Modelism - RHC Forum: Cafenea FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Cafenea FPV ...ca sa ne amintim de vremurile cand puteam...

#691 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2018 - 08:07 AM

Si la noi in curand...

https://www.hotnews....-referendum.htm

Un minoritar darwinist...

Vezi postareaSăndel, la 01 October 2018 - 12:06 AM, a spus:

La americani, măsurile împotriva educarării şi susţinerea ignoranţei sunt legi.
Nu uitaţi că tinerii americani poţi să moară pentru patrie, pe partea cealaltă a planetei, dar nu pot vota.

America nu ne este altceva decât un contraexemplu!

... cu picioarele pe pamant ...
0

#692 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 October 2018 - 02:22 PM

Care aveti vre-un helix, va rog masurati diametrul interior si pasul cu un subler. Multumesc.
0

#693 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 October 2018 - 02:33 PM

De ce nu folosesti un calculator consacrat (jcoppens), daca e sa verifici o antena deja construita, ca banuiesc ca asta este scopul... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#694 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 October 2018 - 02:36 PM

Am gasit patru calculatoare 'consacrate'. Toate patru dau valori diferite.

Va rog, un subler...

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 04 October 2018 - 02:37 PM

0

#695 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 October 2018 - 02:45 PM

Mergi pe jcoppens, cu masurile alea s-au facut primii 10 km :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#696 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 October 2018 - 03:58 PM

https://orqafpv.com

https://static.rcgroups.net/forums/attachments/1/2/7/2/0/0/t11254863-77-thumb-orqa-landing.7bc55ab8.png

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 October 2018 - 04:00 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#697 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 05 October 2018 - 04:29 PM

Probabil o să coste un rinichi și trei sferturi de ficat.

Dar o să fie interesant dacă au optimizat optica, aberațiile cromatice și claritatea... de pe la colțuri :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#698 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 October 2018 - 04:32 PM

Le-au ascuns, nu vezi ce "stealth" arata...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#699 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 05 October 2018 - 08:00 PM

Poate ceva în genul ăsta? Imagine atasata: Screenshot_20181005-174749.jpg
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#700 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 October 2018 - 07:54 AM

Vezi postareavlad1, la 04 October 2018 - 02:22 PM, a spus:

Care aveti vre-un helix, va rog masurati diametrul interior si pasul cu un subler. Multumesc.

0

#701 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 06 October 2018 - 08:52 PM

5.8Ghz:

https://photos.app.g...1tgiT7HwQs9nT89
Edit: Pasul e 11mm. Cu aproximaţie.

2.4Ghz (de comparaţie :D)

https://photos.app.g...X2z6kZKfthDCQY8

Bateria la şubler e în fază terminală dat încă e lizibilă cifra şi nu-ţi bate capul să le faci la micrometru decât de pe la 10Ghz încolo!
Asigură-te că ai o reflectată minimă, mai presuse de toate. Antena o acordezi după construcţia aproximativ exactă.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 06 October 2018 - 08:55 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#702 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 October 2018 - 12:30 PM

Mulțumesc Sandel. Ești cel mai amabil (răspunsul tău e dovada) dintre posesorii de helix care mai misca pe RHC.

Eu am construit mult mai precis, nu asta a fost o problema, rezultatele insa nu m-au mulțumit. Voiam o confirmare, pentru un eventual dialog nu o trimitere.

Am constatat că problema la mine nu e antena, e modulul receptor fpv. Chinezii oferă două baremuri, de -90 sau -96 db. La LR, se vede diferența.
0

#703 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2018 - 01:04 PM

Chinezii nu ofera nici un barem, sunt doi producatori principali de chipuri RF in 5.8G, Airwave si Sky-RF.
Airwave este cel mai putin sensibil, cu 90 dB, si nenorocirea a facut ca sa fie adoptat de iRC si apoi prin parteneriat impus lui FS.
SkyRF foloseste restul pietei, asa zisi fabricanti de echipament FPV, rebranduit ca Boscam, etc.
Si asa toata piata a fost indusa in eroare de catre pereche "Tesla" FPV-ului, cum era sa nu ii crezi, cand peste tot sunt proclamati cei mai buni...
SS-istul de la iRC, care are ego mai mare ca Elon Musk, nu a recunoscut niciodata ca sistemul lui ar fi inferior lui Sky-RF, si a venit cu tot felul de argumente puerile, legate de canalele folosite initial, setul acela de 8 din receptorul RC305, ca nefiind standard, lucru adevarat doar in US. Mare paguba, oricum puterea incalca standardele cu mult, legal nefiind sa emiti decat 25mW in 5.8G...

Intre timp au aparut puzderia de 32-40 canale, asa ca azi nu mai stii un receptor no-name ce chipset are in interior daca nu il desfaci. Si nici atunci nu stiu multi sa deosebeasca un airwave de un nexwave, imbunatatirea minora cu care a venit iRC ulterior, dar care tot nu a egalat performantele Sky-RF.

Ce nu stie multa lume este ca nu toate receptoarele sunt construite in mod egal... desi folosesc acelasi modul de la sky-rf, rx5808, solutia tehnica de incasetare si in special legatura la antena ii modifica performantele radical. Un exemplu ar fi catastrofa de receptor RC805, care prin proasta amplasarea a modulului de receptie care a dus la lungirea traseului de la mufa de antena cu 15 mm, i-a compromis performantele... si lumea l-a cumparat in draci, ca avea display cool de canale, si nu mai migaleai la micro switch-uri cu scobitoarea... Asa se nasc frustrarile legate de banda 5.8G... cumparand pe bling.

Asa ca, inainte de a incerca antene supercalifragilistice si lamenta pe forumuri, intai faceti un range check la sol cu tx-ul amplasat pe o inaltime, un deal ceva de 10m si plimbati rx-ul pana la 1km, daca nu obtineti distanta asta cu antenele stock si 200mW, cercetati tot ce poate fi in neregula la nivel electronic, cum ar fi lipiturile la mufa de antena, de exemplu doar prin refacerea unei lipituri la Rx s-a marit range de la 300m la 1.5km...
Daca ati obtinut distanta asta doar cu perechea RxTx, montati sistemul video pe model si vedeti in ce masura restul electronicii va afecteaza. Tot la sol.
De abia pe urma la zbor...

Cea mai buna solutie este sa folosesti primul receptor cu care s-au facut recordurile in 5.8G, RC305, sau, daca ai receptor incorporat in ochelari, verificarile de mai sus se aplica si la acelea.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 October 2018 - 01:08 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#704 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 07 October 2018 - 01:25 PM

Indiferent cât de exact construiești o antenă, toate celelalte variabile fac construcția ta imprecisă.
Cablul coaxial, lungimea lui, calitatea lui, mufele, lipiturile, circuitul final al vtx-ului, circuitul de intrare al vrx-ului, toate astea sunt aproximative, au impendanțe de aproximativ 50ohm nu fix, au diverse variații de parametrii de la unul la altul și depind și de factorii de mediu ca umiditatea aerului, temperatura, activitatea solară și starea ta și a celorlalți, de spirit. :D

Caută un loc deschis, în natură. Pune vtx-ul pe un trepied sau pe un alt suport la o oarecare înălțime de sol, 1-2m. Răcit forțat cu un ventilator mic sau limitată puterea la minimum. (Pit mode)
Fă o plimbare cu vrx-ul, monitorul și antena la 500m de vtx. Campezi acolo, pui antena pe alt trepied, o orientezi spre vtx și notezi rssi-ul sau calitatea subiectivă. Verifici unghiul de acoperire a antebei, baleezi stânga-dreapta. Apropii spirele, le depărtezi, plimbi trap-ul mai aproape și mai departe de feed-point și de reflextor, cauți punctul de maxim pentru acea antenă. Te mai îndepprtezi 500m și reiei testele și acordul fin.

Poți să încerci un reglaj fin al pasului cu un șurub de nylon fixat pe o tijă de fibră de sticlă care trece prin centrul helix-ului și cu care comprimi sau decomprimi tot helix-ul uniform. Sau parțial, doar primele câteva spire.

Piulița de nylion în față, pe o șaibă din fibră de sticlă, fixată de ultima spiră cu adeziv cald sau epoxy. Ca un actuator x/y de cnc.
Trap-ul poți să-l ajustezi față de reflector tot cu un șurub din ăsta.
Impermeabilizezi feed-poin-ul cu lac de unghii sau lipici cald, epoxy, prenadez, etc să reduci influența umidității.
Asigură-te că vtx-ul are maximumul de eficiență, cu un swr minim din antena bine acordată, cu un tor de ferită sau două pe coax la capătul dinspre radiator. Cloverleaf-urile le poți acorda adăugând sau îndepărtând fludor de pe punctul central de alimentare, firul cald sau lăsând 5mm de fir cald să iasă din punctul central și tăind din el până la minimumul de reflectată și maximumul de directă.

Eu, la 5.8ghz n-am încercat încă să fac un transmatch dar lucrând după modelul de acordare a lnb-urilor de sat tv, cu două șuruburi de 3 și o bobină făcută în stil microstrip, din cablaj imprimat, poți face filtre pi repede și sigur.
Mai jos se pot realiza cu trimmere ceramice.

Arta radioamatoricească constă în optimizarea prin experimentare.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#705 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 October 2018 - 01:32 PM

Eu pot mai ușor.

Pot merge la 1000m. Acolo pot face punct fix, asistat de gps (opresc emițătorul). Apoi, am 15 minute sa privesc prin toți ochelarii prezenți sau să schimb o multime de antene pe receptor.
Nu e analitic, dar e comparativ.
0

#706 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 08 October 2018 - 07:34 PM

Azi mi s-a pus pata.
Stăteam liniștit la o țigară în curte și aud din nou un șuierat, cum îl tot aud ocazional de câțiva ani. Am scos telefonul și mi-am confirmat că nu mi se pare (un app spectrograf audio). Un fluierat curat, de cam 2800hz, flucta doar în amplitudine.
Mi-am luat o haină pe mine, cheile și am -lecat la o plimbărică prin zonă să aflu sursa acestui fluierici.
În circa 10 minute de vânătoare de vulpi, după ureche, am găsit sursa, un aparat de aer condiționat industrial de pe acoperișul celui mai vechi supermarket din Brașov. (fostul Universal).
Aflat la circa 400m de casă și fascinat de modul în care se propagă și se reflectă de clădiri acest semnal acustic... mi-a venit o idee: FPV acustic. Adică semnalul video transportat de la rx la rx via undelor acustice, nu radio.

Ok, sunt perfect conștient de latența adusă de viteza sunetului versus cea a luminii dar... poate amatorii de fpv subacvatic ar găsi asta ca interesant.

În aer și la sol ar fi interesant doar până în câteva zeci de metri...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#707 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2018 - 07:43 PM

Bat FPV :)

Cum sa transporti video cu o largime de banda de MHz, cu o purtatoare de kHz... ce o zice saracu Nyquist...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#708 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 08 October 2018 - 08:07 PM

Nu m-am referit spectrul audibil. Putem mişca aerul cu mulţi megahertz. Vezi numai sonda doppler pentru ecografii. Unele ştiu că merg şi pe peste 100Mhz pentru rezoluţii mari dar penetrare redusă.
https://www.steminc....x02-mm-s-10-mhz
Modulaţie de amplitudine. :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#709 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 26 October 2018 - 12:10 PM

https://youtu.be/epf3nnK5WWM

Bine... ar trebui răspândit mai mult pe canalele de 1:1.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#710 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2018 - 10:43 AM

Salut! Vreau sa pun un sistem fpv la un automodel si nu stiu ce sistem sa aleg, nu am mai avut de-a face cu asta pana acum. Ba e scump, ba e prea ieftin si ma tem sa nu fie bun, ca vad ca e la noroc, ori nimeresti unul bun ori nu. Bugetul nu e prea limitat dar nici nu vreau sa arunc aiurea cu banii. Nu ma astept la un range fenomenal, dar as vrea sa mearga cum trebuie. De exemplu ma uit la acestea:
https://www.ebay.com...3:pf:0&LH_BIN=1
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Ma intereseaza sa iau si niste antene mai bune. Aceasta m-ar ajuta cu ceva?
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Si am mai gasit ceva interesant dar mai scump si fara receiver, made in Russia: (mai are doar 8 ore pana dispare acest listing)
https://www.ebay.com...utorefresh=true

Vreau sa folosesc laptopul pt a vedea imaginea, cu un adaptor la USB. Automodelul este un e-revo 1/16 cu Radiolink gt-3g la care am inteles ca daca o desfac si comut un buton are un range indeajuns de mare. Camera este sjcam sj7 star si vreau sa ii pun si gimbal. Ma mai intreb daca gimbalul merge daca atarna cablul din camera.

Aceasta postare a fost editata de Lev: 23 December 2018 - 10:46 AM

0

#711 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2018 - 11:40 AM

Ai idee cat sunt antenele in 1.2G ? mai mari ca masinutza ta ! mai exact, diametrul acelei trefle este cam de 16 cm...
Asta inseamna si ceva greutate, asa ca nu te poti baza ca vor sta doar in cablul ala, va necesita un catarg de care sa fie prinsa, afectand centrul de greutatea binisor, deci si alura de mers a masinii...

In ce medii si la ce distante vrei sa mergi cu masina asta ?
Pe un circuit de curse, unde tu stai la o inaltime mai mare de 2m, in acele casute special amenajate, sau vrei sa evoluezi "off-road" eventual vegetatie inalta ?

Antena patch de 14 dB este inutila, are un camp ingust, sub 30 grade, care te-ar avantaja doar daca te-ai duce la multi km pe o sosea dreapta, la campie, fara obstacole.
In caz contrar ar trebui pus pe un trepied si cineva sa o invarta permanent, ca sa urmareasca modelul.

Puterea, in spatii asa mici, este si ea o problema... la peste 800mW si cativa cm distanta de servo, o radiatie in banda de 1.2G le poate da peste cap.

Transmitatorul rusesc este exagerat pentru nevoile tale, este de uz industrial, avand si transmisii de date incorporate. Posibil sa necesite receptor specializat.

Dupa ce clarifici nelamuririle de mai sus, venim si cu niste propuneri concrete.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 December 2018 - 11:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#712 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2018 - 11:52 AM

Asta mergea ca topic separat in forum, nu prea s-a discutat de FPV auto... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#713 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2018 - 12:49 PM

Multumesc mult pt raspuns! Nu stiam unde sa postez, am postat in aria aceasta deoarece aici sunteti cei care aveti cunostinte multe despre fpv, pe aria auto nu stiu daca primeam asa raspunsuri, acolo e mai liniste. Cand o sa incep proiectul o sa deschid un topic dedicat la auto.
Masinuta se descurca binisor zic eu, nu e asa mica, are centrul de greutate jos si rotile sunt departate. Ea are cam 1,3-1,4 kg cu 2 lipo pe ea si are foarte multe upgradeuri facute, merge mult mai bine ca una stock. Nu am luat-o special pt fpv, o am de vreo 2 ani si nu vreau sa dau banii pe alta mai mare, la fel si camera o am deja, si laptopul. Terenul pe unde va rula va fi cam de campie si padure, in niciun caz printre locuinte, decat prin curte eventual. Deci teren cu vegetatie. Eu voi sta la sol dar ma gandeam sa asez receptorul undeva mai sus daca se poate, daca nu se pierde semnal prin cablu l-as putea monta la vreo 2m de sol. Ca o distanta cu care m-as multumi ar fi de un minim 100 m fara pierderi de semnal, si cu ceva vegetatie, sub valoarea asta nu cred ca merita investitia. Deci nu am asteptari foarte mari, dar bineinteles ca m-as bucura daca distanta ar creste la vreo 2-300 m sau cat s-o putea. Banuiesc eu ca nu ar fi niste distante prea mari de atins, dar nu am mai avut fpv pana acum, am doar un phantom 4 pe care l-am dus la vreo 3 chiar si 4 km, dar asa l-a facut mama lui, nu am experienta cu fpv.

Aceasta postare a fost editata de Lev: 23 December 2018 - 12:54 PM

0

#714 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 December 2018 - 01:43 PM

Ramai in banda de 1.2G, lasa antenele stock sau eventual iti faci singur(ca e foarte usor la marimea asta, nu e ca la 5.8G, e plin netu de tutoriale) si pui receiverul pe un trepied de 1,5m inaltime.
Nu ai nevoie de 2w putere de emisie, daca esti din Bucuresti iti pot imprumuta/vinde un sistem in 1.2G complet de 500-800mw, nu stiu exact cat are dar in aer mi-a batut 6km cu antenele stock. Doar asa sa vezi daca te coafeaza si iti place.

Referitor la vazutu pe laptop, o sa vezi ca nu-i afacere.
1)iti trebuie super baterie la laptop + trebuie sa te cari cu laptopul la camp mereu.
2)o sa ai un lag foarte mare, jumatate de secunda chiar
3)o sa ai vreo 15-20fps... aka va fi naspa.

Solutia e un monitor de tetiera auto, sau exista headseturi fpv ieftine, vreo 30-50$. Merita banii daca nu vrei sa dai 200-400$ pe o pereche de ochelari dedicati.
Vezi ca si camera conteaza, si prinderea trebuie sa amortizeze din vibratii.
0

#715 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2018 - 04:26 PM

Pt monitor voi vedea cum e cu laptopul, bateria la el ma tine cateva ore, am un Dell Vostro de 15" cu SSD, daca nu imi place cum merge caut la final altceva. Daca nu e lag mare nu ma deranjeaza ca o sa fac explorare, prea putin viteza, o sa fac plimbari la pas ca sa zic asa. Trepied de 1,6m am deja. Am vazut ca exista cablu rca-vga, cu acela o merge sa ma conectez oare la laptop?
0

#716 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2018 - 04:35 PM

Nu merge, mufa VGA din laptop este iesire de monitor, nu intrare de semnal video.

Poti lua solutia aia de receptor care da pe ecran de smartfon, este destul de apreciata...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#717 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2018 - 05:49 PM

Asa e, nu mi-am dat seama de faza cu semnalul prin mufa VGA. :good:
Cat despre receiver cu iesire pt telefon am vazut ca e doar pt 5.8Ghz, nu gasesc si pt 1.2ghz.
0

#718 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2019 - 01:47 PM

Acum putem sa trecem Carpatii... :D

https://www.aliexpre...2920310221.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#719 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 26 February 2019 - 01:54 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 February 2019 - 01:47 PM, a spus:

Acum putem sa trecem Carpatii... :D

https://www.aliexpre...2920310221.html


Cu bus 12C ;)
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#720 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 26 February 2019 - 02:02 PM

Sunt curios daca chiar bate 60km pe 2.4G cu doar 100mW, vad ca sunt mai multe modele: M12 100mW 7Km sau M12L tot 100mW 30Km, depinzand unde te uiti in descriere vezi ca ar bate 30 50 sau 60km, e doar ceva chinezarie mai ales dupa greselile din descriere 12C in loc de I2C, etc, si mai zic ca 415 sau 915mhz nu ar fi ok, plus ca mi se pare cam ieftina cand un sistem TBS crossfire costa mai mult doar modulul.

Aceasta postare a fost editata de andrewbt: 26 February 2019 - 02:03 PM

Andrei
0

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro