Modelism - RHC Forum: Yak 54 800mm electric - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yak 54 800mm electric

#1 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 10 January 2014 - 09:35 PM

Pentru ca l-am primit acum ceva vreme de la Mamutel, si l-am zburat foarte mult, m-am decis sa fac un RK la un aeromodel care mie unul mi-a placut la nebunie, si cu care am zburat foarte mult. Am invatat cam tot ce stiu, si ma refer aici la Rolling Harrier (nu-mi iese decat pe stanga) hower, wall, si cam toate chestiile pe care le fac pe cerul patriei...

Initial, modelul a fost castigat la RR...undeva in istorie, si a zacut pe un perete..., pana ne-am intalnit..A fost dragoste la prima vedere...(devin melancolic). A fost echiat cu toate porcariile si zburat de multa lume. A luat maulte trante...mai ales de la mine...

Modelul - a venit de aici

Deocamdata arata cam la fel, doar ca:
- ampenajul orizontal - cred ca o sa-l pot pastra, dar profundorul - oare de cate ori s-a smuls?....o sa fie greu sa-mi aduc aminte.O sa trebuiasca construit altul.
- aripa - totul ok, relativ - avarie la bordul de atac la semiplanul stang...reparabila fara probleme...ceva schoci pe post de petice;
- fuselajul - rupturi destue, mai ales in zona botului, sub motor...aschiile mai stau doar in folie.
- folia - un oracover (probabil) transparent - are sestule bucatele de schoci - numai de la mine cateva...ca doar zburam intr-un mic lan de lucerna...
Electronica:
La mine a avut servouri AS 100 si Roxxy, parca ceva cu KW-ul mic, 2830 sau mai mic. Motorul ala zace la Alex, la rebobinat de ceva vreme....ca s-a smuls un fir la o aterizare - prin "vecini" asa ca am gasit pe la amici un Turnigy 2836/750Kw...mult prea mare pentru model...dar va trebui sa care Lipo 3S 1500mah. Mai mici nu mai am...Regulatorul tot Turnigy de 25A.
Servouri - apoi era lui AS-100 s-a dus..desi alea mergeau excelent. Am luat alte porcarii - HK15148B, grele, dar suficient de precise si de rapide pentru cun ma zbengui eu, si mai au un atu important =pretul lor chiar nu conteaza... am destule cat sa echipez modelul...(acum ceva vreme am pus unul pe gaz la un Yak ehe...tot 54 pe acceleratie (oare de aia l-am torsnit?)).
Elice - o sa-mi stresez amicii de zboe, poate gasesc ceva cu pas sub 5...ca 10x5, 11x6, 12x6 am destule.... Din cate am vazut, modelul asta zboara superb cu 12x4,3SF, sau chestii de genul asta...

Poze, de luni cand ma iau serios de model...ca vine (sper) zapada..si nu mai am ce zbura..
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 January 2014 - 11:24 PM

RK?adica...?poate KR,de la kit review insa nici de asta nu am auzit.Pentru cine vrea un acrobat capabil de tot ce se poate,si cu buzunare stramte,are HK un model YAK 54 EPP,este si la NL warehouse pe la 45$,niste servo mai zdravene decat ce am eu(plastic HKSM9-6),un motor 2836/8(tractiune de 1,3kg) si un esc de 20a te duc sub 400 lei,eu am dat defapt vreo 340 cu tot cu transport.Inca n-am reusit sa fac toate manevrele corect,in cele peste 150 de zboruri pe care le am cu el.Cu un pack bun,zippy compact 1500 35c zbor 10 minute acrobatic,invartit pe langa mine ca un trainer trec de 20minute.
O sesiune obisnuita de zbor cu el dureaza vreo 2 ore,timp in care schimb vreo 10 acumulatori,de toate neamurile,marcile,marimile si formele.Incap pana la 120mm lungime,recomand ceva gros si subtire pentru el.Am facut un kit review cand l-am luat,in curand imi voi mai lua unul pentru ca asta a avut o cazatura nasoala(nu eram eu la mansehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/bomb.gif) si s-au cam strambat carboanele din fuselaj,se vede in aer ca nu mai zboara la fel..trebuie trim.Nu s-a rupt,doar s-au strambat tijele din fuselaj.Zboara fenomenal si cu SFG uri in aripi,din depron 6mm cu forma facuta la ochi,sugerez pe orice model acrobat sa incercati.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 10 January 2014 - 11:26 PM

0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 11 January 2014 - 10:18 AM

Vezi postareaCiprian97, la 10 January 2014 - 11:24 PM, a spus:

si s-au cam strambat carboanele din fuselaj



Asta e tare....

RK - Cipriane, cand o sa cresti o sa inveti ca RK inseamna reparatie capitala...

Si mai e ceva...cu voia cititorilor - vorbim de modele din balsa, nu spume. Am inceput, de ceva vreme sa am, asa, o alergie la polistirene...dar poate-mi trece...poate.
0

#4 Userul este online   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 11 January 2014 - 11:02 AM

Mihai lasa baiatu ca incearca sa revolutioneze Rc ul :pardon:


toti ii zic sa o lase mai moale cu comentariile inutile si nu intelege poate mai creste :blush:
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 January 2014 - 11:43 AM

Asa este domnule stelu,incerc sa reinventez zborul 3d folosind "un fel de stabilizator pentru aeroplan" si sa-l fac mai "slou fly",asa " poate uni ma cred nebun dar pitici din capul meu continua sa ma uimeasca"...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Spuneam doar ca nu vad rostul in a incerca zborul 3d pe un model de balsa,care la prima tranta se aduna cu sacul menajer de pe jos...ori o spuma se lipeste la fata locului sau se inlocuieste cu totul,ca nu-i scumpa.Diferente sunt intre un model de balsa si unul EPP,insa pentru invatat,mai sanatos este cu spuma,si de ce nu pentru perfectionat.Modelul amintit mai sus este foarte capabil insa in maini pricepute.As pune un zbor cu el,da` mie ca il/ma fac de ras,ca inca nu-mi iese perfect rolling harrier-ul si nici flat spin pe spate(vrie plata cred ca se traduce).

De RK sincer,doar la Mihai am auzit termenul/prescurtarea.Mea culpa.
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 11 January 2014 - 05:49 PM

Vezi postareaCiprian97, la 11 January 2014 - 11:43 AM, a spus:


Spuneam doar ca nu vad rostul in a incerca zborul 3d pe un model de balsa



Vezi ce scrii - ca o sa te excluda astia din lumea aeromodelistica.

PS - de la mine ai avut doua modele superbe - Stormul si Calmato-ul. Care e starea lor?...bucati. Asa ca, chiar, fa-ti un ultron inainte de a mai incerca "tonouri din alea de le zici tu".

S-a tot dezbatut daca e bine sa zbori cu un model flexibil din polistiren sau unul rigid din balsa. Eu unul prefer balsa. Mi-e greu sa cred ca e ceva mai bun decat balsa. O fi. Nu zic ca Ultronul nu zboara bine. Ba chiar zboara excelent. dar scanduricile le depasesc pe toate...
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 January 2014 - 07:04 PM

Parere proprie si personala,e si firesc sa nu fie toti de acord.Ca incepator in acrobatie(asta vroiam sa zic,ca daca te apuci de hover/cutit/vrie cu un model balsa,nu ca un model de spuma zboara mai bine ca cel balsa,ci doar ca nu e recomandat un model balsa pentru inceput),e probabil sa dai cu el de pamant incercand lucruri noi,Am dat si eu,au dat si altii,din diverse motive.
Eu am sapat fundatie cu stormul din cauza bec-ului anemic al escului.Avea doar un 7805 pentru el(orice esc de 20a de azi are 2x7805 sau switching bec),si ala la 3s se incinge de mama focului,si sa mai tragi si 1-2a din el este deja prea mult,dupa crash tubul termo de pe esc era prajit,ce sa mai zic de sursa...Superb nu era in nicio privinta,doar ca un ultron de balsa cu performante diminuate.Facea bine hover..si cam atat.Daca nu-l tranteam ma chinuiam ani de zile sa-l vand,ori il faceam lustra.Mai am aripile lui,intr-o zi cu soare le voi dona cuiva,doar sa am o cutie pentru ele...
Calmato numai bucati nu e,Alex din Buzau iti poate confirma asta.A fost,este si va fi un model deosebit.Doar ca e scump de echipat si pretentios la teren(asta e si motivul vanzarii,terenul meu de zbor a devenit o rapa),dar in rest e stabil ca trenul pe sine,vitezoman si excelent in cutit,unul din preferatele mele.Si sa-l zbor doar la RR si de 2 ori pe an in rest,e cam putin.


Gata,nu ma mai bag,ca se pare ca v-am suparat.Spor si noroc in orice faceti.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 11 January 2014 - 07:05 PM

0

#8 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 15 January 2014 - 10:16 PM

Cine se supara i se taie nasu....
dar un model balsa are mult mai multa rigiditate si precizie pe axe deci, implicit o acuratete in miscari net superioara.
De aici mai departe intervin si diferentele de motorizare intre electric si termic, ..... dar e deja prea incitant pentru plaiurile mioritice atat de putin deschise la discutii nepatimase :pardon:
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 15 January 2014 - 10:18 PM

0

#9 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:31 PM

esi mi-am alocat o saptamana pentru RK-ul asta, l-am facut intr-o dupamiaza, adica astazi.

Cel mai greu a fost sa-l scot de pe dulap, unde zace de ceva vreme, si sa-l evaluez...

Asa ca, dupa ce l-am sters de praful vremurilor - l-am luat la puricat:
Fisier atasat  IMG_20140117_154239.jpg (326.4K)
Number of downloads: 84
0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:33 PM

Profundourl a fost destul de avariat, dar aracetul face minuni atunci cand e pus cum trebuie, apoi nitica folie si alte balamale de hartie.
Cel mai afectat a fost botul. dupa ce am jumulit folia de sub motor - nu mai era lemn pe acolo, ci doar rumegus...
Fisier atasat  IMG_20140117_154305.jpg (338.03K)
Number of downloads: 46
0

#11 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:36 PM

Apoi nitica balsa si aracet si pe burtica, si pe lateralele fuselajului, apoi putina platbanda de carbon 1x3 ramasa, nitel epoxi 5 minute si i-am pus in "atele" fracturile din fuselaj, care erau destule.
Fisier atasat  IMG_20140117_154343.jpg (350.81K)
Number of downloads: 38

Cel mai greu a fost sa-l scot drept...si a trebuie sa stau nemiscat cam 12-15 minute pana a prins epoxi-ul. Pana la urma a iesit.
0

#12 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:37 PM

Apoi, repede in cutia cu maimute...cateva deseuri de brad si balsa si i-am incropit un nou nasuc, cat sa poata fi prins motorul...
Fisier atasat  IMG_20140117_155304.jpg (378.17K)
Number of downloads: 49
0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:41 PM

Cat a facut priza caniste HK cu multe numere, MG, digitale (unul a fost pe acceleratia Yak-ului si un Corona 929MG. Motorul, un Turnigy 2836/11. Kv 750. Elicea APC 10x5. Am si altele dar cu 3S 1500mah (ca mai mic nu mai am)cica i-ar trebuie 9x6. E cam tot pe acolo cu 10x5. Vad eu maine.

E aproape 10 seara, si e gata de zbor...
Fisier atasat  IMG_20140117_211605.jpg (347.62K)
Number of downloads: 61
0

#14 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 09:52 PM

incerc sa gasesc tractiunea motorul asta. Nu apare pe nicaieri. Cica trage 800 de grame. Asa scrie pe siteul HK. Modelul meu , are RTF 518 grame cu tot cu lipo. 3s 1500mah. Ar fi fost buni niste lipo mai mici, pe la jumatate. dar...ma lupt cu ce am. Daca nu-mi place cum zboara - ma iau de lipit depron, si-mi incropesc repede un Ultron, asa, de zbenguiala.
0

#15 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 17 January 2014 - 10:46 PM

Ești fenomenal. Ai si viteza 1, sau mergi doar super sonic?
Felicitări.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#16 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 11:02 PM

cateodata mai merg si in transonic....
0

#17 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 January 2014 - 11:05 PM

ma tot bate gandul sa-i "operez" si varful aripii stangi, inde are o avarie. "Uf cate trante i-am dat modelului ata, si cate o fi luat inainte...si inca e chiar intr-o stare excelenta.


Sa-l vedem cum zboara (desi stiu ce-i poate pielea), si om vedea daca-l mai reparam pe ici pe colo. Poate niste hainute noi - asa, sa arate altfel..
0

#18 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 January 2014 - 04:01 PM

Era sa uit cat de bine poate zbura dracia asta....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro