Modelism - RHC Forum: Comanda Ckado - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Comanda Ckado

#1 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2013 - 05:26 PM

Am facut in data de 05 noiembrie comanda. In 6 coletul aparea la colissimo.fr deja, iar in data de 7 pare ca plecat:

Date---------------------Libelle----------------------------------Localisation

07/11/2013---------------Votre colis a quitté le territoire-------Centre Export

Din 7 statusul nu s-a mai schimbat si nici la Posta Romana nu a aparut. Incep sa ma agit deja avand in vedere ca a trecut o saptamana si coletul nu a intrat in tara. Rog pe cei ce au mai avut contact cu posta franceza sa imi spuna un timp mediu de transport.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de bogdand1: 12 November 2013 - 05:26 PM

0

#2 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2013 - 06:08 PM

Comenzile de la Ckado mi-au ajuns in 3-4 zile, maxim. Sunt chiar seriosi. Acu' ce-o face posta lor, naiba stie!!
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#3 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 12 November 2013 - 06:24 PM

Stai calm, aici a fost un weekend mai lung (luni nu s-a lucrat), de aia poate intarzie coletul.

Confirm seriozitatea celor de la Ckado.
0

#4 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2013 - 07:09 PM

Multumesc, mai astept atunci.
0

#5 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2013 - 08:20 PM

Se pare ca imi faceam griji degeaba. Acum a aparut si pe site-ul posta romana. E in prelucrare BSI.
0

#6 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2013 - 06:38 PM

Simteam eu ca ceva nu e in regula. Pachetul nu a venit la usa, a ajuns la un oficiu postal. Nu asta e problema am fost sa il ridic si
STUPOARE MI-AU TRIMIS UN MCPXBL IN LOC DE 130X.
0

#7 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 November 2013 - 05:46 PM

Ah, asta e ghinion. Au incurcat cutiile, seamana intre ele.
Contacteaza-i ar trebui sa se rezolve fara probleme.


0

#8 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2013 - 08:28 PM

Am vorbit cu ei, am trimis pachetul inapoi urmand sa imi deconteze ei costul de transport. Un pic cam zgarciti, m-au rugat sa folosesc un serviciu care sa nu depaseasca 30 Euro. Au vorbit frumos dar pareau sa nu ia in serios problema, pana cand am amintit ca vreau sa deschid caz la PayPal... Acum astept sa ajunga MCPX-ul inapoi la ei dupa care vor trimite ce am comandat.
0

#9 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 28 November 2014 - 06:52 PM

Comenzile de pe ckado ajung la destinatie cu Posta Romana? Conform tracking code-ului coletul a ajuns in Ro de aproape doua zile (expediat fiind de luni) insa pe site la Posta Romana imi da cod inexistent. WTF, ajunge din Franta in doua zile iar Posta Romana o sa mai faca o saptamana ca sa mi-l aduca? Si am zis ca hai sa platesc expeditia la ckado poate vine mai repede...cred ca mai repede ajungea cu aia gratis.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 28 November 2014 - 08:08 PM

Eu nu inteleg de ce tot cereti marea cu sarea de la Posta Romana.Nu e curier rapid.Are angajati putini raportat la volumul de colete.Daca vroiati sa ajunga de ieri pe azi atunci cereti fratilor DHL FedEx sau alti curieri internationali.
Posta Romana are un sistem track/trace excelent,din cate stiu eu de la vamesa oficiului din zona mea orice colet care ajunge in tara prin BSI primul lucru care il pateste e sa fie scanat dupa codul de tracking(daca are).Deci daca nu apare pe site atunci nu e in tara SAU nu are posta treaba cu asa ceva.
0

#11 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 01 December 2014 - 12:26 AM

Ciprian97, intamplator am ajuns la acest post al tau… ocazie cu care am aflat de codurile cu LX, asa cum este codul pe care mi l-au dat cei de la ckado… asta cu expeditia platita, nu cea free!

Vezi postareaCiprian97, la 12 May 2014 - 02:51 PM, a spus:

Am facut mai de mult o plangere la posta romana cu privire la un colet minune cu tracking LX.Azi am primit raspunsul:
C.N.Posta Romana
Departamentul Control
Biroul Reclamatii
Nr. 107.2 RE/2699/12.05.2014
Stimate domnule Ciprian,
Urmare reclamatiei dvs. privind neprimirea unei trimiteri prezentate in Fidji, cu numerul: LX100441907FJ, va informam ca aceasta trimitere face parte din categoria trimiterilor de corespondenta, din serviciul standard, acestea circuland neinregistrate in documentele postale de la expediere pana la destinatie, motiv pentru care nu se poate stabili situatia acestora. Orice numar de prezentare inregistrat are indicativul "R" in caz de recomandata, "C" pentru colet sau "VN" pentru scrisoare cu valoare declarata urmat de 9 cifre si de codul tarii de origine.Trimiterile pe care dvs. le reclamati, va informam ca au circulat doar pe teritoriul tarii de origine cu aceste numere, fiind expediate la destinatie neinregistrata in niciun document postal. Pentru aceste trimiteri, conform reglementarilor postale internationale, nu se pot stabili responsabilitati in caz de pierdere, avariere sau spoliere.Desigur, circulatia acestor trimiteri neinregistrate, nu impiedica ajungerea acestora la destinatie, dar din motivele prezentate mai sus, operatorii postali implicati nu au posibilitatea sa demonstreze expedierea acesteia din Fidji si intrarea in Romania. Pe viitor, pentru a se evita situatii de acest gen, este recomandabil ca expeditorii sa prezinte trimiterile inregistrate, care pot fi verificate de la origine pana la destinatie.In aceste conditii, suntem in imposibilitatea de a efectua cercetari si consideram reclamatia dvs. finalizata.
Cu stima,Reclamatii Externe

Pe scurt-la noi in tara coletele astea sunt ale nimanui.Pe postasi ii doare in cot daca le lasa sub pres sau intr-un sant.Nu sunt asigurate si n-au niciun act doveditor asupra lor.As zice ca cei care au astfel de colete sunt cam fripti.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/excl.gifEu am pierdut pana acum vreo 240$ din cauza asta(paypal a dat dreptate HK pentru ca pe siteurile de track apare ajuns in romania)


Cu alte cuvinte tot ce am de facut e sa astept si sa sper ca o sa apara… si nici cu paypal nu ma salvez pentru ca pe aplicatiile de tracking coletul apare ca ajuns in Romania...
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 December 2014 - 08:01 AM

"R" in caz de recomandata, "C" pentru colet sau "VN" pentru scrisoare


Adica daca nu le are pe astea atunci nu apare in veci pe site-ul lor de track.
0

#13 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 02 December 2014 - 05:22 PM

Mi-a ajuns comanda azi, intr-un plic, in cutia postala de acasa. Deci nu vama, nu tva. Codul de tracking de pe plic este taiat cu pixul (probabil de posta noastra), probabil ca indicatie de a nu fi scanat (desi dedesubt scrie "Please scan).
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#14 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 19 December 2014 - 03:41 PM

Vezi postareaoptyqus, la 02 December 2014 - 05:22 PM, a spus:

Mi-a ajuns comanda azi, intr-un plic, in cutia postala de acasa. Deci nu vama, nu tva. Codul de tracking de pe plic este taiat cu pixul (probabil de posta noastra), probabil ca indicatie de a nu fi scanat (desi dedesubt scrie "Please scan).


Ma bucur ça ai primit ce asteptai.
N-are ce cauta la vama la un colet care provine din spatiul unic european iar TVA-ul l-ai platit deja cand ai facut comanda ( in inclusa in pret).

Citeaza

Comenzile de pe ckado ajung la destinatie cu Posta Romana? Conform tracking code-ului coletul a ajuns in Ro de aproape doua zile (expediat fiind de luni) insa pe site la Posta Romana imi da cod inexistent.



La tariful cel mai ieftin coletele ajung in cam o saptamana din FR, si nu are tracking la international. ( poate de aia nu e valabil numarul de pe coletul tau)
In acest caz utilizeaza La Poste si apoi mai departe la Posta Romana.
Trackingul din FR nu e neaparat reutilizat/reconvertit in Ro, decat pentru trimiteri Colissimo International.

Spor la zbor!

Aceasta postare a fost editata de Primus: 19 December 2014 - 03:41 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro