Modelism - RHC Forum: Noua legislatie in aeromodelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 58 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noua legislatie in aeromodelism Ordinul 8/2014

#61 Useril este offline   popad 

• ROU 394
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1192
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Interests:Planoare RC ...

Postat 29 January 2014 - 11:14 AM

Vezi postareaGigiGL, la 29 January 2014 - 10:52 AM, a spus:

@popad
Definitia clasica este legata de avion. Lumea a avut si va mai avea si alte idei despre zburatoare, deci daca se misca in conditii similare, trebuiesc incluse tot aici, desi arata cu totul altfel. Daca vezi vreo asemanare intre un avion si multicopter, sa ma anunti. Folosesc comenzi si motorizari uneori similare si cam atat.

De unde ati tras concluzia ca este vorba de avion ? Probabil ca nu ati citit link-ul indicat, cu atentia cuvenita.

In textul respectiv se da o definitie cuprinzatoare:

© Model Aircraft Defined.--In this section, the term ``model aircraft'' means an unmanned
aircraft that is--
(1) capable of sustained flight in the atmosphere;
(2) flown within visual line of sight of the person operating the aircraft; and
(3) flown for hobby or recreational purposes.

Intra tot ce zburam, inclusiv paramodelele :)

Aterizari fericite !

PopaD
0

#62 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 5455
  • Inregistrat: 24-May 08

Postat 29 January 2014 - 11:17 AM

Vezi postareanicolas, la 29 January 2014 - 10:53 AM, a spus:

In mintea unora si atat e prea mult.

Nu stiu la ce minte faci referire .. DAR .. daca o asociatie de proprietari isi sustine un drept in mod organizat
sigur locatarii proprietari au mai multe sanse sa si fie ascultati ( ca pana le rezolvare e posibil sa mai dureze )
decat daca fiecare baba, mosneag, tinerel sau gravida s-ar duce in mod individual ( unu ca nu are presiune la apa,
altu ca i-au ocupat locul de parcare , alta ca ii ploua in casa si ala de la parter ca il ..... filmeaza vecinu de
vis a vis cu drona ) ..

Da .. faceti cum considerati ... nu strica si un simpozion cu dezbateri pe tema aerodinamicitatii si clasificarea obiectelor zburatoare , pe kile, grame etc .

Bafta !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 11:19 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#63 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 04-August 05

Postat 29 January 2014 - 11:36 AM

Nu stiu RealDesign, de ce esti asa frustrat. Printre rinduri de obicei scrie si lucruri corecte, iar nu trebuie luat la misto fiecare modelisit care are orizont mai mic si nu intelege esenta. Nu face altceva de cit sa ajuti sa se creeze aceste bisericute.

De mai multe ori am exprimat ca:

1) Asociatia la Luica are denumire corecta si a avut intentia si trebuie activat in sensul asta si sprijinit (cu tot ca sunt blocat nu stiie din ce cauza) Eu asi propune sa devenim brusc toti membri acollo sa aiba si forta de a vorbi mai tare.

Lafel daca credeti si nu va place Luica, acum este momentul sa sunati la FRMD, sa deveniti membri si sa va faceti auzit la sedinta programat inca in semisecret.

Sau la Laur...lafel.

2) Reglementarea Italiana, franceza, germana doar trebuiau traduse, "amestecate" si aplicate si ar fi pace.

3) Cei care to spun DAR, DACA si SI sa incepe sa gandeasca pozitiv si nu sa vin ca si VLAD1 care de cind l conosc era altfel de alti si avea alte idei.
Lumea nu s-a dezvoltat din cauza celor care sa gindesc restrictivi ci din cauza celor care gindesc in afara celor existente methode de a gandi.

Daca tu zici ca sint "multe" si "Alti" pune o lista si pe urma punem alta lista cu idei, punem vot daca exista pe forum si cu asta sa merge inainte.
Sigur este ca daca nu sa unesc modelisti si sa formeaza macar un grup care incepe sa lucreze si sa prezinta idea, asa cum a facut Laur, nu se va face nimic.
Cea ce Laur a prezentat a fost viziunea lui si daca un punct sau altul nu iti pasa, vii cu propuneri si nu o faci misto de toata munca depusa. Cel putin mie imi pare mai contructiv de cit toata mistocareala despre cei "multi" si "alti" etc.

Mie imi plac lucruri concrete si actiune nu discutii fara scop si fara sfirsit.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 29 January 2014 - 11:38 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#64 Useril este offline   nicolas 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 674
  • Inregistrat: 06-October 06

Postat 29 January 2014 - 12:04 PM

Nu am vizat pe nimeni in mod deosebit .Vino cu ceva concret in ceea ce te priveste daca ai facut ceva in problema aceasta ,sau astepti sa vezi ce o sa iasa?
Mie mi se pare pagubos sa nu faci chiar... NIMIC.Nu inteleg de ce unii considera ca este o cauza pierduda si ca sunt degeaba demersurile unora sau altora.
A aparut o asociatie,nu e bine ,ca nu a consultat pe toata lumea, o sa mai apara alta,iar nu e bine ca sunt prea multe si asa continuam la nesfarsit.
E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune.

P.S.Acum una personala.Domnule Gigi acum ceva timp ati scris ca pista de la Berceni Metro e prea mica prea nu stiu cum ,la,la, bla, bla .Sunteti cumva aceeasi persoana care se dadea cu elicopterul la 50metri mai incolo in timp ce o mana de aeromodelisti tundeau pista???
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#65 Useril este offline   nicolas 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 12:06 PM

Domnule Wabo1 va multumesc ca existati!
0

#66 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 12:07 PM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 11:36 AM, a spus:

Nu stiu RealDesign, de ce esti asa frustrat. Printre rinduri de obicei scrie si lucruri corecte, iar nu trebuie luat la misto fiecare modelisit care are orizont mai mic si nu intelege esenta. Nu face altceva de cit sa ajuti sa se creeze aceste bisericute.

De mai multe ori am exprimat ca:

1) Asociatia la Luica are denumire corecta si a avut intentia si trebuie activat in sensul asta si sprijinit (cu tot ca sunt blocat nu stiie din ce cauza) Eu asi propune sa devenim brusc toti membri acollo sa aiba si forta de a vorbi mai tare.

Lafel daca credeti si nu va place Luica, acum este momentul sa sunati la FRMD, sa deveniti membri si sa va faceti auzit la sedinta programat inca in semisecret.

Sau la Laur...lafel.

2) Reglementarea Italiana, franceza, germana doar trebuiau traduse, "amestecate" si aplicate si ar fi pace.

3) Cei care to spun DAR, DACA si SI sa incepe sa gandeasca pozitiv si nu sa vin ca si VLAD1 care de cind l conosc era altfel de alti si avea alte idei.
Lumea nu s-a dezvoltat din cauza celor care sa gindesc restrictivi ci din cauza celor care gindesc in afara celor existente methode de a gandi.

Daca tu zici ca sint "multe" si "Alti" pune o lista si pe urma punem alta lista cu idei, punem vot daca exista pe forum si cu asta sa merge inainte.
Sigur este ca daca nu sa unesc modelisti si sa formeaza macar un grup care incepe sa lucreze si sa prezinta idea, asa cum a facut Laur, nu se va face nimic.
Cea ce Laur a prezentat a fost viziunea lui si daca un punct sau altul nu iti pasa, vii cu propuneri si nu o faci misto de toata munca depusa. Cel putin mie imi pare mai contructiv de cit toata mistocareala despre cei "multi" si "alti" etc.

Mie imi plac lucruri concrete si actiune nu discutii fara scop si fara sfirsit.

Nu e nici o frustrare , nu e nici un misto .. doar niste exemple foarte clare pentru a se intelege unde suntem si cum batem campii in multe comentarii ca de fapt cred ca asta a si fost motivul supararii si inchiderii postului deschis initial .. adica imi iau jucariile si plec ..
Daca atat s-a inteles .. iar nu e traba mea .. si nu eu am trimis lumea sa cotizeze la Catedrala Mantuirii Neamului
( de parca in Germania se roaga lumea in bordeie pe post de lacase de cult )

Cel care vrea sa demareze o actiune bine ar fi daca intra intai in contact cu cei care au facut ceva in acest domeniu afara de bani din filmari sau orice alte afaceri legate de acest hobby .. cu cei care au amenajat terenuri, cu multe eforturi,
cu cei care au practicat de mici acest hobby , construind machete ce devin adevarate opere de arta caci atunci cand
modelistii INDEPENDENTI vor sa se recreeze alaturi de familie si prieteni nu se dau pe luciul monitorului peste filmele cu Arcul de Triumph ,Casa Poporului sau rondul de la Piata Romana .. ci se vor duce pe terenurile alea amenajate sau pe campurile patriei daca se va mai permite.

Si ce parere sa iti mai spui daca tu te stii de mic copil practicand AEROMODELISM iar acum peste noapte trebuie sa devii Producator de Filme .. mai bine ne afiliem la Casa de Productie Muzicala a lui Bursuc ca ala are si bani si pile ..

Luica, Adunati, Alba, Sanpetru poate si altele .. deci sunt mai multe grupuri inchegate de pasionati decat cele enumerate de dumneavoastra si sigur fiecare gandeste intr-un fel ( sunt si Cluburi afiliate Federatiei cu traditie si rezultate ) ... pe ei i-a consultat cineva ?

Poate ca da si nu stiu eu ..

Referitor la lucruri concrete si actiuni .. parca sunteti dezamagit de realizarile de pana acum .. nu ?

Cum am zis .. BAFTA !
0

#67 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 12:22 PM

Da, sunt foarte dezamagit ca de 20 ani ma aflu in tara si de 15 ani modelismul bate pasi pe loc in afara de intalinirile.
Sigur sint si alte cluburi dar sincer cred ca cel de la Luica ar fi singurul care putea sa fie o alternativa fata de FRMD, chiar daca este afiliat acollo pentru simplu fapt ca re denumirea deja portivita.

Propunera mea este:

Profi sa se afilieze la FRMD...ACUM
Hobby sa se afilieze la Luica...ACUM
Foto si Film sa se afilieze la Laur .... ACUM

Cei trei plus celelalti cluburi care le zici ca existe, sa se afilieze prin contract si sa imparte sarcini si pana la urma sa faca un program anual de evenimente...incepind cu RR organizat si pana la F§D , F1A a FRMD.

La sedinta aiai mentionata semisecret, ar trebuie cum spui tu si auzit celelalti, eu zic adica cei de la cluburi pomenite de tine si de asta care am pomenit eu, sa se faca un singur demers, tot cum spui tu Real Design referitor la legislatie.

Tot ce trebuie este un singur om care are un telefon, toate numere de telefon sa le suna pe cei de la cluburi existente sau in vointa formari, sa le aduna la un loc sa se creeze un comun acord si pe urma o comisie din cei de acollo si ne putem linisiti. Daca persoana respectiva ar fi si asa deschis sa scrie aici sau in alte locuri unde se discute ca, va fi asa, X_Y sa intalnesc in data de, vorbim despre, vrem sa, puteti veni ca si spectator maxim X persoane, data, ora, locul, totul ar fi nemteste, transparent, OK si eu in sfirist asi fi tacut si linisitit si ma puteam duce in atleier si sa termeni alea 1111 de proiecte de modelim care am pe rol sau macar sa ma concentrez pe munca mea zilnica care de o spatmana sufere din cauze discutiilor...

Si da, RealDesign, am tendinta sa imi ieau jucariuile si plec(am alternative), dar in general doar cind sunt atacat personal, cea pana acum nu a fost cazul...
A propo imi tot incerc sa corectezi greselile ortografice pe urma, nu e placere, stiu dar nu pot tasta mai bine....

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 29 January 2014 - 12:24 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#68 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 12:26 PM

Vezi postareanicolas, la 29 January 2014 - 12:04 PM, a spus:

Nu am vizat pe nimeni in mod deosebit .Vino cu ceva concret in ceea ce te priveste daca ai facut ceva in problema aceasta ,sau astepti sa vezi ce o sa iasa?
Mie mi se pare pagubos sa nu faci chiar... NIMIC.Nu inteleg de ce unii considera ca este o cauza pierduda si ca sunt degeaba demersurile unora sau altora.
A aparut o asociatie,nu e bine ,ca nu a consultat pe toata lumea, o sa mai apara alta,iar nu e bine ca sunt prea multe si asa continuam la nesfarsit.
E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune.

P.S.Acum una personala.Domnule Gigi acum ceva timp ati scris ca pista de la Berceni Metro e prea mica prea nu stiu cum ,la,la, bla, bla .Sunteti cumva aceeasi persoana care se dadea cu elicopterul la 50metri mai incolo in timp ce o mana de aeromodelisti tundeau pista???

Da ! Am fost de doua-trei ori la Berceni - atat ! .. ce trebuia sa fac ? .. vant cu frunza de palmier celor care tundeau pista ? - venisem din pura curiozitate .. iar pentru heli chiar nu imi trebuia pista .. daca am spus ca e scurta probabil am spus spre binele celor care urmau sa o utilizeze .. eu nu am utilizat pista respectiva dar am avut bunul simt sa stau la 50 de metrii - altii pe Chitila era sa da in cap cu aeromodelul celui ce tundea pista .
Ani de zile s-a tuns pista la Chitla , ani de zile am militat pentru amenajarea de la Chtila ( cu put pentru irigat, cu cotizatii, pentru disciplina de zbor, nu singur bine inteles etc ) ... in final am fost unul dintre multii membrii fondatori de la Adunatii Copaceni unde este si a functionat un modelodrom care e in continua modernizare dar care in tot acest timp doar a fost hulit ca si cel de la Luica - acu pare ca trebuie sa dam navala sa ne inscriem la ei .
Eeeee .. mai trebuie sa imping masina de tuns ?

Va pierdeti in amanunte , in polite de plata mai vechi sau mai noi, intre membrii sau cu federatia ..
Spor la Produs Filme atunci .. pentru adulti .. daca aeromodelismul nu va mai place ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 12:30 PM

0

#69 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 12:41 PM

Corect, ne pierdem in amanunte, iar nu zici de propunerea mea de organizare in ultimul meu post?
Nu contine tot ce zici si tu?

Detaliile pe urma putea sa faca comisia.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 29 January 2014 - 12:41 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#70 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 7690
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 29 January 2014 - 12:50 PM

Nu trebuie gasita definitia aeromodelului, e de mult timp definit. Chiar si cei de la minister de care zicem ca sunt prosti o stiu foarte bine si au facut trimitere la FAI/FRMD.

La Luica poti sa te inscrii, la Laur poti sa te inscrii, la AdunatiiCopaceni poti sa te inscrii.

La FRMD nu poti sa te inscrii. Este o Federatie formata din cluburi. Daca vrei sa ajungi in Federatie si sa ai un cuvant de spus, eventual sa preiei conducerea federatie trebuie sa vi din partea unui club afiliat federatiei.

Cluburile afiliata sunt cele mai multe de pe vremuri. Cluburi noi care au legatura cu miscarea modelistica actuala sunt foarte putine, de fapt eu cunosc unul singur, Aeropower.

Asadar cine vrea sa actioneze si sa-si faca auzita vocea trebuie sa se inscrie intr-un club sau sa faca un club. Daca vrei ca FRMD sa te bage in seama trebuie ca acel club sa fie afiliat la FRMD.

Daca FRMD reuseste sa convinga Ministerul sa duca lucrurile la normal si sa poti face modelismul ca hobby asa cum e in toata lumea cu atat mai bine.

M-am uitat pe lista cu federatii sportive din Romania si in general toate au un numar mic de sportivi chiar daca sportul respectiv e practicat de foarte multi.

E o aberatie sa obligi pe toti cei care vor sa vada cum e cu modelismul sa fie musai sportivi. Chiar si tir cu arma de foc poti sa practici (in poligon) fara a fi sportiv.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 January 2014 - 12:51 PM

0

#71 Useril este offline   aeromax 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 509
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 29 January 2014 - 01:12 PM

-Ce este Aeromodelul ?. Am sa incerc sa dau o definitie : Aeromodelul este o aerodina, un aparat mai greu decit aerul, fara echipaj la bord, de dimensiuni reduse, destinat zborului liber , captiv, cu echipament radio, se supune legilor de aerodinamica si fizica a zborului la fel ca si un avion fulsize.
-Aeromodelistii, hobby -sti, trebuie sa se afilieze la asociatiile de aeromodelism deja existente sau, sa infiinteze noi asociatii, cluburi, grupuri. Aceste forme de organizare trebuie sa aibe ca obiect de activitate AEROMODELISMUL - cu toate formele lui de exprimare si nimic altceva. De exemplu, cei din Bucuresti, pot constitui un Grup Aeromodelistic; GAB ( Grupul Aeromodelistic Bucuresti ). La fel se pot constitui si cei din alte orase sau localitati. Sa redactati un statut nu este greu. Forma de organizare, pe care o veti alege, va avea personalitate juridica, lucru foarte important, nu numai pentru desfasurarea activitatii dar si pentru obtinerea unui teren pentru realizarea unei piste.

O zi cit mai buna!
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#72 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 01:13 PM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 12:41 PM, a spus:

Corect, ne pierdem in amanunte, iar nu zici de propunerea mea de organizare in ultimul meu post?
Nu contine tot ce zici si tu?

Detaliile pe urma putea sa faca comisia.

Nu eu sunt in masura sa zic ceva despre propunere sau sa fac ceva .. si in fond nici nu am dreptul .. ca daca nu am impins la masina de tuns cand a trebuit ! .. NU ? .. doar am mai atentionat a nu suntem pe drumul cel bun toata bataia campiilor cu
clasificarea aeromodelelor etc ..

Cei care au demarat deja puteau sa intrebe pe cei implicati mai profund si de mai mult timp in fenomen .. oportunisti vor fi
intotdeauna ca sa iasa in fata sau sa isi urmareasca strict interesul ....

Pe vremuri la Palatul Copiilor erau sectii de Aeromodelism, Navomodelism .. mai putin de Producatori de Film .. dar la vremuri noi pasiuni noi .
0

#73 Useril este offline   ViorelX 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 29 January 2014 - 01:25 PM

Vezi postareaaeromax, la 29 January 2014 - 01:12 PM, a spus:

-Ce este Aeromodelul ?. Am sa incerc sa dau o definitie : Aeromodelul este o aerodina, un aparat mai greu decit aerul

Nu include si aparatele de zbor mai usoare decat aerul? Este exclus ca un aeromodelist sa realizeze si sa ridice vreodata un balon?
0

#74 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 01:29 PM

Aeromodel este exact cea ce scrie in ordinul acela de care ne am aprins:
O aeronava fara pilot la bord.

Totusi...nu putem vorbi despre organizarea sistematica de loc...? Nu are sens sa cream intii structura si pe urma sa intram in detaliile alea tehnice sau filozifice?

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 29 January 2014 - 01:29 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#75 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 01:33 PM

Vezi postareaViorelX, la 29 January 2014 - 01:25 PM, a spus:

Nu include si aparatele de zbor mai usoare decat aerul? Este exclus ca un aeromodelist sa realizeze si sa ridice vreodata un balon?

... tara arde si baba se piaptana ! ..

Cand zic ca se bate apa in piua si se pierde toata energia in amanute se supara Wabo pe mine si zice ca sunt frustrat .
Oi fi cine stie ! ...
Aaaaa scuze .. am scris odata cu Wabo !

Hai ca ma duc sa fac ceva concret frate .... sa dau zapada de pe masina !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 01:34 PM

0

#76 Useril este offline   aeromax 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 509
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 29 January 2014 - 01:39 PM

Vezi postareaViorelX, la 29 January 2014 - 01:25 PM, a spus:

Baloanele cu heliu sau aer cald fac obiectul unei alte categorii. Un aeromodelist poate sa realizeze si sa ridice de la sol, la urma urmei, ceea ce doreste. Impotrant este ca acel obiect sa efectueze un zbor in deplina siguranta.
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#77 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18299
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 29 January 2014 - 01:52 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 January 2014 - 01:33 PM, a spus:

... tara arde si baba se piaptana ! ..

...

Hai ca ma duc sa fac ceva concret frate .... sa dau zapada de pe masina !

Sa trimitem o echipa la dv. ? Avem servicii speciale de deszapezit cu drone :D

My link

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 January 2014 - 01:52 PM

renatoa de la aacr.ro
0

#78 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 02:51 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 January 2014 - 01:52 PM, a spus:

Sa trimitem o echipa la dv. ? Avem servicii speciale de deszapezit cu drone :D

My link

Prea ieftin ... nu inspira incredere !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 02:51 PM

0

#79 Useril este offline   WarMK 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 27-February 04

Postat 29 January 2014 - 04:40 PM

Wabo ai zis foarte bine ce ai zis. Sa ne inscriem la unu din ei si am rezolvat o mica problema.
Nu am nici o problema sa ma inscriu, dar nu o sa fiu NICIODATA de acord sa fiu restrictionat in a zbura cu sau fara "filmare aeriana" acolo unde doresc, bineinteles cu respectarea limitelor de bun simt.

Laur, punctat perfect!!

Aceasta postare a fost editata de WarMK: 29 January 2014 - 04:43 PM

0

#80 Useril este offline   SILVIU66 

• Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6849
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Interests:Flying

Postat 29 January 2014 - 04:55 PM

Domnilor,
Sedinta s-a amanat din cauza vremii nefavorabile( trebuiau sa ajunga la sedinta domni din Buzau,Pitesti etc) pentru saptamana viitoare.
Eu personal o sa sustin ramura hobby - eventual reglementarea acesteia de catre FRMd.
Pana dupa sedinta nu am ce informatii in plus sa va dau.
flying is my life...
0

#81 Useril este offline   RedDevil 

• Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2097
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 January 2014 - 05:27 PM

Vezi postareaSILVIU66, la 29 January 2014 - 04:55 PM, a spus:

Domnilor,
Sedinta s-a amanat din cauza vremii nefavorabile( trebuiau sa ajunga la sedinta domni din Buzau,Pitesti etc) pentru saptamana viitoare.
Eu personal o sa sustin ramura hobby - eventual reglementarea acesteia de catre FRMd.

Ramura hobby inclusiv multirotoarele?
Fly it, like you stole it!
0

#82 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18299
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 29 January 2014 - 05:48 PM

Vezi postareaSILVIU66, la 29 January 2014 - 04:55 PM, a spus:

Domnilor,

Poate mergea si o teleconferinta, mai ales pe vremea asta si de ce nu, sa mai salveze la buget...
Suntem in 2014... si o practica si cei de au dat ordinul, deci trebuie sa fie simplu ;) zic si eu...
renatoa de la aacr.ro
0

#83 Useril este offline   nicolas 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 06:20 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 January 2014 - 12:26 PM, a spus:

Da ! Am fost de doua-trei ori la Berceni - atat ! .. ce trebuia sa fac ? .. vant cu frunza de palmier celor care tundeau pista ? - venisem din pura curiozitate .. iar pentru heli chiar nu imi trebuia pista .. daca am spus ca e scurta probabil am spus spre binele celor care urmau sa o utilizeze .. eu nu am utilizat pista respectiva dar am avut bunul simt sa stau la 50 de metrii - altii pe Chitila era sa da in cap cu aeromodelul celui ce tundea pista .
Ani de zile s-a tuns pista la Chitla , ani de zile am militat pentru amenajarea de la Chtila ( cu put pentru irigat, cu cotizatii, pentru disciplina de zbor, nu singur bine inteles etc ) ... in final am fost unul dintre multii membrii fondatori de la Adunatii Copaceni unde este si a functionat un modelodrom care e in continua modernizare dar care in tot acest timp doar a fost hulit ca si cel de la Luica - acu pare ca trebuie sa dam navala sa ne inscriem la ei .
Eeeee .. mai trebuie sa imping masina de tuns ?

Va pierdeti in amanunte , in polite de plata mai vechi sau mai noi, intre membrii sau cu federatia ..
Spor la Produs Filme atunci .. pentru adulti .. daca aeromodelismul nu va mai place ..

Domnule Gigi nici unul din cei care au zburat la acea locatie nu a avut nimic de comentat in afara de dumneata.
In ceea ce ma priveste te rog sa lasi deoparte bascalia de doi lei si irona ieftina.Te rog sa nu-mi pui vorbe in gura ca eu nu am hulit pe nimeni si nu am de platit polite nimanui.Daca te-am intrebat ce ai facut te-am intrebat strict de subiectul in discutie.
Te felicit pentru toate realizarile dumitale din modelism dar in ceea ce priveste subiectul de fata l-ai luat pe Gica contra in brate...si atat.

Va las ma duc sa dau zapada din curte.
0

#84 Useril este offline   Rower 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11

Postat 29 January 2014 - 07:00 PM

Mai bine va pupati si va luati de mana, unul cu lopata la masina, alalalt in curte. Urla hormonii de primavara? Cre ca s-au dereglat de la incalzirea globala, ca iote ce e afara...
Calm, domnilor, calm.
Stima si prietenia!
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#85 Useril este offline   bitex 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5661
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 January 2014 - 07:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 January 2014 - 05:48 PM, a spus:

Poate mergea si o teleconferinta, mai ales pe vremea asta si de ce nu, sa mai salveze la buget...

Domnule draga, vorbesti de lucruri sfinte. Orice pustiulica o pune de o teleconferinta pe orice soft cu toti prietenii si viitoarele mandrute si merge. Aici e treaba serioasa, si la federatie este exact la fel. Trebuie intalnit, vazut, apaludat si ridicat mana la votare. Sa-ti zic eu ce ma deranjeaza cel mai mult la una dintre sedinte. Se voteaza bugetul pe anul trecut. Mai exact exista o sectiune traditionala, in care toti cei participanti, voteza daca sunt de acord cum s-au cheltuit banii in anul anterior, dupa ce asculta jumatate de ora justificarile de rigoare. Asa, si daca nu sunt de acord cu cheltuirea banilor din anul trecut, ce se intampla? E un fel de offtopic pentru atmosfera de lucru pe care o cunosc. Sigur alte lucruri merg bine, dar pentru alea nu votez ca nu sunt intrebat...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#86 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 08:28 PM

Vezi postareanicolas, la 29 January 2014 - 06:20 PM, a spus:

Domnule Gigi nici unul din cei care au zburat la acea locatie nu a avut nimic de comentat in afara de dumneata.
In ceea ce ma priveste te rog sa lasi deoparte bascalia de doi lei si irona ieftina.Te rog sa nu-mi pui vorbe in gura ca eu nu am hulit pe nimeni si nu am de platit polite nimanui.Daca te-am intrebat ce ai facut te-am intrebat strict de subiectul in discutie.
Te felicit pentru toate realizarile dumitale din modelism dar in ceea ce priveste subiectul de fata l-ai luat pe Gica contra in brate...si atat.

Va las ma duc sa dau zapada din curte.

Avand asa o vaga banuiala ( ca de obicei sunt mai timid din fire si chiar prea politicos de cele mai multe ori atunci cand merg in vizita la cineva unde nu am mai fost
inclusiv la terenul de la Berceni ) am luat la mana de la primul post toata rubrica Terenuri de Zbor - Berceni ... si sa imi bag picioarele daca am gasit si cel mai mic comentariu al meu despre ce ai amintit .. pista , comentarii ale mele despre locatie , bla bla bla ..

Dimpotriva ..am fost destul de impaciuitor , am militat la un moment dat spre un armistitiu intre cele doua tabere Berceni ( aparuse un moment mai delicat cand se mai infiintase si a doua pista ) , mai mult nu am ajuns la teren fiind intr-o perioada in care noroiul din caputul drumului nu mi-au permis accesul ... am mai dat un sfat despre o echipare de model cu LiPo , si alte cateva chestii d'astea minore ...

Dar nu am gasit nici un comentariu vis a vis de cele amintite .. iar comentarii doar verbal la fata locului nu im sta in caracter sa o fi facut cu atat mai mult cu cat nu am schimbat prea multe vobe cu cei de acolo .. nici nu ii cunoasteam .. am venit si fara model de cateva ori doar sa privesc .

Posibil sa fiu confundat cu altcineva ... daca trebuie pun doua poze : Fata/Profil ..

Chiar rog sa verifici .. vorba lu Coana Leana .. " Dovada Dovada ! "

Si asa daca ar fi fost referitor la comentari , dar ca sa vii la atatia ani distanta si sa reprosezi un rahat ( Auzi frate : nu am tinut un moment de reculegere caci se tundea iarba ) denota ori rautate gratuita ori altceva .. daca calcam cu masina pe cei care tundeau iarba .. da ! .. meritam toata viata sa mi se aminteasca !

Si se mira Wabo ca nu exista coeziune si unitate in aceasta breasla .. varza frate varza si nici macar cu rata !

P.S.

Mai zicea cineva sa dam navala sa ne inscriem la Luica .. voi chiar ganditi inainte sa scrieti ceva ?

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 08:30 PM

0

#87 Useril este offline   popad 

• ROU 394
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1192
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Interests:Planoare RC ...

Postat 29 January 2014 - 09:33 PM

Observ ca FRMd are site-ul suspendat.

L-am tot urmarit zilele trecute.

Apropo de inscriere intr-o asociatie, inca nu inteleg, de ce as face acest lucru ca simplu hobby-ist. Asociatia Luica sau cum se numeste are un site ? Nu stiu nimic despre ea, si daca m-ar reprezenta in vreun fel ?

Daca FRMd ar permite inscrierea si acordarea licentelor FAI pentru hobby-isti, tot nu vad cum ar rezolva situatia, mai ales daca zbori modele neclasicate FAI, asa cum zbor eu, din 2009.

Singura solutie pe care o vad in acest moment e sa ma limitez la acel 1 Kg. Anul trecut am rezistat si fara camera pe paramodele. Orice teren viran usor accesibil, chiar in oras, poate fi folosit pentru zboruri.

Ganduri ... Sunt curios daca in final se va modifica acest ordin 8 ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#88 Useril este offline   nicolas 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 10:10 PM

Domnule Gigi,eu am intrebat daca ai fost dumneata.La aceasta intrebare ai raspuns pozitiv .
Dar pe bune dupa ce am tuns noi iarba ai venit sa te dai pe pista proaspat tunsa?
Apreciez gestul tau de bun simt sa nu ma deranjezi cu elicopterul in timp ce eu impingeam la masina de tuns iarba.Despre ce vorbim noi "aicea" despre palmieri ,impinsul masinii de tuns iarba si despre momente de reculegere??

Ca sa fiu in ton cu bascalia te rog nu pune poze ,ne-a fost de ajuns dosul,sau poate ma insel si de data asta,cine stie poate nu facem nici o diferenta.
0

#89 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 29 January 2014 - 10:12 PM

Doresc sa va reamintesc ca principala motivatie in deschiderea acestui subiect, a provenit din dorinta de a reduce impactul negativ al acestei legi in special fata de cei ce intentioneaza sa inceapa acest hobby sau sunt la inceput de drum si cauta indrumarea printre postarile acestui forum. Astfel am sa va rog pe dumneavoastra modelistii cu experienta sa raspundeti printre altele in viitoarele postari si urmatoarelor intrebari: personal din cauza acestui ordin, veti renunta la hobbyul asta?, sau veti renunta doar la modelele mai grele de 1Kg?, ori veti proceda exact ca si pana acum in privinta acestui hobby. Desigur va inteleg perfect daca evitati raspunsul la aceste simple intrebari, avand in vedere ca printre noi mai sunt si domni cu mentalitati militienesti, capapili sa insnueze cele postate de mine la inceputul acestui subiect ca fiind posibile instigarii la nerespectarea legii. Ma refer aici la domnul renatoa care a considerat absolut necesar sa afle numele din spatele nickului, ocazie cu care doresc sa-i comunic, ca-i satau la dispozitie inclusiv cu o copie de buletin daca este nevoie. Totodata domnule renoata doresc sa va asigur ca ar fi o deosebita placere pt. mine sa socializam si personal, mai ales daca faceti parte din randul anumitor autoritati, placerea ar fi cu atat mai mare sa facem acest lucru inclusiv pe holurile judecatoriilor.
Sa revenim la lucrurile importante acum. Personal voi practica acest hobby ca si pana acum, desigur in limita putinului timp disponibil, inclusiv cu modele termice si voi incerca sa indrum in acest hooby cat mai multe persoane.
Referitor la initiativele infiintarii asociatiilor de profili, consider laudabila idea si imi exprim inca de pe acum dorinta de a fi membru al unei astfel de asociatii. De mentionat totusi ca ar fi indicata o delimitare ferma a intereselor particulare privind hobbyul de interesele societatilor comerciale. Astept cu mult interes o prima forma a statutului acestor asociatii, poate chiar aici pe acest forum.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 29 January 2014 - 10:15 PM

0

#90 Useril este offline   mizzone 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2176
  • Inregistrat: 07-May 03

Postat 29 January 2014 - 10:34 PM

Vezi postareabitex, la 29 January 2014 - 07:58 PM, a spus:

Domnule draga, vorbesti de lucruri sfinte. Orice pustiulica o pune de o teleconferinta pe orice soft cu toti prietenii si viitoarele mandrute si merge. Aici e treaba serioasa, si la federatie este exact la fel. Trebuie intalnit, vazut, apaludat si ridicat mana la votare. Sa-ti zic eu ce ma deranjeaza cel mai mult la una dintre sedinte. Se voteaza bugetul pe anul trecut. Mai exact exista o sectiune traditionala, in care toti cei participanti, voteza daca sunt de acord cum s-au cheltuit banii in anul anterior, dupa ce asculta jumatate de ora justificarile de rigoare. Asa, si daca nu sunt de acord cu cheltuirea banilor din anul trecut, ce se intampla? E un fel de offtopic pentru atmosfera de lucru pe care o cunosc. Sigur alte lucruri merg bine, dar pentru alea nu votez ca nu sunt intrebat...
Spor la treaba!

hai, nene, ca nu vorbesti serios...cum sa votezi un buget la timpul "trecut"???!!!...cred ca nu ai fost suficient de atent, cu scuzele de rigoare...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

Arata acest topic

• 58 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul