Modelism - RHC Forum: 2013 - ce a fost, ce o sa vina - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2013 - ce a fost, ce o sa vina topic de dat cu parerea

#121 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18451
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 04 September 2019 - 09:27 PM

Ala de 14$ e doar panelu... se pare ca scumpetea vine din controller... :unsure:

Cel de 2.9" la 25$ pare cel mai potrivit, ca marime cu cele utilizate uzual in statii... si ca pret
renatoa de la aacr.ro
0

#122 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 7786
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 05 September 2019 - 09:33 AM

M-am intrebat si eu de ce nu folosesc e-ink la statii si nu am raspuns. Poate ca nu batutul secundelor e prolema ci programarea statiei. Pe reader fiecare schimbare de ecran/pagina tine ceva, pe reader merge dar pe statie unde vrei sa sari repede de la un ecran la altul sau in servo monitor - cu latenta mare nu ai intelege nimic.

Asadar cred ca latenta prea mare e motivul.

Dar mai sunt si alte tipuri de ecrane foarte vizibile in soare, de pilda la ceasul meu Pebble ecranul este de tip Transflective liquid-crystal. Cu cat e mai puternica lumina cu atat se vede mai bine. Pentru noapte are iluminare.
0

#123 Useril este offline   dan_mitea 

• nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 9138
  • Inregistrat: 26-October 03

Postat 05 September 2019 - 12:48 PM

Pana la urma cred ca latenta mare este a celor care produc statiile. S-au agatat de acel ecran color care este, dupa mine, o alegere nefericita. Folosesti statia afara, in soare si nu in casa la umbra. Solutii ar fi, ramane sa fie si vointa.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 September 2019 - 12:49 PM

0

#124 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 05 September 2019 - 12:59 PM

Ecranele color nu au latenta, doar urmarim la ele videoclipuri fara probleme...
Consumul si vizibilitatea redusa la soare, asta e buba lor.
Statiile nici atat, avem acum procesoare capabile sa ruleze si un Windows mai vechi.
renatoa de la aacr.ro
0

#125 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru

Postat 05 September 2019 - 06:18 PM

JR 11X are ecran monocrom se vede perfect afara, are si lumina - (si) de aia o iubesc.

Vezi postareadan_mitea, la 05 September 2019 - 12:48 PM, a spus:

Pana la urma cred ca latenta mare este a celor care produc statiile. S-au agatat de acel ecran color care este, dupa mine, o alegere nefericita. Folosesti statia afara, in soare si nu in casa la umbra. Solutii ar fi, ramane sa fie si vointa.

Ecranele LCD standard cred ca sunt cele mai ieftine, cand o statie e 100 si ceva de USD pret final, nu te arunci la componente specializate.
0

#126 Useril este offline   ender67 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Postari: 1862
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 September 2019 - 08:50 PM

Adevarul e ca majoritatea timpului stai cu ochii pe sus si nu pe ecran. Si tot atat de adevarat e ca atunci cand stai cu ochii pe ecran mai mult e cand faci setarile initiale (si asta de obicei e acasa, doar in mod cu totul si totul exceptional cand ai un mentor la camp sa iti rezolve o problema).
In alta ordine de idei: din ce stiu preturi de ecrane de telefon (ca astea sunt cele mai ieftine) cred ca sunt comparabile cu preturile de e-ink pe care le-am pus mai sus. Sa nu uitam ca nu e nevoie de cine stie ce ecran sau rezolutie mare (din ce stiu eu QX7 are 128x64), la rezolutia asta exista si ecrane OLED destul de ieftine ...iar pentru statiile hi-end un ecran e-ink (chiar si in varianta color) de 50-75 USD poate fi justificat.
Numai ca acum "marii" producatori gen Spek se uita cum sa faca statii cu Android si procesoare quad-core ARM si nu la chestii de ergonomie (si iese o varza, cam toate review-urile pe bune pe care le-am vazut au fost negative ba unii au zis ca cer banii inapoi).
0

#127 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 02 October 2019 - 07:12 PM

Asa cum ziceam acum vreun an si ceva, Cypress, producatorul chipseturilor Spek, a incheiat socotelile cu "ANAFu", asa ca toata lumea RC care face ceva pe sistem DSM a fost presata ca in timp cat zici "golire stoc", sa gaseasca un inlocuitor.

Si Spek l-a gasit, tot la TI, care acum echipeaza aproape toata piata RC, se cheama CC2650, si e o solutie all in one 2.4-GHz RF Transceiver impreuna cu procesor 32-bit ARM Cortex-M3, pe acelasi chip. Adica inglobeaza ce pana acum Frsky si altii foloseau sub forma a doua chipuri separate CC2500 transceiver si STM32xxx procesorul.
Ce e interesant la toata faza asta este ca acelasi chip il foloseste si Frsky pentru noul sistem ACCESS !
Hai sa pariem cat va dura pana vom avea receptorul universal ... :D
renatoa de la aacr.ro
0

#128 Useril este offline   ender67 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 03 November 2019 - 05:07 PM

Tocmai dadusem o tura saptamina asta pe site-up Futaba si ma minunasem ca au 10 statii mari si late ...si daca te iei dupa denumire si nr de canale doar 4 statii "high end" (in afara de clasicele 18MZ si 18 SZ din 2015 si pe linga 14SG din 2012 mai exista un 8 FG Super care are 12 canale...restul sunt "plevusca" de 6-7-8-10 canale)...
http://rc.futaba.co..../propo/air.html
...si dom' Horesji ma anunta in newsletter-ul lui in limba ceha ca are la vanzare ultimul racnet de la Futaba, T32MZ, ieftin ca braga, vreo 3000 de EUR (trei_si_trei_de_zero...ca sa fie clar)...si la banii astia ai si un receptor ...
https://www.horejsi....x?objcislo=3654
https://futabausa.com/product/32mz/
Astia de Futaba dupa ce ca au copiat cu nesimtire design-ul de la Jumper mai au tupeul sa copieze si cordeluta de gat portocalie ...
Si la 3000 EUR / USD e totusi "hobby version"... si trebuie sa te hotarasti "heli" sau "air" version ...
Chiar ma gandeam aseara (inainte de a citi despre 32MZ) ce s-ar putea imbunatati la T16 .. si in afara de tipul de slidere ajunsesem la concluzia ca switch-urile de deasupra ghimbalurilor pot fi deplasate mai spre margine, zona de plastic negru latita un pic, potentiometrele montate mai spre margine...si in centru in spatiul creat pus un ecran OLED alb-negru de 1.5 inchi 128x128 pentru telemetrie:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
...sau varianta un pic mai scumpa...
Gasesti si analizoare de spectru gata facute:
O alta varianta de lucru ar fi sa muti chestia cu T16 sub Jumper impreuna cu fantele de difuzor si sa folosesti spatiul ala pentru un mini display...
Asteptam cu interes varianta T32 de la anul...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 November 2019 - 05:08 PM

0

#129 Useril este offline   renatoa 

• Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 03 November 2019 - 06:03 PM

Vezi ca tragi concluzii gresite daca te iei dupa pagina japoneza Futaba.
8FG este discontinued, daca tot o pomenisi...
Distribuitorul european Futaba este Ripmax, acolo vezi linia curenta de statii.
renatoa de la aacr.ro
0

#130 Useril este offline   ender67 

• MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip

Postat 03 November 2019 - 06:30 PM

Mdah ... diferenta de pret intre T18SZ aia cu potentiometre si aia cu ghimbal Hall e de 130 de euro ... adica cam cat un T16. Si arata cam ca ghimbalurile de T16, nici macar nu sunt cine stie ce aluminiu prelucrat CNC cum se lauda FrSky. Si upgrade-ul la Hall la Jumper e 15 dolari ...nu 150.
0

#131 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru

Postat 03 November 2019 - 07:37 PM

Pai cumva la Futaba e business as usual. Eu mai am cataloage Robbe 2008-2009 cu Futaba T14MZ care tot vreo 3000 EUR era pe vremea aia. Daca socotesti inflatia poti spune ca s-au ieftinit.

Si in anii aceia a vandut Sierra cateva 14MZ-uri, are lumea bani.
0

Arata acest topic

• 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro