Modelism - RHC Forum: Prelucrare piesa - Le poate realiza cineva ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Prelucrare piesa - Le poate realiza cineva ?

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 January 2014 - 08:39 AM

Indraznesc cu urmatoarele intrebari ...

1 - Poate realiza cineva doua sau mai multe ( 4 buc ) piese de la un tren de aterizare .. cele incercuite in pozele atasate
In imaginile atasate sunt doua modele ..

pozele 1 si 2 sunt ceea ce trebuie (au si niste " urechi " marcate cu sageti pe una din imagini )
pozele 3 si 4 sunt un inlocuitor dar si asa ar fi bine urmand sa fie ajustate ( rotunjite ) la mana ..

2 - In ce soft ar trebuie desenate ca sa poata fi preluate de un CNC ?
3 - Si ultima intrebare .. avand nevoie sa fie cat mai usoare dar si rezistente .. ce material ar trebui procurat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 21 January 2014 - 09:37 AM

1. Intreb. Cand m-am lovit de o problema asemanatoare, cativa ani in urma, pe unde am gasit CNCuri in 5 axe, oamenii lucrau doar matrite si alte dracii exorbitante, si nu te puteai atinge. Am rezolvat in "23 August" intr-un atelier plin de pensionari care lucrau pe freze manuale, din anii 60, recuperate de la fier vechi.
2. Autocad. Orice alt pachet software stie sa importe dxf-uri.
3. Din trenul ala de aterizare trebuie sa fie o piesa care cedeaza la evenimente neplacute. Daca tot produci aceste piese, mergi pe un aluminiu cat mai putin dur, sa te asiguri ca tot ele se rup. Furnizor de materie prima e Gilinox in Otopeni.
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 22 January 2014 - 09:30 PM

io as zice sa le faci direct in solidworks sau altceva ce lucreaza nativ in 3D, majoritatea prelucrarilor CNC se bazeaza pe modelul 3D, mai ales la ce ai tu acolo

neavand un CAD clar nu pot spune cu exactitate dar din cate vad cred ca se poate freza si pe masini "simple", in 3 axe, din mai multe "prinderi" sau in cel mai rau caz pe o masina in 4 axe. nu cred ca ai nevoie de 5 axe

acum... ca sa iti spun sigur daca o pot face mi-ar trebui CAD-ul sau piesa pe care sa o transform eu in CAD (reproiectare sau scanare 3D)

ca material cred ca un aluminiu 5083 ti-at fi suficient dar putem gasi si aliaj de aviatie, seria 7000
5083 sau 6082 gasim pe la mine prin atelier, bucati din care sa iasa piesele alea

da-mi mail pe sebba (at) end dot ro si vedem ce iese
singura problema e ca nu le pot face chiar in graba, pe moment am ceva lucrari care stau la coada
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 January 2014 - 09:55 PM

Vezi postareasebba, la 22 January 2014 - 09:30 PM, a spus:

io as zice sa le faci direct in solidworks sau altceva ce lucreaza nativ in 3D, majoritatea prelucrarilor CNC se bazeaza pe modelul 3D, mai ales la ce ai tu acolo

neavand un CAD clar nu pot spune cu exactitate dar din cate vad cred ca se poate freza si pe masini "simple", in 3 axe, din mai multe "prinderi" sau in cel mai rau caz pe o masina in 4 axe. nu cred ca ai nevoie de 5 axe

acum... ca sa iti spun sigur daca o pot face mi-ar trebui CAD-ul sau piesa pe care sa o transform eu in CAD (reproiectare sau scanare 3D)

ca material cred ca un aluminiu 5083 ti-at fi suficient dar putem gasi si aliaj de aviatie, seria 7000
5083 sau 6082 gasim pe la mine prin atelier, bucati din care sa iasa piesele alea

da-mi mail pe sebba (at) end dot ro si vedem ce iese
singura problema e ca nu le pot face chiar in graba, pe moment am ceva lucrari care stau la coada



Multumesc tare mult .. nu e graba deloc .. o sa le proiectam 3D in ACAD , le trimitem pe mail si vedem ce se poate face .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro