Modelism - RHC Forum: crearea unui cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

crearea unui cnc cum sa construim

#1 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 13 December 2013 - 12:51 AM

sper sa nu va deranjez intrebandu-va despre confectionarea unui cnc
in primul rand vreau sa achizitionez axele ghidaj
as fi vrut o suprafata de lucru destul de mare (initial 1500x500x25)dar avand in vedere ca m-am oprit la axele ghidaj simple fara suporti (datorita pretului ridicat)
asta inseamna ca trebuie sa mai scad din lungimi
material din care il fac va fi mdf 25mm
incerc sa fac o masinuta pt acasa in apartament
axele ghidaj m-am gandit la fi 30mm, 25mm, 20mm
inca nu pot sa imi creez o idee cam cat de lungi pot alege axele mari (fi 30)avand in vedere ca greutatea incarcarii (de la aparat) ajunge cred la 40 kg
va multumesc daca ma puteti indruma
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 December 2013 - 09:42 AM

salutare

in primul rand uita de ghidajele fara suporti la lungimile alea
ca exemplu, cand eram si eu la inceput, m-am ars cu asa ceva... si nu icnercasem decat axe de 20mm pe lungime de 900mm, sa obtin o cursa utila pe la 600
n-am facut nimic cu ele doar am aruncat banii degeaba
la cursele alea care le vrei tu nu prea poti face ceva utilizabil decat cu ghidaje pe suport, parca ceva cu SBRxx au codurile

pe de alta parte, ptr util de 1500 masina va avea cam 2000 total ceea ce nu prea se impaca cu notiunea de masina de apartament

intrebarea e ce anume vrei sa prelucreze masina?

bafta,
Seba
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 13 December 2013 - 11:15 AM

Ai mai intrebat pe alt forum si ai primit acelasi raspuns,ai nevoie de axe sprijinite sau de sine pe structura cnc si de patine.
0

#4 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 13 December 2013 - 02:12 PM

depinde foarte mult si ce vrei sa faci cu masina, daca e vorba de taskuri care nu necesita precizie, artwork in lemn ,ar merge si cu ghidaje nesprijinite.
ca sa iti faci o idee eu am o masinuta cu ghidaje de 25mm lungime de 800mm a barelor si 200mm intre rulmenti, deci cam 600mm util pe axa lunga. portalul are undeva la 25 kg si merge in lemn fara probleme (vibratii)- incovoierea nu am masurat-o pt ca nu m-a interesat, nu e sesizabila si nu afecteaza ce lucrez cu ea.
am facut-o ochiometric si a iesit, acum o sa ma blameze multi probabil dar daca as fi avut ghidaje de 30 as fi mers pe lungime de 1000 mm si 250 mm intre rulmenti, deci 750mm util.
0

#5 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 December 2013 - 04:29 PM

n-am testat tije de 25 insa alea de 20 la 900 lungime faceau ca dracu
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 December 2013 - 05:00 PM

Nu sunt prea multi baieti in tara asta care sa se priceapa la masinile cnc ( vorbim de masini facute " pe genunchi " ) .
Ce raspunsuri ai primit pe celalat forum , vei primi si si aici . Majoritatea suntem activi pe ambele site-uri , asa ca
tot de la baietii astia vei primi ( eventual ) sfaturi .

Eu am spus ce aveam de spus dincolo , asa ca nu te mai plictisesc . Succes.
0

#7 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 14 December 2013 - 01:48 AM

am mai intrebat si pe eluforum
stiu ca voi primi raspunsuri la fel, insa cu cat intrebi mai multa lume cu atat iti faci o idee mai clara la ceea ce vei obtine dupa ce ai investit banii
recunosc ca si mie imi arde sufletul dupa aluminiu insa nu am asa multi banica sa investesc
dupa raspunsurile de pe eluforum am ajuns la o concluzie si eu pe care o impartasesc chiar daca nu sunt asa sigur pe ea
sinele ghidaj sunt bune dar chiar nu imi permit in momentul de fata asa ceva
1. axele ghidaj sunt facute pt hobby - imi permit
2. ca sa te duci mult in lungimea cnc-ului trebuie sa ai un suport doarte stabil(sina de tren) - nu imi permit sa le pun in casa
3. ca sa ai stabilitate pe o axa(si ma refer la oricare din ele)trebuie sa cresti distanta intre rulmenti ceea ce duce la micsorarea distantei de lucru
4. ca sa ai stabilitate (cat de cat) pe axa pe care culiseaza z-ul pt hoby ar trebuie sa pui 2 axe ghidaj paralele pe verticalasinca una paralela cu axa de jos dar pe orizontala - asta ajuta la torsiunile ce apar cind prelucrezi materiale cum ar fi de ex aluminiu

am vazut ca au la tekro suport aluminiu pt axaghidaj (mi-as permite sa le cumpar) dar ca sa le lipesc eu cred ca ma depaseste ca sa fac si sa se si pupe cum trebe
am tot calculat deformatiile in solid work pt cazul in care as apasa cu partea de sus a cnc-ului pe axele ghidaj de jos si am ajuns la 1000 mm nu cred ca s-ar deforma
eu o sa-l fac din mdf de 25, si l-as mai putea ancora pe lateraledaca nu e asa stabilizat(ar mai insemna 1 kg~3 kg in plus)
ca sa-l fac din mdf imi ajunge cam la 40 kg partea de sus a cnc-ului care va sta pe axe de 30 mm 1000 mm lungime adica cam 20 kg pe o bara
distanta intre cei 2 rulmenti de pe o axa am facut-i de 350 mm - nu imi dau seama daca e prea mare dar cred ca s-ar stabiliza mai mult asa asta inseamna lungimea efectiva de lucru ajunge pe la 500~550 avand in vedere si prinderile barelor si lungimea rulmentilor
pe partea mobila am ales distanta intre rulmenti cam 200 mm si pe z cam la fel insa ma dus la concluzia ca mi-ar mai trebui o axa pe z ca sa il stabilizez mai bine la torsiuni
am mai ajuns la o concluzie , distanta intre cele 2 axe care suspenda z-ultrebuie sa fie cel putin 75% din distanta pe care culiseaza z-ul daca tot incerc sa fac din materiale de astea

inca nu imi dau seama cam cat ma pot duce in lungimea cnc-ului cu axele de jos eu am ales fi 30 mm ca nu am vazut pe piata in romania mai mari si probabil imi iau toti banii din buzunar diametrul asta

din pacate nu toti isi permit cnc din aluminiu
nu vreau viteza mare de patrundere probabil no sa pun un motor prea puternic pe el dar ce imi doresc cel mai mult e sa il fac stabil si sa obtin o precizie destul de mare

va multumesc pentru indrumari
0

#8 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 14 December 2013 - 09:53 AM

atasez desenul la care m-am gandit si pe care l-as putea realiza
evident ca nu e inca gata dar e facut asa de studiu ca sa imi fac o parere cam ce as putea obtine
Imagine atasata: Untitled.jpg
0

#9 Useril este offline   sz3bbylA 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 12-December 13
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Interests:pic microcontrollers, hitech, mplab

Postat 14 December 2013 - 10:53 AM

si inca o poza Imagine atasata: Untitled1.jpg
0

#10 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 14 December 2013 - 01:07 PM

man... nu stiu ce s-a discutat "dincolo"... dar in ce vrei tu acum imi revad ideile si calculele de acum 3 ani :D

PRO: fa-l asa cum vrei tu si o sa inveti "de la zero", asta iti va prinde bine
CON: vei vrea sa schimbi tot imediat ce vei avea masina gata ceea ce inseamna o investitie (mai mica dar totusi investitie) ratata

eu am mers tot pe asemenea ghidaje dar pe profile de aluminiu si tot nu a fost ok ptr ce am vrut
mdf-ul ala e moale si se macina, nici vorba sa poti obtine precizie din asa ceva
plus ca nu te poti baza pe el in proiectare
abaterile placilor de mdf pot fi chiar de +/-1mm

cand am inceput am mai strans din c.. ceva timp si am luat profile de aluminiu chiar daca le-am combinat cu ghidaje d-astea dar am proiectat masina in asa fel incat sa pot refolosi acele profile ceea ce am si facut
si cam tot asa am facut in timp, din upgrade in upgrade cu refolosirea componentelor deja existente
n-a iesit cea mai aratoasa constructie insa am avut avantajul recuperarii investitiilor precedente (nu toate, asta e clar)

tu, de la mdf, nu prea ai ce recupera decat daca ai soba si faci focul. si nici ala nu e chiar ieftin daca te candesti ca va ajunge lemn de foc
crede-ma, suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine
eu m-am ars si ce-ti spun iti spun doar ca sa poti evita chestiile astea
daca faci cum vrei - cum am zis mai devreme - avantajul e unul singur: inveti! e si asta o metoda si din fericire e una dintre cele mai bune!

bafta man
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro