Modelism - RHC Forum: Scanare 3D de precizie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Scanare 3D de precizie

#1 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 November 2013 - 07:13 PM

Salutare,

unul din taskurile pe care le am acum de facut este scanarea si ulterior frezarea unei elici de avion
problema e ca scanarea 3D trebuie facuta la o rezolutie/precizie cat mai buna, cerintele ptr precizie ar fi undeva la +/- 0.2mm
initial am trimis elicea (pala de fapt) la cineva care are scanner 3D dar dupa o luna jumate mi-a dat un scan care in cele mai fericite cazuri poate fi folosit intr-o animatie de 3DMax, nicidecum in productie/replicare

Pala elicei are cam 1m lungime si este facuta (originalul) din firba de carbon cu miez de lemn, elicea este "industrial", nu homemade

Pana acum am incercat o scanare cu sonda (touch probe) dar pala este destul de elastica si imi apar erori la scanare
Am incercat sa o sprijin cat mai bine sub ea dar degeaba, ptr o scanare precisa mi-ar trebui un "negativ" sub pala, astfel incat sa nu se deformeze deloc
Aici, recunosc, intervine si sonda mea care are o precizie si repetabilitate de +/- 0.05mm dar care in acelasi timp are si un arc mai taricel care influenteaza scanarea. Din pacate nu pot reduce taria arcului ptr ca se va deteriora precizia sau chiar functionalitatea sondei. Iar bani ptr o sonda sensibila nu prea sunt...

Asa ca am trecut la scanare non-contact. Scanare SL (structured light).
Problema aici e de camera. Un webcam normal nu prea face fata la ce am eu nevoie. Cele mai jmechere webcamuri, ca rezolutie, sunt - cel putin - cele de la Logitech, C920 si 9000 Pro. Problema cu ele e ca, desi au rezolutie, partea optica nu e prea adecvata scanarii de precizie. Poti scana cu ele dar nu la rezolutii d-astea de care am eu nevoie

Alternativa? In loc de camera video, o camera foto si capturarea manuala a fiecarui cadru in parte
Ca soft am folosit aplicatia David-Laserscanner, nu cred ca este cea mai buna dar este cea mai abordabila, cel putin ptr mine. Si marele avantaj e ca suporta "captura" offline
Asa ca am folosit un relative banal aparat foto, un Nikon Coolpix P80 pe care m-am chinuit 2 zile sa-l fac sa fotografieze cum vreau eu (mod manual, nenumarate teste, timpi expunere, focus, etc etc) dar pana la urma am reusit sa-l mint si sa-l fac sa faca ce vreau eu

Dupa asta a inceput "scanarea"! Aproape 3000 de instantanee in mai putin de 12h (de la ora 16:00 pana la ora 6:00 a doua zi), impartite in 46 de pozitii diferite de scanare!
Am innebunit cu operatiunea asta dar rezultatele sunt imbucuratoare dar inca nu pot sa spun si multumitoare

Una din marile probleme e aliniera scanarilor. "David" stie de aliniere dar destul de rudimentar
Rapidform pare extrem de lacom in resurse si pana nu pun mana pe o statie grafica nu prea as avea tupeu sa-l rulez
Meshlab imi pare extrem de greoi.

Cine a mai facut asa ceva imi poate recomanda vreun soft? Dar nu ceva cu multe zerouri ca e criza :D
Sau... e cineva care stie bine Meshlab?

Daca e sa ma iau dupa alinierile din David, precizia de scanare (si reasamblare a scan-urilor) este undeva de +/- 0.5mm dar inca nu ma multumeste
Marea problema nu e cand scanez "fetele" palei (intradosul si extradosul), acolo sunt sufficient de multe zone care inlesnesc alinierea si "fetele" ies bine
problema apare cand trebuie sa aliniez intre ele cele doua fete deoarece bordul de atac si mai ales bordul de scurgere sunt destul de ascutie, nu prea exista multe "puncte" care sa defineasca précis unghiul intre cele doua fete

Am incercat si scanare perpendiculara pe bordurile palei dar in multe cazuri nu am putut obtine rezultate utilizabile din cauza ca intradosul palei este usor concave si suprafata lui intra in umbra
Ideal ar fi sa folosesc o scanare stereoscopica, cu 2 camera dar David nu stie de asta si pana acum am gasit un singur soft care stie de asa ceva insa lucreaza numai cu camera EOS de la Canon (si doar cu anumite EOS-uri, clar, alea scumpe) :D

O sa revin cu niste imagini ale palei scanate dar pana atunci I-as ruga pe cei ce au mai facut scanari 3D sa-mi mai directioneze/corecteze putin pasii cu ceva sfaturi

Multumesc anticipat,
Seba
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#2 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 07 November 2013 - 04:16 PM

Vezi postareasebba, la 03 November 2013 - 07:13 PM, a spus:

Salutare,

unul din taskurile pe care le am acum de facut este scanarea si ulterior frezarea unei elici de avion
problema e ca scanarea 3D trebuie facuta la o rezolutie/precizie cat mai buna, cerintele ptr precizie ar fi undeva la +/- 0.2mm
initial am trimis elicea (pala de fapt) la cineva care are scanner 3D dar dupa o luna jumate mi-a dat un scan care in cele mai fericite cazuri poate fi folosit intr-o animatie de 3DMax, nicidecum in productie/replicare

Pala elicei are cam 1m lungime si este facuta (originalul) din firba de carbon cu miez de lemn, elicea este "industrial", nu homemade

Pana acum am incercat o scanare cu sonda (touch probe) dar pala este destul de elastica si imi apar erori la scanare
Am incercat sa o sprijin cat mai bine sub ea dar degeaba, ptr o scanare precisa mi-ar trebui un "negativ" sub pala, astfel incat sa nu se deformeze deloc
Aici, recunosc, intervine si sonda mea care are o precizie si repetabilitate de +/- 0.05mm dar care in acelasi timp are si un arc mai taricel care influenteaza scanarea. Din pacate nu pot reduce taria arcului ptr ca se va deteriora precizia sau chiar functionalitatea sondei. Iar bani ptr o sonda sensibila nu prea sunt...

Asa ca am trecut la scanare non-contact. Scanare SL (structured light).
Problema aici e de camera. Un webcam normal nu prea face fata la ce am eu nevoie. Cele mai jmechere webcamuri, ca rezolutie, sunt - cel putin - cele de la Logitech, C920 si 9000 Pro. Problema cu ele e ca, desi au rezolutie, partea optica nu e prea adecvata scanarii de precizie. Poti scana cu ele dar nu la rezolutii d-astea de care am eu nevoie

Alternativa? In loc de camera video, o camera foto si capturarea manuala a fiecarui cadru in parte
Ca soft am folosit aplicatia David-Laserscanner, nu cred ca este cea mai buna dar este cea mai abordabila, cel putin ptr mine. Si marele avantaj e ca suporta "captura" offline
Asa ca am folosit un relative banal aparat foto, un Nikon Coolpix P80 pe care m-am chinuit 2 zile sa-l fac sa fotografieze cum vreau eu (mod manual, nenumarate teste, timpi expunere, focus, etc etc) dar pana la urma am reusit sa-l mint si sa-l fac sa faca ce vreau eu

Dupa asta a inceput "scanarea"! Aproape 3000 de instantanee in mai putin de 12h (de la ora 16:00 pana la ora 6:00 a doua zi), impartite in 46 de pozitii diferite de scanare!
Am innebunit cu operatiunea asta dar rezultatele sunt imbucuratoare dar inca nu pot sa spun si multumitoare

Una din marile probleme e aliniera scanarilor. "David" stie de aliniere dar destul de rudimentar
Rapidform pare extrem de lacom in resurse si pana nu pun mana pe o statie grafica nu prea as avea tupeu sa-l rulez
Meshlab imi pare extrem de greoi.

Cine a mai facut asa ceva imi poate recomanda vreun soft? Dar nu ceva cu multe zerouri ca e criza :D
Sau... e cineva care stie bine Meshlab?

Daca e sa ma iau dupa alinierile din David, precizia de scanare (si reasamblare a scan-urilor) este undeva de +/- 0.5mm dar inca nu ma multumeste
Marea problema nu e cand scanez "fetele" palei (intradosul si extradosul), acolo sunt sufficient de multe zone care inlesnesc alinierea si "fetele" ies bine
problema apare cand trebuie sa aliniez intre ele cele doua fete deoarece bordul de atac si mai ales bordul de scurgere sunt destul de ascutie, nu prea exista multe "puncte" care sa defineasca précis unghiul intre cele doua fete

Am incercat si scanare perpendiculara pe bordurile palei dar in multe cazuri nu am putut obtine rezultate utilizabile din cauza ca intradosul palei este usor concave si suprafata lui intra in umbra
Ideal ar fi sa folosesc o scanare stereoscopica, cu 2 camera dar David nu stie de asta si pana acum am gasit un singur soft care stie de asa ceva insa lucreaza numai cu camera EOS de la Canon (si doar cu anumite EOS-uri, clar, alea scumpe) :D

O sa revin cu niste imagini ale palei scanate dar pana atunci I-as ruga pe cei ce au mai facut scanari 3D sa-mi mai directioneze/corecteze putin pasii cu ceva sfaturi

Multumesc anticipat,
Seba



salut,poate ca nu are legatura cu raspunsul dar cochetez cu ideea de a cumpara un scanner de la david.daca ai lucrat cu asa ceva inseamna ca cineva de pe acolo are.crezi ca as putea avea mai multe detalii,eventual un contact,o vizita,poate un sfat daca merita sau nu.
toate cele bune
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 November 2013 - 05:51 PM

salut

David e bun dar e limitat din cauza ca lucreaza cu o singura camera
acum, dupa ce am butonat destul de mult, imi dau seama de avantajele scanarii cu 2 camere, stereoscopic
mai ales la modele ca elicea de avion unde zona de contact (bordurile de atatc si scurgere) dintre fete (extrados si intrados) este redusa si nu se poate procesa cu precizie mare reasamblarea scanarilor

depinde acum ce vrei sa scanezi, cu ce precizie, dar ptr chestii pretentioase gen elicea mea, david nu prea face fata decat greu si cu mult timp pierdut
ca sa pot scana cu precizie trebuie sa scanezi bucati mici si apoi sa le reasamblez
ca sa scanez tot modelul odata nu ajunge rezolutia de la camera
cand ajunge rezolutia de la camera (metoda image grabbing) nu mai ajunge rezolutia din videoproiector
cand totul este pus la punct (dotare gen studio foto) nu mai ajunge puterea de procesare a computerului (core2duo la 3GHz si 4Gb ram e cam la limita de jos, trebuie neaparat o statie grafica cu multe core si mult, MULT ram)

atasez imediat o scanare de test cu o masina de insurubat makita, scanata si procesata cu david
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 November 2013 - 05:56 PM

david SLS scan results

zona mandrinei, care e neagra, nu a iesit aproape deloc
la fel, varful de surubelnita, metalic lucios
zonele de jos, de culoare verde si rosu, au iesit acceptabil

si asta vroiam sa mai specific in postul anterior, atat david cat si alti producatori de scannere 3D recomanda "vopsirea" modelului cu un spray care aplica o pulbere alba, mata peste model
orice chestie neagra aproape ca nu iese si orice zona lucioasa, reflexiva, deterioreaza scanarea
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 November 2013 - 06:07 PM

nu pot uploada STL-ul aici, e prea mare
pe moment doar un screenshoot
o sa uploadez altundeva fisierul STL si revin cu linkul

Imagine atasata: makita-01.jpg
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#6 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 08 November 2013 - 10:01 AM

Vezi postareasebba, la 07 November 2013 - 06:07 PM, a spus:

nu pot uploada STL-ul aici, e prea mare
pe moment doar un screenshoot
o sa uploadez altundeva fisierul STL si revin cu linkul

Atasament makita-01.jpg


multumesc pt raspuns.
pt a nu incarca topicul as putea sa te apelez pe privat sa-mi dai mai multe detalii?
toate cele bune
0

#7 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 08 November 2013 - 01:09 PM

sigur, "0732.25 si 0000" sau "sebba at end dot ro"


am urcat si modelul 3D scanat la adresa http://htm.ro/FusionResult.zip
are vreo 92 Mb
nu este prelucrat deloc, doar ceva "curatare" facuta de david
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#8 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 08 November 2013 - 02:00 PM

Vezi postareasebba, la 08 November 2013 - 01:09 PM, a spus:

sigur, "0732.25 si 0000" sau "sebba at end dot ro"


am urcat si modelul 3D scanat la adresa http://htm.ro/FusionResult.zip
are vreo 92 Mb
nu este prelucrat deloc, doar ceva "curatare" facuta de david



salut.
am dat un pm dar in acelasi oment s-a restart calculatorul si nu stiu daca a plecat.
daca este am scris cite ceva.daca nu o sa o iau de la capat
toate cele bune
0

#9 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 09 November 2013 - 04:11 PM

Am primit, am răspuns. Tu ai primit ce am scris eu?
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#10 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 09 November 2013 - 08:57 PM

O scanare non-contact exista si in domeniul topo-geodezie pt. redarea geometriei terenurilor, site-uri arheologice, cosuri interioare de vulcani inactivi, urmarirea deformarii constructiilor, etc. Statiile scaner pot lucra cu rezolutii de 1 punct la fiecare 3mm/100m (distanta pana la obiect) si masurarea distantei destul de precisa 1...2mm +/-1...2mm/km. Problema este ca datorita costului (50000...90000€) exista putine astfel de aparate si probabil costul unei lucrari nu este tocmai mic. Intreaba la facultati de profil cadastru sau geografie poate ca cine le foloseste va poate confirma sau infirma daca o astfel de scanare se poate face la rezolutia si precizia dorita .
In God we trust, all others must pay cash!
0

#11 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 09 November 2013 - 09:12 PM

merci de info dar din ce am cautat/gasit pana acum ori sunt preturi total inabordabile ori rezultatele sunt intutilizabile ori ambele :D

problema acum la mine consta in faptul ca nescanand cu camera stereoscopica nu pot alinia cu precizie fetele palei
fiecare suprafata a palei o pot scana cu rezolutie/precizie multumitoare, acceptabila, precizie cam de +/-3 zecimi
problema apare la imbinarea suprafetelor, muchiile de imbinare fiind mici, cu raze mici, nu asigura suficiente puncte care sa realizeze precis asamblarea partilor

am imbunatatit insa rezultatele cu adaugarea unor tevi in lateralele palei si paralel cu axa palei, tevi care sunt pe post de elemente de referinta
va trebui sa ma lucrez la partea asta si sa gasesc niste elemente externe de referinta mai bune

"la carte" se folosesc niste sfere, sfere care sunt detectate de soft si care sunt folosite ca referinta cand se face asamblarea scanarilor
ceva sfere cred ca as gasi dar e cam dificil sa le pozitionez stabil/rigid in jurul palei
si mi-ar trebui si cam multicele

o sa incerc sa merg pe aceeasi idee dar cu alte forme
din pacate alte forme nu vor mai fi recunoscute de soft ca elemente de referinta dar sper ca le voi putea plasa mult mai usor in jurul palei astfel incat sa fie fixe/rigide si sa-si faca rolul de referinta
le voi "curata' dupa aceea, manual
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#12 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 09 November 2013 - 11:23 PM

Servus!

Am citit rapid si uneori printre randuri, dar poate te ajuta parerea mea:

De ce nu incerci sa citesti anumite cote(&altele) ale piesei si apoi faci interpolare/extrapolare in soft CAD?
Oricum la o metoda precisa ai acces mai greu din cauze financiare si o sa ai erori.

Cauta un aparat de citit coordonate(gen micro-scribe) > fixeaza bine pala pe o parte > citesti > intorci pala&fixezi> citesti > filtrare in CAD.
Obtii niste curbe/spline/polilinii pt piesa si generezi piesa in CAD, pe bucati, folosind datele colectate si "curatate".

Succes !


PS: eu fac oarece "reverse engineering" la serviciu si am ajuns la concluzia ca linia trasa de mine cu mouseul e cea mai dreapta :D
0

#13 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 09 November 2013 - 11:34 PM

PS2: incerci cumva sa faci o matrita pentru fibra de sticla/carbon?
0

#14 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 November 2013 - 10:00 AM

Da, la final extragsecțiunile din forma scanata si generez forma matematic dar înainte de asta vreau sa obțin o scanare cat mai precisă
Va fi cam inevitabil sa nu trag puțin cu mouse-ul de ceva linii...

Si da, se vor freza doua pozitive, extra dos si intra dos pentru realizarea matritelor din fibra

Tnx
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#15 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 11 November 2013 - 11:37 AM

primele rezultate cu adevarat multumitoare
in prima poza este modelul scanat, butucul palei, cu "pauze" de la prinderea ce a trebuit sa o fac
in a doua este generat un cilindru care "imbraca" partea semicilindrica a butucului palei
in realitate diametrul butucului este de 130mm
cilindrul generat in functie de suprafetele scanate (cele marcate cu rosu, folosite ca referinta), are 130.09mm

ma pot declara super multumit ;)

Imagine atasata: test-0.jpg Imagine atasata: test-1.jpg
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#16 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 November 2013 - 10:36 PM

Vezi postareasebba, la 03 November 2013 - 07:13 PM, a spus:

Salutare,

unul din taskurile pe care le am acum de facut este scanarea si ulterior frezarea unei elici de avion
problema e ca scanarea 3D trebuie facuta la o rezolutie/precizie cat mai buna, cerintele ptr precizie ar fi undeva la +/- 0.2mm
initial am trimis elicea (pala de fapt) la cineva care are scanner 3D dar dupa o luna jumate mi-a dat un scan care in cele mai fericite cazuri poate fi folosit intr-o animatie de 3DMax, nicidecum in productie/replicare

Pala elicei are cam 1m lungime si este facuta (originalul) din firba de carbon cu miez de lemn, elicea este "industrial", nu homemade

Pana acum am incercat o scanare cu sonda (touch probe) dar pala este destul de elastica si imi apar erori la scanare
Am incercat sa o sprijin cat mai bine sub ea dar degeaba, ptr o scanare precisa mi-ar trebui un "negativ" sub pala, astfel incat sa nu se deformeze deloc
Aici, recunosc, intervine si sonda mea care are o precizie si repetabilitate de +/- 0.05mm dar care in acelasi timp are si un arc mai taricel care influenteaza scanarea. Din pacate nu pot reduce taria arcului ptr ca se va deteriora precizia sau chiar functionalitatea sondei. Iar bani ptr o sonda sensibila nu prea sunt...

Asa ca am trecut la scanare non-contact. Scanare SL (structured light).
Problema aici e de camera. Un webcam normal nu prea face fata la ce am eu nevoie. Cele mai jmechere webcamuri, ca rezolutie, sunt - cel putin - cele de la Logitech, C920 si 9000 Pro. Problema cu ele e ca, desi au rezolutie, partea optica nu e prea adecvata scanarii de precizie. Poti scana cu ele dar nu la rezolutii d-astea de care am eu nevoie

Alternativa? In loc de camera video, o camera foto si capturarea manuala a fiecarui cadru in parte
Ca soft am folosit aplicatia David-Laserscanner, nu cred ca este cea mai buna dar este cea mai abordabila, cel putin ptr mine. Si marele avantaj e ca suporta "captura" offline
Asa ca am folosit un relative banal aparat foto, un Nikon Coolpix P80 pe care m-am chinuit 2 zile sa-l fac sa fotografieze cum vreau eu (mod manual, nenumarate teste, timpi expunere, focus, etc etc) dar pana la urma am reusit sa-l mint si sa-l fac sa faca ce vreau eu

Dupa asta a inceput "scanarea"! Aproape 3000 de instantanee in mai putin de 12h (de la ora 16:00 pana la ora 6:00 a doua zi), impartite in 46 de pozitii diferite de scanare!
Am innebunit cu operatiunea asta dar rezultatele sunt imbucuratoare dar inca nu pot sa spun si multumitoare

Una din marile probleme e aliniera scanarilor. "David" stie de aliniere dar destul de rudimentar
Rapidform pare extrem de lacom in resurse si pana nu pun mana pe o statie grafica nu prea as avea tupeu sa-l rulez
Meshlab imi pare extrem de greoi.

Cine a mai facut asa ceva imi poate recomanda vreun soft? Dar nu ceva cu multe zerouri ca e criza :D
Sau... e cineva care stie bine Meshlab?

Daca e sa ma iau dupa alinierile din David, precizia de scanare (si reasamblare a scan-urilor) este undeva de +/- 0.5mm dar inca nu ma multumeste
Marea problema nu e cand scanez "fetele" palei (intradosul si extradosul), acolo sunt sufficient de multe zone care inlesnesc alinierea si "fetele" ies bine
problema apare cand trebuie sa aliniez intre ele cele doua fete deoarece bordul de atac si mai ales bordul de scurgere sunt destul de ascutie, nu prea exista multe "puncte" care sa defineasca précis unghiul intre cele doua fete

Am incercat si scanare perpendiculara pe bordurile palei dar in multe cazuri nu am putut obtine rezultate utilizabile din cauza ca intradosul palei este usor concave si suprafata lui intra in umbra
Ideal ar fi sa folosesc o scanare stereoscopica, cu 2 camera dar David nu stie de asta si pana acum am gasit un singur soft care stie de asa ceva insa lucreaza numai cu camera EOS de la Canon (si doar cu anumite EOS-uri, clar, alea scumpe) :D

O sa revin cu niste imagini ale palei scanate dar pana atunci I-as ruga pe cei ce au mai facut scanari 3D sa-mi mai directioneze/corecteze putin pasii cu ceva sfaturi

Multumesc anticipat,
Seba


Salutare,

Raspuns putin intarziat. In legatura cu imbinarea mesh-urilor. www.geomagic.com
Cei ce au preluat Sensable din cate stiu. Au acolo mai multe produse, unul dintre ele bazandu-se pe scanare.

Succes in continuare,
Mihai
0

#17 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 29 November 2013 - 10:48 PM

merci frumos Mihai, intradevar cam pe acolo am ajuns
astept acum sa-mi ajunga statia grafica sa pot lucra totusi in timp real

ii cer scuze si lui cres cu ocazia asta ca l-am cam intarziat cu ce i-am promis
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#18 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 01 December 2013 - 11:40 PM

Ca si o solutie "ieftina", ce parere ai de nextengine?

Am citit review-uri destul de bunicele despre el. Erau pe la 1500 USD refurbished intr-o vreme. Nou parca e 2000-2200.
La mine e pe lista de cumparat candva pe viitor.

Salutare,
Mihai
P.S. - am avut si eu multe nopti nedormite si fail-uri cu David. E aiurea cum vezi ici colo cate o lucrare David, care te-ar multumi. Dar sa scoti tu asa ceva concret, niciodata.

Aceasta postare a fost editata de pupetxls: 01 December 2013 - 11:41 PM

0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 01 December 2013 - 11:58 PM

david e ok ptr pretul pe care il are (ca soft)
de nextengine nu stiu ce sa zic, nu am sapat inca pe acolo

problema majora cu davind insa nu cred ca e de la soft ci de la hardware
daca ai fi vazut la ce "camera obscura" am ajuns sa fac... te-ai fi prapadit de ras
o patura agatata in tavan si care inconjura obiectul de scanat si apoi "tapetata" patura cu o panza neagra ca sa elimin zgomotele
a mers insa, am reusit sa obtin rezultate constante si putine interferente

o alta mare problema e camera
trebuie si rezolutie buna dar mai ales trebuie o buna parte optica, sa poti lucra usor si stabil cu zoom-ul, cu expunerile si binenteles cu focalizarea

videoproiectorul, la scanarile cu lumina structurata, e bine sa fie unul fullhd dar merge si unul mai "normal"
cu lasere de precizie nu am incercat ca alea bune sunt pe la cateva sute de eur/usd bucata
din cauza asta prefer varianta cu lumina structurata

multi insa ignora importanta paternurilor de calibrare
eu le-am facut pe alucobond, rigide, dar tot m-am chinuit mult sa le fac sa stea si perfect perpendiculare
acum vreau sa le fac un cadru special ptr ele din profile de aluminiu

un prieten a comandat si coating spray-ul de la david
sunt tare curios de diferentele de la scanare dupa ce-l voi folosi
elicea de exemplu am vopsit-o in alb mat dar care nu e foarte mat si produce reflexii
la fel si alte obiecte unde din cauza reflexiilor umbrele sunt tratate cam aiurea si in multe cazuri apare muchii "manjite" care trebuie corectate manual
merge si "automat" dar cu expuneri din multe puncte si ptr asta trebuie o prindere a obiectului care sa aibe 2 grade de libertate, rotative
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#20 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 December 2013 - 02:35 AM

Mda, suna tare cunoscut procedeul :)
Am incercat si eu o caruta de variante. Cred ca vreo doua saptamani numai cu asta mi-am pierdut noptile. Am incercat vreo trei camere diferite, fiecare setare posibila, am grunduit macheta, am facut nu mai stiu cate variante de miscare a camerei, de la cnc, la axa rotativa si tot degeaba. Singura chestie care nu am incercat-o, a fost sa dau o suta si ceva de euro pe un laser "teoretic" bun.

Bine, asta se intampla prin 2009-2010 candva.

Mai era pe vremea aceea, 3dscanning.ro. Mi-au cerut 100 de euro pentru scanare la o macheta aprox 300x200x100mm. Scanarea lor dura 24 de ore. Nu s-a mai ales nimic la urma.

Din cate am mai citit, fiecare scanner, inclusiv cele de zeci de mii de euro au bubele lor, fiecare fiind bun "doar" in anumite conditii. Si se pare, ca tot NextEngine ramane solutia cea mai "ieftina" cu rezultate decente.

La noi in sat, este o firma cu vreo 200-250 de proiectanti. Industria auto mainly. O mare parte din munca lor, e reverse. Rebuild din 3d scan.
Nu vei avea niciodata o piesa ok, din punct de vedere ingineresc. Un simplu exemplu ar fi izolarea suprafetelor la CAM.
Variante ar fi cateva:
Eu luam mesh-ul din David, il bagam in Rhino si split/weld; sau, tot in Rhino, foloseam TSplines, cred ca varianta 3. Nu mai tin minte, dar avea ceva de puteai sa faci SubD, direct pe scan, cu rezultate satisfacatoare. Semi-manual din snap-uri. Gasesti pe YouTube.

Daca vrei sa oferi ca si serviciu scanare 3d, poate o investitie in NextEngine ar fi ok. Daca vrei sa obtii 3d din obiect real, ca sa-l duci mai departe, sfatul meu e un 3d probe, si point cloud ca sa-ti faci wireframe-ul de lucru. Dupa care, Rhino, SW, Catia, NX ce ti-e la indemana.

Cu parere de rau, ma bucur ca mai sunt aiuriti pe lumea asta. Stiu ca e frustrant, dar ma bucur ca nu sunt singurul hehe.

Numai bine,
Mihai
0

#21 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 December 2013 - 08:42 AM

Citeaza

Mi-au cerut 100 de euro pentru scanare la o macheta aprox 300x200x100mm


pe ceva asemanator mi-au cerut unii mie 300 eur acum vreo 2-3 luni (cred ca altii, nu cei de care zici tu)
recunosc, nu e simplu, dar parca nici 300 eur... si era un model ornamental unde 1mm diferenta chiar nu conteaza...

nu intentionez sa ofer servicii de scanare, cel putin nu acum...

--

nu esti singurul aiurit si nu are de ce sa-ti para rau! mie nu-mi pare rau ca-s aiurit! facem club? :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#22 Useril este offline   dan ionut 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 03-December 13

Postat 05 December 2013 - 11:56 PM

Scannerul asta l-a incercat cineva?

http://3d-printer-sc...color-p383.html

pare a fi ok, dupa specificatii...
0

#23 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 06 December 2013 - 12:28 AM

din pacate eu sunt atat de satul de ce se vinde in RO incat evit din start sa caut prin ofertele autohtone
pana si ceapa din piata noastra e produsa in Olanda asa ca nu vad care ar fi sansele sa gasesc ceva mai ieftin in RO si mai scump afara

deci raspunsul, cel putin al meu, e NU :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#24 Useril este offline   azer 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-April 12

Postat 29 October 2014 - 09:30 PM

Salutare,

Nu stiu daca inca mai este de actualitate problema, dar cred ca as putea sa va ajut in a face o scanare 3D chiar si la obiecte de dimeniuni mari. Daca exista doritori,va rog sa imi spuneti
0

#25 Useril este offline   kappa_ii 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 06-April 14

Postat 02 November 2014 - 06:01 PM

in final ai reusit sa scanezi conform doriintelor ?
0

#26 Useril este offline   azer 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-April 12

Postat 02 November 2014 - 09:35 PM

lucrez zilnic cu echipamente metrologice ce folosesc scannere laser ce sunt folosite pentru control si pentru rev. eng.[bineinteles ca pointcloudul rezultat este trecut prin alt soft pentru a scoate un model 3d perfect]. O precizie de 200um nu e o problema...echipamentele lucreaza la o precizie mult mai buna de atat...
Revenim...daca mai sunt doritori pentru asa ceva, sa se arate la fata:)
0

#27 Useril este offline   azer 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-April 12

Postat 02 November 2014 - 10:13 PM

exemplu: componente auto

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG

0

#28 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 27 November 2014 - 12:58 PM

Salut,

S-ar putea sa fiu interesat, dar depinde de ce fel de fisiere poti sa exporti.
Mesh sau Point Cloud ma incurca pentru ca piesele pe care le am sunt foarte complexe.

STEP sau IGES?

Exista vreo posibilitate sa imi trimiti orice fisier (mai complex daca ai) in format STEP sau IGES?
Totul se rezuma la cat mai am eu de lucru ulterior pe piesa pe care o primesc de la tine.

Discutam de piese cu dimensiuni aproximative de 2000 x 1500 x 500mm.

Piesele sunt compuse din elemente din metal, plastic, cauciuc si sticla. Vopsit, eloxat, etc. Matuirea piesei sub orice varianta pentru scanare este exclusa!

Daca poti sa imi dai si informatii legate despre timp sau pret.

Multumesc anticipat,
Stima,
Mihai
P.S. - adresa de email este: studio.proiectare(at)gmail.com
sau zerosaptecincisapte sasecinci sasecinci nouasapte
0

#29 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 14 December 2014 - 12:49 PM

Vezi postareapupetxls, la 27 November 2014 - 12:58 PM, a spus:


Piesele sunt compuse din elemente din metal, plastic, cauciuc si sticla. Vopsit, eloxat, etc. Matuirea piesei sub orice varianta pentru scanare este exclusa!



Salut.

Exista un spray, gen cele cu care aplici pe ferestre braduti, stelute si fulgi de nea, folosit in scanarea laser. Se sterge cu carpa uscata, nu lasa urme, nu are solventi.

Nici asa ceva nu se poate folosi pe piesele tale !? Cu suprafete metalice lustruite/eloxate nu ar fi o problema, in schimb sticla, sticla ma ingrijoreaza.

Cheers,
Para.
0

#30 Useril este offline   21222 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-February 08

Postat 20 January 2015 - 06:26 PM

salut,
as avea ceva piese de scanat
cum putem vb?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro