Modelism - RHC Forum: Noua legislatie in aeromodelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 58 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noua legislatie in aeromodelism Ordinul 8/2014

#91 Useril este offline   ALLEN 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 29 January 2014 - 11:05 PM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 12:22 PM, a spus:

Sigur sint si alte cluburi dar sincer cred ca cel de la Luica ar fi singurul care putea sa fie o alternativa fata de FRMD, chiar daca este afiliat acollo pentru simplu fapt ca re denumirea deja portivita.

Propunera mea este:

Profi sa se afilieze la FRMD...ACUM
Hobby sa se afilieze la Luica...ACUM
Foto si Film sa se afilieze la Laur .... ACUM

aici nu sunt de accord cu tine Wabbo, decat daca ce ai scris este cu titlu de exemplificare. imi e f greu sa cred ca se poate realiza asa ceva. gandestete la distante. e ca si cum ai obliga pe unul de pe coasta de est sa se afilieze la un un club de pe coasta de vest.

eu raman la parerea ca daca vreu sa practice acest hobby, sa te afiliezi unui club afiliat FRMd, sau direct la FRMd (daca acest lucru va fi posibil)

nu spun prostii, eu mai activez si la o asociatie cu alt specific, asociatie sportiva (BIKE), dar Federatoa romana de ciclism nu ofera nici un sprijin acestor tipuri de asociatii, ci numai cluburilor. sper ca intelegi paralela. viitorul nu sta numai in asociatii (multe si mici) ci in cluburi, cluburi affiliate federatiei. eu asa vad toata treaba. o asociatie este o asociatie, un club este altceva.

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#92 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 04-August 05

Postat 30 January 2014 - 06:50 AM

Vezi postareaALLEN, la 29 January 2014 - 11:05 PM, a spus:

aici nu sunt de accord cu tine Wabbo, decat daca ce ai scris este cu titlu de exemplificare. imi e f greu sa cred ca se poate realiza asa ceva. gandestete la distante. e ca si cum ai obliga pe unul de pe coasta de est sa se afilieze la un un club de pe coasta de vest.

eu raman la parerea ca daca vreu sa practice acest hobby, sa te afiliezi unui club afiliat FRMd, sau direct la FRMd (daca acest lucru va fi posibil)

nu spun prostii, eu mai activez si la o asociatie cu alt specific, asociatie sportiva (BIKE), dar Federatoa romana de ciclism nu ofera nici un sprijin acestor tipuri de asociatii, ci numai cluburilor. sper ca intelegi paralela. viitorul nu sta numai in asociatii (multe si mici) ci in cluburi, cluburi affiliate federatiei. eu asa vad toata treaba. o asociatie este o asociatie, un club este altceva.

Desigur propunerea era putin altfel gindit cum urmeaza.
in primul rind, parerea mea, trebuie o asociatie nationala PRIVATA pentru aeromodelism, daca nu pentru modelsimul intreg, ca vezi ca poate sa apare si restrictii la celealte ramuri a modelismului, cale ele exista si in Germania si la auto si la navo.

Din considerente asta am propus Luica, pir si simplu din cauza denumiri si pozibilitatii de ar folosi direct si imediat forma legala.
Sigur ca daca s-ar face o alta entitate juridica care ar absorba toate cluburilw private intro federatie PRIVATA tot era OK.
FRMD in senzul aceasta ar fi doar un alt membru care s-ar ocupa mai departe doar de partea competitiilor.

Propunerea mea trebuie inteles in asa fel ca NU doresc FRMD ca si institutia statului sa ramane singura entitate decisionala functionala a Romaniei asupra modelismului den gul hobby und s-a dovedit ca nu are expertiza de cit prin unii a celor care se afla pe lista lor de comisii.

Pe scurt, propunerea mea a fost o solutie foarte rapida in care cu bunavointa tuturo in termeni de 1-2 saptamani s-ar putea forma o asociatie puternica cu voce tare si pozibila influenta.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#93 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 06:54 AM

@Realdesign
Eu ziceam de Luica. Spuneam ta rog ce este gresit cu ei? Ce nu stiu ce trbuie sa fie stiut? Eu conosc pe Mihai din timpul cind mai aveam magazin de modelim fiind client si ca si suporter la deschiderea aerodromului de atunci. dupa cea numai avut nicio tangenta si sunt in continuare blocat pe forumul lor, macar asa imi zice Firefox Mozilla.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#94 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 5455
  • Inregistrat: 24-May 08

Postat 30 January 2014 - 09:15 AM

Vezi postareanicolas, la 29 January 2014 - 10:10 PM, a spus:

Domnule Gigi,eu am intrebat daca ai fost dumneata.La aceasta intrebare ai raspuns pozitiv .
Dar pe bune dupa ce am tuns noi iarba ai venit sa te dai pe pista proaspat tunsa?
Apreciez gestul tau de bun simt sa nu ma deranjezi cu elicopterul in timp ce eu impingeam la masina de tuns iarba.Despre ce vorbim noi "aicea" despre palmieri ,impinsul masinii de tuns iarba si despre momente de reculegere??

Ca sa fiu in ton cu bascalia te rog nu pune poze ,ne-a fost de ajuns dosul,sau poate ma insel si de data asta,cine stie poate nu facem nici o diferenta.

Nu ai inteles nimic .. de cate ori am venit la pista tunsa de voi ? o data ? de doua ori maxim ?
Si a trebuit sa tii minte acest rahat de amanunt , precum un Pittbul abuzat in copilarie de vecin , si dupa mai bine
de cativa ani sa revii cu acest repros ? Pacat ...

Domnule Gigi !!? ... limbaj de lemn care sa ascunda rautatea .. nu ?

P.S.

Daca ai stii tude cate ori au tuns unii colegi ( nu eu ) iarba pe Chitila si toata lumea dupa aceea s-a bucurat un an intreg weekend de weekend fara sa reproseze nimei nimic .. da e greu cu omenia ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#95 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 09:26 AM

Vezi postareawabo1, la 30 January 2014 - 06:54 AM, a spus:

@Realdesign
Eu ziceam de Luica. Spuneam ta rog ce este gresit cu ei? Ce nu stiu ce trbuie sa fie stiut? Eu conosc pe Mihai din timpul cind mai aveam magazin de modelim fiind client si ca si suporter la deschiderea aerodromului de atunci. dupa cea numai avut nicio tangenta si sunt in continuare blocat pe forumul lor, macar asa imi zice Firefox Mozilla.

Nu e nimic gresit . Doar ca atunci cand te lupti singur ( sau cu doar cativa prieteni ) sa faci ceva, eu unul nu as indraznii sa ma asez NEINVITAT la masa plina de bucate doar pe simplul motiv ca acum nu mai am alte variante !

Daca propunerea pleca de la ei era cu totul altceva ..

Bafta !
0

#96 Useril este offline   ALLEN 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 30 January 2014 - 09:56 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 30 January 2014 - 09:26 AM, a spus:

Nu e nimic gresit . Doar ca atunci cand te lupti singur ( sau cu doar cativa prieteni ) sa faci ceva, eu unul nu as indraznii sa ma asez NEINVITAT la masa plina de bucate doar pe simplul motiv ca acum nu mai am alte variante !

Daca propunerea pleca de la ei era cu totul altceva ..

Bafta !

Gigi, te lupti cu morile de vant. daca nimeni nu a inteles aproape nimic din toate discutiile de aici... WTF, or sa isi assume fiecare un risc, pana cade unul cu c..u in morcov (intelegeti coi). si apoi sa vezi ale discutii interminabile.

au personal am tras o concluzie, mai de mult, dar perfect adevarata: vreti sa zburati haotic, dupa ureche? n-aveti decat, dar sa nu va plangeti pe aici sau alte parti pe urma.

asta e ultimul post pe acesta tema. sunt alte lucruri mai importante decat sa ma bat cu morile de vant
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
0

#97 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 10:15 AM

Vezi postareaALLEN, la 30 January 2014 - 09:56 AM, a spus:

Gigi, te lupti cu morile de vant. daca nimeni nu a inteles aproape nimic din toate discutiile de aici... WTF, or sa isi assume fiecare un risc, pana cade unul cu c..u in morcov (intelegeti coi). si apoi sa vezi ale discutii interminabile.

au personal am tras o concluzie, mai de mult, dar perfect adevarata: vreti sa zburati haotic, dupa ureche? n-aveti decat, dar sa nu va plangeti pe aici sau alte parti pe urma.

asta e ultimul post pe acesta tema. sunt alte lucruri mai importante decat sa ma bat cu morile de vant

Allen ca bine zici !

.. si nici un imi sta bine in postura de Don Quixote .. prea scund, prea gras .. mai repede celalalt .. Sancho Panza

Spor la discutii si la facut filme !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 30 January 2014 - 10:16 AM

0

#98 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18299
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 30 January 2014 - 10:28 AM

Draga domnule temator de bulan :) militianul iti raporteaza ca va zbura ca si pana acum, daca nu va apare o asociatie care sa il reprezinte fara sa ii aduca atingere la tabieturi.
Asta pentru ca militianul a fost singurul din acest forum care inca de la primele aparitii fepeviste a atras atentia cum NU se face cinstit acest hobby, si ca exhibitionsmul va duce la grabirea acestui moment inevitabil. Iar militianul stie cum sa o faca legal chiar in acest moment, asa ca nu isi face probleme cu ordinul.
Cat despre motivul solicitarii de identitate, se afla destul de clar in postul de inchidere al topicului deschis de wabo, pentru cine stie sa citeasca ;)

Vezi postareaxorg, la 29 January 2014 - 10:12 PM, a spus:

Doresc sa va reamintesc ca principala motivatie in deschiderea acestui subiect, a provenit din dorinta de a reduce impactul negativ al acestei legi in special fata de cei ce intentioneaza sa inceapa acest hobby sau sunt la inceput de drum si cauta indrumarea printre postarile acestui forum. Astfel am sa va rog pe dumneavoastra modelistii cu experienta sa raspundeti printre altele in viitoarele postari si urmatoarelor intrebari: personal din cauza acestui ordin, veti renunta la hobbyul asta?, sau veti renunta doar la modelele mai grele de 1Kg?, ori veti proceda exact ca si pana acum in privinta acestui hobby. Desigur va inteleg perfect daca evitati raspunsul la aceste simple intrebari, avand in vedere ca printre noi mai sunt si domni cu mentalitati militienesti, capapili sa insnueze cele postate de mine la inceputul acestui subiect ca fiind posibile instigarii la nerespectarea legii. Ma refer aici la domnul renatoa care a considerat absolut necesar sa afle numele din spatele nickului, ocazie cu care doresc sa-i comunic, ca-i satau la dispozitie inclusiv cu o copie de buletin daca este nevoie. Totodata domnule renoata doresc sa va asigur ca ar fi o deosebita placere pt. mine sa socializam si personal, mai ales daca faceti parte din randul anumitor autoritati, placerea ar fi cu atat mai mare sa facem acest lucru inclusiv pe holurile judecatoriilor.
Sa revenim la lucrurile importante acum. Personal voi practica acest hobby ca si pana acum, desigur in limita putinului timp disponibil, inclusiv cu modele termice si voi incerca sa indrum in acest hooby cat mai multe persoane.
Referitor la initiativele infiintarii asociatiilor de profili, consider laudabila idea si imi exprim inca de pe acum dorinta de a fi membru al unei astfel de asociatii. De mentionat totusi ca ar fi indicata o delimitare ferma a intereselor particulare privind hobbyul de interesele societatilor comerciale. Astept cu mult interes o prima forma a statutului acestor asociatii, poate chiar aici pe acest forum.

renatoa de la aacr.ro
0

#99 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2007
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Interests:Aero

Postat 30 January 2014 - 10:39 AM

.... Din punct de vedere personal am solutii care sa ma satisfaca macar partial, daca nu in totalitate. La Club, unde inca de anul trecut ma batea un gand sa ma inscriu, avand in vedere ca doresc sa explorez si alte zone ale modelismului. Pentru ca acum este vorba despre NOI, mi-as dori totusi sa gasim intelepciunea de a gasi solutii satisfacatoare pentru toata lumea. Si reafirm ca Federatia care in mod normal n-are obligatii fata de cei care nu-i sunt membri, in actuala conjunctura este singura care poate face ceva si sper sincer ca din din solidaritate s-o faca. Nu suntem primii si nici ultimii care au descoperrit sau vor descoperi placerea zborului. Romani am fost si suntem. Macar in aceste zile as vrea sa fim nemti pragmatici.
Gigi Sterian
Bixler 1400mm (primul profesor! )
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
... Taranis X9D plus
0

#100 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 7691
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 30 January 2014 - 10:48 AM

Clubul sportiv e una, Federatia e alta si Asociatia cu totul alta cum bine zice Allen. Separat de asta terenul de zbor e cu totul altceva; un club poate sa aibe sau nu un teren de zbor.

Noi acum ne invartim in jurul ordinului 8/2014 - asta e tot ce avem, un document de 3 pagini. Putem face o mie de scenarii si de planuri dar le facem doar pentru placerea noastra. ministerul nu citeste ce scriem noi, si FRMD nu a avut nici o sedinta si nici o intalnire cu ministerul.

Toate discutiile de pana acum cu oameni din minister (si sigur au fost) au fost neoficiale. Evident ca noi vrem sa aflam acum care e viitorul modelismului in RO dar asta nu se poate, e posibil sa treaca luni bune pana sa se ridice cat de cat ceata.

Din pacate abia dupa ce se ridica ceata vom sti ce trebuie sa facem. Punem avioanele in cui, ne inscriem la cluburi, facem o asociatie, etc.

Gigi si Allen au ofuri mai vechi legate de zborul disciplinat, pe terenuri amenjate cu reguli (atat in WE normale cat si la intalniri) - au fost discutii nenumarate legate de subiectul asta inca de la inceputul forumului. Putem sa reluam discutia din nou (eventual sa incingem spiritele cu fitosii si amarastenii) dar asta nu are nici o legatura cu actualul ordin.

Wabo zice sa actionam sa facem ca in Germania. Sfatul e bun dar bine ar fi sa actionam dupa ce vedem exact regulile jocului stabilite de minister.

Acum ca ma gandesc in urma ma minunez ca primul care a vazut, a inteles si a scris despre (esenta) acest ordin a fost Wabo.
0

#101 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 11:21 AM

M-am referit la un club afiliat Federatiei. Poate fi o rezolvare pentru mine, dar a merge singur la zbor ar fi similar cu o rubberwoman...
Nu vreau ca astfel de imagini (nu este cea mai reprezentativa) sa ramana doar amintire irepetabila:

Fisiere atasate

• Fisier atasat  11.jpg (140.85K)
    Number of downloads: 140

Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#102 Useril este offline   ViorelX 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 30 January 2014 - 11:42 AM

De ce sa fie o problema sa mergi singur la zbor, atata vreme cat esti responsabil, disciplinat si nu deranjezi pe nimeni? Unii pot fi singurii aeromodelisti din localitatea lor.
0

#103 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 11:42 AM

Vezi postareastiganas, la 30 January 2014 - 10:48 AM, a spus:

...
Acum ca ma gandesc in urma ma minunez ca primul care a vazut, a inteles si a scris despre (esenta) acest ordin a fost Wabo.

Cornel era primul, a trimis mie prin mail si am citit si postat. Ma minunez in continuare cum citeva mii de persoane au aflat, au scris si nu am citit de nicio actiune in afara de a lui Laur si de o sedinta planificata la FRMD care nu a avut loc inca, pentru ca Romania a fost surprins ca ninge in januarie. Daca ar fi de interes national, ar apara si un articol la Catavencu, cit de extraordinar sintem organizati, cei careora a fost interzis sa zboara pentru ca sintem potentiali teroristi si la guvern e frica sa vedem ce fac la munti auriti din Apusnei, la Mosna sau la Pungesti vazut din cer.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 30 January 2014 - 11:44 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#104 Useril este offline   sandu62 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1843
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 30 January 2014 - 11:49 AM

Facem scandal cu cap si pe Feisbuciuc, exista o petitie am scris la ziare am vb cu DD Prunariu cu Catalin fiul sau care lucreaza la AACR.
Tragem sfori,atat Eu cat si altii. :clapping:

Aceasta postare a fost editata de sandu62: 30 January 2014 - 11:50 AM

0

#105 Useril este offline   misumat 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 716
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 30 January 2014 - 12:28 PM

Vezi postareaGigiGL, la 30 January 2014 - 11:21 AM, a spus:

a merge singur la zbor ar fi similar cu o rubberwoman...

Misto comparatia.... si cum eu merg singur la zbor pentru ca asa imi place... nu ma gandisem ca e asa o crima sa merg sa zbor in loc sa stau sa comentez ore in sir cum zboara altii. Dar nu va suparati, stiu ca in asta consta aeromodelismul dar respectati si pe altii (altul) care prefera sa zboare in loc sa socializeze.
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#106 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 30 January 2014 - 12:51 PM

@ renatoa. Desi in mod evident nu aveti vreo legatura cu sistemul, intrucat actualul sistem este cu mult mai cizelat fata de vremurile apuse, atat timp cat primul aspect important pt. dvs. intr-un schimb de opinii este sa stabiliti identitatea legala a interlocutorului si va constituiti intr-un aparent aparator al legi chiar si acolo unde nu este cazul, tot gandire de militian se numeste. Politistii au inteles de mult ca puterea lor sta in hartii si nu in bulan, dar din pacate mai sunt inca reprezentati ai autoritatilor cu gandiri reminiscente.
Gasesc apreciabil sa ne impartasiti si noua aceste modalitati legale prin care dvs. puteti practica in viitor acest hobby, asta doar daca nu intentionati sa fiti singurul aeromdelist in legalitate din viitorul apropiat.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 30 January 2014 - 12:53 PM

0

#107 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 01:31 PM

Vezi postareamisumat, la 30 January 2014 - 12:28 PM, a spus:

Misto comparatia.... si cum eu merg singur la zbor pentru ca asa imi place... nu ma gandisem ca e asa o crima sa merg sa zbor in loc sa stau sa comentez ore in sir cum zboara altii. Dar nu va suparati, stiu ca in asta consta aeromodelismul dar respectati si pe altii (altul) care prefera sa zboare in loc sa socializeze.

No offence! Cine este singur, n-are ce face, asta e! Dar placerea traita impreuna cu prietenii nu poate fi inlocuita de nimic!
Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#108 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 01:35 PM

Vezi postareaGigiGL, la 30 January 2014 - 01:31 PM, a spus:

No offence! Cine este singur, n-are ce face, asta e! Dar placerea traita impreuna cu prietenii nu poate fi inlocuita de nimic!

Confirm, mereu stau acasa cind nu pot convinge pe altul. Doar la panat merg si singur.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#109 Useril este offline   dan_mitea 

• nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 9100
  • Inregistrat: 26-October 03

Postat 30 January 2014 - 02:21 PM

Dupa ce stapanirea a terminat cu rachetomodelismul, termina cu aeromodelismul, va trece la navo?

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 30 January 2014 - 02:23 PM

0

#110 Useril este offline   worms 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1337
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 30 January 2014 - 02:37 PM

Vezi postareaxorg, la 30 January 2014 - 12:51 PM, a spus:

Gasesc apreciabil sa ne impartasiti si noua aceste modalitati legale prin care dvs. puteti practica in viitor acest hobby, asta doar daca nu intentionati sa fiti singurul aeromdelist in legalitate din viitorul apropiat.

masa totala sub 1kg ?

Vezi postareaxorg, la 30 January 2014 - 12:51 PM, a spus:

@ renatoa. Desi in mod evident nu aveti vreo legatura cu sistemul, intrucat actualul sistem este cu mult mai cizelat fata de vremurile apuse, atat timp cat primul aspect important pt. dvs. intr-un schimb de opinii este sa stabiliti identitatea legala a interlocutorului si va constituiti intr-un aparent aparator al legi chiar si acolo unde nu este cazul, tot gandire de militian se numeste. Politistii au inteles de mult ca puterea lor sta in hartii si nu in bulan, dar din pacate mai sunt inca reprezentati ai autoritatilor cu gandiri reminiscente.

adevarul e ca si are fata Renato de politistul forumului :D , daca un sfert din utilizatori erau ca el la suflet, eram departe. o parte il hulesc altii il proslavesc dar trebuie cu totii sa recunoastem ca este un personaj.

Fisiere atasate

• Fisier atasat  m.jpg (61.27K)
    Number of downloads: 99

Aceasta postare a fost editata de worms: 30 January 2014 - 02:39 PM

0

#111 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 02:39 PM

Vezi postareadan_mitea, la 30 January 2014 - 02:21 PM, a spus:

Dupa ce stapanirea a terminat cu rachetomodelismul, termina cu aeromodelismul, va trece la navo?

Navo in anumite zone din Germania practic este interzis. In Bavaria de exemplu nu ai voie de loc in afara de cit cu permis special.
Mai este inca un land Nordrheinwestfalen, si acollo acces la lacuri etc este foarte restrictionat.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#112 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 02:45 PM

Nu cumva e vorba de cele de nadit ? :unsure:
Ce motivatie ar avea contra uneia de hobby ? Deranjeaza ecosistemul ? dar cele de agrement 1:1 ?
renatoa de la aacr.ro
0

#113 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 02:51 PM

[quote name='worms' timestamp='1391085420' post='713040']
masa totala sub 1kg ?

Este o sulutie, dar nu vad in aceste conditii cum ar putea ramane nestingherita pasiunea dansului pt. filmarile aeriene.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 30 January 2014 - 02:52 PM

0

#114 Useril este offline   cristilo 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 14-January 12

Postat 30 January 2014 - 02:52 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 January 2014 - 10:28 AM, a spus:

Draga domnule temator de bulan :) militianul iti raporteaza ca va zbura ca si pana acum, daca nu va apare o asociatie care sa il reprezinte fara sa ii aduca atingere la tabieturi.
Asta pentru ca militianul a fost singurul din acest forum care inca de la primele aparitii fepeviste a atras atentia cum NU se face cinstit acest hobby, si ca exhibitionsmul va duce la grabirea acestui moment inevitabil. Iar militianul stie cum sa o faca legal chiar in acest moment, asa ca nu isi face probleme cu ordinul.
Cat despre motivul solicitarii de identitate, se afla destul de clar in postul de inchidere al topicului deschis de wabo, pentru cine stie sa citeasca ;)

din cate am vazut pe forumuri (si-mi pare rau ca nu-l cunosc personal) dl renatoa cred ca poate dpdv tehnic sa se incadrese in rigorile ordinului. totusi, sunt si alte aspecte legate de terenul de zobor si plafon etc... si as vrea sa-l intreb pe bune daca este o solutie legala la aceasta combinatie de restrictii cuprinsa in ordin.

in alta oridine de idei, dau click pe fiecare post de aici (la fel cum am facut si la topicul celalalt) si am speranta ca poate seniorii cu experienta incep incet incet sa coaguleze o opinie comuna si un plan coerent de bataie la care sa adere si juniorii; ei bine, din ce citesc vad ca intradevar comunitatea asta are oameni cu IQ peste media generala si ma bucur nespus, dar, in acelasi timp atatea capete luminate inteleg sa se impunga mai subtil sau mai ne-subtil pentru spete trecute sau viitoare.

daca aveti vreo propunere sfat de urmat v-as ruga sa impartasiti cu ceilalti si raspectati eventuale opinii contrare . daca voi va ciondaniti intre voi, restul se uita la voi si-si dau seama ca poate e mai bine sa se apuce de...trenuletze electrice prin sufragerie (nu ca nu mi-ar surade daca as avea loc).
0

#115 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 03:30 PM

Solutia am dat-o in postarile anterioare din topicul lui wabo: certificati-va radiamatori !

Suntem deja reglementati de decenii de lege, un ordin nu poate fi mai presus de o lege, sau ar trebui sa limiteze si radioamatorismul, care merge pe reglementarei internationale si ar iesi alt scandal. Nici macar comunisti nu au reusit sa il interzica !
Daca imaginea FPV va avea un call sign de radioamator intr-un coltz, nu se mai leaga nimeni de transmisia aia.
Oricum asta este un pas obligatoriu pana in 2016, asa este acum peste tot in lume, daca vreti sa emiteti cu mai mult de 25mW. Deci alinierea la EU nu va va scapa de pasul asta. Si e logic, cand esti radoamator raspunzi de ce transmiti, e o responsabilizare care implica aspecte legale (si penale), nu o simpla fitzuica.

Un exemplu de transmisie mobila, ca sa fie clar ca se poate: http://www.qrz.com/db/EI2HX
renatoa de la aacr.ro
0

#116 Useril este offline   Travel Air 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1099
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Interests:Zbor

Postat 30 January 2014 - 03:34 PM

Deci puneti un formular de inscriere, aderare sau cum s-o mai numi, o adresa de mail unde sa-l trimitem completat, scanat impreuna cu o copie de buletin, un cont unde sa depunem cotizatia modica :angry2: si uite-asa o sa avem un cuvant de spus.

Pana la urma tot vom ajunge si noi sa fim civilizati cu de-a sila, macar sa negociem putin....

Vezi postareacristilo, la 30 January 2014 - 02:52 PM, a spus:

din cate am vazut pe forumuri (si-mi pare rau ca nu-l cunosc personal) dl renatoa cred ca poate dpdv tehnic sa se incadrese in rigorile ordinului. totusi, sunt si alte aspecte legate de terenul de zobor si plafon etc... si as vrea sa-l intreb pe bune daca este o solutie legala la aceasta combinatie de restrictii cuprinsa in ordin.

in alta oridine de idei, dau click pe fiecare post de aici (la fel cum am facut si la topicul celalalt) si am speranta ca poate seniorii cu experienta incep incet incet sa coaguleze o opinie comuna si un plan coerent de bataie la care sa adere si juniorii; ei bine, din ce citesc vad ca intradevar comunitatea asta are oameni cu IQ peste media generala si ma bucur nespus, dar, in acelasi timp atatea capete luminate inteleg sa se impunga mai subtil sau mai ne-subtil pentru spete trecute sau viitoare.

daca aveti vreo propunere sfat de urmat v-as ruga sa impartasiti cu ceilalti si raspectati eventuale opinii contrare . daca voi va ciondaniti intre voi, restul se uita la voi si-si dau seama ca poate e mai bine sa se apuce de...trenuletze electrice prin sufragerie (nu ca nu mi-ar surade daca as avea loc).

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#117 Useril este offline   sandu62 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1843
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 30 January 2014 - 04:21 PM

SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE MINISTERUL TRANSPORTURILOR

Suntem Asociația Producătorilor de Film și Fotografie Aeriană (APFFA) (în curs de înființare) și dorim să ne exprimăm dezacordul cu privire la Ordinul Nr.8/2014, emis de Ministerul Transporturilor și publicat în Monitorul Oficial la data de 21.01.2014.
Din asociația noastră fac parte atât persoane fizice, cât și societăți comerciale care prestează servicii de filmare/fotografie aeriană pentru cele mai diverse domenii: Construcții, Cinematografie, Situații de Urgență și Criminalistică, Jurnalism, Media, Turism, Arhitectură, etc.
Prin ordinul sus numit, activitățile pe care le desfășurăm devin ilegale iar reglementările stipulate nu pot fi îndeplinite în mod realist. De aceea vă solicităm revizuirea acestui ordin datorită următoarele considerente:
1. Fiind vorba de aeromodele radiocomandate fără pilot la bord, cu o greutate la decolare sub 10kg și o altitudine de zbor situată în general sub 150m, considerăm că nevoia de creație a unui spațiu aerian segregat (cum ar fi normal pentru un miting de aviatie) nu este măsura potrivită pentru un zbor de aeromodel. Activitatea noastră nu interferează cu cea a aviației civile sau militare.
2. Activitatea noastră depinde în proporție de 99% de condițiile meteorologice (precipitații, vânt, etc), care se pot schimba uneori radical in 24 ore. De aceea cererea unei autorizații de zbor cu cel putin 45 de zile în prealabil este un non-sens. Este nerealistă planificarea unei misiuni de zbor cu cel puțin 45 zile înainte, care implică uneori deplasarea a zeci, chiar sute de persoane și echipament la costuri enorme, cum ar fi în domeniul cinematografiei, care depind de această filmare aeriană.
3. Interdicția de zbor în afara unui spațiu aerian segregat sau special amenajat doar de către Federația Română de Modelism constituie o îngrădire a drepturilor fundamentale și un monopol inacceptabil pentru noi. Este absurd să nu fie permis zborul cu o aeronava radiocomandată de mici dimensiuni peste un teren privat (proprietate proprie sau cu acordul proprietarilor) sau peste un teren public unde aeronava nu periclitează în nici un fel. Caz concret: Realizarea de imagini aeriene pentru un film documentar sau de prezentare firmă, evident la solicitarea acesteia. Libertatea alegerii locului de desfășurare a respectivei activități după caz, este esențială, desigur ținând cont de restricțiile în vigoare, legate de obiective strategice (aeropoarte, obiective militare, frontiera de stat, etc). Întruniri de aeromodelism în afară de cele organizate de Federația Română de Modelism ar deveni ilegale. Nu putem fi de acord cu așa ceva.
4. Respectarea vieții private este stipulată în Legea 287/2009 Art. 74, astfel încât interdicția folosirii unor aeronave sub 1kg, dotate cu camere de filmat sau transmisie de date (Ordinul Nr.8/2014 – Art. 5 – Litera B.) nu are sens. Nu este nevoie neapărat de o dronă pentru a filma peste un gard sau într-un apartament de bloc.
5. Accesul la informații de interes public este garantat prin Constituția României. Considerăm că aeromodelele radiocomandate fără pilot la bord sunt mijloace de mare interes pentru jurnaliști și reporteri, care pot prezenta o imagine de ansamblu care nu este altfel posibilă fără eforturi tehnice de amploare.
6. Excluderea totală a echipamentelor de zbor fără pilot din mediul urban ar înseamna că arhitecții și dezvoltatorii imobiliari nu vor mai putea beneficia de aceste mijloace pentru a-și desfășura activitatea.
7. Impactul economic legat de acest domeniu de activitate este considerabil. Se cheltuiesc muți bani pentru o astfel de activitate, care contribuie la Bugetul de Stat si creează locuri de muncă.
8. Autoritatea Aeronautică Civilă Română ar fi confruntată zilnic cu zeci sau chiar sute de cereri prevăzute de către Ordinul Nr.8/2014 și birocrație inutilă, în loc să vegheze asupra evitării unor catastrofe aeriene, precum cea din 21.01.2014. Competența înregistrării/înmatriculării unui aeromodel radiocomandat ar trebui să-i revină Federației Române de Modelism, nu Autorității Aeronautice Civile. Limita clasificării actuale a FRMd nu ia în calcul toate ramurile în care se dezvoltă aeronautica și nu dorim ca aceasta să fie o frână în calea progresului tehnologic.
9. Universități și centre de cercetare ar trebui să abandoneze proiecte prin care se dezvoltă astfel de echipamente, în vreme ce asemenea proiecte reprezintă apanajul multor centre de cercetare ale universităților din occident.
10. Aviația civilă nu poate să realizeze fotografierea sau filmarea la joasă altitudine, din unghiuri multiple și din proximitate a unor obiective precum structuri de rezistență, construcții vechi, linii de înaltă tensiune, etc. Ordinul Nr. 8/2014 nu ar permite să realizăm noi aceste aceste activităti, de importanță vitală.
11. Promovarea turistică și imaginea României au avut doar de câștigat pe urma fotografiilor si a filmărilor aeriene postate pe internet, fără nici o speculație de beneficii materiale. Sunt filme recent realizate fără nici un fel de buget, care au strâns în câteva săptămâni mai multe vizualizări si aprecieri decât majoritatea campaniilor plătite din Bugetul de Stat.
12. Avem în vedere organizarea unei rețele naționale de entuziaști din rândurile noastre, care ar ajuta benevol cu echipament și competență în cazul unor situații de urgență precum găsirea cu toate mijloacele și în timp util a unor persoane dispărute sau a combaterii incendiilor, etc, în serviciul ISU, UPU, SMURD, etc.
Folosirea unui aeromodel radiocomandat, dotat cu camera de termoviziune poate contribui semnificativ la găsirea unor persoane în zone izolate, chiar dacă acestea sunt în incapacitate de a-și semnala prezența.
13. Nu în ultimul rând le aducem bucurie în suflet românilor aflați la muncă sau stabiliți în străniătate, văzând imagini și filmări din perspectiva aeriană de joasă altitudine ale frumuseților acestei țări, pe care o iubim. Vrem să credem că am contribui, câtuși de puțin la o hotărâre de a se întoarce în tară, pe considerente sentimentale.

De aceea, vă încurajăm să țineți cont de reglementările din acest domeniu adoptate în țările Uniunii Europene și să nu restricționați abuziv activitatea noastră, așa cum considerăm că este cazul prin prezentul ordin.

Cu stimă,
Paul Eduard Schneider
Asociația Producătorilor de Film și Fotografie Aeriană
0

#118 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 06:20 PM

Vezi postarearenatoa, la 30 January 2014 - 03:30 PM, a spus:

Solutia am dat-o in postarile anterioare din topicul lui wabo: certificati-va radiamatori !

Suntem deja reglementati de decenii de lege, un ordin nu poate fi mai presus de o lege, sau ar trebui sa limiteze si radioamatorismul, care merge pe reglementarei internationale si ar iesi alt scandal. Nici macar comunisti nu au reusit sa il interzica !
Daca imaginea FPV va avea un call sign de radioamator intr-un coltz, nu se mai leaga nimeni de transmisia aia.
Oricum asta este un pas obligatoriu pana in 2016, asa este acum peste tot in lume, daca vreti sa emiteti cu mai mult de 25mW. Deci alinierea la EU nu va va scapa de pasul asta. Si e logic, cand esti radoamator raspunzi de ce transmiti, e o responsabilizare care implica aspecte legale (si penale), nu o simpla fitzuica.

Un exemplu de transmisie mobila, ca sa fie clar ca se poate: http://www.qrz.com/db/EI2HX

aici YO9IOQ QRZ?
0

#119 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 06:54 PM

Aveti mai jos art.5 al prezentului ordin, din pacate interdictia pt, filmarile aeriene este clara indiferent daca este transmisa sau nu pe calea undelor radio.
ART. 5
(1) Nicio prevedere a prezentului ordin nu exonerează operatorul unei aeronave civile motorizate fără pilot la bord de obligaţia respectării prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 912/2010 pentru aprobarea procedurii de autorizare a zborurilor în spaţiul aerian naţional, precum şi a condiţiilor în care decolarea şi aterizarea aeronavelor civile se pot efectua şi de pe/pe alte terenuri sau suprafeţe de apă decât aerodromurile certificate, cu modificările şi completările ulterioare, atunci când efectuează operaţiuni aeriene civile în spaţiul aerian naţional.
(2) Prezentul ordin nu se aplică:
a) aeromodelelor, aşa cum acestea sunt definite şi clasificate de către Federaţia Internaţională de Aeromodelism şi de către Federaţia Română de Modelism, atunci când sunt utilizate în cadrul competiţiilor, demonstraţiilor aeriene sau al altor manifestaţii oficiale organizate de Federaţia Română de Modelism;
b ) aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord şi cu masa maximă la decolare mai mică sau egală cu 1 kg, atât timp cât:
- sunt operate într-o zonă deschisă, fără construcţii cu destinaţia de locuinţă;
- sunt operate fără depăşirea câmpului vizual al persoanei care asigură comanda aeronavei de la sol, dar nu mai mult de 150 m distanţă pe orizontală şi de 100 m distanţă pe înălţime faţă de această persoană;
- nu au montate pe ele aparatură pentru filmare sau transmisie de date.
(3) Răspunderea pentru eventuale daune provocate ca urmare a operării aeromodelelor şi aeronavelor prevăzute la alin. (2) revine în totalitate persoanelor care asigură comanda acestora de la sol.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 30 January 2014 - 06:55 PM

0

#120 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 30 January 2014 - 07:07 PM

.... aici YO9IOQ QRZ?

Nu de mine! 73! :)