Modelism - RHC Forum: Noua legislatie in aeromodelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 42 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noua legislatie in aeromodelism Ordinul 8/2014

#1231 Userul este online   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17011
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 16 February 2018 - 08:20 AM

Exact, genul asta de constrangeri au dus la marile realizari... :)
Sa vedem ce o sa scoata cand le vine musca prin instalatia de AC si le aterizeaza pe masa :D
renatoa de la aacr.ro
0

#1232 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1690
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Interests:Zbor.

Postat 16 February 2018 - 08:26 AM

Vezi postarearenatoa, la 16 February 2018 - 08:20 AM, a spus:

Exact, genul asta de constrangeri au dus la marile realizari... :)
Sa vedem ce o sa scoata cand le vine musca prin instalatia de AC si le aterizeaza pe masa :D

Pliciul în culori de camuflaj. :rofl:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1233 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 17 February 2018 - 11:40 AM

Noi suntem doar victime colaterale. In cea ce-i priveste, pare ca urmaresc mai degraba sa se joace cu avioane de hartie prin curtea unitatii si sa le fie joaca platita precum ora de zbor de la aviatia mare. In viziunea lor de la 250 de gr in sus, ei piloteaza aeronave, chestiune complicata tare, ce necesita certificari seriose, nu gluma.
0

#1234 Useril este offline   Săndel 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Postari: 784
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 17 February 2018 - 11:53 AM

xorg, la 17 February 2018 - 11:40 AM, a spus:

chestiune complicata tare, ce necesita certificari seriose, nu gluma.

Păi este... Cel puțin luând în considerare ce fel de oameni lucrează, în general, la stat.
Competențe pe hârtie sau pe certificatul de căsătorie.

Adică tot pe hârtie :))
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1235 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 4434
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni

Postat 22 February 2018 - 02:07 PM

Îmi pare tare rău că citesc rândurile astea.

Acuma, serios, noi militarii suntem mai prosti? Faptul că pentru noi respectarea legii e jurământ e o problema pentru voi?. Chiar credeți că noi punem bete in roate aeromodelismului?. Câți din cei care comentați ați răspuns macar odată cererii mele de a veni și a zbura în mitingurile aviației mari?. Credeți că doar chibitand pe forum veți face ceva?. Va asigur că nu. Câți ați venit la mitingul de la Bacău unde am prezentat în zbor 3 aeromodele, în fața șefului SMFA?. Chiar, incercati sa vă faceți cunoscuți și apoi împroșcați cu noroi in militari. Faptul că s-a ajuns aici, este că nu avem legislație în domeniu. Faptul că s-a ajuns aici este că se zboară după ureche. Dar până ne vor amenda, să vedem cine, zburați, zburați și construcții. Înmatriculați jucăriile, și spuneți lumii, prin AOC, pe unde zburați. Eu o fac deja. Nu e greu.

Acuma serios.....
"Piloţii nu mor niciodată. Ei decolează şi nu se mai întorc..."
Doru Davidovici .....
0

#1236 Useril este offline   ViP_Eol 

• ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1690
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Interests:Zbor.

Postat 22 February 2018 - 02:38 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 22 February 2018 - 02:07 PM, a spus:

Îmi pare tare rău că citesc rândurile astea.

Acuma, serios, noi militarii suntem mai prosti? Faptul că pentru noi respectarea legii e jurământ e o problema pentru voi?. Chiar credeți că noi punem bete in roate aeromodelismului?. Câți din cei care comentați ați răspuns macar odată cererii mele de a veni și a zbura în mitingurile aviației mari?. Credeți că doar chibitand pe forum veți face ceva?. Va asigur că nu. Câți ați venit la mitingul de la Bacău unde am prezentat în zbor 3 aeromodele, în fața șefului SMFA?. Chiar, incercati sa vă faceți cunoscuți și apoi împroșcați cu noroi in militari. Faptul că s-a ajuns aici, este că nu avem legislație în domeniu. Faptul că s-a ajuns aici este că se zboară după ureche. Dar până ne vor amenda, să vedem cine, zburați, zburați și construcții. Înmatriculați jucăriile, și spuneți lumii, prin AOC, pe unde zburați. Eu o fac deja. Nu e greu.

Acuma serios.....

Cu tot respectul, dar exagerezi.
E nevoie de reguli ? Cu siguranță, dar ele există.
Se zboară după ureche ? Adevărat. Chinezii sunt de vină. :)
Am trăit în casă cu un ofițer - pilot militar și de încercare. Până în 1991 am fost pilot sportiv, dar nu consider că e necesar să mergem pe extreme - înmatriculări și comunicări inutile. Când zbori în spațiu CTR, sau chiar pe un aerodrom e altă poveste, dar nici atunci nu văd utilitatea înmatriculării fiecărui aeromodel.
Deși am fost huiduiți, Walter și cu mine, pentru că tot venim cu sistemul german, dar deja încep să se vadă avantajele acestui sistem: înregistrarea pilotului prin înscrierea într-o organizație de profil, atestarea și legitimarea suplimentară a celor cu modele de peste 2 kg (fără obligativitatea folosirii unui aeromodelodrom), o platformă foarte prietenoasă și ușor de instalat pe sisteme smartphone care-ți spune dacă și cum poți zbura în funcție de localizarea gps, iar dacă se schimbă condițiile ești avertizat. Nimic mai mult nu este necesar.
Vrem taxări suplimentare ? Păi se pare că numai românii le vor. Bine că limba majoritară în UE nu e româna.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 22 February 2018 - 02:39 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#1237 Useril este offline   Săndel 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 03:05 PM

Eu, serios, nu mă refer la infanterişti.

E o opinie personală dar armata ar trebui să fie, din punct de vedere tehnic, extraordinar de independentă.
Iar ţărişoara noastră are oameni capabili să le dea cu tifla americanilor şi chinezilor simultan.
Dar, ia zi-mi câtă tehnică de luptă şi monitorizare se dezvoltă şi produce în interiorul MApN şi câtă tehnică de luptă se cumpără, la mâna a 30a, din vest? Şi la ce preţuri, dom-le...

Ministerul cumpără ultimele gunoaie din Spania şi le prezintă de 1 Decembrie, pe cerul patriei ca fala Armatei Române.
Ce face UTM? Dă un hexacopter DJI cu baterie Zyppy drept dronă românească???

Am avut fabrici care produceau aparate de zbor de la prima şaibă la ultimul strat de vopsea. Avem supermarket-uri pe vechile temelii.
Se mai aduceau, pe vremea aia, din Uniune (Sovietică), într-adevăr dar noi!

Sunt convins că sunt şi vor mai fi mulţi oameni cu viziune, voinţă, abilităţi şi tot ce-ţi poţi dori de la un soldat (cel puţin pe partea cercetare/dezvoltareă) dar soldatul execută ordin, punct.
Pentru că în vârf, cu multe stele grele pe umeri, sunt oameni care îşi iau ciubuc din contractele de achiziţionare a 3nd-hand-urilor produse acum 30 de ani.
Plus că ne-am vrut în NATO şi acum mai scoate capul dacă ai pe unde.

Ah, se produc în Ro chestii aproape la fel de tari ca un MQ-9? Da... De străini, pentru export, dragă Mihai...
Şi se mai produce ceva muniţie. Nu ştiu de ce dar cred se asamblează mai mult.
Mai privesc cum trec Hummer-uri aduse din State alături de DAC-uri care mai au un pic şi se dezintegrează... un pic, pentru că cei ce le întreţin îşi pun şi bucăţi din suflet ca să nu se desprindă roţile, în mers, la exerciţii.

Am avut mai mult contact cu interiorul MAI decât MApN dar sunt sigur că situaţia este similară:
- Cu un ultim efort se încearcă menţinerea unor aparenţe de bună funcţionare şi putere. Asta când un SRL sau un hobist are la dispoziţie tehnică cu 30 de ani mai avansată decât oricare din ministerele menţionate.

Ce are asta cu modelismul?
Aparenţele. Cum să permiţi unor amatori civili să deţină şi să utilizeze tehnică pe care Ministerul o s-o achiziţioneze din bani publici abia peste 30 de ani?
Aşa că se produc legi pentru a încerca prevenirea discreditării unor instituţii de stat. Menţinerea aparenţelor.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1238 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 03:14 PM

Cum vreți voi. Eu mă opresc aici.Zboruri line tuturor. Eu voi continua sa zbor cu tot ce pot. Voi merge la mitinguri...
Doru Davidovici .....
0

#1239 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 05:04 PM

Din pacate multi aeromodelisti valorosi, de scarba acestor ineptii legislative si-au indreptat deja atentia catre hobbyuri, probabil reglementate de autoritati ceva mai normale. Zboruri placute insa dvs. si colegilor dumneavoastra profesionisti.
0

#1240 Userul este online   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 08:10 PM

View PostViP_Eol, on 22 February 2018 - 02:38 PM, said:

...
o platformă foarte prietenoasă și ușor de instalat pe sisteme smartphone care-ți spune dacă și cum poți zbura în funcție de localizarea gps, iar dacă se schimbă condițiile ești avertizat. ...

Se intampla deja... vodafone begins drone tracking...
renatoa de la aacr.ro
0

#1241 Useril este offline   Săndel 

• Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 08:19 PM

electronics360.globalspec.com a spus:

The RPS is combined with artificial intelligence algorithms to enable very large numbers of drones to be tracked and controlled remotely.

Oh yeah, baby... Bring it on! :D

Iar cu Apps-urile, zicea mai deunăzi maistrul Bruce, ce fain e când Apps-ul zice că e oky-doky să zburătăceşti pe acolo, că nu e nici o restricţie .
Doar că autorităţile au uitat să închidă zona pentru operaţiunile de stingere a incendiului de acolo...
Iar cum STS-ul se ocpuă de ascultări nu de intercomunicaţia diverselor autorităţi...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1242 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 22 February 2018 - 11:14 PM

View PostMihai_supy, on 22 February 2018 - 02:07 PM, said:

............Câți din cei care comentați ați răspuns macar odată cererii mele de a veni și a zbura în mitingurile aviației mari?. Credeți că doar chibitand pe forum veți face ceva?. Va asigur că nu. Câți ați venit la mitingul de la Bacău unde am prezentat în zbor 3 aeromodele, în fața șefului SMFA?.................

Acuma serios.....

Acuma serios permite-mi te rog sa te intreb si eu: Oare ce a inteles seful SMFAului din zborurile prezentate de tine, cata vreme in propunerea de lege solicita autorizarea zborului pentru aeronave mai grele de 250gr?!!!!!!!!!!
0

#1243 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 2344
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat Ieri, 02:30 PM

Hai sa nu vedem aici ce zboara oficiosii (doar ei sunt legali si sub 500g, inmatriculati, asigurati si la vedere c'asa scrie la lege acuma) sa comentam aici ce trasnai propun.

Aia de la juridic (MAPN) ori au fost trasniti cu idei, ori s-or fi documentat (postfactum macar). Adica or fi dat un telefon la sindicatul salvamarilor sa-i intrebe cum e cu zburatoarele alea (c-asa merge in armata Romana, d-aia suntem noi fraieri). Precis au cautat la marinari, daca se uitau cum e in dictaturi (China de ex), vedeau ca aia pot, in oras, multi, filmat...

Ce si-au zis ? 250 g, maxim, si aia pe imas ca prea fac pagube mari. (semn ca n-au intrebat nici la statistica)

Cam cum ar propune la circulatie sa interzica babele pe bicicleta peste 60 KG. Numa cei sub 50 kg sunt eligibili, ca daca-i iei pe parbriz ai paguba mai mica. Da si aia doar in afara localitatilor, eventual numai pe drum drept.
Cam asta e logica (evolutia) propusa. Sa stam noi sub 250g ca atunci ne localizeaza si eventual contra-masureaza mai usor. Subtilitatea va fi ca modelismul va fi mult mai ieftin, poate si mai accesibil, ca orice jucarie devine scula.

Chiar asa, de ce va mirati si comentati, se vede cunoastere, contact cu realitatea si viziune 'profesionala'.
0

#1244 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 04:43 PM

Stiu ca-i vorba de o drona marina, dar profesionalimul tot profesionalism ramane:

https://stirileprotv...rea-neagra.html
0

#1245 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 08:02 PM

Am vazut o sustinuta prezenta defensiva in subiecte legislative in ultima vreme, oare ce surprize ne asteapta? Sigur suflete curate se exprima cu inima deschisa, dar mai subtil (ca suntem civili si noi nu avem secret)... Vine primavara, cum stati cu barcile?

Cind le-am spus eu la inceput ca daca au botezat-o AR(aeromodele), au pierdut din start suportul unor actori cu vocatie (capacitate) legislativa din parlament, acuma la 'ordinara' o s-o reboteze AR(navolodele) (sau acolo se face cum zice sefu, nu cum face sefu)? poate nu, ca daca-i schimbi numele aduce ghinion.
0

#1246 Userul este online   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 08:28 PM

Ce clasa de spatiu aerian e pe o balta :D
renatoa de la aacr.ro
0

#1247 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:02 PM

bun..bazaconii și iar bazaconii...

vă provoc, pe toți care tot chibițați pe aici la o discuție serioasă la RR-2018...Se va organiza, ca de obicei la 1 mai (pe acolo) la Râpa Roșie - Sebeș. Vă voi explica ce și cum, tot ce ține de legislație, de ce au făcut militarii, de ce au făcut civilii, ce ce puteți face voi, de ce pot face eu...Dar vom vorbi doar față în față/...Sau propuneți voi o locație

O să dați de mine simplu..dea mă știe lumea pe acolo...!!!!

Vă aștept cu drag...să terminăm odată discuția asta fără rost și fără un scop..(mă rog, în afară de băgatul bățului în gard)!!!!...

Mai mult...decât să chibițăm aici , mai bine chiar facem ceva!!!!
Doru Davidovici .....
0

#1248 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:05 PM

View Postrenatoa, on 23 February 2018 - 08:28 PM, said:

Serios?...dacă e vorba de râul Buzău, la 5km SW de orașul Buzău e clasă C adică LRTRA59./....ce e așa greu?...hai să ne uităm pe hărțile Romatsa, pe lower!!!...le găsiși pe www.aisro.ro Hărțile sunt publice din septembre de anul trecut...e vorba de ultima variantă!!!!

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: Ieri, 11:07 PM

Doru Davidovici .....
0

#1249 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:12 PM

View Postrenatoa, on 23 February 2018 - 08:28 PM, said:

Pe o baltă...înseamnă deasupra bălții...nu?

Serios?...dacă e vorba de râul Buzău, la 5km SW de orașul Buzău e clasă C adică LRTRA59./....ce e așa greu?...hai să ne uităm pe hărțile Romatsa, pe lower!!!...le găsiți pe www.aisro.ro Hărțile sunt publice din septembre de anul trecut...e vorba de ultima variantă!!!! În zonele definite acolo, chiar trebuie să fim atenți, dacă sunt NOTAM;-uri trebuie să le respectăm, dar, câți dintre noi ne uităm cine și pe unde declară că zboară???

Acuma serios...primul pas ar fi să ne uităm pe același site la secțiunea navigation warnings...dar ...din nou...vă explic la RR2018!!!!
Doru Davidovici .....
0

#1250 Userul este online   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:13 PM

Serios... chiar si aici putem baga batul prin gard putin... :) de ce sunt spatiile aeriene cercuri si nu strict de-a lungul culoarului de zbor ?
Ce sens/semnificatie are protejarea spatiului aerian al unui aerodrom in lateral, chestie care dateaza din vremuri cand nu existau drone capabile de zbor stationar ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: Ieri, 11:14 PM

renatoa de la aacr.ro
0

#1251 Userul este online   Mihai_supy 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:14 PM

scuze...editul ăsta!!!

Vorbim la RR...aici nu are rost!!!
Doru Davidovici .....
0

#1252 Useril este offline   xorg 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Ieri, 11:40 PM

Vezi poate ne explici si cum au ajuns pasaje din definitia aeromodelului dezbatuta aici de aeromodelisti, in definitia aeronavei propusa de MAPN.
0

#1253 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Astazi, 10:08 AM

Eu zic sa discutam aici subiectele de legislatie. E form deschis si noi suntem aici.

RR poate fi tardiva, si oricum nu ne asigura conditii de zbor.
La noi mai avem un coleg care a facut in toamna un zbor cu un motoplanor, in rest toata lumea zboara numai FPV. Sustinut, regulat. Ce am putea face acolo?
0

#1254 Userul este online   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Astazi, 10:24 AM

Defineste "zboara numai FPV", banuiesc ca vrei sa zici multicoptere clasa 250 tip racer? :unsure:
Asta pentru ca formularea sugereaza ca motoplanorul nu ar fi capabil sa zboare FPV ... :unsure:
Ceeace ne duce la un discurs/terminologie la fel de incorecte ca cele din media in care se asimileaza RC-ul cu dronele, dupa dictionar echivalenta corecta dar cu care bransa noastra nu e de acord.
Aceasta orientare incorecta se observa si in cadrul celei mai mari asa zise comunitati de FPV din tara, grupul FPVRomania de pe FB, dominata de platforme tip racing.
Ia unul din doi piloti de acolo, si pune-l sa piloteze un avion, si va avea dificultati...
renatoa de la aacr.ro
0

#1255 Useril este offline   vlad1 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat Astazi, 11:07 AM

FPV in sensul de zbor imersat (cu ochelarii pe nas).
Majoritatea Q220, citeva mai mici, citeva lustre. Eu am si o unitate FPV complet autonoma cu care zbor diverse aeromodele pentru ca mie-mi place si zborul mai lung si in continua miscare.

Oricum am scris FPV in sensul de numai sub transmisie video directa.
0

Arata acest topic

• 42 Pagini +
  • « Prima
  • 40
  • 41
  • 42
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro