Modelism - RHC Forum: Masina in parc sau pe strada. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Masina in parc sau pe strada. Este ilegal?

#31 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 13 May 2014 - 11:20 AM

Cand se taie iarba in parcuri nu tipa nimeni la aceia care o fac! Noaptea e plin de betivi care urla si injura, vorbesc urat, de aia nu se ia nici un mos! Eu am scos si benzinara in parc, au tipat cativa dar nici unul nu a indraznit sa se apropie, garantez ca cel putin 2 oameni in parc vor da dreptate celui cu masina hobby. Au venit si 2 garcea pe acolo, au stat uimiti si au privit cum ii faceam reglaje, ei in primul rand puteau sa ma atentioneze daca era o problema. Nu incurajez plimbatul in parc ... e plin de copii si e periculos cu nitro si benzinare fiind mari si grele, dar cum se zicea si mai sus, niste reglaje nu vad de ce nu as putea face.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#32 Useril este offline   e.cata 

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3386
  • Inregistrat: 22-October 12
  • Gender:Male

Postat 13 May 2014 - 01:28 PM

depinde de cultura fiecaruia..
si cum suntem dumb people with smart phones, imagineaza-ti ce conversatii putem tine..sau nu.
de ce te miri ca te iau la rost in parc, cand uneori dai peste vreun prost inclusiv pe BUCIUM/Releu, care se simte deranjat de zgomotul si praful ce il face masinuta termica/benzina., dar se simte impecabil cu maneaua la MAXIM..
mai fac o baie!
0

#33 Useril este offline   marincas23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 21-January 14

Postat 13 May 2014 - 02:09 PM

Conform L.61/1991, republicata in 2011, exista mai multe contraventii pentru tulburarea linistii publice, nu numai pentru tulburarea intre anumite ore, citez:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"
Nu prea este clara legea in privinta intensitatii, pentru ca ar fi trebuit sa specifice macar decibelii.
0

#34 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 13 May 2014 - 02:21 PM

Vezi postareaSere4uall, la 12 May 2014 - 02:44 PM, a spus:

eu chiar nu inteleg chestia asta sa iesi fix in fata casei sau in spatele blocurilor sa te dai cu un nitro , numai zic de o benzinara sa fie un zgomot infernal.

Sincer sa fiu avea dreptate vecinul, ca tie unu nu cred ca iti convine sa vina unu si sa bage la maxim manele fix in geamul tau sau cine stie poate iti plac si iesi cu el la petrecere....


intr-o comunitate ne intelegem,eu nu stau la bloc....si mai "inghit" si eu la randul meu alte rahaturi de la altii dar imi vad de treaba mea ca asa e frumos.... incerc sa evit mizeriile dar daca nu e cale de scapare se poate aplica lejer regula pumn-dinte-sange ,imi asum riscurile desi nu e prea ok....
Ideea e ca in parc nu e ok,pe strada nu dapai unde muma naibii sa ma dau si eu 20 minute ? pe camp la 20km distanta? fii serios man,pe strada n-am barait-o mai mult de 5 minute la ore acceptabile....care-i prost suna militia,nu-mi pasa... :lol:

Aceasta postare a fost editata de soarece: 13 May 2014 - 02:25 PM

Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 May 2014 - 03:14 PM

Vezi postareamarincas23, la 13 May 2014 - 02:09 PM, a spus:

Conform L.61/1991, republicata in 2011, exista mai multe contraventii pentru tulburarea linistii publice, nu numai pentru tulburarea intre anumite ore,

Da, asa este, dar "fara drept" inseamna atunci cand prin alte reglementari iti este interzis un drept. De exemplu, atunci cand nu ai voie sa claxonezi unde este interzis acest lucru.
Nici eu nu accept zgomotele exagerate, dar sunt multe situatii cand trebuie sa-i inteleg si pe cei care fac zgomot. Asa cum eu am program de dormit, asa au si altii program de munca sau joaca, indiferent daca asta m-ar deranja. In fond totul se petrece afara, nu la mine in casa. Si daca e doar zgomot, e vorba de niste limite. Candva le-am vazut prin niste reglementari.
Cred totusi ca ai dreptul sa te joci cu masinuta chiar si pe strada. Nu stiu sa existe o lege care sa-ti interzica asta. Singura problema este ca daca vrei sa spui ca esti participant la trafic (fie si pe cativa metri de strada), se cheama ca folosesti un autovehicul si prin lege trebuie sa fie dotat cu trusa medicala, stingator si triunghiuri reflectorizante http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif
Apoi, revin la ideea de mai devreme. Daca ai avea un moped (sau o motoreta) care face zgomot mult mai mare ca o masinuta si te-ai plimba pe strada, cum s-ar numi? Ca n-ai voie?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 May 2014 - 03:15 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   mihalyn90 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:RC Car, Robotics, Reading, Music

Postat 13 May 2014 - 03:22 PM

Acum revin cu intrebarea, de cazul acesta, cine se ocupa?

Politia locala, comunitara, rutiera?

Ca ma pun sa scriu un mail, le explic, si cer sfaturi :)
Imagine postata
0

#37 Useril este offline   soarece 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2860
  • Inregistrat: 03-January 13
  • Gender:Male

Postat 13 May 2014 - 05:22 PM

Vezi postareaSere4uall, la 12 May 2014 - 02:44 PM, a spus:

....nu cred ca iti convine sa vina unu si sa bage la maxim manele fix in geamul tau sau cine stie poate iti plac si iesi cu el la petrecere....


prietene am geamul la 60m de strada,strada e domeniu public si n-am de gand s-o pazesc....manele ? :lol: pai numai manele ascult si in casa si in masina,manelele ie viata mea ma,pacat ca n-am Mercedes si palarie -_-


Vezi postareabitex, la 13 May 2014 - 03:14 PM, a spus:

.Apoi, revin la ideea de mai devreme. Daca ai avea un moped (sau o motoreta) care face zgomot mult mai mare ca o masinuta si te-ai plimba pe strada, cum s-ar numi? Ca n-ai voie?


nomal ca ai voie ....cui nu-i convine sa-si cumpere strada si sa dea interdictii !!!


Vezi postareamihalyn90, la 13 May 2014 - 03:22 PM, a spus:

Acum revin cu intrebarea, de cazul acesta, cine se ocupa?

Politia locala, comunitara, rutiera?



toti si niciunul :good: ,mie nu mi-au dat amenda niciodata niciunii,ba chiar am mai schimbat o vorba doua..... :good:
Ma-ncalt cu tenesii pe dos,am un tricou nike patat de gaura,in cap palarie de paie si pe ochi rayban replica iar pe cheia de la logan scrie renault!
citat : "nu te pune cu prostul...te va trage la nivelul lui si te va bate cu experienta !"
alta culeasa din popor :
"I: De ce-si linge cainele plwa?
R: Pen`ca poate."
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro