Modelism - RHC Forum: Aeromodelism interzis in Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aeromodelism interzis in Romania incepind din 1 februarie 2014

#61 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 22 January 2014 - 08:39 PM

Vezi postareaViorelX, la 22 January 2014 - 08:32 PM, a spus:

Oricum, mie mi se pare ca legea asta nu poate sa ramana definitiva in forma asta. Trebuie revizuita.


Posibil.. dar forma revizuita nu va fi mai permisiva ci probabil va contine normele de aplicare si eventual niste clarificari suplimentare..

Oricum ar fi bine sa emitem un punct de vedere obiectiv, argumentat si exemplificat, chiar daca poate e tardiv.

PS: asta daca ordinul ne vizeaza <15kg.. nu m-am convis inca..

Aceasta postare a fost editata de icsss: 22 January 2014 - 08:41 PM

0

#62 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 January 2014 - 08:39 PM

Vezi postareaCiprian97, la 22 January 2014 - 08:14 PM, a spus:

Perfect de acord.Poate este doar o fitza a statului,sa nu zica alte tari ca la ei este "ca la armata" si la noi nu e nimic.N-o sa vina niciun politist sa va dea amenda ca zburati,ca filmati ceva(totusi daca vrei sa filmezi o baza secreta sau ceva top secret ti-o cauti cu lumanarea),ca ati iesit din raza vizuala sau altceva.Ca exemplu,zbor FPV pe langa o statie de frontiera,care are ca sarcina principala vegherea granitei pe apa dintre Romania si R.Moldova.Au trecut adesea pe langa mine,m-au intrebat despre una despre alta(cat zboara pana unde cat cara intrebari banale care le pune oricine ma vede) si si-au vazut de treaba.II doare in cot ca eu pilotez printr-o camera montata pe un UAV(sa-i zicem asa cum e denumit de ordinul in chestiune),il doare in cot ca nu am autorizatie(nici nu e).Si vorba aia,sunt vamesi in ton cu metodele de contrabanda(ba chiar le place sa se uite prin monitorul meu cuFPV,cand ma prind cu el la zbor cum imi cer sa se uite si ei.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.si asa imi termin eu acumulatorii fara sa ma bucur de zbor.
Sambata asta ies dinou la zbor,si o sa intreb expres daca e ceva in neregula cu ceea ce fac,daca au auzit ceva in legatura cu activitatea mea.


Funny, asa a fost si la zborul in Manhattan al lui Trappy, veneau politistii sa se uite si se amuzau.
Dupa care US Gov l-a dat in judecata, are acum proces pe rol ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#63 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 22 January 2014 - 08:40 PM

excludem faptul ca totul se rezuma la bani cum spunea "hash84",
avind in vedere ca zbor pe un teren privat de citeva ha ,sint curios cum ar putea sa ma verifice fara sa incalce dreptul de proprietate?(excluzind scenariile s.f. cind autoritatile din Ro. nu pot detecta un avion real prabusit?)
sau in acest caz au alte metode de depistare!!!!

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 22 January 2014 - 08:42 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#64 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 22 January 2014 - 08:46 PM

Cazul lui Trappy este putin diferit,el a incasat ceva bani ca sa faca filmarea/zborul acela.Comform legislatiei australiene daca faci o filmare pentru uz casnic nu e nicio problema dar sa zbori pe bani este ceva.Sau asa am inteles eu,explica Bruce mai bine aici:
http://www.youtube.c...h?v=feWvP1CgLvE

Prima data i-au dat 10000$ amenda,a contestat si acum e in procese.Nu stiu ce a rezolvat...Eu zbor de placere,politia locala stie asta,stie ca nu se poate merge prea departe(hehe,aveam o antena stock omni pe receptie,dupa 300m nu mai avea semnal)

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 22 January 2014 - 08:47 PM

0

#65 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 22 January 2014 - 08:49 PM

de ce a aparut pentru daca va uitati la tv o sa vedeti peste tot imagini luate din aer

Pana si la accidentul de luni seara au ajuns cu ceva fpv pentru stirile pro tv
Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#66 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 January 2014 - 08:52 PM

Vezi postareaSere4uall, la 22 January 2014 - 08:49 PM, a spus:

Pana si la accidentul de luni seara au ajuns cu ceva fpv pentru stirile pro tv

Filmarile alea cred ca i-au deranjat mult. Parerea mea e ca de acolo se trage, prea sunt multi cu morcovul in dos. Si au zis sa moara si capra vecinului.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 January 2014 - 08:52 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#67 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2014 - 08:58 PM

Vezi postareawabo1, la 22 January 2014 - 05:26 PM, a spus:

Acum primesc informatie ca FRMD, adica Marius Conu nu stie nimic si a primit acum cu ocazie asta documentul prin mail.
Hilar!

draga Wabo, te stiu si te respect, ca NEAMT si ca OM, insa nu inteleg de ce ai asteptari nefondate din directia aia?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#68 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 January 2014 - 09:03 PM

Mai este si faptul ca practic nu prea exista spatiu aerean necontrollat in Romania, care te ar impiedica oriunde ai fi. Puteti sa ma corigati dar din asta ar rezulta ca oricum nu ai voie nici, daca din gresala de interpretare pana 15kg ar fi permis. Ma endoiesc oricum cind cineva vrea sa ma spune ca nu stiu legsilatia de tara de unde provin si unde am zburat vreo 25 de ani si 1:1.
Dar ma rog, limbajul din textul citat poate sa imi fie de neinteles, iar cei care imi au pus nasul acollo erau Romani si din domeniu, si m-asi mira ca nici romani nu inteleg ce doreste guvernul celor 70% votant. Ma intriga mai ales faptul ca in tara asta sa emit regulamente fara macar sa se consulte cu organele abilitate a statului, adica FRMD de exemplu. Nu ar fi normal cei care vor sa iti regleze activitatea macar sa te asculte? Stilul aceasta arogant, de pozitia de "maibinestiutior" are semne de totalitarism.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#69 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 22 January 2014 - 09:09 PM

Vezi postareamizzone, la 22 January 2014 - 08:58 PM, a spus:

draga Wabo, te stiu si te respect, ca NEAMT si ca OM, insa nu inteleg de ce ai asteptari nefondate din directia aia?...
bafta si minuni!

Nu am avut pana acum nici o pretentie sau asteptare, iar totusi ma gindeam, cum in postul anterior exprimat ca statul foloseste toate organele pentru buna functionare. Mai ales daca a mentionat o pe FRMD, adica cineva stia ca exista, doar a ignorat o.
Eu regret profund ca initiativa care am vazut acum vreo 5 ani a lui ###### nu a condus la o uniune a modelistiilor si un for de lobby pana la urma cu influenta in domeniu.
Dar cum eu nu am reusit nici in Bistrita sa adun modelisti nici daca le plateam, asa au "reusit" si alti prin tara.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#70 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 22 January 2014 - 09:12 PM

Vezi postareaSere4uall, la 22 January 2014 - 08:49 PM, a spus:

de ce a aparut pentru daca va uitati la tv o sa vedeti peste tot imagini luate din aer

Pana si la accidentul de luni seara au ajuns cu ceva fpv pentru stirile pro tv


Pentru pro tv e unu care tot filmeaza pentru ei si apare la ilikeit cu phantom si se da smecher de parca mama ce are el si altii nu.
Fly it, like you stole it!
0

#71 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 22 January 2014 - 09:12 PM

Vezi postarealuci25gold, la 22 January 2014 - 08:40 PM, a spus:


avind in vedere ca zbor pe un teren privat de citeva ha ,sint curios cum ar putea sa ma verifice fara sa incalce dreptul de proprietate?(excluzind scenariile s.f. cind autoritatile din Ro. nu pot detecta un avion real prabusit?)



punem problema si altfel: la cateva sute de metri de teren are casa nea Ion. tu te dai cu benzinarul pe terenul tau, dar... zgomotul il trezeste pe nea Ion. asta pune mana pe tel, iti trage o poza, si anunta autoritatile.... hopaaaa, apare un prost, care n-are minte multa si o tine cu legea...parca am mai vazut undeva scenariul asta.... sau si mai rau, pica receptorul, aveonul in acoperisul sau masina lui nea Ion. hopaaa.... sa vezi belea, nu tu asigurare, nu tu nimic. si colac peste pupaza, la poarta te asteapta prostu cu legea in mana....

so... intreberea mea este: cum me afecteaza pe noi legea asta?

si mai mult: de ce firmele de asig (firme de KKO din pct.ul asta de vedere) nu vos sa iti faca asigurare la aeromodel, automodel... etc???? asaaaa... ca in tarile civilizate... ai fost prost (sau poate nu), a picat modelu... da macar esti asigurat. ca doar nu in fiecare zi dai cu modelu in curtea, masina, capu lu nea ION.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#72 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 January 2014 - 09:13 PM

"Filmarile alea cred ca i-au deranjat mult. Parerea mea e ca de acolo se trage, prea sunt multi cu morcovul in dos. Si au zis sa moara si capra vecinului."

Dar nu-mi imaginez ca legea asta putea sa apara de ieri pe azi.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 22 January 2014 - 09:16 PM

0

#73 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 22 January 2014 - 09:27 PM

Ce nu am inteles eu e altceva...daca eu vreau sa ma dau cu un model de peste 1Kg si ma surprind organele....ce imi fac?
Orice incalcare a unei legi se sanctioneaza...intrebarea e cu ce si cu cat,ca poate imi comvine riscul.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#74 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 22 January 2014 - 09:27 PM

Legea era pe teava inca de anul trecut. parca s-a mai discutat, nu mai tin minte si parca s-a luat in deradere... ete ca au dat-o. si nu oricum ci in scurt.

revin: cat de mult sau putin ne influenteaza acesta lege???





_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#75 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 January 2014 - 09:33 PM

Vezi postareaCiprian97, la 22 January 2014 - 08:14 PM, a spus:

Sambata asta ies dinou la zbor,si o sa intreb expres daca e ceva in neregula cu ceea ce fac,daca au auzit ceva in legatura cu activitatea mea.



Nu intreba nimic si in general recomand sa nu discutati cu nimeni despre aceasta lege. Ca o sa ne pomenim ca iesim cu avionul la marginea orasului si orice terchea-berchea ne va para la Politie.
0

#76 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 22 January 2014 - 09:41 PM

acum am vazut ca si colegul Wabu1 a deschis un topic asemanator. ar fi bine sa se reuneasca ambele topice, dar sa se discute si la obiect.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#77 Userul este online   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1038
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 22 January 2014 - 09:45 PM

Vezi postareaViorelX, la 22 January 2014 - 09:33 PM, a spus:

Nu intreba nimic si in general recomand sa nu discutati cu nimeni despre aceasta lege. Ca o sa ne pomenim ca iesim cu avionul la marginea orasului si orice terchea-berchea ne va para la Politie.



:good: :good: :good: bine zis
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#78 Useril este offline   Sere4uall 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 11-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Constanta

Postat 22 January 2014 - 09:49 PM

Vezi postareaViorelX, la 22 January 2014 - 09:13 PM, a spus:

"Filmarile alea cred ca i-au deranjat mult. Parerea mea e ca de acolo se trage, prea sunt multi cu morcovul in dos. Si au zis sa moara si capra vecinului."

Dar nu-mi imaginez ca legea asta putea sa apara de ieri pe azi.



prima oara cand noi am vazut un video fpv a fost pe youtbe gandeste-te cati au vazut prima oara filmulete luate din aer la pro tv si a fost suficient .... poate sa fie si o metoda noua de impozitat poate sa fie si zarva care e prin alte tari straine si de aici si legea asta.

Chiar postase domnu Bruce daca nu ma insel pe canalul lui de youtube RCModelReviews - un link catre legile lor si acolo e fix la fel, cam aceasi lege. El de exemplu are interzis de la federatie sa mai zboare orice cu r/c si chiar el spunea ca poate doar sa zboare sub 1 kg si deasta se orienta catre sisteme fpv foarte usoare - asta pana a primit interzis de tot!

Aceasta postare a fost editata de Sere4uall: 22 January 2014 - 09:50 PM

Off-road: HPI Baja 5sc SS 1:5
Losi 8ight-T 2.0 - 4WD Truggy
Traxxas Summit

On-road: HPI Mirco RS4 -4WD 1:18
Mini-Z
Tamya MR-03 Alfa Romeo Giulieta -2WD 1:10

Spektrum DX-3E
Spektrum DX-3S
0

#79 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 January 2014 - 09:54 PM

Pe youtube poti pune filme in modul privat si nu le vede oricine, ci doar cei carora le dai linkul. Nu-i nevoie sa te lauzi la toata lumea cu tu faci filme aeriene.
0

#80 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 22 January 2014 - 09:59 PM

Uite domle, cate discutii pe topicul asta. Dar nu-i pasa nimanui de topicul despre "aerodina lenticulara" a lui Coanda, unde am postat ieri ceva, ca sa-l dezmortesc.
0

#81 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 January 2014 - 10:20 PM

Vezi postareaViorelX, la 22 January 2014 - 09:13 PM, a spus:

Dar nu-mi imaginez ca legea asta putea sa apara de ieri pe azi.
Asa-i, e doar o coincidenta. Dar tot imi pare o lege care ma iare nevoie de clarificari suplimentare.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#82 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 January 2014 - 10:24 PM

Ahaaaa ... la lege se lucreaza de mult timp !
Eu am amintit de aceasta lege de un an si ceva ( imi spusese un prieten care chiar ii cunoaste pe cei care lucrau la lege ).
Atunci am amintit-o mai mult datorita unor eforturi de amenajare a unui teren de zbor si am spus ca vor apare restrictii vis
a vis de libertatea zborului RC si punctam asupra distantelor minime fata de zonele locuite - fie ele locuinte, sedii,spatii
comerciale, ateliere, ferme, etc .

Pentru oficialitati va fi simplu

1 - vei putea zbura doar in conditiile care probabil vor fi precizate prin normele de aplicare ale legii si
care poate vor face referire cu caracter restrictiv la :

a - tipul de aeromodel , dimensiune , greutate, sursa de propulsie, etc ...
b - tipul echipamentului de comanda ( statie, putere emisie, frecvente etc )
c - echipamente splimentare permise sau nu ce se pot atasa aeromodelului ( camere video, rachete, pocnitori etc )
d - zonele delimitate special avand ca destinatie zborul RC

Un teren de zbor fie privat, fie al administratiei locale etc, pe langa dimensiuni, distante minime fata de zone pupulate , amenajat la anumite standarde sau NU
sigur va trebui A U T O R I Z A T ! ... nu ii intereseaza ca e plin de gropi dar va trebui mai mult ca sigur A U T O R I Z A T si asta probabil contra unei
taxe care va fi supusa eventual omolagorii initiale si autorizarii anuale .. tot cu taxa ...


Societatile de Asigurari se vor plia in baza legii ( probabil vor fi si obligate ) si le va fi foarte usor sa aplice niste polite de asigurare egale valoric
ca si pentru un avion real ... si sa vedem cine mai este dornic de zbor in conditii legale ?

Daca se vor gasii zmei, posibil le va trece repede daca sanctiunile vor intra si sub incidenta penalului sau vor fi amenzi pentru a caror plata un singur
rinichi nu va ajunge ...


Deci de bine nu este !

Cum este in tarile civilizate in amanunt poate ne mai povesteste si colegul nostru de pe alte meleaguri Domnul Dan Mitea ... dar sa
nu uitam ca nicaieri in lume nu va fi ca in Romanica noastra draga


P.S.

Daca tragi cu pusca in curte la tine doar pe motiv ca esti pe teren privat nu il ajuta pe pistolar .. ca nu are voie la o distanta mai mica
de fata de casele vecinilor .. vrea sa se joace .. la poligon cu el !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 22 January 2014 - 10:28 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#83 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 23 January 2014 - 12:21 AM

Vezi postareaViorelX, la 22 January 2014 - 09:33 PM, a spus:

Nu intreba nimic si in general recomand sa nu discutati cu nimeni despre aceasta lege. Ca o sa ne pomenim ca iesim cu avionul la marginea orasului si orice terchea-berchea ne va para la Politie.


Alternativa care e ? Sa fii un outlaw urmatorii doi ani ? Sa zbori pe ascuns, considerand ca faci un mic furtisag de fiecare data, dar e mic si inchide militia ochii !? Sa-ti pierzi spuma de 1175g pe acoperisul unui bloc si s-o lasi acolo de frica sa nu cheme aia politia !?

Nu stiu cum fac cu cei din provincie, dar pe cei din Buc. ii vreau in fata ministerului transporturilor la un miting organizat saptamana viitoare. Cu spume si multicoptere. Cu Bixlere si Phantomuri si benzinare, il vreau pe cel care zboara la Ratarie cu flota aia frumoasa de warbird-uri... Corsair, Mustang, Mosquito, Jug si ce mai are, aliniate frumos pe trotuar sa dea bine pe ecranul TV. Ii vreau pe cei care au facut atatea filme de succes, cu frumusetile patriei, ruland in bucla pe ecrane de 15-17 toli pe niste laptopuri, si cu sample-uri HD pe blueray-uri pentru media.
As vrea probabil si suport de la comerciantii pe care ii loveste direct aceasta hotarare de guvern. As vrea si ideile voastre, sa adunam si sa facem un pachet frumos de prezentare. Sensibilizarea media a opiniei publice. Front unit impotriva unei legi restrictive, scrisa si promulgata de oameni care in viata lor n-au luat contact cu realitatea din tarlalele din jurul oraselor, si cu influenta tehnologiei moderne asupra cetateanului. Caci sunt 99% sigur ca tot ce stiu ei despre "aparate de zbor fara pilot" este fictiune cu "drone", si n-au idee ca legea scrisa de ei echivaleaza cu interdictia de a avea touch-screen pe telefonul mobil.
0

#84 Useril este offline   Marian B. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2014 - 12:52 AM

AirPixel Team - prezenti cu toata flota de zburatoare...inclusiv Fantoma. :D
Care mai vine?
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, AXI 2814/22 Gold Line
Okto Heavy Lift, Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, Altigator A3536 Motors
Quad X Heavy Lift, PRO Carbon Frame, FC 2.1 ME with ACC upgrade, Navi-Ctrl V2.0, MKGPS V2.1, Graupner MX-20, MK3638 Motors
Hexa, DJI F550 Frame, DJI NAZA v1, DJI GPS, Roxxy 2827-35, Altigator 40A ESC's, Graupner MX-12, Tarot T-2D Brushless Gimbal
Hexa DJI F550 Frame, DJI Naza v2, DJI GPS, DJI Motors, DJI Mini Osd, DJI Bluetooth Module, DJI Zenmuse H3-2D, Graupner MX-20
...si un DJI Phantom, ca e alb! :))
0

#85 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 23 January 2014 - 07:30 AM

Vezi postareaPara, la 23 January 2014 - 12:21 AM, a spus:

Alternativa care e ? Sa fii un outlaw urmatorii doi ani ? Sa zbori pe ascuns, considerand ca faci un mic furtisag de fiecare data, dar e mic si inchide militia ochii !? Sa-ti pierzi spuma de 1175g pe acoperisul unui bloc si s-o lasi acolo de frica sa nu cheme aia politia !?

Nu stiu cum fac cu cei din provincie, dar pe cei din Buc. ii vreau in fata ministerului transporturilor la un miting organizat saptamana viitoare. Cu spume si multicoptere. Cu Bixlere si Phantomuri si benzinare, il vreau pe cel care zboara la Ratarie cu flota aia frumoasa de warbird-uri... Corsair, Mustang, Mosquito, Jug si ce mai are, aliniate frumos pe trotuar sa dea bine pe ecranul TV. Ii vreau pe cei care au facut atatea filme de succes, cu frumusetile patriei, ruland in bucla pe ecrane de 15-17 toli pe niste laptopuri, si cu sample-uri HD pe blueray-uri pentru media.
As vrea probabil si suport de la comerciantii pe care ii loveste direct aceasta hotarare de guvern. As vrea si ideile voastre, sa adunam si sa facem un pachet frumos de prezentare. Sensibilizarea media a opiniei publice. Front unit impotriva unei legi restrictive, scrisa si promulgata de oameni care in viata lor n-au luat contact cu realitatea din tarlalele din jurul oraselor, si cu influenta tehnologiei moderne asupra cetateanului. Caci sunt 99% sigur ca tot ce stiu ei despre "aparate de zbor fara pilot" este fictiune cu "drone", si n-au idee ca legea scrisa de ei echivaleaza cu interdictia de a avea touch-screen pe telefonul mobil.


Daca se face miting vin si eu si poate mai agat si cativa puloti de la CET VEST
Fly it, like you stole it!
0

#86 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 23 January 2014 - 08:09 AM

Nu mai repet ce am scris alta data... S-au gasit colegi gata sa sara pe mine cand militam pentru solidaritate... Ceea ce au facut ei si ceea ce se propune acum seamana cu ceea ce am trait acum vreo 5 ani, tot in fata Ministerului Transporturilor cand instructorii auto s-au revoltat din cauza legii introduse de Premierul Boc imediat dupa instalare... Instructorii auto erau atunci vinovati pentru lipsa celor sapte ani de acasa ai unor proaspeti conducatori auto care sfidau legea si pe cei care se comportau corect in trafic, desi nu ei le-au verificat pregatirea teoretica si practica si le-au acordat Permisul de Conducere... A fost in zadar si atunci... si nici acum nu vad ce s-ar rezolva.
Un FPV-ist avea sanse mai mari sa-i gaseasca pe cei prabusiti cu avionul decat multimea de "organe" incompetente.
Chiar si aceasta reglementare scoasa in pripa si anapoda arata clar ca socul prabusirii acelui avion a ajuns si la un functionar "competent" dornic sa arate ca nu il platim degeaba din bugetul construit cu banii nostri,acum ca s-a declansat actiunea de 'scuturare" a celor din zona transporturilor aeriene. Este evident ca n-a vazut decat la TV un aeromodel...
Dragi colegi, mi-as dori sa fim capabili sa ne unim si sa ne aparam, sa venim cu propuneri fezabile, dar sunt sceptic.... Va rog sa ma contraziceti faptic!
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#87 Useril este offline   savagefan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 359
  • Inregistrat: 08-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 23 January 2014 - 08:34 AM

Para +1 vin oricand la orice ora. Daca e nevoie de banner sau altceva vb.
0

#88 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2014 - 08:40 AM

"Ordinul nr. 8/2014 pentru stabilirea condiţiilor de operare în spaţiul aerian naţional a aeronavelor civile motorizate fără pilot la bord"

Intreb si eu, ca sunt pe langa cu termenii, care este diferenta intre ordin si lege? Ce sanctiuni se pot aplica in caz ca se incalca respectivul ordin? Nu cumva, in caz de incidente gen pagube materiale, reclamatii privind dreptul la intimitate, etc. pilotul de aeromodel va fi direct sanctionat fara drept de apel, doar in baza acestui ordin? Nu de alta, dar nu scrie nicaieri ca s-ar interzice ceva, si nici ce masuri se iau daca esti prins la zbor.

Ar trebui sa facem o petitie catre ministerul transporturilor in care sa le explicam diferenta intre aeromodel si drona precum si faptul ca aeromodelismul nu inseamna doar competitii organizate de FRMD ci si mult antrenament.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 23 January 2014 - 08:45 AM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#89 Userul este online   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 January 2014 - 08:48 AM

Sunt de acord cu ce a zis Gore sa se faca o petitie si sa o semnam toti modelisti din Ro ,pana la urma aeromodelismul este diferit de drone si uav .aeromodelismul este arta .
0

#90 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 23 January 2014 - 08:57 AM

Vin cu o propunere pe care s-o sustinem chiar daca nu toti avem posibilitatea sa ne prezentam personal la Ministerul Transporturilor: Sa infiintam asociatii ale aeromodelistilor, nu neaparat sportivi de performanta ci si amatorii pe langa aerocluburile zonale care sunt destule in tara si unde se pot face relativ usor amenajarile necesare. In cazul celor din zona mea, Braila si Galati, aerodromul din Vadeni ar fi o varianta buna, cu atat mai mult cu cat stiu ca in principiu suntem acceptati acolo.
Modelul de la Sanpetru ar fi unul bun de urmat.
Intrucat este evident ca domnul Matei este "aerian" in aeromodelism trebuiesc facute si corectiile necesare in ceea ce priveste categorisirea aeromodelelor impreuna cu Federatia de modelism.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro