Modelism - RHC Forum: Homemade DLG spre supergee - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Homemade DLG spre supergee

#1 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 14 January 2014 - 11:49 PM

Salut, inainte de sarbatori m-am apucat de un SuperGee ( sau cel putin un model care ar vrea sa ajunga un SuperGee)

Aripile au fost taiate la cererea mea de un coleg de pe forum din styro si copiaza aripile proiectate de Mark Drela atat la profile cat si la forma, aripile urmeaza sa primeasca cate un strat de fibra de sticla atat pe extrados cat si pe intrados, flaperoanele sunt actionate printr-un sistem RDS servoul fiind incastrat in plan.

Fuselajul este facut dintr-o teava de carbon provenita de la un model dezafectat si botul ( in care sunt plasate servourile pt profundor si directie, receptorul si bateria) este facut din polistiren extrudat albastru care mai apoi vine acoperit cu fibra de carbon si dupa uscarea rasinii polistirenul va fi extras si/sau topit in asa fel incat sa ramana coca din carbon.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (190.66K)
    Number of downloads: 219
  • Fisier atasat  image.jpg (201.73K)
    Number of downloads: 207

0

#2 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 14 January 2014 - 11:53 PM

Aici se poate vedea sistemul de actionare al flaperonului, imi place deoarece totul este incastrat in aripa astfel nu exista nici o modificare a suprafetei intradosului deci nu exista frecare pe intrados cum ar fi existat daca as fi folosit sistemul clasic push-pull.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (183.64K)
    Number of downloads: 233
  • Fisier atasat  image.jpg (181.23K)
    Number of downloads: 233

0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 January 2014 - 07:44 AM

Frumos... Drela e cu noi :)

Mai sus probabil te referi la frecare aerodinamica banuiesc... :unsure:
Pentru ca in interiorul casetei RDS este frecare... la greu, de asta si ezit sa adopt un asemenea sistem :blink:

Tija freaca direct pe lemn ? Ai folosit balsa pentru caseta RDS? Sper sa nu o vezi strapungand intr-o zi... :unsure: as fi folosit capace de carbon, nu de lemn, si tija imbracata intr-un tubuletz teflonat gen bowden.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 15 January 2014 - 08:53 AM

Dragut...dar nu vreau sa fiu rau...scapa de servourilea alea..si pune ceva mai serios. O sa se barbereasca pinioanele la prima aruncare mai hotarata. Dlg-urile au nevoie, mai ales la flapsuri niste servouri precise si serioase. SG50 - poate pe un model de depron, mic, gen Blue Baby.
Cursele eleroanelor - atentie, ca servoul nu trebuie centrat cu eleronul la zero. Cursele nu trebuie sa fie egale in sus cu in jos. O sa vezi, ca ai nevoie doar de cateva grade in sus si multe in jos.

In rest - spor la bricolat. Chiar sunt curios cum o sa acoperi cu fibra de sticla aripile. Cum o sa faci vacumul...etc.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 January 2014 - 09:05 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 15 January 2014 - 08:53 AM, a spus:

Dragut...dar nu vreau sa fiu rau...scapa de servourilea alea..si pune ceva mai serios. O sa se barbereasca pinioanele la prima aruncare mai hotarata. Dlg-urile au nevoie, mai ales la flapsuri niste servouri precise si serioase. SG50 - poate pe un model de depron, mic, gen Blue Baby.
Cursele eleroanelor - atentie, ca servoul nu trebuie centrat cu eleronul la zero. Cursele nu trebuie sa fie egale in sus cu in jos. O sa vezi, ca ai nevoie doar de cateva grade in sus si multe in jos.

In rest - spor la bricolat. Chiar sunt curios cum o sa acoperi cu fibra de sticla aripile. Cum o sa faci vacumul...etc.


Asta vrea sa fie eleron diferential ? Eu stiam ca e invers... mai mult in sus si mai putin in jos... :unsure:
Cu RDS se face din inclinarea axului, daca e la 45 grade ai curse egale, altfel... se alege unghiul in functie de ce vrei sa favorizezi. La 30(60) grade ai diferential 50%. Neutrul ramane neutru.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 January 2014 - 09:08 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 09:08 AM

Te contrazic Mihai. SG50 nu se barbieresc sau nu o fac mai tare dacat oricare alte servouri. Si in general servo nu se barbieresc.

Singurul mod in care poti distruge servouri la DLG este la aruncare numai si numai daca ai flutter. Asa a patit Dragos Marinescu si a barbierit o pereche de servo Futaba pe eleroane.

Alta e problema cu SD50 - prind tremurici serios foarte repede, la mine toate au prins (varianta de la hobbyking).
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 January 2014 - 09:17 AM

Spune asta servo-ului care l-am barbierit la ultima iesire... cica metalic, dar dupa ce l-am desfacut am constatat ca are 3 roti de metal si 3 de plastic, evident ca prima de plastic s-a dus.
Si nu am avut nici un crash... :unsure:... dar la final cand sa demontez planorul, un eleron se misca liber, ma intreb cat am zburat asa cu el :unsure:...

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 15 January 2014 - 12:56 PM

Sistemul RDS este cam inutil atunci cand nu ai suprafata perfecta la aripa si un profil performant. Trebuie intarit serios aripa, iar varianta cu polistiren expandat nu prea e ok, la vacuum va copia toate asperitatile si se va strivi usor in sac.

Cel mai bine este sa incerci sa tai un set din styro dur extrudat.

Servo eu am berberit vreo 3 seturi, de la GWS la chinezerii si acum folosesc HS 45 care sunt super rezistente si precise.

Succes !
0

#9 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 15 January 2014 - 02:26 PM

Subscriu la ceea ce spune Zippo despre eficienta sistemului RDS in acest caz si despre materialul folosit pentru aripa.
In plus, servoul pare pozitionat exact in zona in care teoretic ar trebui sa existe lonjeronul (sau ceva similar) si nu cred ca este ok dpdv al rezistentei aripii.
Dar, evident, poti sa experimentezi.

Aceasta postare a fost editata de MADA: 15 January 2014 - 02:28 PM

0

#10 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 15 January 2014 - 03:16 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 January 2014 - 07:44 AM, a spus:

Frumos... Drela e cu noi :)

Mai sus probabil te referi la frecare aerodinamica banuiesc... :unsure:
Pentru ca in interiorul casetei RDS este frecare... la greu, de asta si ezit sa adopt un asemenea sistem :blink:

Tija freaca direct pe lemn ? Ai folosit balsa pentru caseta RDS? Sper sa nu o vezi strapungand intr-o zi... :unsure: as fi folosit capace de carbon, nu de lemn, si tija imbracata intr-un tubuletz teflonat gen bowden.


Salut, da, la frecare aerodinamica ma refer, incinta rds este facuta din balsa si ramforsat cu fibra de sticla, si eu sper sa nu srapunga :pardon:
Tija am imbracat-o in tub teflonat pt bowden. Dar tot freaca si se pare ca are si putin joc care trebuie sa il rezolv altfel duce la flutter si termina servoul.

Stiu ca servourile sunt de cacao dar asta aveam si asta am pus, la cealala aripa( ca intentionez sa fac 2 aripi pt acest model) am sa pun servouri de 9 g de la hitec si de asemenea "coatingul" aripii va fi diferit: din fibra de sticla si benzi de carbon aranjate in mod diesser, dar repet deocamdata mam apucat doar de o aripa pe care mai mult experimentez. :drinks:

Cat despre cursa eleroanelor stiu unde bateti voi, servoul a fost deja centrat astfel incat pozitia eleronului sa fie cabrat usor in sus astfel respectand modelul profilului. Servoul lam pozitionat acolo deoarece acolo este grosimea maxima a profilului si doar acolo am reusit sa ingrop servoul de tot.
Nu prea imi fac griji de rezistenta aripii deoarece am mai prelucrat multe aripi zburatoare din extrudat si apoi acoperite in fibra de sticla si au tinut, acum sigur... Fortele la care este supusa o aripa de DLG sunt diferite fata de cele la care este supusa o aripa zburatoare dar...om trai si-om vedea :good:


Multumesc sfaturi, promit sa le iau cat se poate de in serios.

Cu respect,
Mihai

Aceasta postare a fost editata de mitzaprofly: 15 January 2014 - 03:19 PM

0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 04:06 PM

Se pare ca au barbierit mai multi servo asa ca imi retrag cele spuse, aparent e chiar usor sa le barbieresti.

Vezi postareaZippo, la 15 January 2014 - 12:56 PM, a spus:

Servo eu am berberit vreo 3 seturi, de la GWS la chinezerii si acum folosesc HS 45 care sunt super rezistente si precise.

Succes !

0

#12 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 15 January 2014 - 05:00 PM

Revin cu o intrebare: tinand cont ca fuselajul il construiesc pe tehnica lost foam ma intrebam daca totusi are rost sa extrag spuma din interiorul cocii de carbon sau nu?


Daca stau sa ma gandesc nu este asa de grea spuma aia si ii comfera rezistenta in plus deoarece asa ar exista un miez care din punct de vedere al rezistentei ajuta foarte mult. Si daca tot e sa las miezul decupez locasele de servo, rec si baterie si gata.
0

#13 Useril este offline   feri 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 15 January 2014 - 05:57 PM

Salut

Eu cu cativa ani an urma l-am facut un SuperGee .dupa proiectul lui Drela ,si pot sa zic ca zbura mai bine ca Blasterul.
Din pacate l-am rupt de doua ori la RR si urmeaza sa-l construiesc altul.

Spunemi te rog cine o taiat spuma?

Cu bine Feri
0

#14 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 15 January 2014 - 08:13 PM

Vezi postareaferi, la 15 January 2014 - 05:57 PM, a spus:

Salut

Eu cu cativa ani an urma l-am facut un SuperGee .dupa proiectul lui Drela ,si pot sa zic ca zbura mai bine ca Blasterul.
Din pacate l-am rupt de doua ori la RR si urmeaza sa-l construiesc altul.

Spunemi te rog cine o taiat spuma?

Cu bine Feri


Salut feri, contacteaza-l pe membrul dulututu, el taie aripile si sunt foarte ok, repet stiu ca sunt din styro dar nu e problema, cred ca totusi or sa iasa bine.
0

#15 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 15 January 2014 - 09:56 PM

Nu vreau sa te dezamagasc dar iti voi spune cite ceva critici aici did experienta mea.

In primul rind nu orice spuma este folosita la o aripa de DLG. Din pacate ce ai ales este foarte slaba. Cind il pui in vid se va face extra plat. Spuma care o folosesti trebuie sa fie tip "cloced cell" si sa reziste la cel putin 30PSI/in2.

Al doilea punct este ca am facut citeva aripi cu fibra de sticla la exterior si toate au avut flapsurile torsionate dupa ce le-am taiat afara. Sa scapi de asta trebuie sa te duci minim la Kevlar. Cum am facut asta problema a disparut.

Eu am modele cu profile de la Drela (Evolution 1) si Zone V2 (Evolution3). Vreau sa spun ca Zone V2 este un profil superior.

Fii atent cind tai polistirenul in ceea ce priveste sa ai torsiunea corecta in spuma si pastreaza negativele ca o sa ai nevoie de ele sa pui aripa deasupra cind o sa o ai in vid. Asa vei avea torsiune corecta.

Succes.
0

#16 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 16 January 2014 - 12:10 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 January 2014 - 09:05 AM, a spus:

Asta vrea sa fie eleron diferential ? Eu stiam ca e invers... mai mult in sus si mai putin in jos... :unsure:


Cred ca se referea mai degraba la flaps. O sa ai nevoie la aterizare sa duci mult flapsul in jos,ca sa franeze.
LE: F2B are dreptate. Taie alte aripi din polistiren extrudat, din cel care se pune sub parchet (gros de 3 cm, albastru, verde sau chiar roz. Cel roz mi s-a parut mai usor de prelucrat, dar cred ca e si ceva mai moale)

Aceasta postare a fost editata de Dragos Avramescu: 16 January 2014 - 12:13 AM

0

#17 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 January 2014 - 12:54 AM

Da diferential mai mult jos decit sus. Incepe la egal sus si jos dupa care misca mansa eleron dreapta stinga si daca botul se duce jos redu cursa sus pina botul sta relativ orizontal fara sa vina jos.
0

#18 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 16 January 2014 - 02:28 PM

Salut fratilor, acum mam apucat sa refac aparatul de taiat cu nichelina sa tai alte aripi din extrudat( stiu ca este mai dur, am mai lucrat cu el), am ales cel roz, sa vedem ce iese, pana atunci bag aripile astea din expandat la vid sa vedem ce se intimpla( invatam chestii noi), eleroanele mereu se torisioneaza de asta cum ai spus si tu folosesc negativul pe care lipesc hartie cerata si asa le bag la vid.
0

#19 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 16 January 2014 - 04:23 PM

Salut, intradevar se striveste spuma in punga de vacum am incercat pe o mostra si DA, o deformeaza bine, ati avut dreptate, acum solutia a ramas sa incerc sa aplic fibra de sticla si rasina pe aceste 2 semiaripi fara sa le bag la vacum, efectiv aplic fibra de sticla si rasina si le las la uscat sa vedem ce se intimpla.

Aceasta postare a fost editata de mitzaprofly: 16 January 2014 - 04:24 PM

0

#20 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2014 - 06:01 PM

imi pare rau de aripi ca nu le poti folosi la ce vrei.
spre norocul tau am gasit o bucata extrudat galben si o sa iti tai un set. sper sa iasa ok
sunt cadou din partea mea. daca totul decurge ok o sa le ai sambata

bafta
0

#21 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 January 2014 - 06:30 PM

Iti spun eu ce se va intimpla. O sa iasa grea si slaba.

Aripi de genul asta sint facute in vid pentru ca au putina rasina in ele si au nevoie de presiune sa obtii o lipitura buna.

Eu pun fibra taiata la dimensiune pe Mylar (folie de polietilena) cu spray tip 3M77 (foarte putin folosec ca o ploaie fina). Dupa aia pui rasina in fibra si o intinzi cu atentie. Urmatorul lucru este sa pui servetele de hirtie pe deasupra si trage afara tota rasina excesiva, uneori trebuie sa faci de doua ori. Ce fac eu este sa pun servetele noi dupa aia si mai pun in vid 30 de secunde sa trag afara si mai multa rasina. Dupa ce ai facut asta esti gata sa pui fibra pe spuma si sa bagi in punga.
0

#22 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 16 January 2014 - 06:32 PM

Multumesc, mare domn, mare caracter...nu era nevoie sincer sa te dernajezi.


Treaba sta asa pana acum, am tras in fibra de sticla aripile din expandat si dintr-un oarecare motiv nu se usuca rasina, este o rasina de caco, mixul lam facut curect (100: 30) nu stiu de ce nu se usuca...ramane gumoasa si atat...am mai infoliat zeci de aripi asa si nu am imtimpinat treaba asta...

Aceasta postare a fost editata de mitzaprofly: 16 January 2014 - 06:33 PM

0

#23 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 16 January 2014 - 06:49 PM

http://www.rcgroups....hlight=tabooish

Studiaza asta.

Despre rasina. Citeste instructiunile cu atentie. Sinr rasini care daca le amesteci cu ceva de lemn face rasina vraiste si nu se intareste. Inca ceva aici este data de expirare, intaritoarele au data de expirare, rasina nu are. Proportia este uneori la greutate nu la volum si iti trebuie un cintar de finete (masoara .1g) sa amesteci epoxiul la proportie exacta. Amesteca pina crezi ca este amestecat perfect dupa aia mai amesteca 2 minute.
Succes

Aceasta postare a fost editata de F2B: 16 January 2014 - 06:50 PM

0

#24 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2014 - 07:38 PM

haripa ete gata
sambata o ai

bafta
0

#25 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 17 January 2014 - 02:13 AM

Multumesc frumos pt aripi, le astept cu nerabdare.


Intradevar utila documentatia din link, adevarul este ca totusi cred ca eu am gresit deoarece am facut mixul si am aplicat rasina la 18 grade, lucru care se poate sa fi afectat mixtura in sine.


Multumesc mult pt sfaturi va tin la curent.

Cu respect,
Mihai
0

#26 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 17 January 2014 - 05:32 PM

Despre temperatura.

Temperatura mare reduce viscozitatea la epoxi si scurteaza timpul de lucru si faca ca epoxi sa se intareasca mai repede. Viceversa este deasemenea adevarata temperatura mica face epoxi sa aiba viscozitate mai mare timpul de lucru extins si timpul pina cind se intareste este mai lung.
0

#27 Userul este online   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 January 2014 - 05:51 PM

Da 18 grade e un pic cam putin, dar daca rasina e buna merge si la temperatura aia.Ce rasina ai folosit?
Dar poti incalzi putin rasina pe la 30 de grade se reduce vascozitatea apoi o lasi sa se raceasca putin pana pe la 22-23 grade, masori cu termometrul, amesteci intaritorul si ii dai bataie te misti repede la aplicat rasina.

Ciao Sorin
0

#28 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 28 January 2014 - 04:31 PM

Ai primit aripile?
0

#29 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2014 - 09:57 PM

Vezi postareaF2B, la 28 January 2014 - 04:31 PM, a spus:

Ai primit aripile?

le are de doua saptamani. poate are omul alte treburi
0

#30 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 31 January 2014 - 08:34 PM

Ce puturos :rolleyes: :nea: :) .
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro