Modelism - RHC Forum: Studiu de piata CNC hobby - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Studiu de piata CNC hobby made in Romania

#1 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 27 November 2013 - 08:51 PM

Buna seara!
Numele meu este Cristian Filip, sunt inginer automatist de 12 ani si de 1 an si ceva, aproape 2 detin o firma care se ocupa cu automatizari industriale, retrofit-uri utilaje cnc si fabricare utilaje cnc.Suntem furnizor de servicii pentru Dacia-Renault, Ford Romania, Lear Corporation si altii.
De ceva vreme urmaresc diferite forumuri de profil si am observat o bruma de interes (in crestere) cu privire la utilaje cnc, in special routere si freze.
Sa trecem la subiect, as dori cu ajutorul vostru, sa aflu ce potential ar fi daca ma voi hotara sa producem asemenea gadget-uri, fie sub forma de kit fie produs finit.
Ce conditii ar trebui sa indeplineasca un asemenea produs, aici ma refer la dimensiuni, curse de lucru, precizie, si bineinteles pret.
Mentionez ca nu doresc comparatii cu produse chinezesti!Si astept pareri pertinente, ca sa nu facem inca o poveste de adormit copiii.
Astept parerile voastre, de preferat cu date concrete (de ex. router de x/y/z sa faca.....).Multumesc anticipat celor ce raspund provocarii!
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 November 2013 - 10:38 PM

Cateva pareri au fost exprimate nu cu mult timp in urma intr-un topic oarecum similar:
http://www.rhcforum....adiu-piata-cnc/

Nu doriti comparatii cu anumite produse... succes ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 27 November 2013 - 10:39 PM

Am uitat sa mentionez ca se ofera si posibilitate de finantare prin banca transilvania(rate/leasing).

Stiu subiectul, nu este ceea ce caut eu.Da nu doresc referinte cu produse china made.

Aceasta postare a fost editata de plc: 27 November 2013 - 10:41 PM

0

#4 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 27 November 2013 - 10:58 PM

Cu tot respectul ne puteti oferi posibilitatea noua, utilizatorilor de "gadget-uri", sa aflam cam care sunt realizarile/capabilitatile tehnice ale firmei d-voastra la aceasta ora?

Aceasta postare a fost editata de informer: 27 November 2013 - 11:00 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#5 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 November 2013 - 11:08 PM

Vezi postareainformer, la 27 November 2013 - 10:58 PM, a spus:

Cu tot respectul ne puteti oferi posibilitatea noua, utilizatorilor de "gadget-uri", sa aflam cam care sunt realizarile/capabilitatile tehnice ale firmei d-voastra la aceasta ora?

Ma alatur si eu aceleasi intrebari cu mentiunea ca as dori sa "vad" un CNC Router facut de dumneavoastra langa pretul de achizitie pentru a-mi forma un inceput de idee. Multumesc :)
0

#6 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 27 November 2013 - 11:22 PM

Ma asteptam si la o chestie de genu asta!eu intreb de una voi raspundeti de alta.Router pozat nu am, insa pot pune poze cu o freza cnc aflata in constructie si cu ceva Cnc de debitat cu plasma!
Nu vad ce legatura au dotarile firmei cu subiectul in cauza, sau pozele cu utilaje realizate!Eu vreau sa aflu cam ce potential ar avea piata asta de hobby cnc, nu sa imi inventariez atelierul sau relizarile!


Ca sa trecem peste, putem executa prelucrari cnc de frezare, debitare cu plasma si oxygaz, prelucrari mecanice le executam la diversi terti(ateliere specializate), in viitorul apropiat va fi si un strung cnc.

Aceasta postare a fost editata de plc: 27 November 2013 - 11:27 PM

0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 November 2013 - 03:56 AM

Daca imi permiteti, va dau un exemplu de o firma din Montreal:
http://www.cbrlaser.com/
care nu dovedeste sa produca.
Trimiti desenul in Autocad prin mail, primesti pretul, accepti si primesti piesele prin posta. Poate reusiti sa faceti ceva similar pentru cei din tara.
Multa, multa bafta.
0

#8 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 November 2013 - 08:38 AM

Vezi postareaplc, la 27 November 2013 - 11:22 PM, a spus:

Ma asteptam si la o chestie de genu asta!eu intreb de una voi raspundeti de alta.Router pozat nu am, insa pot pune poze cu o freza cnc aflata in constructie si cu ceva Cnc de debitat cu plasma!
Nu vad ce legatura au dotarile firmei cu subiectul in cauza, sau pozele cu utilaje realizate!Eu vreau sa aflu cam ce potential ar avea piata asta de hobby cnc, nu sa imi inventariez atelierul sau relizarile!


Ca sa trecem peste, putem executa prelucrari cnc de frezare, debitare cu plasma si oxygaz, prelucrari mecanice le executam la diversi terti(ateliere specializate), in viitorul apropiat va fi si un strung cnc.


Nu prea inteleg de ce te simti lezat, aici nu suntem la scoala unde profesorul intreaba iar elevii sunt obligati sa raspunda... merge si invers.
Eu eram intr-adevar curios sa stiu daca de exemplu prelucrati otel/fonta, cu ce tolerante, ce operatii etc. etc. etc. tocmai ca sa vad daca puteti realiza la firma ceea ce mi-as dori eu si ceva parteneri de discutii. In acest sens am intrebat si despre "portofoliu", nu era ca sa-ti inventariez nimic.
Insa daca prelucrarile mecanice le realizati la "terti (ateliere specializate)", am sa-i intreb pe acestia.
Iti doresc bafta si la multe realizari.

Aceasta postare a fost editata de informer: 28 November 2013 - 08:42 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#9 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 28 November 2013 - 09:29 AM

Nu se simte nimeni lezat!Daca doresti ceva anume, spui despre ce este vorba si eu iti spun daca putem sau nu sa executam!Se pot prelucra orice fel de oteluri sau fonte, atelierele cu care lucram sunt industriale, fac matrite in industria auto!Ca si precizie, se poate si la 0,001 si la micron, insa pretul este cel putin usturator!
Noi nu avem decat utilaje cnc, deci prelucrarile simple se executa la altii.
In ceea ce priveste serviciul de debitare, prestam pentru mai multe firme din tara, exact pe sistemul celor din Canada.
Acestea fiind zise spre sa ne punem intoarce la subiectul initial!
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 November 2013 - 09:55 AM

Vezi postareaplc, la 27 November 2013 - 08:51 PM, a spus:

... as dori cu ajutorul vostru, sa aflu ce potential ar fi daca ma voi hotara sa producem asemenea gadget-uri, fie sub forma de kit fie produs finit.


Buna ziua.
Respectele mele pentru initiativa. Am observat multi dintre noi ca nu s-a mai tinut pasul cu vremurile si in industrie (care industrie?) sau pe piata in domeniu (care piata?) ducem lipsa de scule moderne si accesibile ca pret. Era o vorba printre glumeti: "idealul meu in viata e femeia cu mustata...". Am schimbat putin cuvintele pe ici pe colo si au am ajuns la o alta varianta: "idealul meu in viata este sa copiez ceva chinezesc si sa ies mai ieftin..." Cred ca am de mancat mult orez ca sa reusesc asta.
Pentru uzul personal fiecare se descurca cum poate si ori construieste ceva, ori cumpara de unde gaseste. Putin probabil sa fie rentabila activitatea in directia asta. Fiecare vrea proiect personalizat, bun si ieftin daca se poate. De regula sculele au viata destul de lunga ca nu-s folosite intensiv si nu se schimba chiar la 1-2 ani. Parerea mea este ca vor fi putini cumparatori.
Pentru partea cu productia adevarata, iar nu vad mari perspective la cum ai pus problema si incerc sa justific. Exista deja firme care fac asta, trebuie sa vii tare cu ceva sa ajungi in fata. Nu-i simplu. In final o sa te lovesti de problema pretului cu care vinzi. Romanul e un fel de mesterica, daca-i vinzi scump renunta sa cumpere si isi face singur, chiar daca in final iese mai scump. Adica pierde si el si tu. Aia cu capra vecinului nu-i spusa fara rost.
Pe de alta parte chiar daca ai face CNC-uri si le-ai da gratis, toata lumea si-ar lua unul dar nimeni nu le-ar folosi. Pentru ca sculele costa, operatori nu exista sau sunt scumpi. Scolarizarea lor costa, nu-i gasesti nici sa dai cu tunul. Softurile costa mult si pana invata cineva sa lucreze, strica masina. Si pe deasupra nici nu-i activitate sa poti face productie si sa-ti scoti banii investiti. Pentru hobby trebuie ceva cat permite spatiul (probabil mic), silentios si sa nu deranjeze. E drept ca undeva trebuie rupt cercul asta vicios. Daca te simti in stare, primesti felicitarile mele

Stiu pe cineva care a simtit ca nu i-ar strica un CNC de taiat cu plasma. Ar merge si fara el, dar parca mai bine cu el, daca ar fi sa fie. A tot cautat si sub 17.000 euro n-a gasit nimic (fara sursa de plasma inclusa in pret). A urmat planul B: pune mana si face unul. A invatat cum se face si a facut. Inclusiv cu ajutorul colegilor de pe forum, carora le multumeste.
Asa vor face toti daca nu vii cu un pret rezonabil. Toti au acces la internet, la informatie, e greu sa pacalesti pe cineva. Pe de alta parte, munca nu totdeauna a fost apreciata la adevara ei valoare. Sau fiecare are valoarea ei. Greu convingi pe cineva ca pe langa "fiare" mai intra si un mare volum de munca pe care il gasesti (sau nu!) reflectat corect in pret.

Legat de alta intrebare, in general toti doresc sa poata pune pe masa masinii o placa intreaga din material. Adica daca s-ar prelucra PAL, macar masa de lucru sa fie cat placa, daca nu si cursele. La fel si cu tabla pentru plasma. N-as intra in discutii despre dimensiunile optime ca e complicat si inca devreme.
Sub preturile la care pot face cei pasionati masinile CNC nu cred ca o sa poti cobora si daca vrei, poti sa le iei ca referinta. Vezi masini bune la firmele de profil si vezi si preturile lor, mai vezi masini bune pe la colegii de forum si nu numai... O idee poti sa-ti faci singur daca e s-o spun direct. Sau si mai direct, poti s-o faci singur, nu trebuie sa facem noi treburile legate de marketingul firmei tale.
De discutat discutam, dar tare mi-e teama ca nu iese mare discutie.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 November 2013 - 10:00 AM

Vezi postareaplc, la 28 November 2013 - 09:29 AM, a spus:

Ca si precizie, se poate si la 0,001 si la micron, insa pretul este cel putin usturator!


Daca nu cer prea mult, pretul este usturator pentru prima sau a doua varianta?



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 November 2013 - 10:27 AM

Vezi postareaplc, la 27 November 2013 - 08:51 PM, a spus:

Buna seara!
Numele meu este Cristian Filip, sunt inginer automatist de 12 ani si de 1 an si ceva, aproape 2 detin o firma care se ocupa cu automatizari industriale, retrofit-uri utilaje cnc si fabricare utilaje cnc.Suntem furnizor de servicii pentru Dacia-Renault, Ford Romania, Lear Corporation si altii.
De ceva vreme urmaresc diferite forumuri de profil si am observat o bruma de interes (in crestere) cu privire la utilaje cnc, in special routere si freze.
Sa trecem la subiect, as dori cu ajutorul vostru, sa aflu ce potential ar fi daca ma voi hotara sa producem asemenea gadget-uri, fie sub forma de kit fie produs finit.
Ce conditii ar trebui sa indeplineasca un asemenea produs, aici ma refer la dimensiuni, curse de lucru, precizie, si bineinteles pret.
Mentionez ca nu doresc comparatii cu produse chinezesti!Si astept pareri pertinente, ca sa nu facem inca o poveste de adormit copiii.
Astept parerile voastre, de preferat cu date concrete (de ex. router de x/y/z sa faca.....).Multumesc anticipat celor ce raspund provocarii!



Bine .

Solicit pret pentru router CNC , capabil sa prelucreze aluminiu ( 6061 T6 / 7075 ) la precizii de 0.02mm , curse de lucru 1000mm x 650mm x 200mm .
Avand in vedere ca nu vorbin de chinezarii , masina ar trebui sa ruleze pe ghidaje profilate , suruburi cu bile clasa JIS C5 , servomotoare .

Sisteme de prindere a piesei : vacuum , canale T , menghina ( se urmareste versatilitatea ) . Motor de frezare HF , de preferat cu ATC ( TTS Tormach ,
sau standard 30 / ISO , BT , CAT etc ) . Ma intereseaza strict mecanica + controller-ul ( cutia cu drivere ) , fara computer sau software .

Clearance sub gantry ( distanta sub portal ) undeva pe la 150mm , constructia cat mai modulara , pentru a putea fi demontata si montata de o singura
persoana , fara ajutor . Folosirea profilelor de aluminiu extrudat este O.K , cu conditia ca geometria acestora sa fie corecta ( vezi diferenta intre
sectiunile profilelor ITEM vs. Bosch Rexroth )

Mi-as dori structura de fonta turnata , insa prefer structura modulara ... este mai practica , iar masina va lucra la nivel de hobby ( 4-5 ore pe zi maxim )
nu la nivel industrial .

Go !!!!
0

#13 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 November 2013 - 02:24 PM

Vezi postareaplc, la 28 November 2013 - 09:29 AM, a spus:

In ceea ce priveste serviciul de debitare, prestam pentru mai multe firme din tara, exact pe sistemul celor din Canada.

Doar ca CBR face servicii pentru toti, nu numai pentru firme.
Multa, multa bafta.


0

#14 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 28 November 2013 - 04:05 PM

Vezi postareadan_mitea, la 28 November 2013 - 02:24 PM, a spus:

Doar ca CBR face servicii pentru toti, nu numai pentru firme.
Multa, multa bafta.



Nu am spus ca nu prestam si pentru restul omenirii, doar ca majoritatea clientilor sunt firme!
0

#15 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 28 November 2013 - 04:07 PM

Vezi postareadan_mitea, la 28 November 2013 - 02:24 PM, a spus:

Doar ca CBR face servicii pentru toti, nu numai pentru firme.
Multa, multa bafta.

0

#16 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 28 November 2013 - 04:14 PM

Multumesc Bitex pentru raspunsul tau.In ceea ce priveste costul prelucrarilor cu precizie de microni este cel usturator!Ai dreptate, cred ca nu am fost inspirat cand am deschis subiectul asta!
0

#17 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 November 2013 - 05:07 PM

Vezi postareaplc, la 28 November 2013 - 04:14 PM, a spus:

In ceea ce priveste costul prelucrarilor cu precizie de microni este cel usturator!
...
Ai dreptate, cred ca nu am fost inspirat cand am deschis subiectul asta!


OMG... si eu care credeam ca-i doar o greseala de tastare :) ... da, clar neinspirat.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#18 Useril este offline   plc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Terra

Postat 28 November 2013 - 05:32 PM

Vezi postareainformer, la 28 November 2013 - 05:07 PM, a spus:

OMG... si eu care credeam ca-i doar o greseala de tastare :) ... da, clar neinspirat.



Ai grija stilul asta s-ar putea sa se intoarca impotriva ta candva!Sau poate vrei sa iti maresti numarul de posturi
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro