Modelism - RHC Forum: Imprimanta 3D [Prusa] - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Imprimanta 3D [Prusa]

#61 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2014 - 10:53 PM

Vezi postareaRVlad, la 28 July 2014 - 11:44 AM, a spus:

Dupa o lunga perioada in care nu m-am acupat deloc de proiectul asata, revin cu o noua intrebare...
Am terminat de acizitionat tot ce se putea incluziv pla, dar cand sa conectez manachiul de fire pe ramps mi-am dat seama ca mufele cablurilor sunt tata... iar cele dupa placa tot tata.Ce ramane de facut? ma gandesc ca este mai usor sa le schimb mufele cablurilor, dar cu ce? stie cineva cum se numesc mufele?
Banuiesc ca pasul pinilor e de 2.5mm. deci mufe de 1x4 1x3....

Atesez cateva poze ...
[img]http://https://reprapbook.appspot.com/images/RAMPS.jpg[/img]

[img]http://https://reprapbook.appspot.com/images/RAMPS.jpg[/img]

Ma gadenam sa lipesc cablurile direct pe pini dar axa Z ma sperie detul de tare.

salut
cauta la primul magazin din stanga (maica domnului)

http://dics.voicecon...tronic_2000.jpg
0

#62 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2014 - 11:05 PM

Vezi postareamoga77, la 28 July 2014 - 10:53 PM, a spus:

salut
cauta la primul magazin din stanga (maica domnului)

http://dics.voicecon...tronic_2000.jpg

cam asa ceva http://www.adelaida....0358-clone.html

Aceasta postare a fost editata de moga77: 28 July 2014 - 11:05 PM

0

#63 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2014 - 05:36 AM

Multumesc pentru informatii nu am mai avut rabdare si am luat dupa TME....
Refuz din principiu sa cumpar dupa elforum, Eu am cumparat electronica( ardinuo mega 5 dirvere ramps controlet saintsmart 2 termistori ntc si rezitorul pentru hot end) cu undeva sub 300lei tot clone....
0

#64 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2014 - 09:27 PM

Vezi postareaRVlad, la 29 July 2014 - 05:36 AM, a spus:

Multumesc pentru informatii nu am mai avut rabdare si am luat dupa TME....
Refuz din principiu sa cumpar dupa elforum, Eu am cumparat electronica( ardinuo mega 5 dirvere ramps controlet saintsmart 2 termistori ntc si rezitorul pentru hot end) cu undeva sub 300lei tot clone....

pentru hot end vorbeste cu http://www.elforum.r...-minescumarius/
0

#65 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2014 - 11:44 AM

Super! Ai anticipat bine Moga77, asta de il am eu DIY mai mult de cateva minute nu merge se infunda si da pe afara.
Ai asa ceva pe utilaj?
0

#66 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 August 2014 - 06:39 PM

Vezi postareaRVlad, la 04 August 2014 - 11:44 AM, a spus:

Super! Ai anticipat bine Moga77, asta de il am eu DIY mai mult de cateva minute nu merge se infunda si da pe afara.
Ai asa ceva pe utilaj?

il desfaci si l cureti
0

#67 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 August 2014 - 09:27 PM

Vezi postareaRVlad, la 04 August 2014 - 11:44 AM, a spus:

Super! Ai anticipat bine Moga77, asta de il am eu DIY mai mult de cateva minute nu merge se infunda si da pe afara.
Ai asa ceva pe utilaj?

ce inseama :da pe afara:?
0

#68 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2014 - 05:26 AM

Poate sunt eu negativist....Dar nu ma inteleg deloc cu hotendul (cel recomandat de tine)se infunda la fiecare printare cred ca recordul a fost de 37 minute....
Racire am nu cred ca este asta problema (ventilator de 40mm langa partea de aluminu) aer conditionat in camera, chiar si un ventilator "de casa" cu picior in fata imprimantei temperatura nu trece de 40c pe radiatorul de aluminiu (masurat cu termometru cu laser cu ventilatoarele oprite in timpul masuratorii).
Filamnetul este PLA de la robofun am trei termistori (china robofun si cel din kit) toti masoara la fel am cochetat cu schimbare temperaturii de la 180 pana la 220 din cinci in cinci grade, am modificat "retract" si in sus si jos, desfacut cold endul curatat gresat surubul hob*** , nu am suport pentru rolade filament dar am avut grija sa aibe tot timpul filament la "liber" sa nu traga de el ( si trage bine imi scapa din degete oricat l-as tine), am schimbat motorul am schimbat driverele intre ele nimic...
L-am mai testat si "manual" am tinut hotendul preincalzit la 210c cu filament in el cca o ora merge brici.
Cu toate astea tot se blocheaza si chiar se blocheaza atat de rau incat nu poate fi dezasamblat trebuie sa il scot de fiecare data dupa imprimanta sa il bag in cuptor sa il incing strajnic la 200c si sa il scobesc cu o spita pana iese tot plasticul din el( in partea de aluminu plasticul este lipit pana aproape de jumatate (cred).

La printari scurte merge bine nu curge pe la filete(ca cel facut de mine) piesele nu ies in trepte am fcaut niste modele dupa thingiverse ( cubulete pline/goale testul de aliniere a patului etc) merg bine daca nu depasesc 20 minute...
Am mai printat si la rece doar cu partea de aluminu a extrudorului montata, ba chiar am pus si o laveta de microfirba cu un pic de ulei pe filament sa se lubrifieze(vazut la makerbot).

Ceva sugestii?
0

#69 Useril este offline   donpedro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 10-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:tot ce tine de cnc

Postat 21 August 2014 - 12:30 PM

si eu am patit la fel la acelasi model de hotend e jalnic, a mers la mine vreo doua ore iar dupa asta nu mai merge decat cate 5-10 minute, iar desfacut iar desfundat si tot asa, dar apoi am renuntat la el si folosesc alt model la un pret convenabil si de o calitate foarte buna
0

#70 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2014 - 01:46 PM

Si asta a fost la un pret rezonabil ... 200lei cu tot cu transport (poveste lunga nu intru in detalii.
Din pacate a trebuit sa il stric ca sa ii dau de cap, eu am termistorii inveliti in staniol ca sa se infiga calumea in gaurica, daca bate ventilatorul pe el temperatura masurata scade si cu 40C.
Cum l-am stricat? l-am tinut in cuptor prea mult aluminiul s-a decalit sau ceva si cand am strans duza s-a dus si filetul acu' e peticit si asta cu folie de aluminu da' macar merge (print de cinci ore).
0

#71 Useril este offline   moga77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 396
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 21 August 2014 - 08:24 PM

Vezi postareaRVlad, la 21 August 2014 - 01:46 PM, a spus:

Si asta a fost la un pret rezonabil ... 200lei cu tot cu transport (poveste lunga nu intru in detalii.
Din pacate a trebuit sa il stric ca sa ii dau de cap, eu am termistorii inveliti in staniol ca sa se infiga calumea in gaurica, daca bate ventilatorul pe el temperatura masurata scade si cu 40C.
Cum l-am stricat? l-am tinut in cuptor prea mult aluminiul s-a decalit sau ceva si cand am strans duza s-a dus si filetul acu' e peticit si asta cu folie de aluminu da' macar merge (print de cinci ore).

sa faci o poza cu hotend ul
0

#72 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2014 - 03:48 PM

Problemele continua....
Dupa ce am reusit sa o fac sa mearga constatnt am decis sa fac o noua axa Y cea veche era destul de grea fiind din mdf, pritez noua piesa (6 ore) slice de 0.2, 4 perimetre infil de 50% ma rog... Las sa se raceasca ridic axa Z la maxim si opressc alimentarea, ma pun sa desfac axa Y si cum intnzatorul era mai incapatanat si eu mai lenes. am inceput sa misc masa cu mana de doua trei ori suficient de energic sa fac ventilatorul conectat direct la intrarea tensiunii in ramps sa se miste.
Dupa asamblare controlerul nu a mai mers dupa o scurta cercetare am descoperit ca regulatorul de tensiune dupa arduino era ars l-am inlocuit, am testat si cele doua sigurante dupa ramps, si diodele d1 d2 care desii mergeau le-am inlocuit si pe ele (1n4007).Dupa aceste "reparatii" controlerul functioneaza dar nici unul dintre motoare nu schiteaza nimic.
Dupa alea cercetari am descoperit ca placa aruino nu este recunoscuta de PC si am schimbat-o cu alta noua originala, am incarcat din nou copia marlin modificata si nimic motorele tot nu se misca desii totate celelalte functii sunt in regula(toate functie LCD), in schimb regulatorul de 5v dupa arduino se incinge foarte tare, asa ca am decis sa renunt la dioda D1, acelasii probleme mai putin incalzitul regulatorului( alimentez arduino din USB.
Nu am heated bed, si alimentez cotrolerul din sursa Pc-ului meu(linia de 12v) sursa are 1kw putere duce orice....
Am tensiune la intrea in drivere (Vmot Gnd) drivere sunt orientate corect (cu potentiometrul spre conectorul LCD la fel si diodele prima cu liniuta in dreptul alimentarii si ce de a doua pentru protectie la tensiune inversa cu anodul in sus).
Am mutat driverele intre ele obtinand acelasi rezultat... nedorit.

Ceva sugestii la ce sa ma uit mai departe? Este posibil sa fi ars toate cele 5 drivere montate la momentul respectiv, inclusiv placa ramps. Ce pot face?

Aceasta postare a fost editata de RVlad: 23 August 2014 - 03:50 PM

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro