Modelism - RHC Forum: Noua legislatie in aeromodelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 58 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noua legislatie in aeromodelism Ordinul 8/2014

#31 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 7696
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 28 January 2014 - 12:54 AM

http://ro.wikipedia....ive_din_România

e si modelismul acolo. La noi asa a picat, e o federatie sportiva cu tot ce vine de aici:

cluburi, sportivi, antrenori, sensei. Si are treaba cu Ministerul Sportului si Educatiei fizice. In mod straniu nu vad pe lista o federatie de pescuit si nici de table ca sunt mai sporturi decat modelismul dar asta e.

Istoric "materia prima" erau cluburile scolare, Casa pionierilor, cluburi pe langa fabrici si uzine, etc.. In continuare daca va uitati pe situl federatiei o sa vedeti ca tot cluburile scolare sunt cele mai multe. Cluburile "adevarate" ca Aeropower sunt accidente.

Sunt destui care stiu istoria modelismului in RO de la inceputuri pana in prezent, eu mai mult din auzite. E clar ca federatia a fost in mare parte paralela pana acum cu modelismul modern, de hobby, care a aparut pe bune cam de prin 2000 (cam pe cand a aparut si forumul). Materia prima nu mai sunt copiii de scoala ci "copiii" de 20-60 ani.
0

#32 Useril este offline   aiuritu 

• Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-January 14

Postat 28 January 2014 - 01:30 AM

@Xorg
salut
nu cunosc activitatea federatiei asadar nu pot sa spun ca sunt sau nu sunt de acord cu cele spuse
cred insa ca pana nu vor exista o asociatie,un club,etc bine organizate si recunoscute intern/international-acum ,in conditiile de la noi pare o utopie, principalul(de fapt singurul) interlocutor valabil ramane federatia.
cat de mult va tine cont federatia si de interesele hobby-stilor va depinde si de capacitatea celor din federatie de a privi inspre viitor dar si de puterea hobby-stilor de a-i sensibiliza.

@Stiganas
salut
prima dragoste nu se uita niciodata :) cred ca marea majoritate a inceput aero la varste foarte fragede(sau macar a visat ca sa zboare) ,noile tehnologii si posibilitati de control/manevrabilitate le-au intarit convingerea asta cu prima dragoste.Statistic(fara ca sa fie o regula,dar s-a mai amintit asta) cei care se "indragostesc" mai tarziu renunta mai usor.
cred ca ai dreptate,cam anacronica treaba asta cu ministerul transporturilor si ministerul educatiei/sportului.tineretului.Asta e o vulnerabilitate importanta care ar putea fi speculata.
0

#33 Useril este offline   SILVIU66 

• Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6849
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Interests:Flying

Postat 28 January 2014 - 06:21 AM

Vezi postareawabo1, la 27 January 2014 - 08:06 PM, a spus:

Din altceas cauza din care alti din altceas lista nu spun nimic.
Nu ati inteles ca se lucreaza in culise si poporul sa inghita.

Cu noroc sa lucreaza bine. Totusi unii din lista de functionari sau mai multi au lucrat bine in trecut si au de pierdut o reputatie daca nu iese nimic la tematica aceasta.
In fine numere de telefoane ale lor se gasesc tot linga numele. Sunati-le! Mai am ceva sperante ca nu poate sa devine in Romania mai rau ca si in Korea de Nord.
Pana la urma cei de care avem sperante mai mari sint fix cei care doar de citiva ani s-au infiltrat in structura din rinduri hobbyistiilor :)

Va fi in curand o sedinta la FRMd prin care se va elabora un document oficial care va incerca sa corecteze acest ordin aberant.
E singura entitate care are o sansa sa modifice acest ordin.
Sa speram ca o va si face.
flying is my life...
0

#34 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 04-August 05

Postat 28 January 2014 - 06:44 AM

Uitete, banuielile au fost corecte. Sa mai poate confirma Silviu, John, ca se va tine cont de cele exprimate de multi modelisti de pe forum?
Ca sa ne linistim?

Doresc sa adaug o informatie ca in Germania Dronele si cu camera video sint legale si tratate ca si restul aeromodelelor pana la 5 kg. Poti zbura si in intravilan, daca respecti reguli de sicuranta si de intimitate. Initimitate este sa nu zbori unde nu ai voie, sa ai acordul proprietarului si sa nu faci poze cu mai putin de cit 5 persoane fara sa le inteeb, poze pe care pot fi reconuscute. Poze cu grupuri mai mari de persoane pot fi si publicate. Exceptie find copii unde neaparat ai nevoie de acordul parintiilor. Asta cu persoane este valabil de exemplu si in presa romana. Totul valabil daca o faci ca hobby, daca o faci pe bani, trebui sa ai pe linga assigurare speciala =700€ un acord al administratii regionale, ecivalent a judetului din Romania pentru zona unde doresti sa filmezi. In general aeromodele pana 25kg sint excluse sa fie administrat de autoritate de aviatie civila. Si cele de mai mari au obligatii mai stricte. Iar toata administrarea este incredintat lui DMFV si DAEC, federatii private nationale paralele si nicidecum direct de stat. Decentralizare sa numeste si prin asta modelisti cotizeaza ei insusi la costuri, stul nu o plateste nimic pentru asta. Este o echilibrare care imi doresc sa avem si in Romania, de bunul simt si fara ingradare inutila.

La sedinta respectiva de FRMD ar fi bine sa fie permis si publicul.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 28 January 2014 - 06:44 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#35 Useril este offline   mizzone 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2176
  • Inregistrat: 07-May 03

Postat 28 January 2014 - 08:56 AM

Vezi postareawabo1, la 28 January 2014 - 06:44 AM, a spus:

Uitete, banuielile au fost corecte. Sa mai poate confirma Silviu, John, ca se va tine cont de cele exprimate de multi modelisti de pe forum?
Ca sa ne linistim?

Doresc sa adaug o informatie ca in Germania Dronele si cu camera video sint legale si tratate ca si restul aeromodelelor pana la 5 kg. Poti zbura si in intravilan, daca respecti reguli de sicuranta si de intimitate. Initimitate este sa nu zbori unde nu ai voie, sa ai acordul proprietarului si sa nu faci poze cu mai putin de cit 5 persoane fara sa le inteeb, poze pe care pot fi reconuscute. Poze cu grupuri mai mari de persoane pot fi si publicate. Exceptie find copii unde neaparat ai nevoie de acordul parintiilor. Asta cu persoane este valabil de exemplu si in presa romana. Totul valabil daca o faci ca hobby, daca o faci pe bani, trebui sa ai pe linga assigurare speciala =700€ un acord al administratii regionale, ecivalent a judetului din Romania pentru zona unde doresti sa filmezi. In general aeromodele pana 25kg sint excluse sa fie administrat de autoritate de aviatie civila. Si cele de mai mari au obligatii mai stricte. Iar toata administrarea este incredintat lui DMFV si DAEC, federatii private nationale paralele si nicidecum direct de stat. Decentralizare sa numeste si prin asta modelisti cotizeaza ei insusi la costuri, stul nu o plateste nimic pentru asta. Este o echilibrare care imi doresc sa avem si in Romania, de bunul simt si fara ingradare inutila.

La sedinta respectiva de FRMD ar fi bine sa fie permis si publicul.

...wabo wabo...asa-mi place sintagma "federatii PRIVATE nationale"...!!!!
sint convins ca acolo respectul pentru cei care fac rc corect este fundamentat in cu totul si cu totul alte coordonate, evident mai sanatoase, mai coerente si logice...
ramin la parerea ca FRMd, ancorata in actualul sistem de "federatie sportiva"(vezi paralela cu cei de la pescuit s.a.m.d.), nu va putea sa "echilibreze" prea mult, nici daca ar vrea(???!!!)...insasi sistemul de organizare si fundamentare a activitatilor sale nu-i da posibiltatea sa faca asta(a se citi atent statutul acesteia in forma actuala); pe de alta parte, le-a fost prea cald si prea "liniste" pina acum, ca sa se apuce sa-si asume ceva ce istoria recenta a demonstrat ca nu pot "duce"...de ce s-ar apuca tocmai acum sa-si dea singuri de lucru? ce credem ca i-ar determina sa nu vrea "exclusivitatea" pe care le-o confera (ordinul incriminat) pe rc?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#36 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2007
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Interests:Aero

Postat 28 January 2014 - 11:04 AM

Mr. John, ma bucur sa aflu ca Federatia se misca. Daca va dovedi o gandire open mind, se va deschide spre nou lasand loc progresului, dezvoltarii domeniului si in baza experientei acumulate va propune niste reguli normale, nu vad cine ar mai avea reticente sa aiba legaturi directe cu acest for.
DAR, daca nu se tine cont, cu limitarile logice si de bun simt de libertatile fundamental garantate de Constitutie, nu va fi bine! MA refer la orice impunere abuziva cum este cea legata de dreptul de a filma/fotografia din aer. Personal nu ma afecteaza acest lucru, dar daca astazi nu ma nimereste "glontul", maine nu se stie... Valabil pentru toti cei care isi inchipuie ca nu sunt astazi afectati.
Bafta maxima in demersuri!
Gigi Sterian
Bixler 1400mm (primul profesor! )
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
... Taranis X9D plus
0

#37 Useril este offline   John 

• Membru
  • PipPipPipPip
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 28 January 2014 - 11:23 AM

Vezi postareaGigiGL, la 28 January 2014 - 11:04 AM, a spus:

Mr. John, ma bucur sa aflu ca Federatia se misca. Daca va dovedi o gandire open mind, se va deschide spre nou lasand loc progresului, dezvoltarii domeniului si in baza experientei acumulate va propune niste reguli normale, nu vad cine ar mai avea reticente sa aiba legaturi directe cu acest for.
DAR, daca nu se tine cont, cu limitarile logice si de bun simt de libertatile fundamental garantate de Constitutie, nu va fi bine! MA refer la orice impunere abuziva cum este cea legata de dreptul de a filma/fotografia din aer. Personal nu ma afecteaza acest lucru, dar daca astazi nu ma nimereste "glontul", maine nu se stie... Valabil pentru toti cei care isi inchipuie ca nu sunt astazi afectati.
Bafta maxima in demersuri!

Salut,

Fotografia aeriana nu intra din cite stiu eu in sfera de reglementare a FRMD. Si acest lucru este valabil indiferent de mijloacele cu care se face aceasta operatiune, adica drone, multicopter, aeronava 1:1, elicopter, balon cu aer cald , etc.
Exista alte legi care reglementeaza dreptul la viata privata, la intimitate,etc.
Ori prin ordinul acesta cred ca tocmai acest lucru a incercat sa se reglementeze. Dupa parerea mea intr-o maniera total incoerenta si neprofesionista.
Poate ai ceva cunostinte juridice si ne poti ajuta, in a da un exemplu de libertati fundamentale incalcate prin interzicerea dreptului de a fotografia din aer. Eu cred ca reglementarile existente acum pe acest subiect se pot aplica si in continuare independent de metoda folosita pentru a filma

Cu stima,
John
0

#38 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18302
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 28 January 2014 - 11:45 AM

Da, evident ca multe sunt reglementate si acum.
Daca un ULM iti survoleaza ferma la 50m altitudine, banuiesc ca exista cai de reclamare si sanctionare.
Daca un vecin taie lemne cu drujba si iti scoala copilul din somn, cred ca si acum sunt cai de a actiona.
Daca un paparazzi te fotografiaza dintr-un copac la piscina din curte, la fel.
De fotografiat la inaltime in orase, exista si acum, am mai scris, trebuie ceruta autorizare de la primarie daca o faci de la peste 40m, chiar si din macara. Asta daca intentionezi sa publici, ca pentru uz personal imi e greu sa cred ca poate fi interzis fotografiatul din noile blocuri de peste 40m care s-au inaltat.
Daca un baron este deranjat ca ii va fi fotografiata proprietatea cu o drona, temerea mi se pare absurda, se poate face si din ULM, o ora de inchiriat ULM costa mult sub pretul unei drone.
Si de ce nu, la asemenea nivele sunt sigur ca exista bodiguarzi inarmati, nu sunt si ei amatori de un mic excercitiu de luat la ochi, sa se mai dezmorteasca ? Intr-o drona tragi fara alte ezitari care le-ai avea la un ULM... e suficient sa apara in presa primul caz de drona doborata de un pistol cu gloante de cauciuc, si se vor calma mai rapid decat orice ordin...

Federatia nu de drone trebuie sa aiba grija, ci de limitarile aduse aeromodelismului "domestic". De exemplu legal acum RR 2014 va fi interzisa, e normal asta ?
renatoa de la aacr.ro
0

#39 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 5455
  • Inregistrat: 24-May 08

Postat 28 January 2014 - 11:53 AM

1 - Patosul si enervarea trebuiesc sa lase loc luciditatii, ratiunii ..
2 - Federatia si cei implicati in ea NU pot da un raspuns decat dupa ce vor adopta un plan de actiune.
Federatia lucreaza in cadrul regulamentului si pana nu se intrunesc intr-o sedinta, in care sa
stabileasca acel plan de actiune, nu pot sa bata campii in mod individual cum o faceti voi pe forum, asa ca
putintica rabdare ...
3 - Daca in paralel cu demersul Federatiei vreti sa va constituiti si voi in vre-o asociatie
care sa inainteze o petitie acolo unde credeti ca e necesar bine ar fi sa o faceti unitar, caci daca
fiecare bisericuta isi trimite propriile doleante, si cei la care ajung se vor trezii cu un vraf de
de plicuri si pliculete care nu se mai termina .. slabe sanse sa va mai bage careva in seama ..

In lipsa constituirii voastre intr-o asociatie ( desii asta dureaza ) nu vad sorti de izbanda ...

Aberatii am vazut insa destule ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#40 Useril este offline   aeromax 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 509
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 28 January 2014 - 12:45 PM

Ca o paranteza amintesc faptul ca, aeromodelismul, ca sport, are reguli ( vezi Reg. FAI )

Am dedicat timp si atentie acestui argument mult mai mult decit am facut-o, pina acum, cu altele. Este firesc, este normal. Ma simt dator sa contribui cum pot, cu experienta, cunostintele mele, cu sustinerea mea si... chiar daca ma aflu la sute de km departare, cu sufletul sint alaturi de voi.
Am inteles foarte bine situatia. Sinteti foarte multi aeromodelisti preocupati de " distrugatorul " ordin ministerial. Aveti motive !. Aveti dreptate !. Nu toti areomodelistii sint afiliati la FRMd, nu toti au capacitatea, cunostintele, indeminarea, de a face performanta, asa cun nu toti putem deveni matematicieni , fizicieni, etc. Dar toti, absolut toti, avem dreptul sa existam, sa traim, in perfecta armonie cu semenii nostri. Libertatea de expresie nu este un moft, o fita, este un drept. A trata, in mod discriminatoriu, miscarea aeromodelistica, favorizindu-i pe cei care fac preformanta ( foarte putini la numar ) este iarasi o incalcare flagranta a unui drept elementar.
Intr-o tata in care Imbecili ( baietii "destepti" ) au legalizat drogurile schimbindu-le denumirea in asa zise etnobotanice la ce ne puteam astepta ?. Iti infigi siringa in vene iar ei...obtin un mare profit.
Tinind cont de problemele actuale cit si de cele care- inevitabil- nu vor intirzia sa apara, ar fi momentul sa va ginditi in mod serios la infiintarea unei Federatii care sa se ocupe exclusiv de activitatea si miscarea aeromodelistica (asa cum functioneaza si in alte state ). Sint convins ca, aeromodelismul, va fi mult mai bine reprezentat si tutelat atit la nivel National dar si International.
Un lucru trebuie sa fie clar pentru toti : Aceasta minunata pasiune pentru zborul in " miniatura " nu poate si nu trebuie sa fie la discretia unor incompetenti, incapabili de a vedea realitatea, adevarata dimensiune a pasiunii noastre.
Daca doriti sa stiti cum s-au organizat, ce reglementari, regulamente au aeromodelistii din Italia, va stau la dispozitie.

Tot respectul si stima pentru toti aceia care, intr-un fel sau altul s-au implicat si se implica. Multumiri deosebite lui GigiGl.

Marian Sernan
aeromax

Aceasta postare a fost editata de aeromax: 28 January 2014 - 12:46 PM

"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#41 Useril este offline   Laur73 

• fotograf aerian
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 28 January 2014 - 05:22 PM

Vom infinta o Asociatie "Asociatia Producatorilor de Film si Fotografie Aeriana", asociatie in care se vor putea inscrie toti pasionatii de fotografie si filmare aeriana dar si orice aeromodelist care va dori sa fie reprezentat de Asociatie .
Am pregatit o scrisoare catre ministerul Transporturilor si deja primim semne ca ordinul va fi modificat.

SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE MINISTERUL TRANSPORTURILOR

Suntem Asociația Producătorilor de Film și Fotografie Aeriană (APFFA) (în curs de înființare) și dorim să ne exprimăm dezacordul cu privire la Ordinul Nr.8/2014, emis de Ministerul Transporturilor și publicat în Monitorul Oficial la data de 21.01.2014.
Din asociația noastră fac parte atât persoane fizice, cât și societăți comerciale care prestează servicii de filmare/fotografie aeriană pentru cele mai diverse domenii: Construcții, Cinematografie, Situații de Urgență și Criminalistică, Jurnalism, Media, Turism, Arhitectură, etc.
Prin ordinul sus numit, activitățile pe care le desfășurăm devin ilegale iar reglementările stipulate nu pot fi îndeplinite în mod realist. De aceea vă solicităm revizuirea acestui ordin datorită următoarele considerente:
1. Fiind vorba de aeromodele radiocomandate fără pilot la bord, cu o greutate la decolare sub 10kg și o altitudine de zbor situată în general sub 150m, considerăm că nevoia de creație a unui spațiu aerian segregat (cum ar fi normal pentru un miting de aviatie) nu este măsura potrivită pentru un zbor de aeromodel. Activitatea noastră nu interferează cu cea a aviației civile sau militare.
2. Activitatea noastră depinde în proporție de 99% de condițiile meteorologice (precipitații, vânt, etc), care se pot schimba uneori radical in 24 ore. De aceea cererea unei autorizații de zbor cu cel putin 45 de zile în prealabil este un non-sens. Este nerealistă planificarea unei misiuni de zbor cu cel puțin 45 zile înainte, care implică uneori deplasarea a zeci, chiar sute de persoane și echipament la costuri enorme, cum ar fi în domeniul cinematografiei, care depind de această filmare aeriană.
3. Interdicția de zbor în afara unui spațiu aerian segregat sau special amenajat doar de către Federația Română de Modelism constituie o îngrădire a drepturilor fundamentale și un monopol inacceptabil pentru noi. Este absurd să nu fie permis zborul cu o aeronava radiocomandată de mici dimensiuni peste un teren privat (proprietate proprie sau cu acordul proprietarilor) sau peste un teren public unde aeronava nu periclitează în nici un fel. Caz concret: Realizarea de imagini aeriene pentru un film documentar sau de prezentare firmă, evident la solicitarea acesteia. Libertatea alegerii locului de desfășurare a respectivei activități după caz, este esențială, desigur ținând cont de restricțiile în vigoare, legate de obiective strategice (aeropoarte, obiective militare, frontiera de stat, etc). Întruniri de aeromodelism în afară de cele organizate de Federația Română de Modelism ar deveni ilegale. Nu putem fi de acord cu așa ceva.
4. Respectarea vieții private este stipulată în Legea 287/2009 Art. 74, astfel încât interdicția folosirii unor aeronave sub 1kg, dotate cu camere de filmat sau transmisie de date (Ordinul Nr.8/2014 – Art. 5 – Litera B.) nu are sens. Nu este nevoie neapărat de o dronă pentru a filma peste un gard sau într-un apartament de bloc.
5. Accesul la informații de interes public este garantat prin Constituția României. Considerăm că aeromodelele radiocomandate fără pilot la bord sunt mijloace de mare interes pentru jurnaliști și reporteri, care pot prezenta o imagine de ansamblu care nu este altfel posibilă fără eforturi tehnice de amploare.
6. Excluderea totală a echipamentelor de zbor fără pilot din mediul urban ar înseamna că arhitecții și dezvoltatorii imobiliari nu vor mai putea beneficia de aceste mijloace pentru a-și desfășura activitatea.
7. Impactul economic legat de acest domeniu de activitate este considerabil. Se cheltuiesc muți bani pentru o astfel de activitate, care contribuie la Bugetul de Stat si creează locuri de muncă.
8. Autoritatea Aeronautică Civilă Română ar fi confruntată zilnic cu zeci sau chiar sute de cereri prevăzute de către Ordinul Nr.8/2014 și birocrație inutilă, în loc să vegheze asupra evitării unor catastrofe aeriene, precum cea din 21.01.2014. Competența înregistrării/înmatriculării unui aeromodel radiocomandat ar trebui să-i revină Federației Române de Modelism, nu Autorității Aeronautice Civile. Limita clasificării actuale a FRMd nu ia în calcul toate ramurile în care se dezvoltă aeronautica și nu dorim ca aceasta să fie o frână în calea progresului tehnologic.
9. Universități și centre de cercetare ar trebui să abandoneze proiecte prin care se dezvoltă astfel de echipamente, în vreme ce asemenea proiecte reprezintă apanajul multor centre de cercetare ale universităților din occident.
10. Aviația civilă nu poate să realizeze fotografierea sau filmarea la joasă altitudine, din unghiuri multiple și din proximitate a unor obiective precum structuri de rezistență, construcții vechi, linii de înaltă tensiune, etc. Ordinul Nr. 8/2014 nu ar permite să realizăm noi aceste aceste activităti, de importanță vitală.
11. Promovarea turistică și imaginea României au avut doar de câștigat pe urma fotografiilor si a filmărilor aeriene postate pe internet, fără nici o speculație de beneficii materiale. Sunt filme recent realizate fără nici un fel de buget, care au strâns în câteva săptămâni mai multe vizualizări si aprecieri decât majoritatea campaniilor plătite din Bugetul de Stat.
12. Avem în vedere organizarea unei rețele naționale de entuziaști din rândurile noastre, care ar ajuta benevol cu echipament și competență în cazul unor situații de urgență precum găsirea cu toate mijloacele și în timp util a unor persoane dispărute sau a combaterii incendiilor, etc, în serviciul ISU, UPU, SMURD, etc.
Folosirea unui aeromodel radiocomandat, dotat cu camera de termoviziune poate contribui semnificativ la găsirea unor persoane în zone izolate, chiar dacă acestea sunt în incapacitate de a-și semnala prezența.
13. Nu în ultimul rând le aducem bucurie în suflet românilor aflați la muncă sau stabiliți în străniătate, văzând imagini și filmări din perspectiva aeriană de joasă altitudine ale frumuseților acestei țări, pe care o iubim. Vrem să credem că am contribui, câtuși de puțin la o hotărâre de a se întoarce în tară, pe considerente sentimentale.

De aceea, vă încurajăm să țineți cont de reglementările din acest domeniu adoptate în țările Uniunii Europene și să nu restricționați abuziv activitatea noastră, așa cum considerăm că este cazul prin prezentul ordin.

Cu stimă,
Asociația Producătorilor de Film și Fotografie Aeriană

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 28 January 2014 - 05:34 PM

Fotografie Aeriana
0

#42 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 28 January 2014 - 05:31 PM

Felicitari la acest text plin de bunul simt si rationament! Sper sa o adresati si in scris.Cind aveti asociata formata, doresc sa devin membru :)

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 28 January 2014 - 05:31 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#43 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2504
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 January 2014 - 06:04 PM

Eu cred ca gresiti cu protestele virtuale si cu sforaria dimboviteana.

- cred ca maneasca este destul de incapatinata sa nu schimbe un ordin inca nepus in aplicare. Oricum n-o sa-l schimbe pentru ca nu-i place clientului. Credeti ca vre-unui amendat sau arestat ii place legea care-l pedepseste ?
- cred ca erau suficienti actori valizi in piata (PF si PJ), nu se cistiga nimic cu unul nou (asociatie) contra ordinului 8. Se pierde timp si energie organizatorica.
- cred ca interesele care au creat ordinul asta, nu sunt la MT. Ei doar 'trebuie' sa reglementeze, si incearca sa incaseze taxa din afacerea asta.

Astept sa apara ceva concret, apoi o sa vedem ce vom face. Poate o sa cerem de la producator 'certificat de navigabilitate', poate o sa le inmatriculam cu totii in 'zanzibar' (au aia o lege mai permisiva), poate o sa ne obtinem virtual licenta de pilot RC off-shore.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 28 January 2014 - 06:06 PM

0

#44 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 28 January 2014 - 06:26 PM

Nu ma declar jurist, nu am pregatire in domeniu. Sunt un om obisnuit care cunoaste semnificatia cuvantului EU atunci cand este vorba de probleme care ma implica doar pe mine si NOI atunci cand sunt probleme care ne afecteaza pe toti sau pot afecta si in viitor alti concetateni. Ii respect si apreciez pe TOTI cei care au abordat acest domeniu multidisciplinar al aeromodelismului pentru simplul motiv ca numai prin pasiune si multa munca pot sa-l practice, lucruri rare astazi si demne de admiratie. Noi construim in timp ce altii darama. Din pacate situatia este neplacuta in acest moment din cauza obtuzitatii si reavointei autoritatilor. Desi nu am probleme cu Federatia, situatia actuala face necesara interventia ei, fiind cam singura entitate juridica de profil recunoscuta acum, pentru a corecta aberatiile din acest ordin; de acolo nu l-am cunoscut personal decat pe Marinaru. Am convingerea ca toti sunt oameni ok si in numele pasiunii comune vor incerca sa scoata ceva bun. Nu pot pretinde sa-si schimbe statutul. Lor le place sa faca competitii, noua sa ne relaxam. Gusturile nu se discuta.
Este clar ca de acum inainte vom activa doar organizati in organizatii non profit - asociatii, cluburi..... Putina cheltuiala, acte tribunal, ceva hartii, sediu, responsabil.... c-asa-i in tenis! Individualismul s-a terminat.
O parte din subiectele de tratat pe care le vad acum, fara pretentia epuizarii lor:
-Trebuie mentionate la excluderi pe langa Federatie si alte entitati organizate conform legislatiei in vigoare cu obiect de activitate aeromodelismul; asociatii, cluburi private...
-Trebuie sa dispara limitarea arbitrara a activitatii doar la competitii sau acea traznaie cu 45 zile si amestecul dintre RC si zburatoarele 1:1 cu alt regim de zbor.
-Trebuie sa dispara interdictia filmarilor aeriene atunci cand nu sunt incalcate drepturile altora. Pentru activitati comerciale in domeniu sa se faca reglementari separate. Daca guvernantii se simt deranjati de filmari, sa faca in asa fel ca toate filmarile noastre sa-i prezinte in lumina favorabila - avantaj electoral gratuit.
-In ceea ce priveste definitia aeromodelelor si clasificarii, trebuie o formulare care sa nu excluda nici o categorie de aparat zburator radiocomandat inventat sau neinventat pana acum. Poate maine apare un coleg cu un OZN RC care in loc de elice, jet sau flotabilitate, foloseste antigravitatia! Ii dam in cap?
-Este nevoie de un set de prevederi similare altor tari europene care sa delimiteze clar aeromodelul de alte vehicule pe criterii de masa, destinatie, mod de pilotare... Este posibil ca un UAV militar sa aiba tot 6Kg ca si Rascalul meu 110. Le tratam la fel?
-Delimitarea plafoanelor maximale de zbor si zonelor permise sau interzise diverselor tipuri de aeromodele.
-Exista legislatie in domeniul radio, iar benzile radio sunt deja delimitate si reglementate ca frecvente si putere de emisie.
-Trebuie sa dispara interdictia de transmisie date de la si spre aeromodel. Daca cineva si-ar propune sa faca spionaj sau mai stiu eu ce nazbatie, n-ar da doi bani pe ordinul lor.
Sunt doar cateva idei. Pentru ordonare puteti folosi modele din alte legislatii europene de exemplu.

PS: John, filmul este o succesiune de imagini si sunet. Intra tot la art.30!
Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#45 Useril este offline   ViorelX 

• Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 28 January 2014 - 06:36 PM

Vezi postareaLaur73, la 28 January 2014 - 05:22 PM, a spus:

Vom infinta o Asociatie "Asociatia Producatorilor de Film si Fotografie Aeriana",

As sugera ca asociatia respectiva sa aiba un titlu care sa cuprinda si aeromodelistii care nu fac neaparat filme aeriene. De exemplu: Asociatia Aeromodelistilor si a Producatorilor de Film si Fotografie Aeriana
0

#46 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 28 January 2014 - 06:41 PM

Laur, multa bafta! Fara lupta nu iese nimic. Inca nu stiu ce drum voi alege, dar multumesc si eu pentru invitatie.
Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#47 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 28 January 2014 - 07:04 PM

Pentru ca tot veni vorba de atitudine civica in fata abuzurilor autoritatilor.... Zambiti va rog! Desi nu prea e de zambit....

Fisiere atasate

• Fisier atasat  As.jpg (59.45K)
    Number of downloads: 197

Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#48 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Postari: 7696
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 28 January 2014 - 07:15 PM

Orice sut in fund e un salt inainte. Este foarte bine ca faceti asociatia.

FRMD nu acopera in nici un fel domeniul asta.
Veti strange si multi aeromodelisti care nu sunt musai interesati de fotografie aeriana (da nu cred ca e modelist sa nu fi facut macar odata o poza/film in zbor).

Vezi postareaLaur73, la 28 January 2014 - 05:22 PM, a spus:

Vom infinta o Asociatie "Asociatia Producatorilor de Film si Fotografie Aeriana", asociatie in care se vor putea inscrie toti pasionatii de fotografie si filmare aeriana dar si orice aeromodelist care va dori sa fie reprezentat de Asociatie .
Am pregatit o scrisoare catre ministerul Transporturilor si deja primim semne ca ordinul va fi modificat.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 January 2014 - 07:33 PM

0

#49 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 06:34 AM

Discutiile ar trebui sa porneasca de la o definitie a aeromodelului si aeromodelismului, intrucat se pare ca "onorabilii" nu stiu nici sa bata un cui intr-o scandura.Intrucat nu am gasit alceva mai potrivit actualei situatii, propun urmatoarea definitie:

Aeromodel: Obiect static ce reprezinta la scara redusa vehicule aeriene, sau vehicule care evolueaza prin aer avand mijloace de sustentatie proprii, cu sau fara mijloace de propulsie proprii, in mod liber sau dirijat de la distanta, cu o greutate inainte de decolare de maximum 25Kg, destinate activitatilor sportiv - recreative civile.

Acesta ar fi o definire ce acopera si posibilele dezvoltari in domeniu, fara a exclude modelele existente si categorisite astazi.
Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#50 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2504
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 January 2014 - 09:03 AM

Gigi,

Indiferent cum denumim, problema este ca noi suparam pe multi, si destul de rau (am sa dau citeva exemple):

- pe MT (siguranta aeriana). Nici o zburatoare d'a lor (de la parapanta in sus) nu este garantata sa intilneasca frontal un obiect mai mare de 1 Kg, si ala cu pene. Chiar daca nu au avut balsa sau elici infipte in parbriz, au rapoarte de contact de la piloti in zbor. Le trateaza ca incident, si TREBUIE sa faca ceva sa elimine sursa.
- pe baietii cu radare: le apare uneori deasupra tuturor surselor de semnal radio, emitatoare care emit pentru putin timp, de mii de ori mai puternic decit ecoul pasiv (pe care il urmaresc ei). Le vad, similar cu un zbor neautorizat in zona, culmea nu linga aeroportui. Au obligatia sa consemneze si sa cerceteze. Nu trebuie sa le placa, nu trebuie sa stie, TREBUIE sa consemneze si sa dea in cercetare.
- pe baietii cu ochi albastrii: le apar in gradina emitatoare ciudate: cu pozitie mobila, cu emisie cu salt de frecventa (nu sunt multe WIFI cu salt de frecventa la civili), si transmisie codificata digital (chinezilor le-au trebuit mult sa intelega/copieze codificarea DSM de ex.), si se misca pe verticala. (urcind in inaltime, poti sa receptionezi o sursa de semnal redus (60 mw) de la foarte mare distanta, e una din putinele posibilitati practice).
- pe armata : Se trezesc cu civili cu capabilitati de observare aeriana. Nu sunt incintati ca detinem tehnologie similara, si ca facem FPV mult mai des ca ei.
- pe servicii: se stiu singurii abilitati legal sa preleveze imagine si sunet, si alea sub control strict. Si pina acum au persecutat din plin pe unii care fac 'inregistrari ambientale' sau comercializeaza/detin echipament tehnic disimulat. Se trezesc cu filme de sus, (daca au interese in fundal, trebuie sa ia masuri), care le fac desuete/inutile gardurile, si perdelele de protectie. Cum adica sa putem vedea in curtea lor? sau a obiectivelor pe care ei le pazesc ?
...
- poate chiar compartimentul lor de contabilitate i-a sustinut. In definitv fiecare minister urmareste sa taxeze tot ce misca in domenoul alocat.

Cine a scris ordinul, a facut-o la ordin. Nu cred c-a avut sclipiri ministra, indiferent cit e de incilcita nu gindeste asa. Omul s-a interesat in sitnga si in drepta (si pe la noi vad ca a intrebat, FPV e termen cu uilizare restrinsa), a stiut exact ce si cum sa reglementeze, a gasit sustinere de la multe institutii.
0

#51 Useril este offline   popad 

• ROU 394
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1193
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Interests:Planoare RC ...

Postat 29 January 2014 - 09:22 AM

Ce bine ar fi fost ca cel care a elaborat ordinul sa fi dat o simpla cautare pe google: definition model aircraft

Ar fi gasit acest link: http://www.modelairc...R658_020112.pdf

In 2012 erau ceva discutii similare in SUA. Pina la 25 Kg nu erau probleme.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#52 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18302
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 29 January 2014 - 09:24 AM

Chiar asa, pe dumneavoastra unde va incadreaza ? :) Aveti un kg ?
renatoa de la aacr.ro
0

#53 Useril este offline   popad 

• ROU 394
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1193
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Interests:Planoare RC ...

Postat 29 January 2014 - 09:33 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 January 2014 - 09:24 AM, a spus:

Chiar asa, pe dumneavoastra unde va incadreaza ? :) Aveti un kg ?

In general am paramodele (frame+parapanta/parasuta) pina intr-un kilogram, dar am si 3 peste un Kg. Pe una, deja am demontat-o si va astepta vremuri mai bune ... Cu cele sub 1 Kg, ma incadrez la Art 5, punctul 2, litera b.

Sunt oricum in afara clasificarilor FAI.

Aceasta postare a fost editata de popad: 29 January 2014 - 09:35 AM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#54 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 09:35 AM

Ce imi place mie e ca fiecare scrie ce gandeste in momentul respectiv , fara sa prea citeasca ce au scris ceilalti ..
pentru ca multe teme se reiau , se amesteca ..

Vlad1 a scris la obiect despre motivatia acestui ordin .. altii cred ca de FPV-ul lor se stie doar pentru
ca unii prea laudarosi au pus filmele pe YouTube ..

Plus ca pe plan mondial se iau masuri tot mai severe impotriva terorismului .. o sa ajungem sa ne bage un cip in fund
ca se ne monitorizeze miscarile si credeti ca or sa lase la voia intamplarii toate zburatoarele care pot strabate km intregi
iesind din raza vizuala ...

Vedem .. ce o sa iasa .. dar prea multa brambureala
0

#55 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 09:44 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 January 2014 - 09:35 AM, a spus:

Ce imi place mie e ca fiecare scrie ce gandeste in momentul respectiv , fara sa prea citeasca ce au scris ceilalti ..
pentru ca multe teme se reiau , se amesteca ..

Vlad1 a scris la obiect despre motivatia acestui ordin .. altii cred ca de FPV-ul lor se stie doar pentru

Vedem .. ce o sa iasa .. dar prea multa brambureala

Da, sa pare ne punem doar pareri parallele. Corect. Iar totusi cineva a inceput demersuri.
Vlad1 vorbeste mai ales sa nu facem nimic, ca nu se poate, ca nu are sens, ca celelalti au mai multa dreptate, ca nu o sa reusim
Referitor sa "vedem ce iasa" este exact atitudina deficitare a romanului care inghita totul si de acea este condus de la leagan la cimitir cu lant la ghit.

Eu unul apreciez actiunea si miscarea care dovedeste o comunitate fiind viu.
Asa ca, in secunda doi cind voi cetetieni astesstui tara incepeti sa va "uniti ca sa salvati tara" o sa fiu alaturi de voi, celor care sa misc.
Cei pasivi sa merga la biserica sa se roaga sau sa cotizeze la catedrala neamului in loc sa faca modelism sau altceva util.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#56 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 10:25 AM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 09:44 AM, a spus:

Da, sa pare ne punem doar pareri parallele. Corect. Iar totusi cineva a inceput demersuri.
Vlad1 vorbeste mai ales sa nu facem nimic, ca nu se poate, ca nu are sens, ca celelalti au mai multa dreptate, ca nu o sa reusim
Referitor sa "vedem ce iasa" este exact atitudina deficitare a romanului care inghita totul si de acea este condus de la leagan la cimitir cu lant la ghit.

Eu unul apreciez actiunea si miscarea care dovedeste o comunitate fiind viu.
Asa ca, in secunda doi cind voi cetetieni astesstui tara incepeti sa va "uniti ca sa salvati tara" o sa fiu alaturi de voi, celor care sa misc.
Cei pasivi sa merga la biserica sa se roaga sau sa cotizeze la catedrala neamului in loc sa faca modelism sau altceva util.

Prea multi au inceput demersuri fara a se consulta intre ei ..

Si o fac H A O T I C ! adica fiecare de capul lui ( sau capul lor ca vad ca sunt grupati pe gasti functie de interese ).

Atunci cand o armata pleaca la razboi prost si isi duce la pieire sigura ostenii , tot mai trebuie careva sa ramana
sa ..................... se roage si sa aprinda lumanari la biserica din colt pana se termina catedrala nemului !

P.S.

Nu am zis sa nu se faca nimic , incercarea moarte nu are si mai mult decat niste plicuri trimise ici colo nu ai ce pierde .. dar trebuie sa ramanem si cu picioarele pe pamant si sa nu aberam la nesfarsit ..

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 January 2014 - 10:29 AM

0

#57 Useril este offline   wabo1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 10:32 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 January 2014 - 10:25 AM, a spus:

Prea multi au inceput demersuri fara a se consulta intre ei ..

Si o fac H A O T I C ! adica fiecare de capul lui ( sau capul lor ca vad ca sunt grupati pe gasti functie de interese ).

Prea multi? Adica cine in afara de Laur? eu i am vazut primul sa incepe ceva. (in afara de FRMD) Alti cine? unde? ce?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#58 Useril este offline   REAL DESIGN 

• R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 10:51 AM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 10:32 AM, a spus:

Prea multi? Adica cine in afara de Laur? eu i am vazut primul sa incepe ceva. (in afara de FRMD) Alti cine? unde? ce?

Fiecare forum are cate o initiativa si au demarat o petitie .. nu o sa ma apuc eu acum sa ii enumar .. daca sunteti banat nu am vina ..
Banuiesc ca nici Laur nu s-a consultat cu ceilalti .. cum am spus .. fiecare are un interes propriu si daca poate atrage si pe altii in demers care au cu totul alte pasiuni in acest hobby ( un numar mai mare putand duce la succes) si in final isi atinge interesul propriu .. e perfect !
Daca intamplator si ceilalti se aleg cu ceva cu atat mai bine daca nu , asta e ( victime colaterale ) .. noi ramanem sa fimam cu eventuale autorizatii per filmare .. banuti sa iasa ...

Ma gandeam maine sa fac si eu o asociatie .. nu a Producatorilor de Film ci a Cascadorilor cu Aeromodele - cu mama, tata,
nevasta si baiatu ! .. Io o sa ma pun SEF ! ... pun la dosar poze cu modele intrate in zidul blocurilor, in capotele si parbrizele masinilor , pe acoperisul corturilor si filmulete cu acrobatie de pe fereastra de la .. bucatarie !
In final o selectie cu stiri despre piloti de heli care si-au luat gatul cu palele din carbon ..

O fi bine ? Cred ca da .. decat sa stau pasiv ! ( pasiv /activ banuiesc ca nu e cu trimitere la .. chestia aia naspa ? )
0

#59 Useril este offline   GigiGL 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 January 2014 - 10:52 AM

@popad
Definitia clasica este legata de avion. Lumea a avut si va mai avea si alte idei despre zburatoare, deci daca se misca in conditii similare, trebuiesc incluse tot aici, desi arata cu totul altfel. Daca vezi vreo asemanare intre un avion si multicopter, sa ma anunti. Folosesc comenzi si motorizari uneori similare si cam atat.
@Vlad
Nimic nou in faptul ca sunt si alte interese. Chiar nu vad nimic anormal. Dar le avem si noi pe ale noastre, avem dreptul la ele ca toti ceilalti concetateni romani si din lume, asa ca nu ramane decat sa le armonizam, sa fie toata lumea fericita. Interdictia iese din discutie.
Cat priveste chestia cu intalnirile de gradul 3, d'asta sunt necesare reglementari, cadru organizat, responsabilitate. Revin, nu interdictie.
Gigi Sterian
Rascal 120 DLE 30
... Taranis X9D plus
0

#60 Useril este offline   nicolas 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 674
  • Inregistrat: 06-October 06

Postat 29 January 2014 - 10:53 AM

Vezi postareawabo1, la 29 January 2014 - 10:32 AM, a spus:

In mintea unora si atat e prea mult.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

Arata acest topic

• 58 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi