Modelism - RHC Forum: Sebart Angel 50E - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sebart Angel 50E setup electric

#1 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 07:29 PM

De ceva timp am la cutie un Sebart Angel 50E si as dori sa-l motorizez electric dar nu prea stiu ce setup sa aleg, cel dat pe site-ul lui Sebart cu Haker A50-16S imi pare prea scump si din aceasta cauza caut alte setup-uri similar cu acel motor Haker A50-16S, am gasit doua variante una data de Lindinger iar alta la HobbyKing dar nu ma pricep pe care sa o aleg dintre cele doua asa ca cer un mic ajutor de la cei care au avut acest model sau similar motorizat tot electric, am sa pun in continuare specificatiile celor 3 motorizari cu rugamintea de a primi niste sfaturi de la cei ce se pricep mai bine ca mine in motorizari electrice.

Am atasat o poza cu un table in Excel cu caracteristicile celor 3 motorizari ....

Fisiere atasate


Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#2 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 07:32 PM

Scuze ..... trebuia sa deschid topicul la ARF Review nu la KIT Review .... ROG un moderator sa mute topicul la ARF Review.

Multumesc
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 November 2013 - 07:52 PM

oare as putea sa tin in cutie o bijuterie ca astsa????Probabil nu...
Astept sa vad cum decurg "ostilitatile".
0

#4 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 07:54 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 02 November 2013 - 07:52 PM, a spus:

oare as putea sa tin in cutie o bijuterie ca astsa????Probabil nu...
Astept sa vad cum decurg "ostilitatile".


Cand ai un bebe care "consuma" TOT timpul liber cred ca nu ai avea de ales ..... am o gramada de proiecte care asteapta, de aceea am scos la vanzare si kit-ul ala superb de Cessna 182 de la Top Flite.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 02 November 2013 - 07:55 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#5 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 02 November 2013 - 08:01 PM

Eu as pune in tabel si un Roxxy; http://sierra.ro/Mot...0KV-p6252p.html
Bine, asta e o sugestie dar tipul exact mai depinde si de elicea recomandata de fabricantul modelului, de greutatea totala si de numarul de celule folosite.
Nu am avut nicio neplacere cu motoarele astea si le folosesc de citiva ani. Valorile de tractiune realiste ar fi cam la 80-90% din cele preconizate.
Cu HK as fi insa circumspect; sa verifici cu mare atentie ce zic oamenii aia care au cumparat deja.
Spor
0

#6 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 November 2013 - 08:10 PM

Incearca si aici;
http://www.der-schwe...-4025_12t-510kv
0

#7 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 08:13 PM

Baterie 6S LiPo si elice recomandata APC 16x10E .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2013 - 08:19 PM

L-am mutat. La motoarele hobbyking trebuie sa te documentezi bine. De multe ori caracteristicle nu corespund, in special KV-ul. Ca puterea e foarte optimista e mai putin important.

Vezi postareaTeo-Costin, la 02 November 2013 - 07:32 PM, a spus:

Scuze ..... trebuia sa deschid topicul la ARF Review nu la KIT Review .... ROG un moderator sa mute topicul la ARF Review.

Multumesc

0

#9 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 02 November 2013 - 08:28 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 02 November 2013 - 08:13 PM, a spus:

Baterie 6S LiPo si elice recomandata APC 16x10E .....


Atentie la mA...
Pe un model de 4Kg, elice 16*8 motor Roxxy seria 50 cu 325kV ul parca, 6s 2650mA asigura numai 2! minute de zbor. As putea trage la 3 minute dar vreau sa tin o vreme bateriile astea (2 de 3 celule in serie). Bateriile au 35C descarcare permanenta. Ma gindesc deja la 3300mA sau mai mult...
0

#10 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 08:35 PM

Vezi postareabizu, la 02 November 2013 - 08:28 PM, a spus:

Atentie la mA...
Pe un model de 4Kg, elice 16*8 motor Roxxy seria 50 cu 325kV ul parca, 6s 2650mA asigura numai 2! minute de zbor. As putea trage la 3 minute dar vreau sa tin o vreme bateriile astea (2 de 3 celule in serie). Bateriile au 35C descarcare permanenta. Ma gindesc deja la 3300mA sau mai mult...


Eu ma gandeam la baterii la 6S LiPo undeva la 4000MAh sau chiar 5000MAh
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#11 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 November 2013 - 08:36 PM

Ia legatura cu @mvpricop.
El a avut un Angel 50 cu care a si concurat acum doi ani la F3A.
S-ar putea ca el sa mai aiba motorul.
0

#12 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 08:41 PM

Vezi postareadan 73, la 02 November 2013 - 08:36 PM, a spus:

Ia legatura cu @mvpricop.
El a avut un Angel 50 cu care a si concurat acum doi ani la F3A.
S-ar putea ca el sa mai aiba motorul.


I-am trimis un email caci mesageria ii este plina .... vedem ce zice cand o vedea mesajul. Mercic Dan.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#13 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 02 November 2013 - 09:10 PM

Am motorul, dar e prea slab. M-am chinuit doi ani cu un model submotorizat.
Ar trebui ceva de vreo 1200-1500W reali, sau ma rog, echivalent ca putere cu ce recomanda Sebart.

Modelul era destul de sensibil la vant, dar e bun daca il iei ieftin.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#14 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 November 2013 - 09:27 PM

Vezi postareamvpricop, la 02 November 2013 - 09:10 PM, a spus:

Am motorul, dar e prea slab. M-am chinuit doi ani cu un model submotorizat.
Ar trebui ceva de vreo 1200-1500W reali, sau ma rog, echivalent ca putere cu ce recomanda Sebart.

Modelul era destul de sensibil la vant, dar e bun daca il iei ieftin.


Mercic Victor .... deci ar fi bun motorul acesta recomandat de Lindinger?

ACESTA
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#15 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 November 2013 - 09:31 PM

Angel-ul lui Victor a ajuns in final la baietii din Iasi.
Din ce imi aduc aminte ei au pus un motor de la HK cu care erau multumiti ca tractiune.
Vorbeste cu Dragos din Iasi / @drace pe forum.
0

#16 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 November 2013 - 09:26 AM

Am eu modelul este motorizat cu Hacker A50-16S, in blana motorul trage 75A cu o baterie 6S 4000 zbor 10 min
Fisier atasat  Fotografie0085.jpg (93.54K)
Number of downloads: 66
Eu as merge pe SK majoritatea motoarelor pe care le am sunt de acest tip si nu am avut nici o problema cu ele.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#17 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 03 November 2013 - 09:40 AM

Vezi postareaold-boy, la 03 November 2013 - 09:26 AM, a spus:

Am eu modelul este motorizat cu Hacker A50-16S, in blana motorul trage 75A cu o baterie 6S 4000 zbor 10 min
Atasament Fotografie0085.jpg
Eu as merge pe SK majoritatea motoarelor pe care le am sunt de acest tip si nu am avut nici o problema cu ele.


Multumesc de raspuns .... ce servo-uri ai pe el ca marca si model?
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#18 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 10:13 AM

Vezi postareaTeo-Costin, la 03 November 2013 - 09:40 AM, a spus:

Multumesc de raspuns .... ce servo-uri ai pe el ca marca si model?


Pai daca tot s-a plecat de la ce recomanda Sebart, vezi si la capitolul servo ce zice .. dupa care cauti echivalent ( forta, viteza, greutate,
dimensuni ca sa incapa fara interventii majore )

Si dupa cum banuiesc ca te-ai lamurit care este opinia generala despre chinezarii si la servo le-as evita .. deci Hitech, Futaba, Savox, Graupner
JR, Spectrum .... d'alea de la H.K. parca nu as pune desi si acolo sunt unele bune dar deja nu mai sunt low cost ( si as merge pe digitale carbonit ).

Fiind model de precizie trebuiesc servouri cu jocuri minime, cu punct zero precis ..... in rest .. bugetul disponibil isi spune cuvantul .. caci altfel eu as fi luat si motorul Hacker cu regulatorul respectiv .

P.S.

Pack-ul cat mai mic posibil ( 3.800 - 4.000 ) dar sa asigure timpul necesar pentru un eventual program de F3A .. nu as mege pe 5.000 mAh sau mai mare .. e prea greu .. va trebui insa un management riguros pe stick-ul de Thr. dupa o trimare buna .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 03 November 2013 - 10:15 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#19 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 03 November 2013 - 05:48 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 03 November 2013 - 10:13 AM, a spus:

Pai daca tot s-a plecat de la ce recomanda Sebart, vezi si la capitolul servo ce zice .. dupa care cauti echivalent ( forta, viteza, greutate,
dimensuni ca sa incapa fara interventii majore )

Si dupa cum banuiesc ca te-ai lamurit care este opinia generala despre chinezarii si la servo le-as evita .. deci Hitech, Futaba, Savox, Graupner
JR, Spectrum .... d'alea de la H.K. parca nu as pune desi si acolo sunt unele bune dar deja nu mai sunt low cost ( si as merge pe digitale carbonit ).

Fiind model de precizie trebuiesc servouri cu jocuri minime, cu punct zero precis ..... in rest .. bugetul disponibil isi spune cuvantul .. caci altfel eu as fi luat si motorul Hacker cu regulatorul respectiv .

P.S.

Pack-ul cat mai mic posibil ( 3.800 - 4.000 ) dar sa asigure timpul necesar pentru un eventual program de F3A .. nu as mege pe 5.000 mAh sau mai mare .. e prea greu .. va trebui insa un management riguros pe stick-ul de Thr. dupa o trimare buna .


Bey nea Gigi dar cati bani crezi ca am eu sa bag in setup-ul asta ..... am zis ca vreau sa-l fac cu buget mai mic decat cel recomandat de domnu' Sebart.

Acum fara gluma ..... o sa merg pe motorizarea recomandata de Lindinger si la servo mai vedem ce gasim ..... cred ca niste Savox, tot cele date de Lindinger la 28 EURO bucata ..... hahahaha, si dupa aia il scot la vanzare la jumatate de pret.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 03 November 2013 - 05:49 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#20 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 05:54 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 03 November 2013 - 05:48 PM, a spus:

Bey nea Gigi dar cati bani crezi ca am eu sa bag in setup-ul asta ..... am zis ca vreau sa-l fac cu buget mai mic decat cel recomandat de domnu' Sebart.

Acum fara gluma ..... o sa merg pe motorizarea recomandata de Lindinger si la servo mai vedem ce gasim ..... cred ca niste Savox, tot cele date de Lindinger la 28 EURO bucata ..... hahahaha, si dupa aia il scot la vanzare la jumatate de pret.



Juma de pret ??.. esti optimist !

Poate doar daca apeleze la "VARU" ! Cine naiba'i varu ? .. TOCMAI.ro !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#21 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 03 November 2013 - 05:55 PM

Referitor la baterii ..... cum este mai bine: o singura baterie de 6S sau doua de 3S legate in serie?
Ma gandesc la doua baterii 3S in serie ca daca se duce o baterie (se strica) atunci o poti inlocui usor si nu arunci la "gunoi" una de 6S ......
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#22 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 06:00 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 03 November 2013 - 05:55 PM, a spus:

Referitor la baterii ..... cum este mai bine: o singura baterie de 6S sau doua de 3S legate in serie?
Ma gandesc la doua baterii 3S in serie ca daca se duce o baterie (se strica) atunci o poti inlocui usor si nu arunci la "gunoi" una de 6S ......


Nu ma pricep .. intreaba pe Stignas de exemplu .. el cred ca a folosit la Heli combinatia .. presupune parca si o incarcare speciala .. adica legate impreuna si nu separat ... dar iar nu ma pricep ...

Daca se strica una din ele nu stiu cat de bine este sa o imperechezi pe cea ramasa dar uzata cu una noua .. iarasi nu ma pricep ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#23 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 03 November 2013 - 06:03 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 03 November 2013 - 06:00 PM, a spus:

Nu ma pricep .. intreaba pe Stignas de exemplu .. el cred ca a folosit la Heli combinatia .. presupune parca si o incarcare speciala .. adica legate impreuna si nu separat ... dar iar nu ma pricep ...

Daca se strica una din ele nu stiu cat de bine este sa o imperechezi pe cea ramasa dar uzata cu una noua .. iarasi nu ma pricep ..


Mai bine merg pe una singura de 6S pe riscul meu, este si mai usoara decat doua de 3S.
La cele de 3S in serie, legarea bateriilor se face prin mufe asa ca la incarcare le poti decuple din serie si le incarci independent.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#24 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 06:10 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 03 November 2013 - 06:03 PM, a spus:

Mai bine merg pe una singura de 6S pe riscul meu, este si mai usoara decat doua de 3S.
La cele de 3S in serie, legarea bateriilor se face prin mufe asa ca la incarcare le poti decuple din serie si le incarci independent.


Poti sa le incarci da cica nu e bine bree ! .. de ce ? nu stiu sau ... uite d'aia !
Au tot scris colegii pe tema asta dar nu m-a interesat ... stiu insa ca exista discutia si pot sa o cauta ..
Daca vrei sa aprofundezi si tu .. da cu functia aia .. search, ca stiu ca nu ma crezi pana nu vezi de 10 ori tu si in 10 locuri diferite !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2013 - 06:35 PM

Servo bune la hobbyking de regula sunt peste 20 USD. Pakurile poti sa le faci cum vrei tu. Poti sa pui doua de 3s in serie (daca le ai deja) daca le cumperi acum mai bine mergi direct pe 6s.

Eu la 6s cand am nevoie de capacitati mai mari merg pe doua in paralel (de pilda doua de 2200 6s in paralel). Mufaria e simpla si de altfel se gaseste gata facuta.

De incarcat le incarc in paralel.
0

#26 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 07:04 PM

Vezi postareastiganas, la 03 November 2013 - 06:35 PM, a spus:

Servo bune la hobbyking de regula sunt peste 20 USD. Pakurile poti sa le faci cum vrei tu. Poti sa pui doua de 3s in serie (daca le ai deja) daca le cumperi acum mai bine mergi direct pe 6s.

Eu la 6s cand am nevoie de capacitati mai mari merg pe doua in paralel (de pilda doua de 2200 6s in paralel). Mufaria e simpla si de altfel se gaseste gata facuta.

De incarcat le incarc in paralel.



Stefan .. daca se poate am rugamntea si de un pont de pack-uri bune si convenabile la pret - tu ai vazut multe pana in prezet si ai experienta .. am vazut la MlGore unele dar nu am retinut ce marca erau - el era foarte multumit de ele ..
Aaa... si de unde se si pot achizitiona ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2013 - 07:25 PM

Deviem putin dar hai, poate e util si pentru Amgel.

Pakuri hobbyking poti sa cumperi acum doar din Olanda ceea ce nu e rau deloc caci transportul e foarte ieftin, vin prin curier la poarta si pretul e doar putin mai mare decat in HonkKong (si per total iesi mai ieftin).

Despre pakurile HobbyKing bune sau proaste nu pot sa te ajut. Calitatea lor e foarte variabile de la lot la lot asa ca e o loterie; azi cumperi 2 bucati fenomenale si peste 6 luni mai cumperi 6 la fel si sunt naspa.

De aceea eu cumpar mai degraba din cele mai ieftine, si mai debraba mai mici (in loc de una de 5000mah doua de 2500) in felul asta risc mai putini bani.

Daca totusi e sa recomand un brand se pare ca Zippy Compact (galbene) aparute mai de curand sunt foarte OK.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 03 November 2013 - 07:04 PM, a spus:

Stefan .. daca se poate am rugamntea si de un pont de pack-uri bune si convenabile la pret - tu ai vazut multe pana in prezet si ai experienta .. am vazut la MlGore unele dar nu am retinut ce marca erau - el era foarte multumit de ele ..
Aaa... si de unde se si pot achizitiona ..

0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 November 2013 - 07:31 PM

Vezi postareastiganas, la 03 November 2013 - 07:25 PM, a spus:

Deviem putin dar hai, poate e util si pentru Amgel.

Pakuri hobbyking poti sa cumperi acum doar din Olanda ceea ce nu e rau deloc caci transportul e foarte ieftin, vin prin curier la poarta si pretul e doar putin mai mare decat in HonkKong (si per total iesi mai ieftin).

Despre pakurile HobbyKing bune sau proaste nu pot sa te ajut. Calitatea lor e foarte variabile de la lot la lot asa ca e o loterie; azi cumperi 2 bucati fenomenale si peste 6 luni mai cumperi 6 la fel si sunt naspa.

De aceea eu cumpar mai degraba din cele mai ieftine, si mai debraba mai mici (in loc de una de 5000mah doua de 2500) in felul asta risc mai putini bani.

Daca totusi e sa recomand un brand se pare ca Zippy Compact (galbene) aparute mai de curand sunt foarte OK.



Multumesc frumos .. pe TEO il interesa setup-ul complet deci inclusiv pack-uri ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 03 November 2013 - 08:13 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 03 November 2013 - 06:03 PM, a spus:

Mai bine merg pe una singura de 6S pe riscul meu, este si mai usoara decat doua de 3S.
La cele de 3S in serie, legarea bateriilor se face prin mufe asa ca la incarcare le poti decuple din serie si le incarci independent.


Eu am ales doua in serie pentru ca le pot folosi pe Acromaster. Dezavantajul este ca, trebuie asigurat acelasi numar de incarcari/descarcari si pe cit posibil intr-un regim similar.
Pentru chestia asta am cite un scotch de hirtie pe dosul fiecarei baterii si la fiecare incarcare trag o linie cu markerul.
Daca nu-ti trebuie pe alte modele, parca nu merita combinatia asta. Daca se strica o celula intr-un pack si-l inlocuiesti cu unul nou, va diferi de packul existent si n-ai facut nimic...
Ale mele sint Wellpower din cele negre de 35C si desi le-am deformat un pic la buseala 22 ului, sint in perfecta regula; zice asta egalizorul in primul rind. Tot de la Lindi.
Chiar si la baterii HK, daca te duci la 35 sau la 40C, pretul urca spre adevar...

Spor

Aceasta postare a fost editata de bizu: 03 November 2013 - 08:14 PM

0

#30 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 November 2013 - 08:27 AM

Servourile futaba S9650, ce ar fi trebuit si poate faci tu sevouri pe fiecare semiprofundor.
In materie de servouri mai ieftine iti recomand cu caldura Blue Bird de la HK.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro