Modelism - RHC Forum: CNC, Otel, Aluminium,Diy, INCEPATOR - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC, Otel, Aluminium,Diy, INCEPATOR

#1 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 April 2014 - 10:59 AM

Salutari si bine v-am gasit.
Incet, incet am reusit sa modific o masina de gaurit chinezeasca realizata din fonta intr-un CNC.
cursele sunt destul de mici, dar suficient de mari pentru ceea ce imi este mie necesar,
x 270mm, y 160mm si z 140mm.

am preferat sa modific si nu sa fac de la zero datorita rigiditatii mesei de lucru.
Modificarile si adaptarile aduse sunt:
inlocuitrea suruburilor initiale cu unele cu bile, datorita zonelor limitate am fost nevoit sa folosesc suruburi de 16mm.
Axa Z a fost complet modificata.

Angrenarea este realizata cu motoare pas cu pas de 11.5Nm drv de 8A

Pentru axa Z folosesc mandrina MT2 cu pensete ER25. Am cumparat o mandrina din Romania care este EXTREM de decalibrata si ma vad nevoit sa comand din China.
Motorul de frezare este de doar 1400RPM la 50hz - invertorul este Siemens 1.5kw 400hz, FR de lucru a motorului cu ajutorul invertorului este de pana la 150hz, pe viitor doresc sa inlocuiesc motorul cu unul de turatie mai mare sa pot urca pana la 8000rpm.

M-am gandit o data cu comanda mandrinei sa mai comand si ceva freze pentru aluminiu 6061 si 7075 .

Aici mi-ar fi necesare citeva recomandari.
Am sa revin si cu ceva poze .
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 April 2014 - 02:53 PM

tinand cont de plaja de turatii a motorului va trebui sa folosesti freze cu cat mai multi dinti
totul tine insa se corelarea turatiei cu diametrul frezei si numarul de dinti

o freza in 2 dinti va trebui invartita cu turatie dubla fata de o freza cu 4 dinti (ptr acelasi material, DOC, FEED)
iar o freza de 6 dinti va trebui invartita de 3x mai incet decat o freza de 2 dinti
vei putea folosi si freze cu 1 sau 2 dinti dar neputand folosi turatii mai mari va trebui sa reduci avansul si probabil te vei plictisi vazand cat timp va dura frezarea

ca sa-ti faci o idee (si chiar sa folosesti practic, pe post de "indrumar"), vezi aplicatia online de la FSWizard, e gratis

Aceasta postare a fost editata de sebba: 07 April 2014 - 02:53 PM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 07 April 2014 - 06:56 PM

multumesc pentru site si info.

prin urmare sa achizitionez freze de la 4 dinti in sus.
am gasit foarte multe variante dar nu stiu care s-ar preta cel mai bine la aluminium .
unele costa destul de mult, si au diverse tratamente.

daca imi poti recomanda te rog ce ar fi bun in cazul de fata.

am sa frezez si ceva otel, in cazul acesta cred ca frezele de carbura hrc55 cu altin ar fi ok

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 07 April 2014 - 06:58 PM

0

#4 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 08 April 2014 - 07:11 PM

intamplin citeva probleme cu pc, folosesc windows 32 biti si problema ar fi stabilitatea
la pulse frequency fluctueaza dar dupa o scurta perioada o ia razna. la restart este totul ok dar nu pentru mult timp.
daca stie cineva ce ar putea fi.

Aceasta postare a fost editata de kappa_ii: 08 April 2014 - 07:13 PM

0

#5 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 09 April 2014 - 07:18 AM

Vrem poze !

PS: vezi ca regimurile de aschiere sunt pt fiecare freza, per dinte/diametru/adancime, in catalogul producatorului.
PS2: ai facut setarile recomandate de cei care au facut Mach3? ai o sursa ok la PC? problema ta cred ca e de IT nu de CNC ;)
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 09 April 2014 - 07:55 AM

La ce a spus odin as adauga:
PS3. Ai o instalare "cuarata" de WinXP? Daca nu, formateaza discul si fa-o.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 09 April 2014 - 08:10 AM

Vezi postareakappa_ii, la 07 April 2014 - 06:56 PM, a spus:

multumesc pentru site si info.

prin urmare sa achizitionez freze de la 4 dinti in sus.
am gasit foarte multe variante dar nu stiu care s-ar preta cel mai bine la aluminium .
unele costa destul de mult, si au diverse tratamente.

daca imi poti recomanda te rog ce ar fi bun in cazul de fata.

am sa frezez si ceva otel, in cazul acesta cred ca frezele de carbura hrc55 cu altin ar fi ok



Hmm... aluminiu se frezeaza la viteze de rotatie mari ... minim 4-6000rpm , viteze de avans intre 30-si 60mm/sec , la
adancimi de taiere ( DOC ) relativ mici , functie de strategia de masinare ( Imachining de exemplu foloseste mai mult
partea laterala a frezei si nu partea frontala ... ) . Se folosesc freze de carbura
cu geometrie speciala ( helix minim 45 de grade ) , cu 2 sau 3 dinti . Frezele de HSS se folosesc doar pentru
otel/fonta , la viteze mici ( 1500-2500rpm ) .

Frezele nanograde pentru aluminiu pot fi " imbracate " cu zirconiu , titan sau oxid de aluminiu pentru durabilitate .

Spun asta din experienta personala , eu nu folosesc tabele sau calculatoare de feed , prefer sa reglez factorii dupa sunet .

cheers.
0

#8 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 09 April 2014 - 10:17 AM

am studiat solidcam, inca nu am pus in practica, dar acest program calculeaza el cam tot ce este necesar frezarii- se poate eventual regla manual, dar pe automat are 8 setari de baza, de la cea mai lenta si sigura pana la cea mai agresiva.

din pacate pentru moment sunt nevoit sa lucrez cu 3000 4000rpm. am sa pun in paralel un al doilea motor cu turatie mai mare.

Sistemul este un AMD x2 5000+ ,2gb ddr2, placa video integrata etc.
sistemul de operare este windows 7 32bit.
azi am sa instalez windows XP, si am sa cumpar o placa PCI- LPT in cazul in care problema este de la LPT integrat pe placa de baza.
Poate schimb si sursa de la PC, sau poate chiar tot PC, as cauta un Core 2 duo .

CNC merge ok chiar si cu fluctuatii foarte mari ale pulse frequency - de la 35khz pana la 80khz- paradoxal este ca nu pierde pasi.

am masurat precizia si per total sunt multimit, tin sa precizez ca la CNC dat exista niste pene cu care pot scoate jocul mesei, e bine ele sunt destul de stranse, astfel frecarile sunt mult peste CNC care folosesc axe de culisare cu rulmenti.

Sa luam exemplu urmator
daca ne aflam pe axa X la pozitia 100mm venind de la 0mm, daca schimbam directia si ne indreptam catre 90mm, aici apar erori din tensiunea curelei de cuplare, din elasticitatea pieselor, cat si din jocul rulmentilor! in Mach3 se pot introduce parametrii de calibrare ?

Avand in vedere RMP scazut - se mai recomanda freze cu doi dinti ? ma gandeam sa cumpar cu 3, 4, si sa folosesc DOC mai mare, am gasit cu helix de 45 si 55.
0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 09 April 2014 - 10:22 AM

As zice sa incerci intai instalarea de XP inainte sa schimbi ceva in hardware.

Aceasta postare a fost editata de informer: 09 April 2014 - 10:24 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 09 April 2014 - 10:46 AM

asta am sa fac azi, sper sa fie totul ok dupa.
poze cu CNC.

99% din componentele CNC - mai putin Masa de lucru au fost modificate, rectificate de mine.

proiectul a fost realizat in solidworks. au existat mai multe variante de realizare.
motoarele s-ar putea sa le folosesc pe un viitor CNC, iar pe acesta sa pun unele mai mici.

solidworks

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: freza 1 modificare china1.JPG
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#11 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 09 April 2014 - 05:04 PM

Interesanta implementarea. Tot romanul se descurca pana la urma. :yahoo:

Desi sunt fan AMD(din cauza pretului...), din cate am auzit X2-urile nu prea sunt reusite.
Daca ai o placa de baza mai ieftina(gen ECS,Asrock,etc), eu te-as sfatui calduros sa treci pe un intel cu placa de baza "de marca", cu chipset tot intel. Am un amic care foloseste cu succes un P3 la 1GHz Dell - nu l-am auzit sa se planga.

Ai putea sa cresti nitel turatia frezei din raportul de transmisie motor-arbore principal, parca se vede ceva fulie T pe motor.

Spor!
0

#12 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 09 April 2014 - 06:49 PM

se instalat xp si acum totul este ok.

am intampinat o mica problema, pe axa x la velocity pot urca fara probleme la 190 200 mm cu acceleration 5 .
in schimb pe axa y daca trec de 130 motorul incepe sa piarda pasi - stall., probabil am frecarea mai mare, dar la mana nu se simt diferente marcante.
sau exista diferente intre motoare- drv , conectica. am sa mai verific.

Ceea ce ma ingrijoreaza putin sunt suruburile cu bile- nu cred ca or sa reziste prea mult avand in vedere fortele necesare. dar pentru inceput sunt ok si sper pana ma lasa sa invat cam cu ce se maninca solidcam, mach3 si toate cele.
0

#13 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 09 April 2014 - 08:41 PM

O intrebare, sa zicem ca pentru schimbarea directiei pe una din axe as avea o zona moarta, in care motorul se invarte fara a executa nici o miscare a mesei, exista in Mach3 setari pentru a compensa aceasta eroare ? Nu de alta dar pe viitor as dori sa modific un STRUNG la care nu as schimba suruburile .
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 09 April 2014 - 08:50 PM

Vezi postareakappa_ii, la 09 April 2014 - 08:41 PM, a spus:

O intrebare, sa zicem ca pentru schimbarea directiei pe una din axe as avea o zona moarta, in care motorul se invarte fara a executa nici o miscare a mesei, exista in Mach3 setari pentru a compensa aceasta eroare ?

Daca te referi la ceea ce se cheama "backlash", da, exista o asemenea compensare in Mach3 din cate stiu (n-am folosit-o).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 09 April 2014 - 09:51 PM

da, exact la asa ceva ma refer, pentru strung este obligatorie folosirea acestei "corectii".

miine am sa fac si prima frezare in aluminiu, sa vad ce iese.
0

#16 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 04 May 2014 - 03:33 PM

Ce freze pentru aluminiu folositi, de la ce producator, ce tip?

eu as dori sa cumpar din carbura citeva de dimensiuni cuprinse intre 10 si 16mm pe care sa le folosesc pana la 4000rpm.

sau sa cumpar freze clasice hss ? cele clasice sunt mult mai ieftine .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro