Modelism - RHC Forum: Homemade DLG spre supergee - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Homemade DLG spre supergee

#31 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 07 February 2014 - 12:09 PM

:rofl: salut, da am primit aripile, scuze de intirziere, astazi ma apuc sa le bag in punga, mia luat mult pana am primit tesatura de carbon si pana am procurat mylarele, am ajuns pana la urma la a folosi folie alimentara din polietilena pt mylare.

Urmeaza niste poze cu coatingul aripilor.

Imtrebare: cand bag aripile in punga de vid oare sa le bag inainte in negativele din spuma care au iesit la taiere si asa in punga?
0

#32 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 07 February 2014 - 09:52 PM

Sa nu-mi spui ca faci prima aripa din carbon ca iti dau nana. Si in ceea ce priveste carbonul la aripa mi se pare mult prea mult si scump pe deasupra.
Incearca cel putin 2-3 aripi din fibra de sticla iainte de a face asta. Nu srtrica sa faci un pic de practica. Te-ai gindit cum vei pune balamalele?
Cit despre Mylare trebuie sa fie suficient de flexibile sa le muleze punga cu vid si suficient de dure sa faca pod peste imperfectiuni in spuma.

Aceasta postare a fost editata de F2B: 07 February 2014 - 09:56 PM

0

#33 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 February 2014 - 05:36 PM

Vezi postareaF2B, la 07 February 2014 - 09:52 PM, a spus:

Sa nu-mi spui ca faci prima aripa din carbon ca iti dau nana. Si in ceea ce priveste carbonul la aripa mi se pare mult prea mult si scump pe deasupra.
Incearca cel putin 2-3 aripi din fibra de sticla iainte de a face asta. Nu srtrica sa faci un pic de practica. Te-ai gindit cum vei pune balamalele?
Cit despre Mylare trebuie sa fie suficient de flexibile sa le muleze punga cu vid si suficient de dure sa faca pod peste imperfectiuni in spuma.



Buna domnilor, am hotarat ca prima aripa sa fie facuta din fibra de sticla cu structura disser si intarituri longitudinale din kevlar si carbon, acum( chiar acum) sunt in punga, da sigur tiam urmat sfatul si am folosit mylare subtirimca sa se muleze corect pe profil.


Multumesc enorm de sfaturi fratilor.
0

#34 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 February 2014 - 05:45 PM

Cam asa arata aripile in punga de vid mentionez ca intre aripi si punga sunt mylarele( folie de polietilena)...mai exact folie alimentara la rola.
Am testat folia inainte de a face aripile si pusa pe rasina dupa ce sa uscat rasina se cojeste perfect.

Si un closeup:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (288.38K)
    Number of downloads: 108
  • Fisier atasat  image.jpg (315.32K)
    Number of downloads: 102

0

#35 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 February 2014 - 07:28 PM

Am scos aripile din punga si sunt foarte multumit de cum au iesit, mai trebuie slefuit bordul de atac si bordul de fuga si decojite mylarele de pe ele.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (239.77K)
    Number of downloads: 74

0

#36 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 February 2014 - 07:30 PM

Aripile:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (255.45K)
    Number of downloads: 78

Aceasta postare a fost editata de mitzaprofly: 09 February 2014 - 07:31 PM

0

#37 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 February 2014 - 07:32 PM

Din pacate fisierele sunt prea mari ca sa pun cate doua in acelasi post asa ca am sa le postez pe rand.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (256.48K)
    Number of downloads: 89

0

#38 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 10 February 2014 - 06:44 PM

Unde sint lonjeroanele?

1 folia de polietilena este prea subtire. Trebuie cel putin cam 1mm grosime cu folia de polietilena. Sau lipeste polietilena care o ai pe placaj aviatic de .5mm.
2 diser se face cu fir de 1k. Altfel este frumos facut si uniform.
3 Ai pus fibra de sticla cu diser in punga cu servetele sa scoti afara excesul de epoxi?
4 Lonjeroane de kevlar nu sint bune sau suficiente. Dar in general daca te uiti la dimensiunea de la kevlar cam aia trebuie sa fie in dinesiunea de carbon in diser.
5 ca sa scapi de movilele de la diser dupa ce ai pus in punga pune o placa de 3-4mm de placaj deasupra si cu facaletul pune presiune si imprimale in polistiren.
6 se pare ca epoxiul care il folosesti este prea gros.
7 cind tai bordul de atac trebuie sa fie la dimensiunea finala asa cind scoti din punga tot ce faci este sa tai bordul de fuga.
Inca o data studiaza toate pozele cu atentie la modelul care ti l-am trimis si urmeaza ceea ce este acolo pas cu pas. Nu inventa roata din nou.
0

#39 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 10 February 2014 - 07:42 PM

Vezi postareaF2B, la 10 February 2014 - 06:44 PM, a spus:

Unde sint lonjeroanele?

1 folia de polietilena este prea subtire. Trebuie cel putin cam 1mm grosime cu folia de polietilena. Sau lipeste polietilena care o ai pe placaj aviatic de .5mm.
2 diser se face cu fir de 1k. Altfel este frumos facut si uniform.
3 Ai pus fibra de sticla cu diser in punga cu servetele sa scoti afara excesul de epoxi?
4 Lonjeroane de kevlar nu sint bune sau suficiente. Dar in general daca te uiti la dimensiunea de la kevlar cam aia trebuie sa fie in dinesiunea de carbon in diser.
5 ca sa scapi de movilele de la diser dupa ce ai pus in punga pune o placa de 3-4mm de placaj deasupra si cu facaletul pune presiune si imprimale in polistiren.
6 se pare ca epoxiul care il folosesti este prea gros.
7 cind tai bordul de atac trebuie sa fie la dimensiunea finala asa cind scoti din punga tot ce faci este sa tai bordul de fuga.
Inca o data studiaza toate pozele cu atentie la modelul care ti l-am trimis si urmeaza ceea ce este acolo pas cu pas. Nu inventa roata din nou.


Salut, multumesc de raspuns :drinks: am inteles ideea, pana sapt viitoare mai fac 2 aripi, da aprob, polietilena e prea subtire repet nu am gasit polietilena mai groasa :pardon: am stors epoxy din fibra cu servetele cum zici doar ca iara am dat fail cu epoxy asta e prea vascos si in camera unde sa lucrat erau 22 de grade...in fine... Multumesc de raspunsuri, sapt asta termin fuselajul si mai fac niste aripi.


Va tin la curent, ms de raspunsuri 8)
0

#40 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 October 2014 - 04:56 PM

Salut, din cauza altor prioritati am amanat lucrul la supergee(cam mult) asa ca am revenit la proiect dornic de a-l vedea in zbor.

Am reusit sa termin partea din fata a fuselajului(coca aceea din fibra) facuta prin procedeul lost foam. Sincer nu sunt prea incantat de cum a iesit.
Mam ambitionat ca dupa terminarea acestui proiect sa ma apuc de urmatorul dlg care va iesi mult mai bine (sper).
Fuselajul mai trebe slefuit si apoi aplicat inca un strat de fibra+ rasina. Asa nu arata el bine dar este rezistent... Cel putin dupa ochi si la "pipaite" :good: .


Aici niste poze

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (124.28K)
    Number of downloads: 54
  • Fisier atasat  image.jpg (135.6K)
    Number of downloads: 52

0

#41 Useril este offline   mitzaprofly 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 02-February 10
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 August 2016 - 05:04 PM

A trecut mult timp de cand nu am mai scris nimic in topicul acesta.
Ei bine, am reusit sa termin acest aeromodel pana la urma. L-am si zburat dar numai la panta spre rusinea mea :rolleyes: .
L-am zburat la panta deoarece am testat diferite aspecte legate de el. I-am mai facut inca o aripa care a iesit semnificativ mai bine, aripile au amandoua servo in ele si ca si in planurile originale aripa are un o mufa incastrata in ea care intra in perechea ei din fuselaj cand aripa este asezata in locasul ei, asadar conexiunea servourilor din aripa este "curata" si simpla fara de cabluri si mufe.
La fuselaj am folosit un POD prefabricat cumparat de la Horejsi Models si ca si boom o teava conica din carbon.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  image.jpg (300.42K)
    Number of downloads: 36
  • Fisier atasat  image.jpg (61.83K)
    Number of downloads: 38

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro