Modelism - RHC Forum: Ce pot face cu dioxidul de plumb? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ce pot face cu dioxidul de plumb? ceva combustibili nu petarde

#1 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 04 December 2013 - 10:27 PM

Am desfacut recent o baterie de masina din acre am recuperat plumbul pentru pescuit si am recuperat si pulberea maronie care din cate am citit este PbO2 un oxidat bunicel.
L-am amestecat asa ochiometric cu niste sulf si arde destul de lent si cu zahar cam acelasi rezultat.
As vrea sa-l folosesc la ceva compozitie pentru motoare pe post de catalizator sau oxidant dar am vazut retete in care sa fie folosit si ma gandeam sa-l folosesc la niste artifici daca nu
0

#2 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 07 December 2013 - 06:24 PM

Nu l-am adaugat inca in compozitia cu "zaharel" pentru motoare sa vad daca ajuta la ceva dar pana acuma cel mai bun amestec obtinut de mine cu acesta a fost un fel de flash powder Al18% PbO2 82% care poate ar merge la initiere motoare ca arde foarte puternic si arunca peste tot cu picaturi mici de plumb
0

#3 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 December 2013 - 02:18 PM

Probabil ca nu se foloseste in rachetomodele din cateva motive: putere de oxidare mai mica decat azotatatul sau cloratul de K, toxicitate (plumb = saturnism)si nu in ultimul rand greutatea molara mare datorita plumbului din molecula de oxid , lucru deloc de neglijat atunci cand trebuie sa invingi gravitatia. Reactia cu pulberea de aluminiu, desi violenta, degaja o cantitate mica de gaze comparativ cu alte substante si deci presiune mai mica insa temperatura este foarte mare si poate duce la distrugerea motorului. Ce se poate face cu dioxidul de plumb ... o intoxicatie serioasa, pigment la vopsea, ceva experimente chimice, petarda- blitz (merge si cu oxid rosu de Fe = "termit" ) si a produs multe accidente pe vremuri cand petardele chinezesti nu prea erau pe la noi iar tinerii infasurau strans cu banda izolatoare amestecul de "bronz de aluminiu" cu "miniu de plumb" sau Fe si cateva pietricele de cremene apoi le aruncau cu putere de pereti.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 December 2013 - 02:41 PM

Cele mai importante motive pentru care nu se foloseste oxidul de plumb in compozitiile motoarelor sunt cam cele exprimate mai devreme, desi ar fi mici observatii de facut, legate de exprimare. Dar sunt sigur ca exprimarea a fost intentionat aleasa pentru a se face inteles.
Daca vrei sa ramai la nivelul de petarde sau pocnitori, gasesti "oxid de plumb" sub diferite forme la orice magazin de chimicale, nu e nevoie sa recuperezi substante incerte cu taraita din orice acumulator stricat. Cumperi cate 1 kg din ce vrei, si faci ce poftesti. Inca gasesti la liber acest oxid. Mai greu e sa gasesti la liber cealalta substanta... Apar oferte, dar rar si e de stat cu ochii pe problema.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 09 December 2013 - 09:27 AM

Petarde si pocnitori am facut destule mai demult, acuma nu ma incanta asa tare confectionarea lor si mai ales ca si legile sunt altele, niste termit ar fi mai interesant sa fac :nea:
Miniu de plumb nu cred ca se mai gaseste de cumparat sub forma de pulbere si din baterie l-am recuperat ca sa nu-l arunc daca tot m-am apucat de "reciclat" iar aluminiu pulbere am recuperat prin decantare si spalare dintr-o sticla cu bronz de aluminiu pentru vopsit ca sa-l cumpar de pe internet mi-se pare scump.
Si m-am lamurit cu utilizarea lui.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro