Modelism - RHC Forum: Sanwa vg6000 35mhz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Sanwa vg6000 35mhz Comportamente ciudate in zbor...

#31 Useril este offline   Robinal 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca sat Sannicoara nr 20

Postat 10 January 2014 - 11:53 AM

Vezi postareafly, la 10 January 2014 - 11:31 AM, a spus:

Eu sunt din Alesd la 120 km de tine :D daca aveti chef va astept la mine mai ales ca am pista noua de poate decola si un boeing :D

Niciodata sa nu spui niciodata :pardon:
0

#32 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3378
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 10 January 2014 - 12:08 PM

Cum zice cantecul lui smyli (viata da celui care cere) :D
0

#33 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2014 - 08:55 AM

Nu m-as grabi sa condamn statia aia. Dupa opinia (si experienta) mea, variatoarele astea low cost de tip Artech & Co genereaza paraziti in receptor. Indepartarea si/sau inelul de ferita sunt solutii corecte dar, in unele cazuri, insuficiente. Ce spune colegul pare a fi simptom de montaj electronic (in variator), numai cand este la turatie, adica cand FETurile sunt tranzitate de curent mare. Este posibil ca atunci sa genereze "zgomot".

Ca test, incearca alt variator (de preferat, de buna calitate). Daca si atunci sunt probleme, inseamna ca receptorul nu are filtre eficiente si trebuie altul. Haideti sa nu blamam tehnologia veche (FM) pentru toate "nenorocirile".

Cat despre ce receptor mai poti folosi. . . . aici e partea draguta la 35/40, ORICE receptor cu quartz (bun si de aceiasi marca) sau cu sinteza
0

#34 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 16 January 2014 - 09:50 AM

Vezi postareaMen, la 16 January 2014 - 08:55 AM, a spus:

Nu m-as grabi sa condamn statia aia. Dupa opinia (si experienta) mea, variatoarele astea low cost de tip Artech & Co genereaza paraziti in receptor. Indepartarea si/sau inelul de ferita sunt solutii corecte dar, in unele cazuri, insuficiente. Ce spune colegul pare a fi simptom de montaj electronic (in variator), numai cand este la turatie, adica cand FETurile sunt tranzitate de curent mare. Este posibil ca atunci sa genereze "zgomot".

Ca test, incearca alt variator (de preferat, de buna calitate). Daca si atunci sunt probleme, inseamna ca receptorul nu are filtre eficiente si trebuie altul. Haideti sa nu blamam tehnologia veche (FM) pentru toate "nenorocirile".

Cat despre ce receptor mai poti folosi. . . . aici e partea draguta la 35/40, ORICE receptor cu quartz (bun si de aceiasi marca) sau cu sinteza

Subscriu celor spuse mai sus.Eu folosesc inca 35 si nu am avut vreodata probleme de receptie.E adevarat ca folosesc doar cu sinteza si originale Multiplex sau Hitec.Am mai incercat si Corona pe diverse spume, cu acelasi succes, adica fara nici o problema. Pe de alta parte pe terenul de zbor unde activez, am intalnit probleme de interferente intre 2 statii Turnigy, care sunt in 2.4.Cand zbura unul dintre colegi iar altul deschidea statia, brusc avionul o lua razna fara control.Asadar exista interferente si in 2.4!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro