Modelism - RHC Forum: Stocare LiPO - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Stocare LiPO

#1 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 03 November 2013 - 07:56 PM

Salut! M-am dat pe net si am descoperit cum ca ar fi foarte important si pe perioade scurte sa stochez bateriile la 3.8v. Daca nu cica incepe procesul de degradare al celulelor in 12 ore! Eu stiam ca pe sezonul mort le treci pe toate la tensiunea de stocare si basta. Eu zbor cam o data pe saptamana si sa va spun drept m-am trezit cu vreo 2 baterii umflate din senin stand. Acum cum ma intorc de la camp le pun pe charger sa le balanseze si sa le duca la 3.8.

Inca o chestiune... Incarcatoarele de la E-fite nici nu viseaza la o astfel de functie si in manuale nu aduc vorba de tensiunea pentru stocare. Eu am o banuiala ca nu urca bateriile chiar pana la 4.2v si astfel evita partial problema.

Sunt curios cati dintre voi tineti bateriile pe termen scurt la 3.8v si daca incarcati bateriile de 130x, Nano, etc la 4.2v sau mai jos.

P.S. Mi-am luat un Futaba BR 3000 si il recomand cu mare caldura oricui. Ce nu stie lumea e ca are o precizie f mare (parca 0.05v) si are si functia de balansare.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#2 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 03 November 2013 - 08:10 PM

Vezi postareaqntt, la 03 November 2013 - 07:56 PM, a spus:

precizie f mare (parca 0.05v)

Cum nu pot sa editez - rectific: 0.005v
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#3 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 03 November 2013 - 08:21 PM

Dupa fiecare sesiune de zbor, daca nu intentionez sa zbor in urmatoarele 24h, le trec pe storage.
Folosesc 2 chargere Voltz 6250 pe functia de storage, care setate pe "default" le aduce la 3.83V / celula.
0

#4 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 03 November 2013 - 08:38 PM

O baterie de nano e $1.50, nu stiu daca are rost sa te stresezi pe termen scurt. Nici alea de mcpx nu-s gaura in buget, $5 bucata.

Nu ca n-ar fi un obicei bun sa le pui pe storage din principiu.
USER BANNED BY ADMIN
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2013 - 08:39 PM

Din ce am citit cei 3.8V nu sunt critici. Orice tensiune de stocare intre 3.6-4V e buna. Important e sa nu fie la 4.2 si nici la 3V.

Nici egalizarea la 0.000001V nu ajuta. Asta deoarece intr-un pak (sa zicem un 6s) celulele oricum nu sunt identice asa ca oricum se incarca/descarca diferit. Puteti experimenta, dupa o incarcare perfecta cititi dupa cateva ore tensiunea pe fiecare celula; nu o sa fie egale.

Ce fac eu in plus e sa le tin la frigider la tensiunea de stocare. Cand am nevoie de ele, le las afara 30-60 min si le pun la incarcat in paralel, per total in 2-3 ore sunt bun de plecat la camp.

Nu trebuie sa uitam ca principalul factor de distrugere a pakurilor este faptul ca le folosim pe model la rata de descarcare de 10-20C. De aici vine 90% din speranta de viata a bateriei, restul de 10% sunt fineturi cu tensiune de stocare, egalizare la zecimala, scocare la rece, etc.
0

#6 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 03 November 2013 - 09:43 PM

Vezi postareastiganas, la 03 November 2013 - 08:39 PM, a spus:

Nu trebuie sa uitam ca principalul factor de distrugere a pakurilor este faptul ca le folosim pe model la rata de descarcare de 10-20C. De aici vine 90% din speranta de viata a bateriei, restul de 10% sunt fineturi cu tensiune de stocare, egalizare la zecimala, scocare la rece, etc.


Teoretic asa stiu si eu dar 2 saptamani asta vara in Grecia cand am luat heli-urile cu mine si au stat degeaba pentru ca nu am avut unde sa zbor au stat bateriile in camera la 29 de grade si 4.2v. Doua s-au umflat si erau noi (Align 2250mAh 3celule). Posibil si chiar probabil sa fi fost proaste din fabrica dar acum suflu si-n iaurt.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#7 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 03 November 2013 - 11:14 PM

imediat dupa ce se racesc le aduc la 3.8; intr-adevar nu este foarte critic interval-ul de pastrare al celulelor, situat undeva in 3.6x - 3.8x , din pacate insa nimic nu iti poate garanta ca nu te trezesti cu bateria umflata, cu sau fara balansare, cu sau fara avertizor de subvoltaj, cu sau fara frigider. cele mai multe cazuri se umfla din cauza ratei de descarcare, adesea afisata incorect de producator...

din pacate majoritatea incarcatoarelor, gen ImaxB6 chiar original, nu folosesc citirea voltajului pe fiecare celula individual. se citeste o singura celula (soft), si voltajul per pack, astfel ca balansarea este valabila doar cu celule aproape perfecte. in cazul unei diferente de mai mult de 0.5V te trezesti ca-ti afiseaza o eroare, si cam atat.. cu atat de neinteles de ce-au facut softul in felul asta, atat timp cat pe hardware au posibilitatea sa citeasca. probabil asa au optimizat ei softul..

personal folosesc bacterii Turnigy si GensAce. cu ambele am avut surprize. culmea, un amarat de 1800mAh 3S de la ArtTech, sta cuminte la 2 ani are aceleasi capacitati si tot culmea, nici nu am avut de la inceput incarcator cu functia de storage.

ps: norocul spune tot in cazul acestor baterii.
cel putin in cazul meu.

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 03 November 2013 - 11:16 PM

TEL: 0786.607.466
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2013 - 12:34 AM

Oh boy. Imax original. Oh boy.

mellbo mai freca putin netul sa vezi cat a muncit Imax la softul ala al lor. Cat despre cum citeste celulele, eu care habar n-am cum functioneaza chargerele si nu stiu nici electronica pot spune linistit ca ce ai scris e o aberatie.

Revenind la chestii serioase, da, pakurile tinute full charge intr-o camera calda se duc naibii destul de repede. Si un pak nu e musai sa se umfle ca sa arate ca e prost, am pakuri ca piatra moarte.
0

#9 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 04 November 2013 - 09:24 AM

Eu folosesc un Graupner Ultramat 18 si citeste fiecare celula separat, are si iesire a datelor pentru PC si vezi pe ecran in timp real ce face. Ce ma supara e ca daca lucrez cu mai mult de 3 celule dureaza balansarea f mult. Cred ca e partial vina bateriilor dar suspectez ca nu prea poate sa duca mai mult desi are pini pentru 12 celule. Merita sa investesc intr-o sursa de 12v mai puternica? Acum folosesc incarcatorul la priza. Ma gandeam si la un upgrade probabil tot Graupner dar as vrea sa stiu ce marci sunt considerate top acum. Merci!
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2013 - 10:50 AM

Chargerul nu are nici o vina, tine mult pentru ca asa e algoritmul de incarcare.

Uite cum incarc eu, repede si bine:
http://www.rhcforum....rea-in-paralel/

tu poti sa folosesti ca balancer extern Futaba BR 3000, deja il ai si e foarte bun.

Vezi postareaqntt, la 04 November 2013 - 09:24 AM, a spus:

Eu folosesc un Graupner Ultramat 18 si citeste fiecare celula separat, are si iesire a datelor pentru PC si vezi pe ecran in timp real ce face. Ce ma supara e ca daca lucrez cu mai mult de 3 celule dureaza balansarea f mult. Cred ca e partial vina bateriilor dar suspectez ca nu prea poate sa duca mai mult desi are pini pentru 12 celule. Merita sa investesc intr-o sursa de 12v mai puternica? Acum folosesc incarcatorul la priza. Ma gandeam si la un upgrade probabil tot Graupner dar as vrea sa stiu ce marci sunt considerate top acum. Merci!

0

#11 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 05 November 2013 - 12:07 PM

Desi am doua chargere care au functie de storage, nu-mi bat capul cu aceasta incarcare, timp si enegie pierduta. Le las descarcate dupa zbor, si le incarc inainte de a iesi cu heli.


De pastrat insa le pastrez in garaj la 11-12 grade indiferent de anotimp, intr-o cutie metalica.

Packurile mici de 130x si MCPX Bl le tin chiar in geanta de la statiehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif . Ce lenes.


0

#12 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 06 November 2013 - 12:41 AM

Vezi postareastiganas, la 04 November 2013 - 12:34 AM, a spus:

mellbo mai freca putin netul sa vezi cat a muncit Imax la softul ala al lor.


si cum se explica atunci ca nu poate balansa celulele alea la o diferenta de 0.5V ? celulele sunt bune, doar ca intentionat le-am descarcat asa. acum nu stiu cat au lucrat ei la softul ala, si recunosc ca sunt varza in electronica, dar si cand beat as fi tot as putea face un soft care sa faca o balansare la diferente de >0.5V

ma rog..o fi a meu defect. nu stiu.

cat despre packuri moarte dar neumflate, nu stiam ca se poate si asa. moarte din cauza intreruperilor de circuit sau moarte chimic ?..oricum moarte ce sa mai..

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 06 November 2013 - 12:46 AM

TEL: 0786.607.466
0

#13 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 06 November 2013 - 08:09 AM

Man, unele incarcatoare au program separat de balancing si trebe selectat ala. Si daca celulele sint prastie, una plina una goala, o sa te lovesti de safety timer pen ca balansarea se face la curent foarte mic (gen 0.1A)
USER BANNED BY ADMIN
0

#14 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 06 November 2013 - 03:01 PM

Citeaza

cat despre packuri moarte dar neumflate, nu stiam ca se poate si asa. moarte din cauza intreruperilor de circuit sau moarte chimic ?..oricum moarte ce sa mai..


Se poate ca fara sa se umfle, packul sa piarda foarte mult din capacitate in scurt timp si atunci tot mort se cheama. Eu am avut Voltz si cele de mare capacitate, 6S n-au fos grozave.

E curios ce zici despre imposibilitatea sau incapacitatea de a balansa o diferenta de 0,5 V, doar daca packul nu are o celula obosita.
In acest ultim caz, chargerul se chinuie da' trece timpul cum bine a zis DanB mai sus.
0

#15 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 06 November 2013 - 04:31 PM

:) nu cred ca cei care sunt implicati in asa hobby, sau cei care scriem pe-aici, s-ar confrunta cu probleme de genul selectarii unui program. fireste ca am selectat acel program si toti parametrii necesari. din pacate nu va mint. care aveti imaxb6 puteti incerca. am descarcat voit celulele la diferente aleatorii de maxim 0.5V fata de voltajul de stocare 3.8V. Evident ca intre 2 celule s-a ajuns la o diferenta de 0,8V, dar chiar si asa atat timp cat nici o celula nu a avut tensiune mai mica de de 3,4 ...

Imax B6 incearca sa le balanseze vre-o 8-10 minute dupa care afiseaza eroare ca una sau mai multe celule ar fi compromisa desii acumulatorul este ok, nou, fara probleme(inca). ce spun acum nu reprezinta o problema a mea, evident ca am readus bateria la normal, dar ca fapt divers, eu dau vina pe soft atat timp cat softul se ghideaza pe diferentele de peste 0.5V ca sa stabileasca ca o celula ar avea probleme. poate pur si simplu ar trebuii sa aiba inca un AND (Vcx < 3) dar poate ca in viata reala celulele se tin strans legate una de alta ca si voltaj si au considerat ca nu poate fi un caz.

deci ..in fine, eu nu sunt multumit de soft. oricat ar fi lucrat ei la el.
TEL: 0786.607.466
0

#16 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 06 November 2013 - 04:46 PM

personal, am avut ceva experiente neplacute: lasat packurile in model (receptie si aprindere) incarcate full, peste iarna. greseala mea. si in primavera erau numai bune de folosit... ca perne.

de atunci m-am invatat ca intre 2 WE sa le fac storage.

cele care le folosesc strict la electrice (3S), le fac storage si le tin in frigider in cutie metalica. si de ceva vreme nu am mai fost nevoit sa iau alte pack-uri dupa fiecare sezon. si cel mai important, nu am bagat niciodata la storage packuri full. le descarc la zbor si apoi storage. de ce? nu ma intrebati, dar asa am citit ca ar fi cel mai bine.



Mellbo, incearca sa faci o balansare la max 1A sa vezi ce se intampla. am patit-o si eu odata, dar in charge. noroc cu Gore ca mi-a tras o palma peste ceafa si mi-a bagat packul pe LipoBalance cu 1A si a mers perfect

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 06 November 2013 - 04:48 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#17 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 06 November 2013 - 04:54 PM

Pai nimeni nu te opreste sa-ti proiectezi un incarcator dupa gust, atit hardware cit si software

Chinezu' o fi zic ca daca-s asa de nebalansate, e muci pack-ul si mai bine da eroare decit sa te lase sa-l folosesti

Daca esti tare extragi firmware-ul din incarcator si-l modifici

Hint: daca-s asa de muci (sau le-ai dezechilibrat artificial), iti faci un adaptor dintr-un cablu de balansare si le incarci separat cite o celula odata, sau pentru 2S si 3S exista ceva incarcatoare ieftine de 800mA care au canale complet independente si nu au procesor (modelul cu 3 led-uri verzi fara butoane fara nimic altceva)
USER BANNED BY ADMIN
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2013 - 05:21 PM

Eu am un pack LiFe, de Tx cu o celula pe duca, statia da alarma la 8.8V, dar care sunt formati din 2.4 + 3.2 + 3.2V
2,4V la LiFe nu e tragic, inca mai merge.
Ideea este ca la aceast diferenta de 0.8V nu imi refuza incarcarea, asa ca as zice ca e ceva cu chargerul tau... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2013 - 06:32 PM

Exista o firma din Korea numita Bantam. Fac de ani buni de zile unele din cele mai bune chargere, http://bantamtek.com/

Acum cativa ani niste chinezi au reusit sa fure softul de la un charger Bantam si au scos pe piata prima clona.

Se numea IMAX B6 - asta este originalul de care vorbesti tu. Chinezii nu numai ca au copiat softul dar la inceput nici nu stiau ce face si primele valuri de clone nu aveau calibrarea interna facuta (era intr-un meniu ascuns).

Acest Bantam clonat s-a dovedit a fi atat de bun incat mai toate chargerele chinezesti, mai mari, mai mici, mai rotunde, mai patrate au acelasi soft si anume Bantam.

Daca ceva nu iti place vorbeste cu Bantam.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 November 2013 - 06:32 PM

0

#20 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 08 November 2013 - 02:22 AM

Vezi postareaDanB, la 06 November 2013 - 04:54 PM, a spus:

Chinezu' o fi zic ca daca-s asa de nebalansate, e muci pack-ul si mai bine da eroare decit sa te lase sa-l folosesti


Acesta este adevaratul raspuns. Posibil ca in vre-un update de soft al lor sa fi rezolvat problema asta deja, a facut cineva update firmware ptr imax b6 ? m-ar interesa fisierul hex.
TEL: 0786.607.466
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2013 - 08:08 AM

https://github.com/s.../cheali-charger

sa ne spui cum merge

Vezi postareamellbo, la 08 November 2013 - 02:22 AM, a spus:

Acesta este adevaratul raspuns. Posibil ca in vre-un update de soft al lor sa fi rezolvat problema asta deja, a facut cineva update firmware ptr imax b6 ? m-ar interesa fisierul hex.

0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2013 - 08:15 AM

Vezi postareamellbo, la 08 November 2013 - 02:22 AM, a spus:

Acesta este adevaratul raspuns. Posibil ca in vre-un update de soft al lor sa fi rezolvat problema asta deja, a facut cineva update firmware ptr imax b6 ? m-ar interesa fisierul hex.


Nu este, probabil ca nu ai citit postul meu #10.
Eu ti-as propune sa faci urmatoarele: baga-i un program storage si scrie aici daca s-a terminat cu bine, si la ce tensiuni per celula s-a terminat.
Dupa aia, fa o incarcare simpla la 1C, si urmareste cum evolueaza tensiunea dupa ce trec toate de 4V. As fi interesat cand prima atinge 4.1V celelalte cum stau.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 08 November 2013 - 04:50 PM

Am si eu o intrebare, daca la sfarsitul zborului celulele sunt pe la 3,7- 3,8 voloti mai trebuie spuse la storage?
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2013 - 05:00 PM

3.7V in gol da, asta inseamna cam 10-15%
3.8V nu, cam la atat aterizez eu, este cam 25% plin si ii las pana la zborul aviator asa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2013 - 05:03 PM

Un tip pe runryder a mai lamurit cum e treaba cu lipo, lucreaza cu lipo industriale.

Pe scurt daca e peste 3.5V poti sa o pastrezi asa fara probleme. Lipo nu se distrug daca stau descarcate ci daca se duc sub 3V.

Vezi postareaemilemir, la 08 November 2013 - 04:50 PM, a spus:

Am si eu o intrebare, daca la sfarsitul zborului celulele sunt pe la 3,7- 3,8 voloti mai trebuie spuse la storage?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 November 2013 - 05:18 PM

0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2013 - 05:34 PM

Un tip... industriale...
Eu pun pariu ca un pack lasat o luna la 3.5V masurati in gol se umfla, se baga careva ?

Fara sa precizezi exact in ce conditii sunt voltii astia, tragi concluzii total eronate.
Multicopteristii aterizeaza la 3.3V, dar care la 30A continuu inseamna cu totul altceva decat va arata celula aia la un minut dupa ce ai taiat motoarele de tot.
Inca odata 3.5V in gol este extrem de putin ! 3.5V la un heli care consuma ceva zeci de A e cu totul altceva.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 November 2013 - 05:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 08 November 2013 - 08:06 PM

Exista de ceva vreme de la Spektrum baterii LiPo pentru radiocomenzi. E cam bizar pentru ca nu stiu cine naiba s-ar baga sa descarce/incarce bateriile dupa fiecare utilizare pana la tensiunea optima de stocare. Ce am observat pe propria-mi piele e ca bateriile cu cat au capacitate mai mica cu atat sunt mai stabile. Probabil suprafata polimerului e mai mica si deci sunt mai putine sanse sa cedeze undeva. Poate ca observatia mea nu e suficienta ca sa putem trage o concluzie ferma dar mie bateriile de Nano care au sute de cicluri pe ele si nu au fost tinute nici macar o data la tensiunea de stocare nu mi-au facut probleme. Cele de 450... se umfla singurele in 2 saptamani!
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2013 - 08:10 PM

Cele de receptie si transmisie sunt de curent mic, maxim 5C, si au cu totul alta chimie, care le permite sa fie lasate in orice stare timp lung.
Diferenta este substantiala la comportament, de exemplu ale mele de 1500mAh LiFe 1C au rezistenta interna de 150-200mO per celula, fata de 3-5mO cat au cele de propulsie de aceasi capacitate si C mult mai mare.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 November 2013 - 08:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 08 November 2013 - 08:30 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 November 2013 - 08:10 PM, a spus:

Cele de receptie si transmisie sunt de curent mic, maxim 5C, si au cu totul alta chimie, care le permite sa fie lasate in orice stare timp lung.
Diferenta este substantiala la comportament, de exemplu ale mele de 1500mAh LiFe 1C au rezistenta interna de 150-200mO per celula, fata de 3-5mO cat au cele de propulsie de aceasi capacitate si C mult mai mare.


Daca zici tu... Eu credeam ca LiPo e LiPo! Nu vorbim de alte tipuri de baterii.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 November 2013 - 09:10 PM

Nu ca zic eu... :)
Litiul in bateriile astea se combina cu o multitudine de diferite chimicale ca sa dea un comportament sau altul.
Arunca o privire aici si o sa te lamuresti :)
http://www.mpoweruk....cell_design.htm
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro