Modelism - RHC Forum: Constructie model acrobat din depron - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie model acrobat din depron AM piese si vreau sa fac un model

#1 Useril este offline   florinnitu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Quads and airplanes

Postat 18 December 2013 - 09:44 PM

Salutare!
Am de la un Graupner Rookie S acest motor: http://www.graupner....31/product.aspx ; precum si cateva servouri si un regulator.
Intrebarea mea ar fi daca pot construi un model din depron in jurul acestui motor cu care sa incep sa experimentez figuri 3D? Pentru ca inca sunt incepator intr-ale zborului, nu vreau sa investesc inca intr-un acrobat, si avand aceste componente care stau degeaba m-am gandit sa construiesc ceva cat mai ieftin (pentru ca sigur o sa dau de pamant cu el).
V-as ruga deasemenea sa ma ajutati si cu un plan cat ma detaliat intrucat acesta ar fi primul model pe care il construiesc.
Multumesc!
0

#2 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 19 December 2013 - 08:40 AM

Vezi postareaflorinnitu, la 18 December 2013 - 09:44 PM, a spus:

Salutare!
Am de la un Graupner Rookie S acest motor: http://www.graupner....31/product.aspx ; precum si cateva servouri si un regulator.
Intrebarea mea ar fi daca pot construi un model din depron in jurul acestui motor cu care sa incep sa experimentez figuri 3D? Pentru ca inca sunt incepator intr-ale zborului, nu vreau sa investesc inca intr-un acrobat, si avand aceste componente care stau degeaba m-am gandit sa construiesc ceva cat mai ieftin (pentru ca sigur o sa dau de pamant cu el).
V-as ruga deasemenea sa ma ajutati si cu un plan cat ma detaliat intrucat acesta ar fi primul model pe care il construiesc.
Multumesc!


nu e bun motoru pentru un acrobat, motoru ala are kv mare 1800 pentru un acroat se cere undeva pe la 1000 sau mai mic, elicie mare si slow fly, motoru ala necesita elicie mica si e mai mult dedicat pt un jet sau cum era rookie sau un ez star sau clone aferente. un acrobat are nevoie de elicie de minim 9 sau 10 inch. sau poti face un acrobat mic cu anvergura 15-20 cm, maxim 30
Fly it, like you stole it!
0

#3 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 08 January 2014 - 12:07 PM

Vezi postareaRedDevil, la 19 December 2013 - 08:40 AM, a spus:

nu e bun motoru pentru un acrobat, motoru ala are kv mare 1800 pentru un acroat se cere undeva pe la 1000 sau mai mic, elicie mare si slow fly, motoru ala necesita elicie mica si e mai mult dedicat pt un jet sau cum era rookie sau un ez star sau clone aferente. un acrobat are nevoie de elicie de minim 9 sau 10 inch. sau poti face un acrobat mic cu anvergura 15-20 cm, maxim 30


Eu m-am apucat de Ultron, vezi pagina dedicata pe forum. Pare destul de simplu de construit iar la finante nu e asa costisitor.
0

#4 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 08 January 2014 - 02:12 PM

Vezi postareaRedDevil, la 19 December 2013 - 08:40 AM, a spus:

nu e bun motoru pentru un acrobat, motoru ala are kv mare 1800 pentru un acroat se cere undeva pe la 1000 sau mai mic, elicie mare si slow fly, motoru ala necesita elicie mica si e mai mult dedicat pt un jet sau cum era rookie sau un ez star sau clone aferente. un acrobat are nevoie de elicie de minim 9 sau 10 inch. sau poti face un acrobat mic cu anvergura 15-20 cm, maxim 30

Ai in semnatura mentiunea 3D alaturi de multicoptere si cu toate astea ai dat unui incepator un raspuns total gresit.
Motorul ala merge precis pentru un acrobat de maxim 350g anvergura 900-1000mm sau un 3d de pana in 250g anvergura 800-900mm cu elice 9*5 sau10*4 si 2celule 800-1000mah si da ultronul este ideal si un bun inceput si se potriveste manusa cu motorul dat.
ACROBAT 15-30 CM CU MOTOR DE 50G zici tu?????????????????????? Brrr!
0

#5 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 08 January 2014 - 02:29 PM

Asta te poate ajuta! ai si planuri acolo.
http://www.rcgroups....ad.php?t=748176
Spor la construit!
0

#6 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 04 February 2014 - 02:54 PM

Vezi postareabicut, la 08 January 2014 - 02:12 PM, a spus:

Ai in semnatura mentiunea 3D alaturi de multicoptere si cu toate astea ai dat unui incepator un raspuns total gresit.
Motorul ala merge precis pentru un acrobat de maxim 350g anvergura 900-1000mm sau un 3d de pana in 250g anvergura 800-900mm cu elice 9*5 sau10*4 si 2celule 800-1000mah si da ultronul este ideal si un bun inceput si se potriveste manusa cu motorul dat.
ACROBAT 15-30 CM CU MOTOR DE 50G zici tu?????????????????????? Brrr!


poate o merge la Pitesti, un motor de 1800 cum e a lui de pe rookie e identic cu ce este pe bixler de 1800 invarte 5x5 , pentru 3d o elicie 5x5 nu va merge pe anvergura de 900-1000 mm. eu am pe ultron 1000kv la 20A cu elicie de 9x4.5 si face hover la 50% th, si are 500 grame, motoru trage 800 grame. la 3d ai nevoie de supra motorizare si de forta nu kv mare. motoru meu de pe bixler e identic cu cel de pe radjet 800(jet cloda de funjet).
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro