Modelism - RHC Forum: Noua legislatie in aeromodelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 58 Pagini +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noua legislatie in aeromodelism Ordinul 8/2014

#1681 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2215
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Interests:Zbor.

Postat 02 July 2019 - 10:01 PM

În ceea ce privește termenul implementării, EASA este clară. Dacă nu se reglementează la timp, activitatea se consideră a fi liberă.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1682 Useril este offline   ALLEN 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 05 July 2019 - 04:34 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 02 July 2019 - 08:32 PM, a spus:

A doua remarcă e legată de ARA. Să nu se tragă concluzia că am ceva cu asociația. Am avut ce ... am avut cu "derapajele" provocate de executiv împreună cu câțiva membri extrem de zeloși.
Dacă aș fi avut ceva cu asociația, ceream desființarea ei în instanță și era istorie deja.
Explic în cele ce urmează care e problema reală, din punct de vedere obiectiv juridic și fără accente de frondă.

Cât de simplu se poate:

> Prin lege FRMd este singura instituție abilitată să organizeze, administreze și să controleze aeromodelismul. Este un fapt.

> Prin legea care reglementează constituirea asociațiilor (lege în baza căreia a luat ființă ARA) se interzice ca obiectul principal de activitate, sau activități conexe să se suprapună, sau să intre în conflict cu cel al unei instituții de stat existente - cazul de față FRMd de sub "păturica" Ministerului Sportului,... .
În acest caz, în urma unei sesizări, instanța poate hotărâ dizolvarea asociației, sau schimbarea domeniului de activitate.

Astea sunt faptele în realitate. Pe baza acestor prevederi urma să cer, în instanță, dizolvarea asociației, numai că a fost cineva care m-a rugat să amân.

Cererea de dizolvare poate fi făcută oricând se constată o contradicție cu legea.

hai ca suna interesant. care sunt legile? intreb ca, chiar nu stiu.

e ceva in neregula cu asemenea legi. ar trebui desfiintate o gramada de asociatii, ong-uri, care se suprapun cu alte institutii de stat. dar na, tipic la romanica, " La noi au grija sa nu cumva sa faca un organ de stat sa se simta inutil"

pana la urma, chiar nu e concludent cine va face inregistrarea, ideea e sa o faca corect, la costuri rezonabile. si da, ARA are infrastructura necesara, Federatia nu. ramane de vazut daca Federatia va accepta un parteneriat. spun asta pt ca stiu (nu din vorba, sau din auzite de la altii), ca sunt persoane din Federatie care nu doresc un asemenea parteneriat. ba mai mult, doresc si incearca sa "sparga" asociatia. motivul... asta chiar nu il stiu, si nici nu ma intereseaza. dar asta e alta poveste.

ce imi este neclar in toata reglementarea EASA:
1. ok, se va face inregistrarea modelului
2. ??? se cere certificarea ???? modelului - pai si cei care fac machete cum il certifica? sau cine il certifica? in baza a ce? la un kit, e mai simplu, ceri (si sunt obligati sa iti dea) documentatia tehnica de la producator/importator/vanzator. de fapt e manualul .
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#1683 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 18299
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 05 July 2019 - 05:15 PM

Inregistrarea modelului sau a pilotului ? E o diferenta imensa...
renatoa de la aacr.ro
0

#1684 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 05 July 2019 - 05:59 PM

Allen, de legile/prevederile respective am mai discutat și chiar le-am precizat explicit. Nu are sens să reiau discuțiile pe tema asta. Sunt sătul.

Ce-i drept nu știu ce gândesc toți cei din federație, dar e cert că federația (în contextul legislativ existent) are mare nevoie de un partener. Motivele le-am scris deja. Parteneriat înseamnă un singur lucru și se termină când părțile își aduc aminte de orgolii și apar dorințe de "strălucire". Și greșelile și realizările aparțin parteneriatului în egală măsură. Apariția erorilor, a sincopelor, este inerentă. Contează cum treci peste ele și ce înveți din ele pentru că disfuncționalitățile manifestate permanent și neasumate de parteneriat în întregul lui, se răsfrâng negativ asupra "populației" aeromodelistice.
0

#1685 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1089
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 05 July 2019 - 05:59 PM

Păi, care-i mai profitabilă? Înmatricularea pilotului sau înmatricularea fiecărei jucărele care atârnă de tavan sau pe perete în atelier?
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1686 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 05 July 2019 - 06:05 PM

Discuția despre calitatea legilor este inutilă atâta vreme cât, la noi, nu sunt puse și în aplicare, sau sunt aplicate parțial. Poveste veche la noi. Titu Maiorescu spunea ceva despre legislativul de atunci. Citat aproximativ:"luptele politice sunt de formă, să amețească masele, să nu vadă că fondul nu s-a schimbat semnificativ că oricum nu are importanță nefiind aplicat."
0

#1687 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 05 July 2019 - 06:14 PM

EASA nu vorbește de înregistrarea aeromodelului, ci a aeromodelistului și recomandă ca acest proces să continue a fi făcut de cei care au administrat problema în mod exemplar și profesionist și până acum.
Asta în baza discuțiilor avute cu asociația aeromodeliștilor la a cărei constituire a fost invitată atât federația noastră, cât și ARA, dar niciuna nu s-a prezentat.

Deci, exista cerința ca pe fiecare aeromodel să existe o plăcuță de identificare a proprietarului.

Există și obligația înregistrării aeromodelului, dar e legată de excepția de masă la decolare și diferă de la stat la stat.
0

#1688 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 05 July 2019 - 06:21 PM

Revenind la dizolvarea ARA, persoana care m-a rugat să stau în așteptare este din federație.
0

#1689 Useril este offline   ALLEN 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 06 July 2019 - 09:09 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 05 July 2019 - 06:14 PM, a spus:

EASA nu vorbește de înregistrarea aeromodelului, ci a aeromodelistului și recomandă ca acest proces să continue a fi făcut de cei care au administrat problema în mod exemplar și profesionist și până acum.
Asta în baza discuțiilor avute cu asociația aeromodeliștilor la a cărei constituire a fost invitată atât federația noastră, cât și ARA, dar niciuna nu s-a prezentat.

Deci, exista cerința ca pe fiecare aeromodel să existe o plăcuță de identificare a proprietarului.

Există și obligația înregistrării aeromodelului, dar e legată de excepția de masă la decolare și diferă de la stat la stat.

pai la noi AACR-ul a facut asta, dar intr-un mod ciudatdin pct meu de vedere. mai nou, am aflat ca nici nu isi mai doresc acest lucru, pt e pra multa corvoada pt ei, logistica, etc. Cf Easa, AACR poate sa delege.
eu as face asa: ba, care e forul / organizatia nationala? aaa, Federatia? pai sa faca ea acest lucru. apoi, Federatia, daca ar gandi logic, ar face un parteneriat cu ARA, si lucrurile ar intra pe un fagas normal, pt noi.

cei de la AACR vor doar sa stie cati aeromodelisti sunt, zonele unde se zboara. asta o stiu sigur. nu ii intereseaza f multe detalii, decat in caz de...

cine a citit propunerile EASA, stiu ca aeromodelele, sau ce mai zburam noi, se incadreaza la C4, masa maxima de decolade 25Kg

"[font=&amp]Un UAS C4 respectă următoarele cerințe:[/font]

[font=&amp](1)[/font]

[font=&amp]are o MTOM mai mică de 25 kg, inclusiv sarcina utilă;[/font]

[font=&amp](2)[/font]

[font=&amp]este controlabil și manevrabil în condiții de siguranță de către un pilot la distanță, conform instrucțiunilor producătorului, după cum este necesar în toate condițiile de funcționare anticipate, inclusiv în urma defectării unuia sau, după caz, a mai multor sisteme;[/font]

[font=&amp](3)[/font]

[font=&amp]nu este capabil să intre în moduri de control automat, cu excepția asistenței pentru stabilizarea zborului, fără efect direct asupra traiectoriei și a asistenței la pierderea legăturii, cu condiția să fie disponibilă o poziție fixă prestabilită a comenzilor de zbor în cazul pierderii legăturii;[/font]

[font=&amp](4)[/font]

[font=&amp]este introdus pe piață însoțit de un manual care să indice:[/font]

[font=&amp](a)[/font]

[font=&amp]caracteristicile UA, inclusiv, dar fără a se limita la:[/font]

[font=&amp][/font]

[font=&amp]clasa UA;[/font]

[font=&amp][/font]

[font=&amp]masa UA (cu o descriere a configurației de referință) și masa maximă la decolare (MTOM);[/font]

[font=&amp][/font]

[font=&amp]caracteristicile generale permise în ceea ce privește dimensionarea masei, interfețele cu UA și alte eventuale restricții;[/font]

[font=&amp][/font]

[font=&amp]echipamente și software pentru comanda la distanță a UA;[/font]

[font=&amp][/font]

[font=&amp]și o descriere a comportamentului UA în cazul unei pierderi a legăturii de date;[/font]

[font=&amp](B)[/font]

[font=&amp]instrucțiuni clare de operare;[/font]

[font=&amp]©[/font]

[font=&amp]instrucțiuni privind întreținerea;[/font]

[font=&amp](d)[/font]

[font=&amp]proceduri de depanare;[/font]

[font=&amp](e)[/font]

[font=&amp]limitări operaționale (inclusiv, dar fără a se limita la condițiile meteorologice și operațiunile pe timp de zi/noapte); precum și[/font]

[font=&amp](f)[/font]

[font=&amp]descrierea adecvată a tuturor riscurilor legate de operațiunile UAS;[/font]

[font=&amp](5)[/font]

[font=&amp]include o notă de informare publicată de Agenția Uniunii Europene pentru Siguranța Aviației (AESA), în care sunt precizate limitările și obligațiile aplicabile în temeiul legislației UE"[/font]

[font=&amp]
[/font]

Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
0

#1690 Useril este offline   ALLEN 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 06 July 2019 - 09:16 AM

...

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 06 July 2019 - 09:17 AM

0

#1691 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 08 July 2019 - 12:10 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 05 July 2019 - 06:21 PM, a spus:

Revenind la dizolvarea ARA, persoana care m-a rugat să stau în așteptare este din federație.

Apropo de FRMD, am solicitat si eu in scris de la domniile lor sa-mi precizeze cadrul legislativ in temeiul caruia desfasoara dansii activitati aeromodelistice in spatiul aerian al Ro. Din pacate insa nu au avut bunul simt sa raspunda. Pot presupune din lipsa unui astfel de raspuns doar ca zboara ilegal, poate chiar mai ilegal decat noi. Cred ca le-ar prinde bine si dansilor o analiza mai atenta din partea autoritatilor competente privind legalitatea functionarii si mai ales o analiza privind cheltuirea unor bani publici in cadrul unor activitati mai mult sau mai putin legale. Am vrut si eu sa fac o sesizare FRMD-ului pe tema asta dar am fost sfatuit sa-i mai las putin.
0

#1692 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 08 July 2019 - 12:16 PM

Referitor la dizolvarea ARA, stiti cumva daca au mai facut vreo adunare generala statutara?!
0

#1693 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 08 July 2019 - 12:19 PM

Referitor la dizolvarea ARA, stiti cumva daca au mai facut vreo adunare generala statutara?!
0

#1694 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 29 July 2019 - 03:33 PM

https://aeromodelism...ian-al-romaniei
renatoa de la aacr.ro
0

#1695 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 10:13 AM

Ok, i-am desfiintat, acum hai sa ii educam cum sa zboare...

https://faaco.faa.go...download/102747
renatoa de la aacr.ro
0

#1696 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 10:36 AM

Ce am înțeles eu dun asta:

- FAA n-are nici cea mai vagă idee despre aeromodelism și vrea să-i pună ce producători și vânzători să elaboreze metodologia de educare, testare și să le efectueze și:
- FAA n-o să dea un sfanț acestora din urmă dar ei sunt liberi să-i taxeze pe elevi.

That's one imperial long ton of pure democracy.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1697 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2504
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 August 2019 - 10:40 AM

Va rog sa ma iertati, da mie propunerea ARA nu mi se pare o prostie (ignorind complet realitatea in aer sau juridica din 'open sky'), mie mi se pare o tradare deliberata. (nu sunt implicat, si acuma am vazut-o)

- in prima lor adaugire propun ca sa fie aeromodel orice zburatoare pina la 25 kg (sa nu se supuna regulilor). Adica vor sa aiba dreptul sa traverseze axa de zbor de la Otopeni cu 24 Kg ? la liber ?
- apoi exclud de la aeromodele (nu sunt considerate aerolodele, deci sunt supse codului aerian) orice zburatoare capabila de zbor autonom. E drept ca au pus-o la iii (trebuia la HI HI HI).

Poate ar trebui sa le arate cineva o drona. Ce face, cum face si cum se comporta daca opresti emitatorul (o drona nu racer). Au un orizont limitat la un punct.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 16 August 2019 - 10:41 AM

0

#1698 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 11:00 AM

Cu zborul autonom sunt si eu de acord, daca nu face parte din masurile de siguranta, adica RTH.
Zborul planificat, cu waypoints, nu il consider recreational.

ARA zice ca va colabora cu FRMd, dar cu ultima actiune, care pretinde ca promoveaza aeromodelismul recreational, dar este pur comerciala, se aliniaza trendului general de organizare de manifestari si concursuri cu drone de racing sub orice forma, dar nu sub egida FAI, adica clasa F3U.
Nu m-ar mira sa vad aceste curse si la casele de pariuri in curand...
renatoa de la aacr.ro
0

#1699 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 11:06 AM

Ce fel de drona sa li se arate la ARA ca sa se lamureasca ce e aia drona? Una plina de senzori si cu un soft praf, dar considerat grozav pentru ca e open ?
Faptul ca e plina piata de ele, si unii ar putea pretinde ca sunt uber-populare, nu le face nici sigure nici legale, chiar dupa legislatia de acum 30 ani.
Oricine poate pretinde ca are drept hobby fabricarea de bombe in garaj, sau plimbatul cu cutitul la brau intr-un mall din Craiova...
Pana si trotinetele incep sa fie interzise prin unele parti ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 August 2019 - 11:06 AM

renatoa de la aacr.ro
0

#1700 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 11:27 AM

Orice multicopter cu GPS. Care are GPS-ul cuplat la controlerul de zbor.

Sincer, am sperat ca ARA pe linga propriile interese, sa puna un sprijin (cind e vorba) si pentru ailaltii, hobby-stii. Am avut mai multe sperante decit de la bugetarii de la FRMD. Am fost pacalit. Nu numai ca nu au propus absolut nimic, in propunerea lor deliberat ne-au exclus (pe cei cu GPS cuplat).
Nu cred ca nu i-au dus tartacutele.

Eu cel putin, am sa-mi schimb tactica.
Colegii care vin la zbor cu basca, nume de scena (pe forum), sau membrii ARA, vor avea acelasi tratamet (de la mine). Le multumesc de colaborare, viata mea e mai frumoasa fara.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 16 August 2019 - 11:30 AM

0

#1701 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 12:09 PM

Si care e partea recreationala in a avea musai un GPS, nu mai vorbesc de controller de zbor ?
Ca poate ridica in aer unul oricine care si-l poate permite financiar, mai ales cei din categoria care sunt paraleli cu educatia de orice fel... ?
Hai sa facem un live FB cu drona follow me pe autostrada...
renatoa de la aacr.ro
0

#1702 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 12:13 PM

Deci să înțeleg că aeromodeliștilir nu le place telemetria de pe model, să știe cu precizie la ce distanță și altitudine își exercită activitatea... :))

Deci dacă nu e cablu de oțel între manșă și profundor, nu-i aeromodel.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1703 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 12:26 PM

Ce treaba are telemetria cu zborul autonom? :unsure:
renatoa de la aacr.ro
0

#1704 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 01:38 PM

View Postrenatoa, on 16 August 2019 - 12:26 PM, said:

Usor de sesizat:

Au fost propuneri 'romanesti'. Aportul nostru absolut la legislatia europeana (de la dreptul roman in coace suntem primii care au sugerat-o in PE).
- fara transmisie de date. Adica unii ce sa scrie in raportul lor, au avut niste surse in parohie pe care nu le-au putut localiza ? se plimbau cam ca pasarelele ?... se vor lasa pagubasi, nu vor scrie.
- fara inregistrare de imagine. Sa ne intelegem, cu asta se ocupa (u) doar unii. Ailalti veneau cu dulceturi. (intre timp a zis CCR, ca militarii cu ale lor si civilii cu ale lor, si s-a mai complicat). Acuma, la civili politia recomanda camere HD, savureaza imaginile de la colturi, si GDPR-ul da amenzi pentru camere nesemnalizate (corespunzator).
- zborul autonom, e interzis. (doar la civili). Da nu poa sa scrie asa in lege, ar fi nulitate de drept din cauza ca constitutiile sunt de nivel superior.

Astea sigur FRMD-ul le-a implementat.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 16 August 2019 - 01:41 PM

0

#1705 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 02:13 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 August 2019 - 12:26 PM, a spus:

Telemetrie poate fi și numărul de revoluții pe secundă a rotorului principal sau tensiunea de la nicd-ul de pe rx dar și coordonatele 3D de precizie, viteză, vectori.
Precizie obțunută de la un gps racordat la un controller de zbor care, cel puțin teoretic, poate reduce drastic posibilitatea accidentelor sau incidentelor ce pot aduce pagube sau vătămări, indiferent cui.

Treaba asta cu autonomia și independența e mai complicată decât zice fabula.

Cred că ar fi mai simplu și mai corect ca toată ideea de dronă să fie irelevantă.

Ce zboară în scop recreațional și/sau sportuv, în limitele bunului simț civic și responsabil - e aeromodel. Ce zboară în scop comercial, adică face bani, plătește impozit pe profit.
Ce zboară în alte scopuri, civice de exemplu, e unealtă.

Orice alte aberații cum că dacă are gps sau lidar sau FCU, e dronă sau râpas sau mătreață, nu aduc decât stagnare și frânare în calea educației, inovației și a descoperirii.

Chiar și a dreptului la informare și a liberei exprimări.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1706 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 02:18 PM

View PostSăndel, on 16 August 2019 - 02:13 PM, said:

Telemetrie poate fi și numărul de revoluții pe secundă a rotorului principal sau tensiunea de la nicd-ul de pe rx dar și coordonatele 3D de precizie, viteză, vectori.
Precizie obțunută de la un gps racordat la un controller de zbor care, cel puțin teoretic, poate reduce drastic posibilitatea accidentelor sau incidentelor ce pot aduce pagube sau vătămări, indiferent cui.

Treaba asta cu autonomia și independența e mai complicată decât zice fabula.

Cred că ar fi mai simplu și mai corect ca toată ideea de dronă să fie irelevantă.

Ce zboară în scop recreațional și/sau sportuv, în limitele bunului simț civic și responsabil - e aeromodel. Ce zboară în scop comercial, adică face bani, plătește impozit pe profit.
Ce zboară în alte scopuri, civice de exemplu, e unealtă.

Orice alte aberații cum că dacă are gps sau lidar sau FCU, e dronă sau râpas sau mătreață, nu aduc decât stagnare și frânare în calea educației, inovației și a descoperirii.

Chiar și a dreptului la informare și a liberei exprimări.

Ma scuzati da in care domeniu e asa ?

- pasarile care zboara de la stinga la dreapta sunt domestice ?
- la barbatii cu palarie nu se aplica decretul de circulatie ? (ma rog, la soferii de moswich, tractoristii si biciclistii trebuie atentie mai mare)

Vreti o lege care nu se aplica pentru toti ? sau in toate locurile ? aia nu e lege, e edict.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 16 August 2019 - 02:19 PM

0

#1707 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 02:36 PM

Noroc bun la partea cu "în limitele bunului simț civic și responsabil"... poate mai iesiti in lumea reala din cand in cand...

Nu suntem chiar asa de exclusivisti cu limitat drepturile, in Franta este strict interzisa filmarea aeriana in orase, prin orice mijloace tehnice, decat in scop comercial.
Vestele galbene nu au considerat ca e necesar sa demonstreze si pentru dreptul asta...
renatoa de la aacr.ro
0

#1708 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 02:42 PM

Ce am zis eu de pălărie, mustață sau de moswich?
Nu văd unde e discriminarea mea.

În afară de o definiție și o detașare a aeromodelelor de aviația cu pilot la bord, ce altă lege ar mai trebui?

În rest sunt deja, pentru toate cazurile și posibilitățile imaginanile, o căruță de legi și norme de aplicare. Atât de multe, atât de modificate și răst-alambicate că nici satana nu le mai poate urmări.

Orice activitate comercială sau remunerată este deja impozitată prin codul muncii și codul fiscal, orice activitate dăunătoare este incriminată și sancționată prin codurile civile și penale.
Avem și legi care incriminează și sancționează posibilitatea comiterii unei infracțiuni. Ideea că cineva, undeva, cândva, ar putea să facă ceva.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1709 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 04:25 PM

Legile trebuie gandite pentru pus frau celor 80%:

https://www.digi24.r...-filmat-1174140

... nu pentru cei care si-au vazut de hobby linistiti pana acum si sufera din cauza "celor cu drona"
renatoa de la aacr.ro
0

#1710 Useril este offline   Săndel 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 16 August 2019 - 04:28 PM

Avem în codul penal, parcă, infracțiunea de ne acordare a ajutorului în situații de pericol.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic

• 58 Pagini +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58