanda de 5 acumulatori de la hobby ca momentan am doar 2 :(. Am fost intr-adevar un pic fricos la inceput sa nu fac crash dar imi dau drumul treptat, ieri m-a ajutat Daniel si am facut primele decolari si aterizari cu succes plus un looping :) fericirea fiind mare si incep sa prind curaj mai mult :).

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 14 April 2014 - 11:03 AM

0

#56 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 April 2014 - 11:08 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 April 2014 - 11:02 AM, a spus:

O sa bag la greu dar astept comanda de 5 acumulatori de la hobby ca momentan am doar 2 :(. Am fost intr-adevar un pic fricos la inceput sa nu fac crash dar imi dau drumul treptat, ieri m-a ajutat Daniel si am facut primele decolari si aterizari cu succes plus un looping :) fericirea fiind mare si incep sa prind curaj mai mult :).


ai grija sa nu prinzi prea mult curaj, fara frica si treptat, eu la inceput zburam cu un singur acumulator, bagam in el ca migu la incarcat si zburam pana taia motoru.
Fly it, like you stole it!
0

#57 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 April 2014 - 11:23 AM

Vezi postareaRedDevil, la 14 April 2014 - 11:08 AM, a spus:

ai grija sa nu prinzi prea mult curaj, fara frica si treptat, eu la inceput zburam cu un singur acumulator, bagam in el ca migu la incarcat si zburam pana taia motoru.

Da, corect. Deci pot sa bag si eu pana taie motoru :) ca Daniel m-a invatat si aterizez cu motorul complet taiat ca are portanta buna aveonul. Vin acumulatorii si bag zbor la greu.
0

#58 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 14 April 2014 - 01:05 PM

Bravo domnule!!! La mai multe zburatoare.
Vezi ca Old Foghey-ul e mult mai sensibil la vant, sa incerci sa-l zbori prima data pe vant zero.

Numai bine.
Aterizari line.
Bogdan
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#59 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 April 2014 - 05:47 PM

Vezi postareaTravel Air, la 14 April 2014 - 01:05 PM, a spus:

Bravo domnule!!! La mai multe zburatoare.
Vezi ca Old Foghey-ul e mult mai sensibil la vant, sa incerci sa-l zbori prima data pe vant zero.

Numai bine.
Aterizari line.
Bogdan


Multumesc Bogdan, la fel.
La Old Fogey am facut testul ieri si penduleaza la greu, nu sta prea mult in aer, cred ca stiu unde am gresit si anume la aripa. Ma gandesc daca mai are rostul sa refac aripa pentru ca as vrea de fapt sa ma focusez pe STS varianta cu eleroane si sa trec practic la 4 canale. Am suficient pe acesta cu 3 canale si oricum vreau sa ma bag usor si la un acrobat sa vad daca il pot tine in aer.
Cheers,
Bogdan
0

#60 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 14 April 2014 - 09:37 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 April 2014 - 11:23 AM, a spus:

Da, corect. Deci pot sa bag si eu pana taie motoru :) ca Daniel m-a invatat si aterizez cu motorul complet taiat ca are portanta buna aveonul. Vin acumulatorii si bag zbor la greu.


Eu toate aterizarile la toate modele le fac cu motoru taiat. Vezi cand zbori sa nu te lase bateria cand esti departe cu el si daca modelu planeaza bine poti sa tai motoru si in zbor.
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro